BRESKEMSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 869. Woensdag' 3 Februari 1904. 13e Jaarg, Kuiten land. Binnenland. AliOiNNEMEN Per 3 maanden /tl.50, franco per post door het geheele Rijk 0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika /Ü.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen llit bliul verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELE.H.t.V te Breskens. A;Ü V E R T E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. De berichten over de Oost-Aziatische toestand loopen den circelgang; van oorlog naar vrede, van vrede naar oorlog. (let is een ondankbaar werk het publiek op de hoogte te moeten bonden van een zaak, die zoo'n eigenaardig verloop heelt. Hoe men ook denke over deze crisis, er is grond om aan te nemen, dat Rusland, in 't bijzonder de Czaar, in dit geval de oorlog niet zoekt. We blijven er buiten of in werkelijk heid het vermijden van elke drang naar oorlog voortspruit uit vredelievendheid, dan wel of een zekere vrees voor den afloop de zucht naar vrede doet voorwenden. Als de vrede maar bewaard blijft. En komt er oorlog, dan zal, naar men algemeen leest, Engeland daaraan niet vreemd zijn, die pogen wil in troebel wa ter te visschen Vermoedelijk om dit drijven van Enge land te keeren zai Rusland zoover toege ven aan de eische i van Japan, als maar eenigszins in overeenstemming is te bren gen met zijn eer. Langs dezen weg is de mogelijkheid naar behoud van den vrede, niet buitengesloten. Waar de belangstelling in deze quaestie gaandeweg vermindert, stappen we voor- loopig van dit onderwerp af, en zien we wat in andere streken merkwaardigs voor valt. De Petit Bleu" vindt, dat de Duitsche pers sober is in haar uitlatingen over de reis van koning Leopold naar Berlijn. PB"1 L onn .aa led een emt bij I haax terifi brar een de 1 bui tal voor 1 reed kind lijk De koloniale bladen, in hunne beschou wingen daarover, richten zich, zegt de Pe tit Bleu" voornamelijk tegen den Congo- staat en meenen de regeering te moeten waarschuwen tegen het bezoek van koning Leopold, »die gekomen is om de belangen van België te verdedigen." Ten slotte deelt het blad mede dat naar verzekerd wordt, keizer Wilhelm een tegen bezoek zal brengen aan koning Leopold te Brussel. Uit Iiretagne komen berichten van on lusten naar aanleiding vail het sluiten van scholen. In die streek is de overheid dezer dagen bezig vrije scholen te sluiten, die in strijd met de wettelijke bepalingen geopend zijn. De likwidateur der kloostergoederen kan zijn arbeid niet verrichten dan onder be scherming van de politie. Overal wordt de man der wet uitgejouwd. Een rijtuig wil men hem nergens leveren. In deu omtrek van lteniies heeft hij, ondanks het ongun stige jaargetijde, zijn toevlucht moeten ne men tot een Buts. Zoo rydt de likwida tear, omstuwd door een eerewaclit van 40 gendarmes te paard, aangevoerd door hun officieren. Als de likwidateur bijna niet voort kau van den glibberigen weg, dan stappen de ruiters, bij een hard eindje weg draven zij aan zijn zijde, lleel voorop gaan in een rijtuig de kantonrechter en een commissa ris van politie. Voor de schoolkinderen moet het toch ongetwijfeld een zeker genot zjjn door zulk een bende van een vervelende, moeilijke rekenles bevrijd te worden. DRIAM.YS. 2 Februari lilüi. Naar aanleiding van ons naschrift op het uitvoerig toegelicht kon. besl. waarbij aan H..C. Bakker te Sluis de vergunning werd geweigerd om de betrekking van voorzitter der Varkens assurantie-maat schappij „De Volharding" aldaar, waar te nemen, heeft men de opmerking gemaakt, dat onze gevolgtrekking, waarbij we het ministerieel advies bedenkelijk achten, eeue verkeeide is. Men verdedigde dat advies, omdat 't was gegrond op de omstandigheid, dat de heer Bakker reeds meerdere betrekkingen buiten het onderwijs bekleedt, en er eenmaal paal en perk diende gesteld te worden aan die veelzijdige overschrijding der grens van art. 3d der lager onderwijswet Dit kan in de gegeven omstandigheden geen maatstaf zijn waarnaar de gegrondheid van het advies mag beoordeeld worden, omdat in het advies daarvan in 't geheel geen gewag wordt gemaakt en evenmin er uit blykt dat op grond daarvan de vergun ning wordt geweigerd. We noemden liet advies bedenkelijk,'niet, omdat het niet logisch was want dat was hot juist maar ouidat het besluit, als uitvloeisel van (lat advies, een algemeen karakter heelt en dus voor anderen, die eveneens een betrekking van zulk een 011- schuldigen aard waarnemen, de vervulling daarvan is uitgesloten. Indien het inderdaad zoo is, dat, gelijk men ons meedeelde, dal de heer Bakker tal van bijbaantjes heeft, waaronder zelfs van loontrekkenden aard, voor de vervulling waarvan hij de noodige vergunning heeft, dan kan men aan 't. advies van den minis ter wel een zoodanige uitleg geven, dat het strekken moest onr aan die talrijke bijbe trekkingen een einde ta maken, maar dan komt het ons toch nog bedenkelijk voor, dat do vergunning werd geweigerd voor eene betrekking, die door hem reeds lang voor dezen werd bekleed, en van zeer on- schuldigen aard is. L)at de aanvraag om vergunning in dit geval het gevolg is van een wenk of wat ook, die den schijn heeft aan een zekere bedoeling niet vreemd te zijn, laten we buiten beschouwing. Oostburg, 30 Januari. Hedenmiddag werd het overgangs-examen van het eerste tot liet tweede studiejaar aan den snoei- cursus gehouden. Behalve door den heer Camman, rijks- tuinbouwleeraar voor Zeeland en Noord- Brabant, drie bestuursleden van de Maat schappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw, werd het examen nog door enkele toehoorders, leden van genoemde veteeniging bijgewoond. Negen leerlingen, te weten A. van de Gezelle van Cadzand, E. H. de Milliano van Oostburg, J. Verduyn, A. Risseeuw en P. Vergouwe van Zuidzande, J. Vermeesch, A. Oierix en P. J, Aarnouts van IJzendijke en I. Leeuhouts van Groede, namen er deel aan, waarvan acht met goed of zeer. derd, Di heert raste van

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1