I i Binnenland. ren bij de militaire rijschool te Hannover, hebben bevel gekregen, om onverwijld naar bun vaderland terug te keeren en zich ter beschikking van den minister van oorlog te houden. Ook de overige Japansche of ficieren die om de een of andere redenen in Duitschland dienst deden, zijn telegra fisch teruggeroepen. Het is den minister van binnenlandsche zaken gebleken, dat in sommige gemeenten van ons land, met goedvinden van Gedep. Staten, geen herhalingsonderwijs wordt ge geven, wanneer zich niet minstens vijf leer lingen voor dat onderwijs hebben aange meld. In verband daarmede heeft de minister bepaald, dat het herhalingsonderwijs moet worden gegeven, óók indien slechts één of twee leerlingen zich voor dat onderwijs hebben aangemeld. Minister dr. A. Kuyper vertoeft voor 't oogenblik in Brussel, alwaar hij zeer hartelijk wordt ontvangen. De correspondent van de »N. It. Crt." te dier plaatse had het genoegen Z.Exc. te spreken in het hotel Metropole. Z.E. vertelde herwaarts gekomen te zijn daar Koning Leopold den wensch geuit had zich met hem te onderhouden, met het doel een hartelijker toenadering tot Neder land te bewerkstelligen. De gezamenlijke bevolking van beide landen is thans der tien millioen, een niet gering te schatten cijfer. Het Nederlandsch element is, voor al sedert den Transvaalschen oorlog, alge meen gewaardeerd, en wie weet wat de toe komst baart. Woensdagavond op het galidener ter ee- re van den Nederlandschen premier, stelde Koning Leopold, met het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw omhangen, een dronk in op Koningin Wil- helmina en het Nederlandsche Volk. Dr. Kuyper, wien de Koning liet groot kruis der Leopoldsorde had geschonken, beantwoordde den dronk met een toost op den Koning en het Belgische Volk. De Nederlandsche premier, naast prinses Clementine gezeten, sprak hedenavond in vleiende bewoordingen over de majestneuse verschijning en de bijzondere lieftalligheid der prinses. Heden was minister Kuyper weer in het paleis en had een lang onderhoud met Koning Leopold, wiens innemende, vrien- De Minister zal denkelijk ook Gent be zoeken, want verleden zomer beloofde hij, bij gelegenheid zijnerbenbeming tot buiten gewoon lid der koninklijke Vlaarusche a- cademie, aan het betuur van dat geleerd lichaam, in het begin van het volgénde jaar eene zitting der academie bij te wo nen. ItltESKE.YS, 8 Januari 1904. Aan den lezer Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal, indien de drukkosten door genoegzame inteekening worden goedgemaakt, van de hand van denzelfden schrijver, die reeds herhaaldelijk onderwerpen uit Zeeuwsch- Vlaanderen's verleden in dit blad behan delde, een werkje worden uitgegeven over de verovering van deze streek in 1604 door Prins Maurits. Het zal bevatten een uitvoerig verhaal van de krijgsbedrijven, welke toen in Cad- zand en bij Terhofstede, nabij den Konij nenberg onder Oostburg, de schansen St. Cathalijne en St. Philippe bij de Blontrok- kreek en Steenoven, het beleg van IJzen- dijke, de vermeestering van Aardenburgen Middelburg in Vlaanderen het beleg en de verovering van het door hongersnood tot overgaat gedwongen Sluis en bij de Oostburgsche brug hebben plaats gehad. De berichten zijn alle ontleend aan de mededeelingeu van tpdgenooten, meest oog getuigen eu deelnemers van het gebeurde, en voor een deel nagenoeg woordelijk ver taald uit Itariaausche, Spaausche en Frau- scbe schrijvers, of in nieuwe spelling over gebracht uit zeer zeldzame Nederlandsche werken van dien tijd. We hebben voor 't oogenblik voor onze rubriek «Geschiedkundige Bijdragen" nog in portefeuille de navolgende onder werpen lo. Vervolg op «uit het verleden der Fransebe kerk te Cadzand 2o Van een Groedsclien boerenknecht omstreeks 17501708 3o. De roof- eu plundertocht der Fran- schen in het land van IJzendijke, Water landkerkje en Schoondijke in Juli 1708; 4o. De toestand van Wulpenpolder in 1770 terwijl nog andere bijdragen in bewer king zijn. Tot onderwijzer te Amsterdam is be noemd de heer W. J. B. van Zantvoort te Oostburg. eerw. heer W. H. A. Scholte ting tegen te gaan. De lijdeivs is naar de barak voor be smettelijke ziekten overgebracht, terwijl ook de gezonde leden van het gezin daar voor- loopig ter observatie zijn opgenomen. Het huis met den inhoud worden