Binnen land. Gemengd» vens en dokken heeft, terwijl de Russische oorlogsschepen niet behoorlijk kunnen dok ken. Stel echter dat de Japansche vloot de Russische niet alleen in materiaal, maar ook in taktiek de loef afsteekt en zij er in slaagt, onder bizonder gelukkige omstan digheden, de Russische schepen geheel en al te slaan en te vernietigen, dan is daar mede de beslissing nog niet gevallen. De strijd zou op het vasteland tusschen beide landlegers moeten uitgevochten worden en daar is Rusland veel sterker, alleen reeds omdat het een zooveel sterker leger heeft, dat het voortdurend kan aanvullen, en dan ook omdat het daar den oorlog tot iu den treure kan rekken. Laten de Japanners werkelijk de Russi sche vloot vernietigen, dan hebben zij den Russischen beer op zijn hoogst een klauw afgehouwen, maar hij kan en zal voort- vechten. Rusland zal niet aarzelen, om zelfs zijn westelijke grenzen in Europa van gar nizoenen te ontblooten, om in het Verre Oosten zijn aanzien tegenover het gele ras niet te verliezen, zoodra het den oorlog eenmaal begonnen is. Als eene nieuwe factor in den strijd zijn de uitgebroken onlusten op Korea te be schouwen. Oproerige Koreaneu uit den noordoost- hoek van het Schiereiland zijn Mantsjoerije binnengevallen en heeft eene botsing met Chineesche troepen tengevolge gehad. Het zal nu de vraag worden of de Chi- neezen de Koreauen zullen moeten verdrij ven met Russische hulp, en de Russen het noordelijk deel van Korea bezetten. Met deze troebelen vallen samen de on lusten in het Zuiden, waardoor de Japan sche belangen gevaar loopen benadeeld te worden, en evenzeer aauleidingkunnen zijn tot eene bezetting van Japansche troepen. Beweren de Japanners dat de troebelen in het noordelijk Korea zijn uitgebarsten op aanstichting van Rusland om daardoor reeds eenigen vasten voet in Korea te ver krijgen, Rusland betaalt de onlusten in het zuiden van Korea met gelijke munt door daarin zelfzuchtige bedoelingen van Japan te zien. In het midden latende welke beteekenis daaraan met juistheid is toe te schrijven, zijn deze bewegingen niet anders dan ui tingen van een opgewonden geest en van een zenuwachtigen toestand, die voorhands nog volstrekt niet de afspiegeling zijn van de oorlogzuchtige bedoelingen der beide re geeringen, voor wie elke uitslag van den strijd groote opofferingen zou eischen. sing te voorkomen en, langs den weg van vorstelijke familie-relaties, wordt tusschen Londen en Petersburg reeds even hard ge werkt voor handhaving van den vrede, als door de Engelsche diplomatie te Tokio en Peking. Een eerste eiscb om den t estand niet te onder- of te overschatten, is alzoo eene af wachtende houding aan te nemen, te meer omdat tal van berichten berusten op waar schijnlijkheden, vermoedens en niet minder op de fantasie van voortvarende correspon denten. Bit lis KEYS, 3!» December li)03. Tot vader en moeder in het Herv. Dia conie-Armenhuis te Grijpskerkc zijn be noemd J. C. Manneke en vrouw alhier. De «Finland" van de Red Star Line, is Donderdagavond met een vrij hooge vloed, buiten elks verwachting vlot gekomen met behulp van een twee- of drietal sleepboo- ten en zeker ten spijt van velen, die met de Kerstdagen een tevergeefsch kijkje kwa men nemen en teleurgesteld huiswaarts moesten keeren. Ze had geen noemenswaardige averij be komen is naar Vlissingen opgestoomd om de lading die in lichters was gelost over te nemen en daarna naar Soupthamton in Engeland vertrokken om te dokkeu en te worden nagezien. De «Preussen" die te Zoutelande op het strand is geloopen, is tot dusver nog niet kunnen worden afgebracht. Alhier is eene afdeeling opgericht van den onlangs tot stand gekomen Post- duivenbond, aanvankelijk met 11 leden. Als haar bestuur werden gekozen, de heeren L. Robert tot voorzitter, C. van den Heuvel tot secretaris en J. F. Ie Bleu tot penningmeester. Prov. blad no. 98, bevat een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waar bij wordt vastgesteld het door dte gemeen ten dezer provincie af te dragen aandeel in de lichting van de nationale militie van 1904, met aanduiding tevens voor elke ge meente van het aantal van de ter volledige oefening en van dat de tot korte oefening in te lijven manschappen. Wij laten hier dat besluit volgen, voor zoover het de gemeenten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen betreft: het eerste cijfer achter de gemeenten is dat van het nncrele-uA