Buitenland. Binnenland. Rusland—Japan. Het is tusscheu de regeeringen dezer bei de Staten nog niet tot een vergelijk ge- konten. Oorlogsgeruchten hebben dus nog geen vasten vorm, maar het nieuws, dat men verneemt is toch wel als de voorbode er van te beschouwen. In weerwil van de gunstige opvatting die men te Parijs van den toestand blijft koesteren, worden de berichten uit Londen en Berlijn zwartgalliger. Te Londen zoekt men een rechtstreeks verband tusscheu de .diplomatieke" onge steldheid van den Russischei', gezant te To kio, Rosen, en de bewegingen van de Rus sische oorlogsschepen, laatstelijk te Bizer- ta (Tunis! in de Middellandsche zee men neemt aan dat Rosen's gezondheid door geen geneeskundige hulp geheel en al zul hersteld kunnen worden, voordat de Rus sische schepen die tot versterking van de Oost-Aziatische vloot moeten dienen, het Suezkanaal gepasseerd zijn. Ook in ande re opzichten, zoo gelooft men, zal de Rus sische diplomatie haar politiek van talmen en uitstellen voortzetten om zooveel mo gelijk tijd te winnen ter voltooiing van zijn oorlogstoebereidselen, en Japan nog vóór het uitbreken van den oorlog tot toe- geveu te nopen. ititl.su exs. 24 December ltt<)3. De positie van de .Finland" is nog 011- veianderd. Het, afbrengen is thans beproefd met lü sleepbooten, geassisteerd door het door de Red Star Line gecharterde sloomschip .Oxonian", doch andermaal te vergeefs. De zware mist der laatste twee dagen heeft aan het werk der sleepbooten na tuurlijk veel afbreuk gedaan, daar zij wer keloos moesten zijn. Het lossen gaat gestadig voort. Nu echter de doode tijden weinig wa ter aanvoeren zal men vermoedelijk van verder slepen afzien en de giertijden of springvloeden afwachten. Thans zijn alle passagiers naar Antwer pen vertrokken. Bij Kon. besluit is bevorderd tot op zichter van den Rijks-Waterstaat 3e klas se, de heer J. L. Bootsgezel, thans opzich ter 4e klasse te Hellevoetsluis. Sluis. Sedert Zaterdag jl. wordt hier rond en boven deze gemeente een arend gezien, meestal in den polder Bevvester Ec- de. Men schrijft zijn verblijf aldaar toe omdat daar kudden schapen zijn. Eenige jagers zijn er heen geweest doch slaagden er niet in hem te schieten. Groede. De heer H. W. Blokland is met ingang van 1 Jan. a. s. benoemd als le ambtenaar ter secretarie te Neede (G en de heer J. de Vlieger, laatst volontair alhier is thans geplaatst als klerk ter secre tarie te Vlissingen. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school in de kom der ge meente Zaamslag komen voor de heeren J. P. Leenhouts te Cadzand, A. Lucieer te Retranchement en C. I. Serlé te IJzendijke. Tern. Ct. Naar gemeld wordt zou de .Union Sucrière" zoo gied als ontbonden zijn. Van de 19 verbonden fabrikanten zijn er 13 uitgetreden. De fabrieken te Sas van Gent (Oude fa briek) Selzaete, Moerbeke en Geut (direc teur Mechelinck) blijven nog aangesloten. De prijs der beeten moet op ƒ10 bepaald zijn. Woensdag had te Oostburg de Al- gemeene winter-vergadering plaats van de afd. Oostburg der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, die door 7 bestuurs- en 45 gewone leden werd bijgewoond. Medegedeeld werd een schrijven van het hoofdbestuur, waarin het kennis gaf, dat waarschijnlijk eene rijks-bijdrage voor de Provincie Zeeland zal worden verleend ad ƒ000 voor de 8 bestaande cursussen in paardenkennis. Die, welke in deze afd. wordt gebonden, te't 11 leerlingen. De winter-landbouw-cursussen zijn te Oostburg en te IJzendijke weder aange vangen. Daarna werd lecture gegeven van het adres der afd. Hulst tot afschaffing der tollen c. a. Het bestuur was vóór afschaffing en stel de daarom voor de gevraagde adhaesie te ^erleeneu. De heer Vorsterman van Oyen gaf in rweging deze zaak nog niet direct te B 'Eljfii&DsISfSfïSèS- hoofdheutrrars-verwai deeling zich met een zelfstandig adres tot het hoofdbestuur zal wenden om deze zaak ten krachtigste in zijne ondersteuning aan te bevelen. In dien geest werd onder algemeene in stemming besloten. Als leden van het bestuur werden her kozen de heeren I. Leenhouts Pz. te Cad zand