BRESKENSCHE C0URA1T. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 859. Woensdag- 30 December 1903. 13e Jaarg. 'ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.51), franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E]R TEN T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DII'XIDI W te Breskens. «ffjiHet volgend no. der BRES- JJiKp* KENSCHE COURANT zal, in plaats van Vrijdagavond op VRIJDAGMOR GEN verschijnen. Daarin kunnen als naar gewoonte worden opgenomen a 25 ets. Inzending uiterlijk Donderdagmiddag. DE UITGEVER. ■MIMIimilllMM I III Mill-"'— ""-I— De Russisch—Japansehe kwestie. o Het zoogenaamde gele gevaar of tewel de Cliineescke kwestie is ecne der aanlei- dende oorzaken van de huidige gespannen verhouding der regeeringen van Japan en Rusland. Men wete, dat Rusland in de opstand der Boksers, die nog versch in het geheu gen ligt, voor wat betreft de gruwelen daarbij begaan, aanleiding vond om het sints toen in de geschiedenis meelevende Mants joerije militair te bezetten ten einde daar zijne eigene belangen te beschermen. En met deze werkelijke of vermeende be scherming ging tevens gepaard eene nes teling in de traktaat-haven Nioetsjwang. De Engelsche regeering vond dit minder aangenaam en sloot in Januari 1902 met Japan een traktaat, waarin de onafhanke lijkheid van China en Korea erkend werd. Trad hierbij op den voorgrond, dat ten aanzien van beide landen dit traktaat gee- ne aanvallende bedoeling had, ze verbon den zich tevens onder zekere voorwaarden tot wederkeerige ondersteuning. Van Duitsche zijde werd Engeland on omwonden te verstaan gegeven zich in deze zaak niet te mengen, ondanks dat Engelands oogmerk met dit traktaat doorzichtig was, om de in 1890 te Jangtse gesloten over eenkomst, waarbij de open deur voor geheel China gewaarborgd was, thans ook uit te breiden tot Mantsjoerije en mitsdien de be weging van Rusland eenigszins te breidelen. Als gevolg van het Engelsch-Japanscbe verdrag kwam tusschen Rusland en Klank rijk in Maart des vorigen jaars eene over eenkomst tot stand, waarin beiden verklaar den in te stemmen met het beginsel, door Engeland en Japan in hun tractaat uitge sproken, betreffende de onafhankelijkheid van China en Korea, ten aanzien van het open blijven der handels- en nijverheids betrekkingen met alle mogendheden. De instemming met dit beginsel sloot stil zwijgend in zich, dat het tusscben Japan en Eugeland gesloten traktaat voor de laat ste niet mocht bedoelen previlegien van Ja pan te erlangen voor zijn handelsbetrekkin gen in het Oosten boven andere landen, want de alliantie tusschen Rusland en Frankrijk was tevens berekend op wederkeeiigen steun bij gebleken noodzakelijkheid. Den 8sten October was de dag waarop Rusland had voorgespiegeld, dat het Mants joerije met zijne militaire bezettingen zoude ontruimen, wijl de oorzaak die deze bezet ting had noodig gemaakt, voldoende was weggenomen. Nu is men vrijwel op de hoogte van de inpalmingspolitiek van Rusland om te kun nen vermoeden, dat deze ontruiming hem zwaar moest vallen. En als eene onver wachte uitvlucht otu die ontruiming uit te stellen, braken de onlusten der Choen- goezen uit, waarin Rusland opnieuw eene aanleiding vond om zijne militairen niet te rug te roepen. De voortdurende versterking van Mants joerije door Rusland is eene bedreiging voor de betrekkingen van Korea met Japan en het is daarom, dat de Mikado toenadering tot China zoekt om zich en corps niet En geland tegen Rusland te keeren. Op de ontruiming van Mantsjoerije is door Japan met te meer klem aangedron gen omdat het in die versterking eene hin derpaal zag voor zijne plannen om zich van Korea, en indien dat niet mocht gelukken, dan toch van den overheerschenden invloed op dat schiereiland meester te maken, vóór dat de Europeesche mogendheden, en met name Rusland, gereed en in staat waren om hem dien buit te betwisten. Het voud niet alleen Rusland daadwer kelijk tegenover zich met de bezetting van Mantsjoerije, die aireede een begin van ver zet tegen die beweging kon beeten, maar ook moreel toont Rusland niet de minste neiging om Japan een overwegenden in vloed op de ontwikkeling van den toestand in Oost-Azië toe te staan. Dat bij die tegenwerking Japan geprik keld is, laat zich begrijpen. Schier bet geheele land is bereid het op een oorlog met Rusland te laten aankomen, en onder dien drang staat de regeering en zelfs de dynastie voor eene moeilijke be slissing. De overheerschende invloed op Korea, die men in Japan wel niet heeft, maar wenscht, mag niet prijs gegeven worden en een wij ken voor Rusland, dat thans opeischt die gewenschte invloed te laten varen, zou zelfs zeer ernstige gevolgen na zich kunnen slee- peu voor de dynastie. In dien stand van zaken is voor Japan een oorlog onvermijdelijk; of ze niet nood lottig zou zijn, waar het betreft te staan tegenover een vijand als Rusland, is eene andere vraag. Wel is waar heeft Japan zich groote of- Iers getroost tot uitbreiding van leger en vloot, die haar veel strijd waardiger gemaakt, maar tevens zijue geldmiddelen zeer ver zwakt heeft. Ir. het talmen van Rusland met zijn ant woord op de Japansehe nota ziet men eene reden, dat het met zijne materiëele toebe reidselen voor een eventuëelen oorlog vol strekt zoover niet gevorderd is als men wil doen vermotden. Evenmin schijnt men in zekere kringen zoo gerust te zijn op den afloop van den strijd. Dat zijn allemaal aannemelijke argumen ten, indien de kwestie van het gele gevaar zijne beslissing zou erlangen in een oorlog ter zee, waartegen in dat geval een mach tig leger als het Russische weinig zou ver mogen ondanks zijne gemakkelijke verplaat sing door middel van den Transiberischen spoorweg. Bij vergelijking van de wederzijdsche weermiddelen overheerscht de overtuiging dat Japan te land niet tegen het Russische leger is opgewassen, maar dat ter zee de Japansehe vloot de Russische wel de baas zou kunnen blijken. Buitendien heeft Ja pan het voordeel dat het voor zijn oorlogs schepen en transportbooten voldoende ha-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1