BRESKENSCHE COÜRAMT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Nieuwjaar. No. 860. Vrijdag- 1 Januari 1904. 13e Jaarg. Binnenland. A B O N'N E M E N T. Per 3 maanden U5 Ufranco per post door liet geheele Rijk fO. 50, voor België ƒ0.02'', voor Amerika U.S2:>, bij vooruitbetaling. Bij alle boekbandelaren én brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V EjR T,E:N T I N. Van 1 tot en met regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt elkru Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Ilil.MdlW to ItrcsKciiSi De oceaan der eeuwen heeft het afge- loopen jaar met zijn wel en wee, zijn lief en leed in zich opgenomen en tot het vei- ledene doen hehooren. Op zich zelf ligt daarin niets bijzonders opgesloten, wijl alles hier beneden ons wijst op de vergankelijkheid, dus ook de tijd. Het tijdsbestek, dat ligt tusschen de hei de uiteinden is als een droom, zoodra de klokslag met dof gebrom in het nachtelijk duister ons de nieuwe jaarkring aankondigt, maar het is een lange weg als wij er vóór staan, om dien te gaan bewandelen. Wat zal ons de toekomst geven, welke beschikkingen verbergt ze ons in haren schoot Zietdaar, een vraag dien we niet vermo gen te beantwoorden. Er kunnen eenige vage aanwijzingen zijl), waarop het mogelijk zou wezen de sluier van het verborgene met een tipje op te heffen, maar een bepaald antwoord te ge ven op de vraag wat ons de toekomst zal baren, is ons niet beschoren. Aan de hand van de gebeurtenissen in het pas ontvallen jaar is het. wel mogelijk omtrent de gevolgen daarvan eenige rich ting te geven voor verdere mogelijkheden, doch dat alles blijft gebaseerd op bereke ningen, die geen vaste vorm kunnen aan nemen, en op waarschijnlijkheden, die nog. tans geen maatstaf zijn voor de werkelijk heid. Het is dan meer een overzicht dan een vèrgezicht, dat het bereiken van dien mijl paal ons biedt. De rekening wordt opgemaakt in ver schillend iipzicbt, hoofdzakelijk op reëel en moreel gebied. Men maakt haar op in reëel opzicht wan neer de financiëele resultaten van een be drijf worden nagegaan, en moreel wanneer we de afgelegde baan bezien met wat daar voorviel, het werk voor ons het meest be langwekkend was, en welke lessen de on dervinding daarbij opgedaan, ons te leeren gaf. In allerlei vormen doen zich die lessen aan ons op, omdat elk hunner is berekend naar den aard van de geschiedenis, die ie der menseh achter zich heeft liggen en naar den omvang van de voorvallen waaraan ons leven zoo rijk is. 'tegenspoed in zaken zal aanleiding ge ven tot het aanwenden van pogingen om Je klippen, waarop onze verwachtingen strandden, te omzeilen. Teleurstellingen, die ons niet bespaard zjjn gebleven doen een wakend oog hou den op de omstandigheden, die ons deze bereidden. Beschaamde verwachtingen of geschokt vertrouwen in onze mederuenschen doet ons voor het vervolg voorzichtig zijn. Die belanscjjfering geldt voor ieder in dividueel, ook voor meerder uitgebreide kringen. Zoo doet eene regeering haar voordeel met gebeurtenissen die eene belangrijke pe riode vormden in de samenleving van den Staat. En in de eerste plaats denken we aan de groote werkstaking, die in het begin en iu de leute des vorigen jaars zulk eene be roering en stagnatie teweegbracht, en ter verdere voorkoming waarvan de regeering toen bepalingen in 't leven riep, die dooi de volksvertegenwoordiging met schier al- gemeene instemming werden ontvangen en goedgekeurd. Overigens kenmerkte het afgclonpeu jaar voor ons land zich niet door schokkende gebeurtenissen. Alleen blyve niet onvermeld, dat de on derwerping van den Sultan van Atjeh zoo goed als een einde heeft gemaakt aan den langdurigen krijg aldaar en waarbij de zege onzer wapenen, bevochten onder du dappe re leiding van Generaal van Heutz door ons volk op hoogen prijs is gesteld. Buiten onze gieuzeu treden meerdere voorvallen op den voorgrond. Duitschland zag met groote belangstel ling op naar de onverwachts aan het licht getreden keelziekte des Keizers, welke de natie geruimen tijd met bange zorg ver vulde. Frankrijk zag in het eind des jaars de groote Dreyfus-zaak herleven, die, naar het zich laat aanzien thans kans heeft tot eene zoodanige oplossing te komen als in over eenstemming is met het menschelyk rechts gevoel. De revisie van het vonnis van Rennes, waarbij de ex-kapitein andermaal schuldig wtrd bevonden zal komen en hoogstwaar schijnlijk leiden tot het eer-herstel van den martelaar van het Duivelseiland. Engeland, dat een modelstaat is voor den vrijhandel en in dat stelsel een steun pilaar zag van zijn toenemende nijverheid en haudel, werd iu beroering gebracht door eene protectionistische beweging. Vergeten we niet de Koningsmooid in Servië, van welks gruwelen ieder welden kende walgt ei> een nog somberder scha duw heeft geworpen op dat broeinest \an vandalisme, dan waarin het reeds zijn be staan voortsleept,. Behoeven we te wijzen op de verre door dringende oorlogsklaroen, die zoowel in Rus land als in Japan geblazen wordt, en als zp tot verwezenlijking leiden van de droe ve