SKEVSCHE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 868. Zaterdag- 60 Januari 1904. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. L'er 3 maanden ƒ0.50, franco per post, door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika Ü.S2r>, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A'D VERTEN T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. IMt blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DiËLElUA te Breskens. Na de berichten der laatste dagen van de vorige week, die in zake de crisis in Oost-Azië een meer vredelievenden geest ademden en als eene opluchting konden beschouwd worden, komen er weer geruch ten van minder gunStigen aard. Zoolang de crisis dus hangende is, gaat het bv^'aarlijk eeuige belangrijke waarde te hechten aan de elkaar opvolgende te genstrijdige tijdingen, te minder wijl hun ne strekking meer weergeeft de uiting der gezindheid van hen, die ze de wereld in zenden, en mitsdien steeds den toets der critiek niet kunnen doorstaan. Bedoelt men er mee de belangstelling van het publiek gaande te houden, dan zal ook dat op den duur niet gelukken, daar de schommelende beweging waarin de be richten tot ons komen geen vertrouwen meer verdient. Inmiddels kan als eeuige waarheid wor den aangenomen, dat de heide regeeringen van de gebrouilleerde rijken nog steeds onderhandelen, en dus geer ins de kans op een vredelievende oplossing is uitgeslo ten. Er is inderdaad geen ander nieuws zoo dat de veelvuldige berichten van de ver schillende correspondenten aan weinig an dere bronnen kunnen zijn ontleend dan aan die hunner fantasie. Van minder geruchtmakenden aard is de zaak-Dreyfus, die overigens destijds niet kon klagen over gebrek aan belangstelling. De procureur-generaal bij bet Hof van M Cassatie heeft geconcludeerd tot ontvanke- lgk-verklaring van de revisie-aanvrage van Dreyfus' proces om te komen tot het eer herstel van den verongelijkten ex-kapitein. Dat den zwaar beproefde een wettelij ke rehabilitatie wél wordt vergund, zal ze ker geen ijdel betoog zijn. Koning Leopold zal binnenkort op be zoek gaan naar Keizer Wilhelm. De heteekenis, die daaraan wordt ge hecht, wordt voorgesteld als zou het eene bespreking betreffen over de onvriendelijke bejeging van de zijde van Engeland in za ke de Belgische Kongo-politiek, schijnt ze evenwel niet te hebben. De sensatie-pers zou er evengoed van kunnen denken, dat Wilhelm dient gepolst over een mogelijk verbond van België met Nederland. Te Belgrado loopen voortdurend geruch ten van komplotten tegen het tegenwoor dige vorstenhuis. Van onpartijdige zijde, die daarom toch allerminst getoond heeft op vergevensge zinde wijze over de koningsmoordenaars te denken, wordt er echter van Belgrado uit nadruk op gelegd, dat men vooral in het buitenland met groot behagen en niet zon der bijbedoelingen, met name te Weeneu, de heerschende onzekerheid in Servië en de vijandige stemming in den vreemde opzet telijk erger maakt dan zij in werkelijkheid zijn. Behalve een aanslag op den Koning en zijn geheele tamilie zouden intusschen in de maak /(ju een komplot van den vorst van Montenegro; een.van de lamilie lvon- stantiiiovits, de naaste bloedverwanten van wijlen Alexander. Men herinnert zich dat Nathalie, de beeldmooie dochter van kolo nel Kor.stantinovits, getrouwd is met prins Mirko van Montenegro, den tweeden zoon van vorst Nikita. En eindelijk zouden de zusters van Draga een samenzwering op touw gezet hebben 1 De kwestie van het zijn ot niet-zijn der Ka rage orgie visten hangt nauw samen met de vraag, wie de lakens in Servië op den duur zullen uitdeelen de radicalen of de liberalen. Zullen de door het volk aange wezen mannen regeeren of de jialeiskliek, mannen als Gwentits en Masjin Te Nisj, dat wijlen Milan genoemd heeft de Ven- dóe van het reactionaire liberalisme, heeft die vraag al tot een ernstige botsing geleidj Verscheidene honderden liberalen ver voegden zich aan den prefecteur en eisch- ten de vervanging van den adjunct van den radicalen burgemeester door een liberaal. De prefect weigerde. De liberalen tele grafeerden daarop aan Gwentits, die afge vaardigde voor Nisj is, met verzoek zijn invloed bij den minister van binnenland- sche zaken aan te wenden, en Gwentits ant woordde, dat men zich desnoods met ge weld tegen den prefect moest keeren En de minister seinde dezen, dat hij de wet moest doen eerbiedigen, óók zoo noodig met geweld. Men k.iu zich voorstellen welk een groote kans hier bestaat op een gewa pende botsing tusschen de aanhangers vau Gwentits en hun tegenstanders. En met dat nieuwe dreigende gevaar voor oogen zit de afstammeling van den Zwarten Geor ge hulpeloos te sidderen in den Moedigen komik van Belgrado, eii deukt hoe het zon der koningskroon te Geneve toch misschien maar plezieriger was. Zondagochtend heeft ds. van der Flier in de godsdienstoefening in de Groote Kerk te s Gravenhage een rede uitgesproken naar aanleiding van het feest van Konin gin Emma, waarbij de vorstelijke familie tegenwoordig was. Houderden en honder den waren in het ruime Godshuis saarnge- stroomd. Lang vóór den aanvang van de gods dienstoefening waren niet slechts alle zit plaateen ingenomen, maar reeds even ne gen uur waren alle gangen, portalen en paden stampvol. Ontzaggelijk was de me- nigte, bestaande uit mannen en vrouwen, jong en oud, rijk en arm, behoorende tot alle geledingen van het volk. Een veertigtal plaatsen waren gereser veerd voor keeren en dames der hofhou ding van de Koningin-Moeder en verder voor enkele genoodigden van het huis vau H. M. de Koningin, terwijl binnen het doophek plaatsen waren ingeruimd voor 't dienstpersoneel van Koningin Emma. Kort voor het aan vangsuur van den dienst ontstond er beweging onder de opeenge pakte schare zij die een zitplaats hadden stonden eerbiedig op. H. M. de Konin gin-Moeder trad het bedehuis binnen, ge volgd door onderscheidene leden van hare hofhouding, en nam plaats in de konink lijke kerkbank. Even later betraden Ko ningin Wilbelmina en Prins Hendrik het

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1