BRESKE1SCHE ÜRANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 863. Woensdag 13 Januari 1904. 13c Jaarg# Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. By alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELüSlVA te Kreskens. Rusland—Japan. Als men dus vraagt hoe het met de cri sis staat, dan is daarvan feitelijk niets te zeggen. De meer optimistische beschouwingen, die voor de bezwaarde hebben plaats ge maakt, schijnen ontleend aan de omstan digheid dat de Russische en Japansche ge zant Vrijdag te Londen gelijktijdig een be zoek hebben gebracht aan het departement van buitenlandsche Zaken. De verwachtingen omtrent de oplossing der crisis in Oost-Azië loopen na het ont vangen van Rusland's antwoord aan Japan, weer denzelfden circelgang als vóór dien. Alleen zijn ze nu waardeloozer, omdat niemand, buiten de rechtstreeksche belang hebbenden iets van Rusland's antwoord af weet en dus elke toespeling op oorlog of vrede, slechts op veronderstellingen rusten. De Russische gezant moet daar Rusland's antwoord bekend gemaakt hebben, en het onderhoud haeft bijna een half uur geduurd. Het ligt voor de hand, dat de Britsche re geering een laatste en krachtige poging doet in het belang van den vrede. Te Parjjs wordt de mogelijkheid van ar bitrage weer eens opgeworpen, en, niette-, genstaande de ambtelijke verzekeringen dat er geen besprekingen tusschen de kabinet ten te Londen en te Parijs gehouden wor den met het oog op een vriendschappelijke tusschenkomst in het Japansch-Russische geschil, zegt een blad uit Leeds, dat de telefoon tusschen Londen en Parijs Vrij dag twee uren lang door de Britsche re geering in beslag is genomen. Maar wat er ook voor waars in al deze berichten moge schuilen, men mag wel als zeker aannemen dat de Japansche regee ring, rekening moetende houden met de stemming onder haan volk, zich niet op nieuw met leege handen door Rusland Iaat afschepen. Alles bijeengenomen lijkt, voor 't geval dat inderdaad de onderhandelin gen worden voortgezet, deze onderstelling het waarschijnlijkst, dat Rusland aan de Japansche eischen eenigszins tegemoet is gekomen, om ten minste den schijn te red den. Het is wel mogelijk dat de Russi sche regeering te kennen geeft dat het de bezetting van een of meer punten der Ko- reaansche kust door de Japansche troepen niet als een vijandige daad zal beschouwen maar dan met eenig voorbehoud, dat in de oogen der Russen de tegemoetkoming denkbeeldig maakt, doch waarbij Japan zich voorshands neerlegtbijv. dat geen haven aan de Broughton-street bezet mag worden, (met het oog op het verkeer tusschen Wla- diwostok en Port-Artkuij, of dat de Ja pansche bezettingstroepen, in 't bijzonder hun artillerie, een zekere sterkte niet mo gen te boven gaan, of iets van dien aard. Het is dus denkbaar dat er werkelijk, zonder protest van Rusland's zijde, dezer dagen Japansche troepen in Korea ontscheept werden, misschien niet te Foesan of Ma- sampo (aan de zuidkust), noch zelfs te Mok- po faan de zuidwestkust), maar mogelijker wijze op een ander punt van de kust. Hoewel de Russische nota zeker geen beslissende wending in den toestand be- teekent, schijnt zjj toch den grondslag te kunnen vormen voor verdere onderhande lingen, die het behoud van den vrede niet uitsluiten. Zoo schijnt het althans, maar, gelijk de Londensche correspondent deriV. K. 6. betoogt men wachte zich voor te snelle gevolgtrekkingen uit den Hauwen schemer van hoop die sedert enkele dagen weer te zien is. Dat men over het geheel aan die gunstige teekenen, waarvoor men eigenlijk toch geen degel ijken grondslag kan bespeuren, zooveel waarde hecht, ge tuigt van een hardnekkig optimisme ten aanzien van deze crisis, wat op zichzelf niet zonder beteekenis is. De Daily News beweert uit onbetwist baar goede bron te weten wat de jongste nota van Rusland aan Japan bevat. Volgens het oordeel der Russische re- geeriug is (zoo zegt de berichtgever van de D. News) de kwestie van Mantsjoerge een vraagstuk, bij welks regeling nog andere mogendheden dan Japan belang hebben, zoodat Rusland thans geen bepaalde af spraak dienaangaande kun maken. Ten andere acht Rusland, wegens den oubevredigenden binuenlandschen toestand van Korea op dit oogenblik, het niet ge- wenscht, om thans zijn volkomen instem ming te betuigen met den inhoud van het Britsch-Japansch verdrag, een eisch, die bij de Japansche nota van 21 December van het vorige jaar gesteld zou zijn. Rusland duet dan een tégen-voorstel noordelijk Korea zou onzjjdig verklaard worden. Waar Japan verlangt, dat Rus land de bezetting van Jongampo en zijn plannen met betrekking tot Masampo zou opgeven, geeft de regeering te Petersburg te verstaan, dat voor 't oogenblik de aan wezigheid van een Russischen post in eerst genoemde haven noodzakelijk is voor Ko reas onafhankelijkheid, terwijl zij ten aan zien van Masampo reeds uiteengezet heeft waarom haar belangen ter zee het bezit eischen van een kolenstation aan de zuid kust van Korea, zonder dat de aanwezig heid van de Russen aldaar eenige bedrei ging vormt tegen Japan. Maandag jl. is te Ipek weer een christen-gendarme door 'een onbekend ge bleven persoon doodgeschoten. Lr is terstond een instructie geopend, maar er is geen twijfel of de moord is een nieuw bewijs van het toenemen der Alba- neesche beweging in het sandsjak Ipek en voor de noodzakelijkheid van het krachtig optreden, waarmede Sjemsi-pasja dezer da gen is begonnen door een expeditie tegen den weerspannigen Albaneezen-aanvoerder Bairam Hadsji. De koela (versterkte woon plaats) van Bairam, te Novoselo in Dja- kovo, is door Sjemsi-pasja omsingeld en na vergeefsche sommatie in brand geschoten. Bairam zelf, drie zijner volgelingen en vier vrouwen zijn daarbij omgekomen zes Albaneezen gaven zich over. Aan Turk- sche zijde beliepen de verliezen één ge sneuvelde en drie gewonden. De Porte heeft de Russische en Oosten- rijksche gezanten intusschen weer op een mededeeliug onthaald. Op grond van een rapport van Hilmi-pasja, den inspecteur- generaal, zegt zjj, dat de Macedonische co mity's tegen het voorjaar nog grootere on lusten op touw gezet hebben dan de vroe gere. Met dat doel gaan thans overal m

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1