Binnenland. Gemengd. langzaam in wording is, maar nu elk oogen- blik kan losbreken, in het Oosten van dicht bij. Ambtelijke telegrammen uit Tokio bren gen nieuws, dat de Russische regeering tot dusver had achtergehouden. In den och tend van den 14den dezer, Zondagmorgen dus, hebben Japansche torpedo jagers op nieuw een aanval ondernomen op de Rus sische schepen te Port Arthur. Uit de be schrijving die van Tokio uit wordt gege ven, moet men opmaken dat. de pantser schepen en kruisers van de Japanners zich ditmaal op een afstand hielden, en dat al leen eenige torpedo-jagers werden uitge zonden. Er woei een hevige sneeuwstorm^ die verblindend werkte, zoodat alleen twee torpedo-jagers, de Asagari (de naam betee- kent nevelige horizon) en de Hajatori (och tendnevel), achtereenvolgens hun bestem ming bereikten. De overige torpedo-jagers hebben blijkbaar te veel vertraging gehad en, toen het gunstige tijdstip verstreken was, niet meer aan den aanval deelgeno men. De Russen waren ditmaal op hun hoede, want de Asagari, die om 3 uur 's morgens voor de haven aankwam, werd ontvangen met vuur uit het fort en van de Russische schepen die de wacht hielden. Toch was het Japansche vaartuigje (dat s'echts 385 ton meet, maar 31 mijlen kan stoomen) vermetel genoeg, om te midden van het vuur vati de Russen verscheidene torpedo's te lanoeeren, en daarna nog de Russische verkenningsschepen met kanon vuur tot den aftocht te dwingen. Behalve de 2 torpcdo-lanceerbuizen hebben de Ja pansche torpedo-jagers namelijk 1 kanon van 7.(5 c.M. en 5 van 5.7 c.M. De Ha- jatorie was twee uur later en bepaalde zich tot het afschieten van torpedo's op een der twee oorlogsschepen die toen nog aan den mond van de haven lagen. Over de uit werking van de gelanceerde torpedo's is nog niets bekend daar de Russen .zelfs van den heelen aanval met geen woord gerept hebben. Volgens de ambtelijke berichtge ver uit Tokio, zijn de twee vermetele tor pedovaartuigen er ongedeerd afgekomen. Hebben de Russen weer slecht gescho ten Zeker is dat een goed gemikt schot uit een zwaar kanon noodlottig kan zijn voor een torpedojager, daar zulk een vaar tuig wel bizonder sterke machines (in dit geval van 6000 paardenkracht) heeft, maar onbeschermd is, ter wille van de groote snelheid die het moet kunnen ontwikkelen. Admiraal Togo waagt zich niet in gis singen omtrent de stoffelijke schade die de Japansche torpedo's bij haren tweeden aan val hebben veroorzaakt. Daar zal men la ter wel meer van hooren. Maar hij zal wel gelijk hebben, met te onderstellen dat de krachtige aanval een, van Japansch stand punt, gunstige, moreele uitwerking moet gehad hebben op den vijand. Men denke slechts, hoe het een bemanning op den duur te moede moet worden die op stil liggend» schepen, welke een zooveel gemakkelijker prooi voor torpedo's zijn, bij storm en on tijd, voortdurend op hare hoede moet blij ven tegenover een dapper en ondernemend vijand. itlMlSKEXU I!» Februari 11)04. Bij het deze week te's-Hage gehou - den examen voor nuttige handwerken zijn o. m. geslaagd mejuffr. J. de Ridder van Retranchement en E. P. Wisse van Breskens. Naar aanleiding van ons onderschrift op de bemerking in den IJzendijkschen Gemeenteraad dat de voorzitter, geen lid zijnde, niet bevoegd zou zijn tot het doen van voorstellen, schrijft men ons van be voegde zijde »Mr. Boissevain zegt in zijne aanteekening op de Gemeentewet, dat de raadgevende stem den voorzitter van den Raad in art. 60 toegekend van zelf vooitvloeit uit zijne hoedanigheid van voorzitter, zonder dat ware eene ordelijke leiding der beraadsla gingen ondenkbaar. De bevoegdheid van eene raadgevende stem te nitpn sluit het recht in om bepaalde voorstellen te doen en zal steeds eene zorg van den voorzitter van den Raad hclooren te zijn, alle vraagpunten, die in behandeling komen als bepaalde voor- stollen te formuleeren, waarover met voor of tegen kan gestemd worden. Als slot kan ik hieraan toevoegen, dat mr. Boissevain tot heden toe als eene hooge autoriteit op het gebied van het Publiek Recht is UIi.jv m gelden en door andere autoriteiten op dat gebied als nummer één wordt beschouwd." We danken den geachten inzender voor de in deze betoonde belangstelling en het verheugt ons, dat onze zienswijze overeen stemt met die van niemand minder dan de erkende specialiteit mr. Boissevain Oadzaud. De loop der bevolking over 1903 was als volgt Op 31 Dec. 1902 telde de gemeente 554 m. en 552 vr., totaal 1106. Zij vermeerderde door geboorte met 17 m. en 1.3 vr. en door vestiging met 44 m. samen met 61 m. en 43 vr., doch A. Steenhart 10, allen alhier woonachtig en allen met 5 schoten. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft Maandag te Brussel, op 10 minuten afstands van het Noorderstation plaats ge had. Te 8]/2 uur 's morgens kwam de trein uit Antwerpen op de lijn, die naar het station voert, toen plotseling de ver- bindingsstangen tusschen twee waggons verbroken werden, met het gevolg, dat zeven passagiersrijtuigen achterbleven. Nau welijks stonden deze stil of een sneltrein uit Ostende kwam op deze lijn aan en liep met groote kracht op de afgehaakte wag gons. Een tweede-klasse rijtuig werd letterlijk verbrijzeld, alle tusschenschotteu werden vernield. De waggon ziet er verschrikkelijk uiter is bijna niets van overgebleven. Twee schooljongens, die uit Vilvorde kwamen, Georges Despret, 12 jaar oud en Louis l'être, 13 jaar oud, waven onmiddellijk dood. De eerste is letterlijk onthoofd. Men veronderstelt, dat hij op het oogenblik van de botsing uit het raampje gekeken heeft. Van de andere is de borst is de borst inge drukt en de rechtervoet geheel afgesneden. De vader van den jongen Despret, die zijn zoon vergezelde, is ernstig gewond hij ver keert in beklagenswaardigen toestand. In het geheel zijn er 18 gewonden, bijna allen handelaars uit Vilvorde of uit Antwerpen. Zij zijn gelukkig niet levensgevaarlijk ge wond. Twee van hen hebben echter ern stige kneuzingen opgeloopen en zijn naar het hospitaal vervoerd De andereu zijn deels naar hunne woonplaats teruggebracht of worden in particuliere woningen te Brus sel verpleegd. De Petit Bleu geeft nog de volgende bijzonderheden Onmiddellijk na de verschrikkelijke bot sing stonden beide treinen stil. De passa giers sprongen doodelijk verschrikt de waggons uit en vluchtten zonder te weten waarheen. Gelukkig wisten de spoorwegbeambten hun koelbloedigheid te bewaren zij waren er dadelijk op bedacht, pogingen in het werk te stellen om de gewonden te redden. Een groot aantal reizigers lag onder de beide verbrijzelde waggons. Men waar schuwde de politie van de naaste wijken en telegrafeerde naar het St. Jans-ziekenhuis waarop heel spoedig geneesheeren, zieken wagens, het personeel u- i. ongeveer 9 minuten te laat. De beambten die voor de seinen en wissels zorgen moes ten, zijn naar uit het voorloopig onderzoek gebleken is, niet van plichtsverzuim te be schuldigen. Zij konden natuurlijk niet weten, dat de beide laatste wagens achter zouden blijven. De Petit Bleu wijst er nog eens op, dat ook deze ramp weer op gruwelijke wijze# heeft aangetoond, hoe onvoldoend hetj Noorderstation is aangelegd. Het is zool klein en de binnenkomende treinen volgent elkaar zoo snel op, dat de minste ongere geldheid een ongeluk ten gevolge heeft. Zoodra de gewonden weggebracht waren, j togen een 190-tal arbeiders aan het werk I om de lijn weer vrij te maken. Zij hadden j ruim 2 uur werk om de overblijfselen vau de beide wagons te verwijderen. Anderhalf uur later was het verkeer weer hersteld. De tijding van de ramp verspreidde zich ontzaglijk snel door de stad een reusachtige menigte nieuwsgierigen verzamelde zich weldra in de nabijheid van het Noorder station velen verdrongen zich voor den in gang om bijzonderheden te vernemen om trent de gewonden. Te Middelharnis is Dondemamiddag een drievoudige moordaanslag gepleegd, waarvan één der slachtoffers reeds over leden is, terwijl de dader zich vrijwillig ter beschikking van de justitie heeft gesteld. Aan den Oostdijk aldaar woont een be jaarde weduwe met een dochter, die een kind van circa 6 maanden bij zich in huis heeft. Dit kind werd onlangs te vondeling gelegd in de gang van een koffiehuis te Middelharnis, toebehoorende aan een we duwe, wier kleinzoon, genaamd Dijkers ge naamd, dat koffiehuis en haar verdere goe deren aldaar beheert. Dijkers liad reeds geruimen tijd last van bovenbedoelde twee vrouwen, die hem op allerlei wijzen trachtten af te persen. Hij had hierover reeds bij de plaatselijke over heid geklaagd, doch zonder hetgewenschte gevolg. Donderdagmiddag nu trad hij met, een zesloops-revolver de woning aan den Oost- dijk binnen en loste daar, na een korte woordenwisseling, achtereenvolgens vijf schoten. De moeder werd door twee kogels in het hoofd getroffen, waarvan één haar onder kaak verwondde, de dochter ontving een schampschot, een kogel drong in het lichaam van het kind en de laatste miste. De dader begaf zich daarop naar het raad huis, waar hij den burgemeester wenschte te spreken. Deze was er op het oogenblik niet, zoo dat Dijkers aan twee rijksambtenaren, die op het raadhuis waren, mededeelde wat hij gedaan had en zijn revolver, die nog met één patroon geladen was, overgaf. Zii steijen hem in vooijoopine,.b(ewarin<

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2