aandeel, bet, tweede dat van hen. voorzien in treurige gevallen als dit na jaar de vissehersvloot is overkomen, waar bij dan voorkomen zou worden dat de lief dadigheid moet ingeroepen worden. Het is nu aan de visscbers om te toonen dat het streven van het bestuur wordt gewaardeerd en men eendrachtelijk de hand zal toeste ken. Voor de beide gezinnen, die broodeloos nableven toen hun echtgenooten en vaders zoo droevig omkwamen op de Zuiderzee, is ƒ3000 op de spaarbank geplaatst, terwijl circa ƒ300 aan kasgeld den eersten tijd de weduwen helpt.. Ijzendijke. Maandag werden alhier eeni- ge gemeentegronden verpacht. Hoe gewild deze gronden zijn kan hieruit blijken, dat men tot 48 cent per roede besteedde. Ook op dit gebied is veel concurrentie. IJzendtyke. Mooie kunst, waarvan wij hier doorgaans zoo weinig genieten, heeft ons de laatste week van het scheidende jaar nog gegeven. Eerstens de aquarellen-tentoonstelling in de beurs. Een heerlijke verzameling wer ken van levende meesters, welke door de Maatschappij »Arti et Amieitia" te Am sterdam aan verschillende plaatsen in den lande wordt rondgezonden. De heer Zijl stra, correspondent van »Arti" voor I.Jzen- dijke was zoo welwillend, behalve voor de weinige, hier wonende leden der Maatschap pij, deze kunst-collectie in de beurs ten toon te stellen voor het publiek. Ruimte en verlichting voldeden uitstekend, zoodat ie dere schilderij voldoend tot haar recht kwam. Het spreekt van zelf, dat niet alles wat was ingezonden, behoorde tot de meest vol maakte uitingen van kunst, de minder goe de deden echter de superioriteit van de overige werken des te heerlijker uitkomen. De studie van v. d. YVaaij was wel de clou der verzameling. De verlichting van het teere vrouwenkopje was meesterlijk en de vleeschtint heerlijk. Wij meeuen, dat het voor velen aange naam zal zijn, en dat in deze omgeving de zin voor het sehoone en nobele er wèl bij zal varen, indien de heer Z. mocht kunuen besluiten een volgend jaar wêer de verant woordelijkheid te willen dragen om een portefeuille van Arti" naar hier te doen overkomen, en den inhoud daarvan voor 't publiek te exposeeren. Zondagavond zaten de kinderen van de Zondagschool met stralende oogen rond den traaien Kerstboom in de Herv. Kerk. Het gebouw was stampvol. Behalve de verlich- ft» \.'rz»nrvfle._l»r\/"\ni Wflorann rlo rlnmoo rlt»i* haald en de voordrachten werden goed ten gehoore gebracht. Het komediestukje »Wie waagt, die wint" bracht vele lachspieren in beweging. Dat men nog lang bleef om een gezellig dans je te doen, spreekt van zelf. Een gezellig feestje werd Zaterdaavond gevierd in een huisgezin te Hauwlerwijk, waarbjj ook een gewezen minnaar van een der dochters tegenwoordig was. Deze moet het toen zwaar te verduren hebben gehad, eensdeels omdat zijne ver- keeriug met Bontje was afgebroken, ander deels, omdat hij als geheel-onthouder voort durend blootstond ;aan de plagerijen der anderen, die hem aanhoudend presten om sterken drank te gebruiken. Zooals het bij dergelijke festiviteiten gaat, werden de gemoederen al meer en meer opgewonden, en wilde men Roelof te lijf, omdat hij weigerde alcohol te gebruiken. Bontje en haar broeder wisten hem te verbergen in den kelder, zonder dat de an deren dit wisten, en liep dit incident tot zoover gelukkig voor hem af. Men schijnt er ongeveer den geheelen nacht in elkanders bijzijn pret te hebben gemaakt, althans, naar men meldt, was Bontje niet van plan naar bed te gaan, maar wenschte ze de kamer maar dadelijk op te knappen, om dan later ter kerk te gaan. Roelof was ook weer vertrokken, doch kwam na een poos terug, en vroeg aan B. of hij soms zijn tabaksdoos daar hadlaten liggen. Toen hij nu Boutje onder zijn bereik had, loste hij een schot op haar. waarbij de ko gel haar in de long moet gedrongen zijn, en toen zette hij het op een loopen. Onderweg keerde hij het wapen tot zich zelf, en schoot zich door de zij van het hoofd. Zijn toestand moet niet minder gevaar lijk zijn dan die van het meisje. De doc toren hopen haar althans iu het leven te houden, terwijl de dader onder voortdurend streng politietoezicht staat. Zoo luiden op het oogenblik de geruch ten. Uit Amsterdam meldt men De ÖOjarige melkslijter van Groningen, wonende Spuistraat bij de Lijnbaansteeg al hier, werd Zaterdag 1.1. door een paar op- geschoteu jongens in brooddronkenheid de

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2