ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT EBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 865. Woensdag 20 Januari 1904. 13e Jaarg. Buitenland. o| BRESKE i®®i A BON N E M E N T. Per 3 maanden /O.OU, iratico per post door liet gelieele [lijk /Ü.55, voor België /0.62"', voor Amerika /U.82-"', bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders «orden abonnementen aangenomen. ADVEll T E N T 1 N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Kit blad verschijnt eiken f>insilagr- en Vrijdagavond bij den uitgever ItlElEllAJ te Breskeus. itiislandla pan. De Tsaar heeft Donderdag in de ver maarde Witte Zaal van het Winterpaleis te St. Petersburg, ter gelegenheid van het (Russische) nieuwjaar, het diplomatencorps ontvangen. Toen de Tsaar binnenkwam, waren allen aanwezig. De Tsaar sprak met elk van de diplomaten, met verscheidene onderhield hij zich geruiiuen tijd. Er kwam groote belangstelling onder de aanwezigen toen de Tsaar den Japanschen gezant Koeriuo naderde, en hem zeer hartelijk toesprak. Du Tsaar legde nadruk op de groote waarde die hij hecht aan goede buurschap met Japan, niet alleen op dit oogenblik, maar ook in de toekomst, én zeide dat zijn hoop op een voor beide natiën bevredigen de schikking ongeschokt bleef. Koeriuo was diep getroffen door de woor den van den Tsaar. Deze verzekerde Me Cormick, den Aiuerikaanschen gezant, dat hij geen bezwaar had tegen het pas geslo ten Chineesch'Anierikaaiische handelsver drag, en Amerika's rechten en belangen ia Mantsjoerije niets in den weg zou leggen. Zich tot alle diplomaten gezamenlijk wen- deude, zeide de Tsaar nog: Ik wenscli, en zal doen wat ik kan, om den vrede in het verre oosten te bewaren. Tegenover de verzoenende toespraken van den Tsaar op de nieuwjaarsreceptie seint de correspondent van de »Now-York He rald" te Petersburg dat men daar zeer pes simistisch is. Hy geelt redenen op. De eerste is, dat de houding van de Chinee- sclie regeering, die handelstractaten met Japan en Amerika gesloten heelt, zonder ltusland daarin te kennen, den toestand naar bet oordeel der Bussen veel ernstiger gemaakt heeft. Men houdt zich overtuigd dat China al dus de beslissing beeft verhaast. Ten tweede gelooft men in Rusland al gemeen dat het jongste antwoord uit Pe tersburg in Japan onaannemelijk geacht zal worden. En teil derde, zegt de correspon dent, heeft men den indruk, in weerwil van de verzekeringen van het tegendeel en de zucht naar vrede, dat het einde van de cri sis veel spoediger zal komen dan men nog denkt. Te Berlijn wotdt »uit goede bron" ver zekerd dat Japan aan Rusland geantwoord heeft, de onzijdigverklaring van noordelijk Korea niet te kunnen overwegen. Japan doet echter een tegenvoorstel. De onzij digheid van de noordelijke strook van het land zou wel aannemelijk zijn, indien te gelijk een strook langs den Mantsjoerschen oever van de Jaloe onzijdig werd verklaard, zoodat die grensrivier het midden zou vor men van de onzijdige strook. Men erkent echter te Berlijn dat Rusland dat tegenvoorstel niet zal aannemen. Japan, hoewel geen ultimatum stellende, verlangt tevens een afdoende verklaring van Russische zijde ten aanzien van het geschil, een verklaring die niet in vage bewoordin gen gesteld zalmogen zijn, waaruit de Rus sische regeering zich elk oogenblik weer kan losmaken. Weigert Rusland dat, dan behuudt Japan zich voor, de onderhande lingen af te breken. Berichten uit Sëoel maken melding van de steeds erger wordende onrust in die hoofdplaats. Zoo erg als een derViijdag- middag vermelde telegrammen het voorstelt schijnt het echter niet te zijn volgens een anderen berichtgever spoort de inlandsche pers niet tot een algetueenen moord, maar tot het wegjagen van al de vreemdelingen aan. Bij de uitvoering van dezen raad zou het verschil misschien niet in acht geno men worden. In elk geval staat het vast dat men een grooten opstand vreest. De Fransche krui ser Pascal bedt te Tsjenioelpo 100 mari niers en twee kanonnen aan wal gezet. De Amerikaausche generaal Allen, eom- mandaut van de gendarmerie op de Ftlip- pijnsche eilanden, is te Peking aangekomen, ten einde, als het tot vijandelijkheden komt, "den veldtocht aan den Russtschen kant mee te uiakeu. Een Reuter-telegram uit Tokio vermeldt, »uit vertrouwbare bron" dat Japan een een mededeeling van Rusland ontvangen heeft, van den volgenden inhoud Rusland eerbiedigt de rechten en voorrechten, reeds door de mogendheden in Mantsjoerije ver. kregen tengevolge van de bestaande ver dragen met Ibina, uitgezonderd vreemde vestingen en voor zooveel ze niet nadeelig zouden zijn voor Rusiand's toekomstige b - trekkingen met Mantxjoerye. Indien de correspondent den inhoud der overeenkomst goed weergegeven heeft zulk een nadrukkelijk voorbehoud is niet overbodig dan moet men hem gelijk geven waar hy in zyn telegram aan dit bericht toevoegt: »Dit voorbehoud van den Russichen kant doet de waarde van de verzekeringen te niet." Overigens zou men dan moeten aanne men dat dit niet liet antwoord der Russi sche regeering op de jongste Jupansche nota is. Men weet dat deze nota dezer dagen zoowel te Tokio aan den Russischen ge zant ltosen, als to Petersburg aan den mi nister van buitenlandsche zakon overhan digd is. Dal/.iel seinde Zaterdag, dat de Jupansche nota Maandag (gisteren) door den Raad voor Oost-Aziatische zaken overwogen zou worden men verwachtte het antwoord een dag of een paar dagen later. De Russische ambassadeur te Parijs heeft (volgens Dalziel) aan graai Lamsdoif geseind over zyn jongste onderhoud met minister Delcassé, en in de politieke krin gen te Petersburg verwachtte men daar van een belangrijken invloed op het ant woord, dat aan Japan gegeven zal worden. »De algemeene upinie is, dat een oorlog vermeden zal «orden. Vermelden wij nog, dat de Japansche gezant te Londen Zaterdag weer een kort bezoek aan het ministerie van buitenland sche zaken heelt gebracht (echter niet om Lord Lansdoune te spreken, want deze was i aar zijn buitenverblijf in Wiltshire), cu dat de g zant zeide nog geen nadtr politiek nieuws uit het verre Oosten ont vangen te hebben. Hajasji's secretaris deelde nog mede dat een belangrijke tijding zeker naar Londen zou worden overgeseind, zoodat men, nu er geen ambtelijk bericht gekomen was, mocht aannemen dat de onderhandelingen

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1