BRESKENSC COURAST. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 862. Zaterdag 9 Januari 1904. 13e Jaarg Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het gelieele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V EJR TjE.N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEEEJIA.M te Breskens. Rusland—Japan. De correspondent van de Köln. Ztg. meld de Maandag: .Zondag is onder voorzit ting van den Tsaar een conferentie gehou den waaraan grootvorst Wladimir, groot vorst Alexej, Witte, de ministers van bui- tenland8che zaken, van oorlog en van ma rine deelnamen. Het vermoeden bestaat dat in die vergadering de definitieve tekst van Ruslands antwoord op de laatste nota van Japan is vastgesteld want heden deelt men uit betrouwbare bron mede dat admiraal Alexejef, de stadhouder van het Verre Oos ten, instructies heeft gekregen met betrek king tot Ruslani's antwoord op de laatste nota van Japan. Naar al wat ik hoor, lijkt het niet te optimistisch, als ik tot de opvatting overhel dat Rusland's antwoord de mogelijkheid tot een vreedzamen afloop van het conflict biedt. De regeling van de crisis in deze of de andere richting hangt thans alleen nog maar van het antwoord van Japan af." De eischen van Japan bestaan hoofdza kelijk hierin lo. dat Rusland, evenals Japan, de on afhankelijkheid van Korea en China er- kenne en zich onthouden zal van daden, die in strjjd zjjn met de onschendbaarheid van het grondgebied dier beide landen 2o. dat beide landen (Rusland en Ja pan) zullen erkennen, dat Japan bizondere rechten in Korea, Rusland in Mantsjoerjje heeft 3o. dat beide landen het beginsel van de open deur in Korea en Mantsjoerjje zul len handhaven, en geen van die twee de commercieele rechten, die zij vroeger in die landen verworven hebben, zal aanwen den, om elkaar's handel en verkeer te be- moeieljjken. Japan is van meening dat deze eischen tegenover Rusland niets nieuws bevatten, maar alleen een verlangen, overeenkomstig de plechtige en duidelijke verklaringen van Rusland, volgens welke dat rijk geen baat zuchtige bedoelingen ten opzichte van Mantsjoerije koestert. Om die reden werd de Japansche regeering zeer onaangenaam verrast, toen Rusland niet alleen genegen bleek, om deze vroegere verklaringen door middel van een tractaat te bekrachtigen, maar daarenboven het voorstel deed om in Noord-Korea een neutrale zone af te ba kenen, die vau de Koreaansch-Mantjoersche grens, in zuidelijke richting tot Wensau aan de Oostkust, en Pingjang aan de West kust van Korea zou reiken. Dit voorstel verklaart Japan voor aannemelijk, omdat Rusland daardoor vasten voet in Korea zou krijgen, en de daaruit voortspruitende on zijdigheid van bijkans een derde deel des lands ten bate van Rusland zou komen. De onafhankelijk van Korea zou er ten ernstigste door bedreigd worden en dit zou Japan nooit kunnen toegeven, omdat het Korea beschouwt als een vooruitgeschoven bolwerk voor zjjn eigen onafhankelijkheid, en dit land daarom vrjj moet bljjven. Daarenboven is Japan op grond van ver dragen met China in het genot van bjj- zondere rechten en privilegiën in Mants joerije, wier vervulling het niet van de toe stemming van een derde kan afhankelijk maken. Het opnieuw bezetten van Moekden en de voortdurende bezetting van Antoeng op den Chineeschen oever van de Jaloe-rivier meent Japan kan slechts ten doel hebben om China te verhinderen, hare be lofte om een stad en twee havens in Mants joerije voor het verkeer te openen na te komen. Daarenboven waren de onderhan delingen van Japan, de Vereenigde Staten en Engeland met China om de Jaloe voor het verkeer geopend te krijgen, op het punt van te slagen, toen Rusland door de be zetting van de haven van Jangwanpo daar voor een stokje stak. Deze en nog andere dingen doen, volgens Japan, nu de vrees ontstaan dat als men zich daartegen niet verzet, een groot deel van de kust aan de Gele Zee en Mantsjoerije voor den hapdel en het verkeer zullen gesloten worden. Dezelfde correspondent zegt in een ander telegram waarin hij gewag maakt van de eenigszins zenuwachtiger stemming te Pe tersburg»De Tsaar is bereid om tege moetkoming te toonen en een oorlog te ver mijden, zoolang het met de eer en waar digheid van Rusland te vereenigen is. Ten slotte zou echter bjj een voortdu rende uitdagende houding van Japan het geduld, zelfs van den meest vredelievenden heerscher uitgeput kunnen raken. Japan 8chjjnt Rusland tot een oorlog te willen nopen en daarom is het van plan, Rusland met de bezetting van Masampho voor een uitgemaakte zaak te stellen en het op zjjn gevoeligste plaats te treffen. Wie Masaru- ho in handen heeft, beheerscht de Brough- ton-straat en zoodoende de verbindingslijn tu38chen Wladiwostok en Port Arthur." De Daily Mail had op Oudejaarsdag een telegram uit Nikolajef, volgens hetwelk de Kazan en Jekaterinoslaf, twee stoomsche pen van de Russische vrij willige vloot, die onlangs met een lading oorlogsvoorraad er. sterke afdeelingen uitgelezen matrozen uit de Zwarte Zee naar Oost-Azië zjjn vertrok ken, telegraphisch teruggeroepen zouden zjjn, om te verhinderen dat zjj buit ge maakt zouden worden. Het Russische te legram-bureau is nu van ambtswege ge machtigd, om mede te deelen dat't stoom schip Jekaterinoslaf den 2deu Januari van Singapore naar Port Arthur is vertrokken. De Kazan is Maandag van Perim naar Colombo vertrokken. De terugroeping van het Russische smal deel in de Middellandsche zee wordt even min bevestigd. Alleen de Imperator Ni- kolaj I schijnt naar Kroonstad gegaan te zijn. Vijf torpedojagers zjjn Malta voor bijgekomen, terwjjl de groote kruiser Aw- rora naar den Piraeus is gegaan, om ko ningin Olga te begroeten. De groote krui sers Dimitri Donskoi en het pantserschip Osljabja zouden oorspronkelijk met de Aw- rora meegegaan zjjn naar den Piraeus. Admiraal Wirenius kreeg echter last, nieuwe instructies af te wachten. Te Tu nis gelooft men dat bet geheele Russische smaldeel tegen het eiude dezer week naar het Suezkanaal vertrekken. Uit Odessa wordt gemeld dat deze week weer twee stoomschepen vau de vrjj willige vloot met 2500 recruten en oorlogsmate riaal naar Oost-Azië vertrekken. De Japansche officieren die geplaatst wa-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1