noodzakelijkheid van het wederkeerig gebruik der wapenen, de annalen der we reldgeschiedenis weder zullen vullen met namelooze ellende en weeklachten. Inderdaad, de tijden zijn ernstig en woe- Niet alleen in het verre Oosten, maar ook in eigen kring heerscht strijd, niet het minst op het gebied van de maatschap pelijke verhoudingen. Scherper woiden de afmetingen, dieper de kloven, waarin niet de strijdenden zullen terechtkomen, maar zij, die tusschen de beide uitersten staan, de middenstand, zal te pletter gedrukt wor den in de groote wrijving. Om daartegen middelen te beramen is in September te Rotterdam een congres ge houden van de handeldrijvende middenstand. De conciusiën diiiir genomen zullen thans nog wel niet van grooten invloed zijn op de samenleving maar tocli zaj mettertijd het streven van zulke bijeenkomsten hun doel niet missen Op staatkundig gebied zijn de partij verhoudingen in het Parlement vrijwel de zelfde gebleven. Ook zal hier in dit jaar geen noemens waardige wijziging komen, omdat we nog niet staan aan den vooravond der groote verkiezingen. Toch laat het zich aanzien, dat dit jaar, hetwelk aan dat belangrijke jaar 1905 voor afgaat, niet onvruchtbaar zal blijven, wijl de voorbereiding voor dien grooten strijd met kracht zal worden aangevat. liet is strijd, strijd en nog eens strijd, op alle gebied, in eiken kring, bij ieder een. Er is geen plaats voor lauwheid, noch voor stilzitten, wil men zich zelf niet prijs geven. »De lendenen omgord, de kaarsen bran dende", is het wachtwoord onzer dagen, die eeliter niet zelden den strijd op eigen behoud op den achtergrond dringt, en het «strijdt met eerlijke wapenen" vaak gansch en al uit het uog doet verliezen. Want oneeilijkheid bij het kiezen en het gebruik der wapenen, speelt een belangi ij- ke rol in de samenleving. Die ondeugd moge naar waarde worden beloond, zij moge zich keeren tegen hem die dit wapen hanteert, liet is ontegenzeg- gelyk waar, dat haar misbruik dan reeds heel wat kwaad heeit gesticht voor ande ren. We zouden op dit thema kunnen voort gaan en dit onedel wapen tot ill zijue kleinste bijzonderheden ontleden en de ge volgen van het kwaad gebruik van elk dezer u kunnen voorspiegelen, maar we mee- nsn, dat op een dag als heden, waarop men als 't ware in een wolk van zegen- wenschen is gehuld, zulke beschouwingen zouden miskend worden. Vergallen we dan de stemming hij de intrede van het Nieuwejaar niet en sluiten we ons aan hij den algemeenen heilgroet: «het ga een ieder wel Zooals wellicht bekend is, bestaat in 't park van het Loopaleis eene boerderij, eene modelboerderij zouden we zoo zeggen. Da.ir zijn o. m. ook een veertiental paar den gestald, echte werkpaarden, gebruikt voor het onderhond der wegen en voor de te exploiteereii terreinen in de nabijheid. Eenigen tijd geleden, begin van ,dit jaar wellicht werden nog een tweetal drachtige Belgische werkpaarden door Z. K. H. den Prins der Nederlanden voor dit doel aangekocht. Deze paarden voldeden uitstekend. En nu besloot H. M. de Koningiu, die natuur lijk wist, hoezeer de paarden naar genoe gen waren van Z. K. 11., haren Gemaal te verrassen met een geschenk, bestaande uit eenige beste merriën alsmede een dekhengst. En dan wel tegen Kerstdag. Weldra werd den Jagermeester van H. M. in Gelderland, dhr. Loudon, beheerder ook van de genoemde koninklijke boerde rij, order gegeven tot aankoop van een hengst en drie drachtige merriën, alle van zuiver Belgisch type, liefst in Zeeland en an ders in België zelf. Nu woont er te Westdorpe (Z.-VI.) een erkende paardenkenner nl. dhr. M. Go- vaert. Reeds lang is genoemde heer de aangewezen man als juiy-liu «oor r.jks- e preiuiekeuringen. OnLuga nog tiau uli a i zoodanig op by de Haagsche teutoonste. lingen. Met dezen bekenden en alleszins bt trouwbaren paardenliefhebber stelde dh. Loudon zich in verbinding. Eerst ging dhr. G. alleen op verkenningstocht uit, hee Z. VI. door en het aangrenzend deel van België. Bedoeling was paarden eerste kwa liteit aan te koopen, die men toch van de hand wilde doen, en volstrekt niet om fok- dieren uit de hand te breken, die de eige naars zelf broodnoodig hadden voor hunne fokkerij. Later na voldoende verkenning trokken beide heereu op inspectie uit. Vier dagen lang bereisden ze de streek. Stipte geheimhouding werd opgélegd en ook in acht genomen. De paarden, zoo heette het, waren bestemd voor eene boerdery, niet ver van Deventer. Twee beste merriën wa ren aangekocht, toen men arriveerde by den welbekenden Pil. v. Dixhoorn te Axel. De ze had twee prachtige dieren staande. Een prachtige roode schimmelmerrie, pas drie en een half jaar oud, uit België geïmpor teerd, en «Liza" die een premie had be haald op de tentoonstelling in Den Haag. Jammer, dat deze laatste niet iu aanmer king kon komen, omdat het niet zeker is, dat zy drachtig is. Voor de schimmelmer rie werd een koninklyk bod van ƒ900 afgewezen, dhr. van Dixhoorn kon voor dien prys niet van zijn schimmel scheiden en nu moest men naar België. Daar werd

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1