Binnenland. Gemengde zendboden rond. In een tweede mcdedee- ling geeft de Porte kennis, dat de naar So fia teruggekeerde opstandelingen-aanvoer der en Bulgaarsche reserve-luitenant Atha- nasof verklaard heeft, dat hij 500 geweien in de Turksche grensprovincies beeft bin nengesmokkeld, terwijl er naar het beken de klooster Rilo vijf kisten patronen en naar de grensplaatsen Kostinidja en Banja 50 geweren zijn gezonden. Alles wijst er inderdaad op, dat het er in de lente weer op los gaat in Macedo- uië. Altijd nog weet de Russische regee ring nieuwe dwangmaatregelen te beden ken om de Finnen tot de meest slaafsehe onderworpenheid te brengen. Een keizer lijk rescript aan den gouverneur-generaal van Finland verscherpt andermaal de be palingen tegen hen. die niet willen berus ten in de ook al met verkrachting van al le recht ingevoerde nieuwe militaire wet ten. Bobrikof krijgt in bedoeld rescript last om alle Finnen, die nu in staats- of gemeentedienst zijn en verleden jaar hun dienstplicht in het 3de Finscbe Jager-ba taljon niet hebben vervuld, ontslag te ge ven. Gedurende vijf jaren kunnen deze perso nen geen buitenlandscheu pas krijgen. De minister van staat, minister van oor log, schreef het volgende aan den commis saris der Koningin in deze provincie De totstandkoming van de wet van 5 December 1903 (Stbld. no. 293) houdende aanvulling en wijziging van eenige bepa lingen der Militie wet 1901, opent de moge lijkheid, aanvragen om vergoeding spoedi ger af te doen dan tot dusver geschieden kou. Immers op zoodanige aanvragen kan thans door den bij de aanvrage betrokken min. worden beslist, zonder dat daaraan een ver zoek om ontheffing van den werkelijken dienst is voorafgegaan. Wil het met de jongste wetswijziging beoogde doel ten volle worden bereikt, dan zullen de aanvragen, hetzij om ontheffing, hetzij om ontheffing of vergoeding aan de Koningin en aanvragen enkel om vergoe ding aan den ter zake betrokken minister moeten worden gericht. In verband met het vorenstaande heeft de commissaris der Koningin de gemeente besturen uitgenoodigd om voortaan zoowel bij elke latere opkomst onder de wapenen, bekend te maken, dat door de aanvragers in hun eigen belang de hiervoren aange geven weg behoort te worden gevolgd. RKESKE.VS, 12 Januari 1904. Aan de opsomming die de »Wal- chersche Courant" gaf van de loden der Staten van Zeeland, die dit jaar aan de beurt van aftreding zijn voor het di strict Sluis zijn dat de heeren mr. F. J. N. van Dam te Oostburg, mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg en W. C. de Smidt te Schoondijke, voegde de redac tie de mededeeling, dat, naar verluidt, de heeren Iiakebeeke voor Goes en De Smidt voor Sluis niet meer voor eene herbenoe ming in aanmerking wenschen te komen. Ten opzichte van den heer De Smidt hebben we ons tot dezen gewend met de vraag of er eenige grond voor dat gerucht was, en ZEd. was zoo beleefd ons mede te deelen, dat bij er nog niet over gedacht had een besluit te nemen omtrent het al of niet in aanmerking komen bij de aan staande verkiezing. Het bericht is dus eenigszins voorbarig. Ged. Staten hebben benoemd tot di recteur van den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde den heer' B. C. A. van Renterghem, gep. luitenant ter zee 2e kl. Retrenchement, 11 Jan. De Quaestor van het Classikaal Bestuur van IJzendijke heeft in het jaar 1903 ontvangen Voor de Generale Kas Uit Groede f 11.50, Nieuwvliet f'6.25, Schoondijke f 20, IJzendijke f34.865, Sluis f44.75, St. Anna ter Muiden f 10.50, Aardenburg f 42.64», Oostburg f22.15, St. Kruis f 13,Cad- zand f20.35, Zuidzande f3.Retranche- ment f4.40, den Hoek f49.40, Terneuzen f32.25, Sluiskil f6.Zaamslag f3.25, Hontenisse f 14.60 en Hulst f48.25. Giften voor de Synodale Weduwen- en Weezenbeursvan de kerkvoogdijen te Aardenburg f 5.—, Hulst f 10.— en Ter neuzen f 5. Voor het Fonds ter voorziening in de Geestelijke behoeften collecte te Terneu zen f 6.43. Collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen: te Sluis f8.10, St. Anna ter Muiden f2.50, Aardenburg f 2.50, Oostburg f3.40, St. Kruis f2.75, Cadzand f 10.75, Zuidzande f2.Retranchement f3.