ont smet. Aangaande een eigenaardig gezichts bedrog, dat vooral op nevelachtige winter dagen schijnt voor te komen, schrijft men aan de Zutph. Crt Het skhijnt dat de grijze nevel, die op mooie winterdagen vaak voorkomt, tegen de zon in gezien, vergrootend werkt. Meermalen had ik de gelegenheid dit op te merken, maar zou sterk als Zondag zag ik het nog nooit. Buiten wandelend op een vrij langen rechten weg, zag ik op een afstand van 5 a 10 minuten gaans een man aanko men. Deze leek zulk een Enak's zoon, dat ik me zelf afvroeg of de Bel lij nsche reus Machnow soms uit de gijzeling ontsnapt was en hier in Gelderland ronddwaalde. Toen de man genaderd was, bleek hij evenwel iemand te zijn van eene grootte, die zelfs nog beneden de middelmaat was. Eenige oogenblikken later deed zich het zelfde verschijnsel voor, toen in de verte eene vrouw naderde. Hare gestalte leek die van een Brunhil- de of eene andere Walkure uit den Ger- maanschen tijd. Niettegenstaande de reeds opgedane on dervinding mij reden tot voorzichtigheid in het oordeelen had verschaft, twijfelde ik er ditmaal niet aan of de naderende was een vrouw van bijzouder hooge statuur en naar verhouding breed. Mijn ontnuchtering was dan ook niet gering, toen zij bij het naderen een jong meisje bleek van volstrekt niet buitenge wone grootte bleek te zijn. Ditzelfde gebeurde mij dienzelfden mor gen nog bij het schatten van de grootte van hoornen, huizen eu molens. Trouwens van een vooropgestelde schat- tingsneigiug was geen sprakehet ver schijnsel was zoo opvallend, dat men het wel moest zien. Het was of men rondwandelde in een land vau reuzen, met gebouwen en boomen, wier afmetingen in proportie waren van de bewoners. Eén geval slechts wil ik nog vermelden. Het was toen vóór mij uit den nevel een figuur opdook, die ik hield voor een man, zittend op een ouderwetsehen Imogen twee- wieier. de gemeente van Calais en Guines tot op de sluiting van haar kerkgebouw (in 1683) had bediend, om hem te polsen over een beroep naar Cadzand. Dat men juist op hem het oog sloeg voor het predikambt bij de Franschen aldaar is niet vreemd, im mers de Cappon's, de Claarbout's, de van Houtc's, de Brevet's, de Morei's, de Por- rey's en hoe zij al meer mochten heeten, hadden te voren allen tot de gemeeute van Calais en Guines behoord eu waren dus persoonlijk met Trouillard bekend. y Op de Synode van de Waalsché kerken, den 5 September tc Delft bijeengekomen en waar de Brunville, die haar als af gevaardigde van Groede bijwoonde, de - broederen mondeling van den stand van zaken op de hoogte bracht, werd het vol- gende beslotennaar aanleiding van het- geen ons is medegedeeld ten aanzien van het oprichten een Fransche kerk te Cad- r zand, de Synode ijverig begeerende te ar beiden voor de eere Gods heeft afgevaar digd onzen zeer waarden broeder mijnheer Duijvelaer, pasteur te Middelburg, en de Brunville te Groede, die zich ingevolge onze opdracht zullen vervoegen bij het col lege van het Vrije om met hen tot het in stellen van een kerkeraad aldaar samen te werken. Niet alleen de gsestelijke behoeften, ook de stoffelijke nooden van de arme ballin gen werden door de Heeren van het Vrije behartigd. «Is de vergaderinge voorgele- j zen (zoo leest men in de kerkeraadshande- lingen van de Nsderlandsche gemeente van Cadzand van 2 December 1685) een mis sive van het Edele College van het Vrije van den 27 Nov. 11., waarin gelast wordt een collecte te doen heden over acht dagen voor de arme vluchtelingen uit Frankrijk, en is besloten die in alles op te volgen, en ingevolge van dien de afkondiging daar van zoo voor als na den middag in en na beide de predikatiën geschied." De inza meling werd op den 9 December gehouden en de opbrengst, ten bedrage van ƒ15.35, aan den predikant Groenenberg ter hand gesteld om haar aan het Vrije at te dra gen. En nu volgt er in dekerkeraadshan- delingen van 9 December, waaraan ik da' ontleende, een mededeeling die ik hier laat volgen omdat er uit blijkt, wanneer te Cadzand de Fransche predikatiën een aan vang hebben genomen: «Is ook aan dege- meente bekend gemaakt dat, vermits de Fransche predikatiën toekomenden Zondag (16 Dec. 1685) alhier zullen beginnen, de klok voortaan zal luiden voormiddatri Bi Br G. ih Ai Sc II IJ G,

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2