RRESKENSGHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Zaterdag- 6 Februari 11)04. 13e Jaarg. Buitenland. i\o. M70. AJ5 ONNEilE N T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geliefde Kijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.S25, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A,L> VEI1 T E N T 1 N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte, li ij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DUJJDIW te Dreskens. Itusland—Japan. De berichten der laatste dagen zijn op eens van verontrustenden aard geworden. Le correspondent van de Aevv \ork Herald je Petersburg meldt>KusIands antwoord zal niet voor Vrijdag, ot opzijn vroegst Donderdag, verzonden worden. Graaf Laiusdorf lieert D.nsdag een audiëntie bj den Tsaar gebad om verstag te doen over de beslissingen van den m.nisieiraad. »De Japausche gezant heeft op de eemgszins ougeuuldige vragen uit iokio ten antwoord omvangen dat, aangezien de minister vau binueuiauusche zaken Dins dag uen Tsaar verslag tuuest uitbrengen, ue opstulliug vau het autwooru omuogelyk kou geschieden voui den bovengenoeinUeu datum, op welken hl) een dubbel exem plaar zal ontvangen van de nota die door tusschenkouist van Alexejef aan zijne re geering op wordt gezonnen. »Op geen enkelen dag heeft men den toestand nog als zoo ernstig beschouwd ais Woensdag. Beu hooggeplaatst ambtenaar erkende dit, door te zeggen dat de Japan ners zich lil het liooid schynen gezet te hebben dat het voorueeltger voor hen zal zyn om nu, in plaats van later, te vechten. De bekendmaking van het benclit aan gaande de opioepnig van de reserves 111 de oustelyke provincies en aangaande de ver sterkingen die in alieryl naar Wiadiwostok ell Port Arthur gaan, heeft de hoop op den vrede tot het nulpunt doen dalen. Deze indruk wordt nog versterkt door een be richt uit Port Arthur, volgens hetwelk het vervoer vau troepen naar de Jaloe voort gaat. In ambtelijke kringen verklaart men dit alsoorlog. Om het geheel te vol maken kwam daar het bericht bij over de mobilisatie van de Japausche marine-re serve.» Keuter seint uit Moskou dat, ingeval van oorlog, generaal Koeropatkin het opper bevel zal voeren over de landmacht. De officieren van zyn stat vvordeu al uitge kozen. Het Kussische leger van het Verre Oosten, met inbegrip van de troepen die daarheen op weg zyn, telt 390.UUU man Bovendien kan de Transstberische spoor bmncn een maand tyds dit getal nog met 110.ÜUU uiau versterken. Het Parijstske Journal heeft een telegram ontvangen uit Port Arthur, dd. 31 Januari, zeggende dat in den nacht van 30 tot 31 Januari een bevel uit Sl. Petersburg ont vangen werd tot mobilisatie van de gekeele vloot in het Verre Dosten. 's Ochtends waren al de schepen slag vaardig. Een zelfde bevel werd te Wiadi wostok ontvangen. Troepen worden samengetrokken tussekeu Port Arthur, Moekden eii Ckarbiu. Een ander telegram uit Port Arthur aan het Journal, zegt dat heel het eskader slagvaardig is op de reede. Te Peking achtte men Dinsdag het uit breken van den oorlog »nog slechts een kwestie van uren«, daar bekend was dat Kusland Japan's eischcu afwijst, tervvyl Japan niet vau ziju eisclien wil gaan. Uit Peking verneemt de Times»De plotselinge verdubbeling van de Ku.-siseiie bedryngheid, welke ook blij kt uit het op- koopen vuil alle verkrijgbare kolen in noor delijk Obina voor Port Arthur, duidt aan dat het gevaar ophanden is. De twee nieuwe Japausche kruisers wer den Dinsdag te Singapore verwacht (en zijn daar inderdaad op dien dag aangeko men). Wanneer zij weg zyn, kunnen zij zonder gevaar voor onderschepping, recht streeks naar Japausche w.iteren stoomen, en 11a hun vertrek komt elk uitstel van handelend optreden ten voordeele van Kus land. »Zooals de toestand nu is schijnt er geen aanleiding tot verdere wisseling van dépê ches Het Kussische antwoord op de Ja pausche nota van 13 Januari zou Alexejef Woensdag bereiken. Het is er alleen op berekend, om tijd te winnen. Men> weet dat het ongunstig is, daar het den Japan- sehen eisck verwerpt dat Kusland zich zal verbinden tot de erkenning van China's souveremiteit in Mantsjoerye. Het kan niet aanvaard -worden door Ja pan, en men is niet van plan het te aan vaarden". De generale staf heeft aan den onder koning admiraal Alexejef machtiging ver- leeud, om den oorlog te verklaren en de vyandely kheden te openen, geheel naar ei gen goeddunken, indien de omstandigheden liet hem schynen noodzakelijk te maken. De uitvaardiging van een Keizeilyk\nia- nii'est. waarbij de oorlog wordt uitgeroepen, is ophanden en te vooizien, indien de Ja pausche regeering de voorwaarden van de schikking uie de Kussische regeeriug in haal' antwoord heeft voorgesteld, niet aan neemt. Uit Port Arthur meldt vu' «lat "it Petersburg d.d. JU Jan. i- e - geven, oui de oorlogschepen buiten i veu te brengen, daar de toegang nauw gevaarlijk is ook wegens den lagen stand van het water. De schepen hebben drie dagen noodig, om er uit te komen. De Kussische oorlogsschepen Sevastopol en Pe- resvvjet zyn naar buiten gekomen. De vloot wacht thans op nadere bevelen. De oor logsschepen Dzjidsjit, Gaidamak, Zabiaka en 4 kanoniieerbooteu met de fhitielje tor- jiedo bootcn blijven binnen. De Duitscbe Kyksdag heeft Woens dag het wetsontwerp betreffende schadeloos stelling voor onschuldig ondergane voor- loopige hechtenis in behandeling genomeu. Eieberding, de staatssecretaris van justi- tie, gat in zijn toelichting duidelijk te ver staan, dat de verbonden regeeringen aan den tekst van het ontwerp vast zullen hou den en, in weerwil van alle reeds in de pers geoefende kritiek, geen ruimere strek king aan de bepalingen zouden geven. V erschiliende sprekers opperden hun be denkingen de vryzimiige Mommsen acht te de voorgestelde regeling gebrekkig, Grü- ber (centrum) had ook veel op het wets ontwerp af te dingen, en deed allerlei ver- ueteriugen aan de hand voor de commis soriale behandelingen. Onder levendige toejuichingen, zeide Grüber nog dat het niet aanging, -de onschuldig in hechtenis genomenen in twee klassen te verdeelen. De socialist Heine vond tie kritiek van den Tongen spieker gewettigd, maar pakte daarna tegen bet centrum zelf uit.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1