-, IJzendijke f3.Waterlandkerkje f 2.50, Schoondijke f 7.50, Breskens f 3.80, Groede 0.70, den Hoek f20.Ter- Lloyd aan de Mij. is opgedragen, zijn we der 60 a 70 werklieden aangenomen en dit getal zal zeker nog vermeerderd worden. Hoofdplaat. Als candidaten voor de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad zijn gesteld de heeren E. B. van Damme en H. M. Temmerman. De stemming heeft a.s. Vrijdag 15 Ja nuari plaats. Aan den heer J. Bevelander Schoo gewezen hoofd der school te Groede is een pensioen toegekend van ƒ1034 's jaars. De officier van administratie le kl. I. Lombaard is werkzaam gesteld in de di rectie der marine te Willemsoord. Op 1 Januari waren bij de Ned. Herv. Kerk in Zeeland 11 predikantsplaatsen va cant. Zondagavond is te Amersfoort in het hotel Schwemmer, op een hoek van Var kenmarkt en Weversingel, een hevige brand uitgebroken. De vlammen grepen, aangewakkerd door den wind, die juist daar op den hoek vrij spel had, verbazend snel om zich heen en het duurde dan ook maar heel kort of het perceel, bestaande uit drie gedeelten, waar van het oudste dateert van 1772,. stond in lichtelaaie. De brandweer, die spoedig op haar post was, maar geen water kon krijgen, omdat de brandkraneu niet los te maken waren, had al spoedig niets anders te doen, dan te zorgen, dat de naastliggende perceelen aan de Utrechtsche straat en de overlig gende aan den Weversingel, gespaard ble ven. wat gelukte. Het hotel is van boven tot beneden ge heel uitgebrand, alleen de muren staan nog. Het duurde ongeveer drie kwartier vóór er water gegeven werd wat de oorzaak is, dat de brandkranen niet los wilden, is nog niet bekend er wordt gezegd, dat ze bs- vroren waren. De oorzaak van den brand is onbekend Op kamer no. 14, raidden in het hotel, is het vuur zjjn vernielingswerk begonnen. De gebouwen waren verzekerd. Honderden menschen waren, ook omdat het juist Zondagavond was, op de been en hadden van af de Varkenmarkt een prach tig gezicht op de vuurmassa. Om half tien was men den brand mees- De jonggeborenen zijn tot dusver wel varend. Ze drinken reeds zonder hulp. De moeder heeft de crisis goed door staan en gaf spoedig een emmer melk in een keer. Op het naburige dorp Clinge Waes, heerscht dypheritus, er is reeds een jonge tje van 9 jaar aan de gevolgen overleden. Als eene aardige bijzonderheid wordt gemeld, dat de kroonprins van België, Prins Albert, den oudejaarsavond in het hoofd postkantoor te Brussel heeft doorgebracht. De prins liet zich door den directeur rondleiden en stelde zich tot in de bijzon derheden op de hoogte van de dienstver richtingen van het personeel op dezen druk- sten avond van bet geheele jaar. Een dame, die hare twee zoontjes, 9 en 12 jaar oud, naar het college te Go- desberg bracht, ging bij avond met de bei de knapen aan de Rijn, om beter de ver lichting der Bonnerbrug te zien. De 9jarige knaap verloor het evenwicht en stortte in het water. De moeder snelde toe om hem te red den, viel insgelijks in dun Rijn en i ciden verdronken. rt Een curieus resultaat heeft de politie te Kief dezer dagen bereikt met het gebruik van X-stralen. Zij had een net gekleed persoon wegens dronkenschap op straal op gepakt en in het cachot geduwd, waar zich reeds een vijftal andere arrestanten bevon- deu. Toen de dronken jongman zijn roes had uitgeslapen, ontdekte hij, dat hij een bedrag van ongeveer ƒ750 miste. Een kleine ƒ500 werden op de vijf mede-ar restanten bij fouilleering gevonden, maar de rest was niet te ontdekken. De politie onderzocht hen toen door middel van Ron- gentstralen en daarbij kwam aan 't licht, dat de ontbrekende stukken door de dieven waren ingeslikt. Bij de bovenbewoners van een huis in de Tollenstraat te Amsterdam heeft zich wederom een geval van pokkeu voorge daan. Twee huisgezinnen van deze boven woning, bestaande uit man en vrouw, met respectievelijk 4 en 5 kinderen, waren reeds naar het gasthuis overgebracht. Een dei- vrouwen is aan de gevolgen overleden. Nu heeft ook van het derde gezin, be staande uit man en vrouw met 4 kinde ren, een der leden, een jongen, de pokken

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2