BRESKEHSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 861. Woensdag 6 Januari 1904. 13c Jaarg. Buitenland. I l ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.62-5, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADV EjR TjE.N T I N. Van 1 tot en uiet 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl KI,II tl V\ te lireskeiis. ItuslumlJapan. In den toestand van het Russisch-Japansch lonflict is nog geen verandering gekomen. En daarmee gaat eene blijvende belang stelling gepaaid, zoolang de geruchten slin geren tusschen oorlog en vrede. De berichten uit de pers zijn nu eens iptimistisch en doen eene vredelievende iplossing der kwestie verwachten, dan weer jessimistisch als ze vreezen, dat er zekere lanwijzingen zijn voor eene gewapende rust- rerstoring. De kleur dezer berichten is natuurlijk mtleeud aan de bron waaruit ze voortko nen en waarin men zich voorstelt iets neer van de zaak te weten dan een an- ler. Intusschen weten weinigen veel van het verloop der zaak, daar alles afhangt van Etusland. Er is dezer dagen beweerd, dat deze re- jeerir.g in zijn antwoord op de jongste no ta van Japan, had gepessisteerd bij zijne eischen omtrent Mantsjoerije, doch als men weet, dat Rusland dit antwoord nog niet gereed heeft, en dus daarin zeker niet bij iien eiscb kan volhard hebben, dan kan men eenigszins nagaan, hoe voorzichtig men dient te zijn met de verschillende te genstrijdige geruchten. In ons overzicht der vorige week, waar in we den oorsprong van het thans han gende conflict hebben uiteengezet, wezen we op de betrekking, waarin Engeland en Frankrijk tot deze kwestie staan. Het zij ons thans vergund aan de hand van de N. 11. C. de verhouding nader te bezien van China, het land dat door zijne natuurlijke ligging en zijn begeerlijkheid, waarvan het 't slachtoffer zoude kunnen worden. Zoowel van de Russische als van de Ja- pansche diplomatie wordt alles in 't werk gesteld, om invloed bij het Chineesche hof te winnen. Het was voor niemand een geheim dat de Japanners sedert hun oorlog met Chi na alles in het werk gesteld hebben om invloed te verkrijgen in het Chineesche rijk en om aan bet hof te Peking een tegen wicht te vormen tegen Ruslands ove we genden invloed. In hoever dat gelukt was, kon niet gemakkelijk uitgemaakt worden wel is in den laatsten tijd veel merkwaar digs daarover uitgelekt, maar het zou ons te ver voeren, nu daarover in bijzonderhe den treden. Zeker is echter, dat aan het Chineesche hof Japan niet langer als een quantité négligeable beschouwd wordt, en dat vooral in het noorden vele van de hoogst geplaatste en meest ontwikkelde Chineezen tegenwoordig sterk Japansch ge zind zijn, ook onder hen die vroeger geen heil zagen in toenadering tot het gebate en geminachte «dwergvolk in het oosten." Joean-sji-kai, de onderkoning van Tsjili, wellicht de voornaamste Chineesche staats man van dezen tijd, is zeer bepaald ten gunste van Japan bekeerd. Hij beschikt over een wel niet zeer groo te, maar, naar 't heet, goed gedrilde troe penmacht, en ook het legertje van gene raal Ma, in diezelfde provincie, moet be hoorlijk geoefend zijn. De aanwezigheid van deze troepen aan de grens van Mants joerije kan in geval van oorlog van ge wicht worden. Belangrijker echter is, wat de Chineezen doen kunnen, ook zonder open lijk vijandig op te treden tegen de Russen. Ook al overdrijven de Russische bericht gevers met opzet, waar zij over de toene mende roerigheid der Choenchoezen in Mantsjoerije seinen, men mag toch wel aannemen, dat het daar alles behalve rus tig is, en het is zeker r.iet onwaarschijn lijk, dat tijdens een oorlog talrijke benden uit China naar Mantsjoerije zullen stroo men, de streek onveilig maken, en de zeer kwetsbare Russische verbindingslijnen ern stig bedreigen. Dit wat een mogelijke rechtstreeksehe rol van de Chineezen betreft, inaar ook met de houding van de regeering te Peking, moet men rekening houden. Laatstelijk verluidde, dat de Japansche gezant te Peking tot dusver de regeering had weten te weerhouden, gehoor te geven aan Ruslands aandrang om Mantsjoerije prijs te geven Japan zou, zoo verzekerde de gezant, nooit de aanspraken van Rus land erkennen, zoolang deze uiet door den Keizer van China erkend waren. De ge zant üesjida heeft, als dat waar is, de re geering te Peking aldus een krachtigen ruggesteun gegeven tegen Ruslands aan matiging, en het wordt nu begrijpelijk dat Japan Mantsjoerije niet loslaat, zoo lang het nog iets hoopt van den kant van Chi na. Als een tegenzet mag wel opgevat worden, dat Rusland zich zooveel mogeljjk haast om zijn invloed in Mongolië uit te breiden: eenmaal daar goed gevestigd, zul len de Russen steeds Peking in de flank bedreigen. Toen gebleken was, hoe sterk de Rus sische en de Japansche invloed elkaar te Peking bestrijden, is de vraag opgeworpen of Europa werkeloos kan blijven indien de Chineesche regeering geen onzijdigheid in acht neeuit, maar bij of na bet uitbreken van een oorlog de partij kiest hetzij vau Japan of van Rusland. Het antwoord is geweestDat hangt er van af. Japan en Engeland hebben wel een tractaat gesloten tengevolge waarvan Engeland zijn bond genoot zou moeten bijspringen indien deze door meer dan een mogendheid aangeval len werd, maar dat geldt slechts in zekere omstandigheden het moet zeker zijn dat Japan de botsing niet gezocht heeft en de strijd moet gaan om voor Engeland en Ja pan gemeenschappelijke belangeu. Boven dien is 't de vraag of men bij het sluiten van het tractaat, nu twee jaar geleden, ge dacht heeft aan de mogelijkheid dat de Chiueesche regeering in den eersten tijd oorlog zou kunnen voeren. Aan den an deren kant wordt de mogelijkheid bespro ken dat men te Petersburg een conflict met de Chineesche regeering zou uitlokken, om Frankrijk te noodzaken, partij te kiezen. Of de afspraak, die Frankrijk en Rus land indertyd hebben aangegaan, als te rugslag op het Engelsch-Japansche verbond, een zoo ruime draagkracht heeft, is onze ker, daar ze niet in bijzonderheden bekeud gemaakt is. De kwestie is natuurlijk van het groot ste gewicht, want zou Engeland werkeloos kunnen blijven als Frankrijk zich in den

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1