BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 874. Zaterdag' 20 Februari 1904. 13e Jaarg, Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEDAX te Dreskens. Rusland—Japan. Men vraagt zich nog altijd af, zegt de »N. R. Ct." wat de Japansche vloot doet, r.a de voordeelen die zij nu reeds een week geleden bij Port Arthur en Tsjemoelpo be haald heeft, en van welk deel van het oor- lugsterrein men 't eerst nader nieuws zal vernemen. Dinsdag verwachtte men dit uit de straat van Korea, (Brougthon-straat), waar elk oogeublik een treffen te verwachten scheen tusschen de Japansche vloot en het Russische smaldeel uit Wladiwostok. Thans komt 't bericht uit nog slechts met voorbe houd dat dit Russische eskader, na zich tusschen Jezzo en Nippon vertoond te heb ben, te Wladiwostok teruggekeerd is. Dit klopt wel met de omstandigheid dat Alexe- jef gisteren een telegram ontving van den commandant van dat smaldeel, en 't is mo gelijk dat de Russische schepen hetforcee- reu der straat van Korea niet aandurfden Thans seint ook Alexejef dat de Japanners bij Port Arthur drie schepen verloren heb ben. De Russische landvoogd zal dat ook wel maar bij geruchte vernomen hebben, en met 't oog op de vroegere mededeelingen over het gevecht blijft het onaannemelijk. De omstandigheid dat Alexejef naar het noorden vertrokken is en zijn hoofdkwartier te Moekden gevestigd heeft, geeft te denkeu. Al hebben de Japanners misschien nog niet beproefd, op Liao-tong te landen, de moge lijkheid bestaat zeer zeker, dat vandaag of morgen de verbinding met Port Arthur afgesneden wordt en dan zou de Rus sische stadhouder in den val zitten. Boven dien zal hij in Moekden beter den toestand in Mantsjoerije kunnen overzien. De ge ruchten over Japansche landiugsplannen in de buurt van Nioe-tsjwang houden aan, of worden ze telkens tegengesproken. Hoewel de beschouwingen over de vermoedelijke veldtochtsplannen beiderzijds natuurlijk niet veel om 't lijt hebben, schijnt toch een telegram van den correspondent der Lokal- anzeiger uit Tokio vermeldenswaard. Het plan der Japauners zou volgens dezen be richtgever zijn, vooreerst de voornaamste Russische vloot door een reeks van waar nemingsposten ter zee, tusschen Tsjifoe en Tsjemoelpo, te dwingen binnen de golf van Petsjili te blijven, en intusschen Korea door twee legers te laten overstroomen. Een derde Japansche leger zou gereed staan, op een gunstig oogeublik ten oosten van Port Arthur op de Mantsjoersehe kust te landen en den opmarsch der twee andere naar de Jaloe te ondersteunen door een llaukbeweging. Maar de bijzonderheden over de troepenbewegingen, die slechts 's nachts plaats hebben, worden streng ge heim gehouden. Er heeiscbte, zoo zegt de correspondent, vastberadenheid in Japan, maar ook een al te groot 'vertrouwen op de overwinning. Het hoofdkwartier is nu te Kioto gevestigd. De Japansche manschappen maken een goeden indruk, de paarden zien er daaren tegen jammerlijk uit. Als tegenhanger van het bovenstaande zij een telegram vermeld vail Renter's be richtgever te Jin-ko. Hij zegt, dat men daar (te Nioe-tsjwang) zeer onder den in druk is van het bericht, dat Japan voor nemens is, nog een onbepaalden tijd te wachten alvorens troepen naar Mantsjoerije te zenden. Het zou de Russische belangen aldaar een oiiherstelbaren slag willen toe brengen door de heerschappij ter zee te verkrijgen en te behouden. De afzenders van een lading geconser- vaerde levensmiddelen in bussen, die per stoomschip Coptic van San Francisco be stemd was voor Port Arthur, hebben be richt ontvangen, dat de geheele lading door Japanners bij Nagasaki in beslag is ge nomen. De volgende week gaat per stoomschip China een lading van een millioen pond pekelvleesch. Dii wordt geconsigneerd naar Sjanghai om vandaar naar Port Arthur te worden vervoerd in de hoop, dat de Japau ners dat nu eens niet achterhalen. Meer dan ooit dringen zich oorlogsge ruchten aan ons op uit Bulgarije en Tur kije. Het is ontegenzeggelijk, dat de oorlog in het Oosten, Rusland vasthoudende, door beide Staten wordt aangegrepen om hunne wiekeu uit te slaan. Men wil ae crisis te Sofia blijkbaar niet verhaasten, maar wapent zich voortdurend sterker De artillerie wordt verdubbeld, 111 Frankrijk worden patronen en granaten ge kocht. Het leger wordt hervormd volgens de jongste militaire wet, zoodat er in ge val van ooi log 300.UUU man te velde kun nen worden gebracht. Er worden wegen gebaand en men werpt versterkingen op in het Oosten in de richting van Haskoï, Tsjer- pan, Jamboli, tegenover Adrianopel en Kirk- hilissein 't westen te Kustendil, Doeb- nitza en Radomir. De regeering doet overigens vredelie vend. Zij heeft haar Natsjewitsj verzocht weer naar Konstantinopel te gaan en poogt met den te Sofia teruggekeerden Turkschen commissaris Feroek-bei harerzijds de onder handelingen te hervatten. Maar de Sultan komt meer en meer onder den invloed der oorlogspartij, naar men zegt, en wil niet hooien van inwilliging der Bulgaarsche ei- schen amnestie, viseering der paspoorten en opheffing der ontzegging van verblijf aan Bulgaarsche onderdanen op Turksch ge bied. De Turksche overheid maakt zich krach tig ten oorlog gereed. Met alle macht wordt er gewerkt aan het herstel van den grooteii militairen weg van Demirhissar door het Stroema-dal naar Dzjoemaibala en de Bulgaarsche grens. De ambteuaren in alle districten aan de Bulgaarsche grens hebben last ontvangen om na te kijken of ue wegen in hun res sort in goeden toestand verkeereu en op gave te doen van het aantal trekdieren en wagens, die voor militairen dienst beschik baar zijn. Te Saloniki worden tegelijker tijd groote voorraden proviand, kleeren, schoenen, enz. opgestapeld voor de uit Ana- tolië verwachte troepen. Uit Djakova komen vage berichten over nieuwe gevechten tusschen Turksche troe pen en Albaueesche oproerlingen. Zoo wijst alles er op, dat het zaak is bij den strijd in het Verre Oosten de aandacht niet geheel af te wenden vau wat er sedert

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1