met 47 en L. B. Sturm te Water landkerkje met 46 stemmen. Beiden namen hunne herbenoeming on der dankzegging aan. Op elk der heeren A. J. de Smit te Oostburg, I. de Hullu, A. Bruijnooge en Anth. Luteijn te Schoondijke was 1 stem uitgebracht. Vervolgens deelde de heer Van Oyen als secretaris der Paardenkeurings-commis- sie mede, dat 8 premies van ƒ2500 zullen worden verstrekt voor dekhengsten, elk 500 'sjaars, onder voorwaarde, dat ze ge durende 5 jaar zullen dekken. Voor Noord-Beveland zal ƒ200 extra worden gegeven voorts nog 8 premies van ƒ400 en 8 id van ƒ200 voor dekhengs ten van 71/2 jaar. Bij de Februari-uterrie-keuringen zullen behalve de gewone preraiën 24 aanhoudings- bijdragen van ƒ100 worden verstrekt. Over 1902 zijn in Zeeland in 't geheel 8220 merriën gedekt. Ten slotte zullen bij de Juni-keuringen 20 premies worden gegeven voor merrie veulens, 16 voor 1 jarige en 16 voor 2 ja rige meniën. Als blijk van belangstelling die getoond wordt in de paardenfokkerij, deelde hij nog mede, dat kortgeleden te Axel eene veree- niging is opgericht van hengstenhouders, die eene tentoonstelling zal houden van zuig-veulens door hunne hengsten gefokt, om zoodoende de waarde van hun fokma- teriaal te kunnen nagaan, en waaraan door de regelings-commissie voor de paarden fokkerij ƒ100 is toegekend voor uit te reiken premies. Eindelijk bevredigde hij de nieuwsgie righeid van sommigen door de mededeeling dat in de op zijn initiatief opgerichte Boe reu-leenbank ƒ13680 is gestort. Na de afhandeling der dagorde vroeg de heer P. de Muijnck of de afd. zich niet tot Ged. of Prov. Staten zou kunnen wen den met het verzoek om ontheven te wor den van het verbod van het rijden met 3 paarden op de provinciale wegen, daar dit verbod grooteu overlast medebrengt. De voorzitter zei, dat zulk een verzoek, nadat dit reed» rAwJ De heer de Muijnck dankte voor de ge geven inlichtingen, waarna de vergadering gesloten werd. Uit liet verleden der Frnnsclie kerk te Cadzand, 1. Het zal aan de meeste lezers van dit blad wel niet onbekend wezen dat er voor heen in het dorp Cadzand, evenals te Groe de, Oostburg1 en Aardenburg een Waalsche of Fransche kerk heeft bestaan, die eerst in 1797 door het vertrek van den laatsten predikant Jean André Anosy ofkorten tijd daarna te niet gegaan is. Van de lotgevallen dezer gemeente zijn spijtig genoeg niet veel berichten tot ons gekomen, en wat nog spy tiger is, de voor naamste bron, waaruit wij die zouden moe ten putten, is voor altijd gesloten doordien een van de Hollandsche predikanten, zekere van Hal beruchter gedachtenis, de Hande lingen van den Waalschen kerkeraad om streeks de jaren 1840 heeft verbrand. Had een onwetend landman zoo iets ge daan, wij zouden het kunnen vergeven, maar welke verzachtende omstandigheid is ar aan te voeren voor een wetenschappe lijk gevormd man, die zulk een wandalis- me pleegt Toch laat ik den moed niet varen dat er hier en daar nog wat te vinden is, dat over de geschiedenis van deze gemeente eenig licht kan opgaan. Ziehier vast eeni ge sprokkels, die ik op verschillende plaat sen heb bijeengeraapt. Wie geen vreemdeling is in de tragische geschiedenis van het Fransche Protestan tisme her, ri zich dat koning Lodewijk XIV in c», her 1685 het edict van Nantes heef, hciiutpen, waarbij zijn grootvader Hendrik Iv in 1598 aan de Hugenoten vrijheid van godsdienstoefening had ver gund. De gruwelen, die op de herroeping zijn gevolgd, zijn bekendzij hebben de Protestanten in Frankrijk blootgesteld aan een reeks van jammeren, zóó ijzingwekkend en zóó langdurig als in geen ander land ter wereld. De vervolging, zij het ook niet in dien sckrikkelijken vorm, dien zij sedert met korter of langer tusschenpoozen tot op de revolutie van 1789 heeft vertoond, was echter reeds vóór October 1685 begonnen. Om die te ontgaan kwamen zich in den aanvang van dat jaar vele vluchtelingen in Staats-Vlaanderen nederzetten. Een groot aantal vestigde zich onder de Groede, waar siuts 162U ongeveer een Fran sche of Waalsche cemeente n-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2