ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 871. Woensdag 10 Februari 1904. 13e Jaarg. a;d,v ertentiën. Buitenland. 1NSCH1 ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters uaar plaatsruimte. Bij abonnemeut lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskeus. Rusland—Japan. Hoe langer, zoo meer wordt de toestand van de kwestie hopeloos beschouwd. Uit alles meent men dat te mogen op maken. Zoo wordt het niet verschijnen van den Japanschen gezant in de straten van St. Petersburg, eene omstandigheid, die geheel tegen zijn gewoonte is, en die, waarbij hij door eeu boodschapper alle daaruit staande rekeningen liet betalen, aldus verklaard, dat hij zijn vertrek aanstaande acht. Zaterdagmiddag is de Russische nota aan de Japansche regeering overhandigd. Naar men verneemt is er geen belang rijke wijziging gebracht in de strekking van Rusland's antwoord, sedert 29 Januari. Hoewel het in een verzoenenden toon ge steld is, wijst het beslist de wenschen van Japan af, in artikel 1 der ontwerp-overeen- konist nopens de onschendbaarheid van China's grondgebied neergelegd. De Rus sische regeenng is tegemoetkomend op andere punten, maar dit is de vraag waar het om gaat, en Japan's besluit om de nota (dan) te verwerpen, staat vast. De keizer van Japan wil niet hooren van de opvatting, dat de ontwerp-overeenkomst tegemoetkomingen bevat ten aanzien van Korea, welke zouden kunnen opwegen tegen Rusland's aauspraken op Mautsjoerije. Japan houdt vol dat, indien het de overeenkomst in dezen vorm goedkeurde, China zoowel als Korea, voor goed aan Rusland's genade of ongenade overgeleverd zouden worden. tlM De officieele berichten daar ontvangen wij zen op het onvermijdelijke van den oorlog. De Regeeringsbode publiceerde een dé pêche, verzonden aan de vertegenwoordigers van Rusland in het Buitenland, waarin het volgende wordt medegedeeld De Japansche gezant overhandigde aan de Russische regeering een nota, waarin kennis gegeven werd van het besluit van Japan om verdere onderhandelingen te staken en den gezant en het heele gezant- schapspersoneel terug te roepen. Tengevole daarvan beval de Keizer van Rusland dat de Russische gezant met het gezantschapspersoneel onmiddellijk Tokio zou verlaten. De handelwijze van de Japansche regee ring laadt op Japan de geheele verantwoor delijkheid voor de gevolgen. Het bericht vau de afbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen Rusland en Japan heeft in de hooge wereld eu den middenstand een ware verstomming teweeg gebracht. De meest bezadigde menschen denken, dat het besluit der Japansche regeering vooral is voortgesproten uit verbittering, die een gevolg is van het herhaalde dralen met het zenden der Russische nota, en dat het misschien zal gewijzigd worden tenge volge van den verzoenenden toon dier nota. De Tsaar vertrekt binnenkort naar Moskou. Het Japansche gezantschap is heden morgen vroeg uaar Berlijn vertrokken. De Engelsche gezant heeft de behartiging der Japansche belangen overgenomen. De gezant Rosen vertrekt met de leden van het Russische gezantschap Vrijdag uit Jokohamma, met een Fransch stoomschip. De Oostenrijksche gezant neemt de beharti ging der Russische belangen over. De Russische kooplieden maken zich gereed, hun zaken uit Japan naar elders over te brengen. Men schat dat door de vrijwillige oorlogs- leening 5t)0 miljoen jen zal binnenkomen. Volgens particuliere berichten die te Ber lijn ontvangen zijn, heerscht te Petersburg zoo goed als te Moskou, een ernstige, kalme stemming. De bladen in de resi dentie kenschetsen de handelwijze van Japan als onverantwoordelijk, en doen daarbij uitkomen dat in Rusland geen chau vinistische strooming, wel echter eeu toe nemende vaderlandslievende beweging waar te nemen is. De toon van de bladen is volkomen waardig. De Peterboergskia Wjedomosti stelt in het licht dat Rusland, met een zwaar hart, uit vredelievendheid concessies heeft ge daan. Japan's handelwijze dwingt thans, het uiterste te verwachten. Terwijl het zich rustig voorbereidt, is Rusland vrij van oorlogszuchtige opwellingen. liet afbreken van de diplomatieke betrekkingen is nog geen oorlog. Er blijft nog een zwak straaltje van hoop opeen vreedzame rege ling. Volgens de bladen, blijft de woning van den Japanschen gezant ouder toezicht van de Ckineescke legatie, die Zondag in le vendig verkeer met de Japansche stond. Zondagavond zjjn in den Maria-schouw- burg vaderlandslievende betoogingen ge weest. Het publiek stond op eu verlangde tot drie keer toe, dat het volkslied gezon gen zou worden. Terwijl diplomatieke kringen in de we- derkeerige terugroeping van de Japansche en Russische gezanten nog niet een feite lijke oorlogsverklaring willen zien en nog altijd ter geruststelling opmerken dat Ja pan's bezetting van Korea misschien zon der dat het tot een botsing met Rusland komt, geschieden kan, zijn militaire krin gen een gansch andere meening toegedaan en vermoeden dat Japan eenvoudig de on derhandelingen af heeft gebroken en moest afbreken, om Rusland's diplomatieke tak- tiek van uitstel eu talmen te verijdelen. Want deze taktiek heeft reeds tengevolge gehad dat Rusland in de twee laatste we ken zich in Oost-Azië aanzienlijk versterkt heeft, terwijl het reeds vroeger klaar voor den oorlog was eu van dezen voorsprong niet voldoende partij heeft getrokken, wat zich misschien later kan wreken. Men acht het volkomen zeker dat niet alleen Russische troepen uit het hart van het rijk in Oost-Azië zijn aangekomen of nog daarheen op weg zijn, maar dat ook troepen uit de westelijke gouvernementen gemobiliseerd zijn en op het punt staan om te vertrekken. Uit het belangrijke militaire district Mos kou moeten ook reeds afdeelingen onder weg zijn. Deze ontblooting van Europeesch Rusland aan de westelijke grens is natuur lijk alleen mogelijk als men uitgaat van de onderstelling dat Duitschland te Peters burg waarborgen heelt gegeven voor een volstrekt zekere eu welwillende onzijdig- Mp,"- yi!tl Duitschland vermoedeliik

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1