Scleirttuta, Almanakken en NieuwiaarsMtoten. cener LartooweÉolsté ;vl lïSPoorïo$intj Maria! den 11 Dec. '03, Douierte 14 Januari 1804, 1. De GEBOUWEN Fredeiik Hendrik en zijn lijd. BurgerL stand. Advertentiën. Visite-kaartjes, 2°. Geil Meiderswoonhuis Ds.R00ZÉMEIJER ie Sluis. Weggeloopen een jonge Foxhond, gesloten, liet stoomgemaal werkt. Men schrijft aan de »Tel." Een arme ongehuwde moeder 18 jaren, wonende te Rheden (Geld.1, heeft haar kind van enkele maanden oud, dat zij niet kon onderhouden en opvoeden, daar zij maar één hand heeft, aan eene onbekende vrouw weggegeven. Bij de politie te Amsterdam werd gisteren aangifte gedaan dat Zondagavond diefstal is gepleegd bij een familie in de l'alestrinastraat, waar eene vrij belangrij ke partij goud en zilver is gestolen. Onder die voorwerpen is ook eene an tieke broche, waarin een zilveren rijer. Aan het politiebureau Lauriergracht zijn twee personen in arrest gesteld, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van spoorrails. Deze diefstal geeft ook aanleiding tot een onderzoek te Rotterdam, in verband met andere diefstallen, brand smeult nog in het voorschip. Gisteren ochtend is te Terneuzen brand ontdekt in de lading jute in het voorruin van een Engelscho stoomboot. Het schip is ter plaatse van den brand gloeiend gebrand. Met de vrijwillige en gemeentelijke brand spuiten werd het gevaar spoedig bedwon gen. De lading jute wordt gelost en de Een 10 jarig meisje in een gezin aan den Zuid-binnensingel waarvan vader en moeder buitenshuis uit werken waren, kwam met hare kleeren in aanruking met de brandende kachel. Het lichte goed vatte vlam en in ver twijfeling liep het kind de straat op, waar een voorbijganger de v 1 mem en, die reeds CI tot het hoold waren gestegen, doofde. Met zware brandwonden werd het kind naar het ziekenhuis gebracht. In liet Beursgebouw te Rotterdam had Zaterdagmiddag een eigenaardige plech tigheid plaats. Gerrit Hakman had dien dag 70 jaar lang des middags te 1 en 2 uur de klok van den tempel Mercurius geluid en werd nu juist 80 jaar. De beursbezoekers hadden voor den ou den man in den zak getast en zoodoende werd hem bij eeu ovatie op de veilingzaal medegedeeld, dat voor een fonds ten zijnen behoeve auim /'1000 bijeen was. Bij die gelegenheid was ook het klok- ketouw met groen versierd. Of de oude klokluider ook blij was Te Rotterdam zijn uit Berlijn tien ten naar Londen verzonden, bestemd dsn circus Philadelphia" aldaar, het transport wist een der dikhuiden oegang te verschaffen tot het jvolks- en den inhoud van potten en pan- p te slurpen. De bemanning moest iet een karig maal tevreden stellen. kan de waschtobbe staande werd •daguiorgeu eene vrouw op de Spaarn- rdijk te Amsterdam door een toeval ui en viel voorover in de tobbe met zeepsop. rme vrouw werd met zware brand- eerst naar een kliniek gebracht, ït eerste verband werd gelegd, ens is zij naar het gasthuis ver- liandbouw. •e natuurlijke meststoffen. I. 8u die door toedoen van de men- sclien bebouwd worden, waar dus meer of minder regelmatig vruchten verbouwd en geoogst worden, moeten langzamerhand van samenstelling veranderen. De samenstelling van den grond is van verschillende factoren afhankelijk, en kan als zoodanig genoemd worden bet verwee- rings-proces, het aan- en afslibbings-proces en de invloed van den plantengroei. Wan neer wij de bodem en de daarop zich be vindende planten ons als een geheel be schouwen, dan kunnen wij zeggen, dat overal, waar de oogsten niet van het veld worden verwijderd, de hoeveelheid van de plantenvoedende stoffen, die niet aan de atmosfeer ontleend zijn, op het zelfde grond stuk gelijk zal blijven. De planten, die op den bodem groeien, sterven af en worden met aarde bedekt, en worden daardoor een bestanddeel van den grond, zoodat alle bestanddeelen eenmaal aan dien grond ontnomen, dan weer terug- keerer.. Alleen stikstof en koolzuur gedeeltelijk aan het atmosfeer ontnomen zullen toene men. De samenstelling en de plaats van voorkomen van de aschbestanddeelen wordt wel gewijzigd. Men kan zeggen dat ze in een gemakkelijke opneembaren vorm en meer in de bovenste lagen van den grond zullen komen. Geheel anders wordt het echter wanneer men jaarlijks de op den bodem gegroeide planten gaat weg nemen, waardoor men verhindert, dat een volgen de vrucht, van de bestanddeelen, door de vorige vrucht in den grond gebracht, kan voort bestaan. Die voorgaande vrucht was een bron van koolzuur en stikstof voor de volgende vrucht, tot deze thans ophoudt te vloeien. Wel kunneo wij eenigen tijd blijven roo- ven, doch vroeger of later zal het gebrek aan stikstof zich doen gevoelen en een wanoogst tengevolge hebben. Gebrek aan koolzuur als plantenvoedsel in den grond zullen wij niet krijgen, daar koolzuur niet door de wortels wordt opgenomen. Wel echter, zullen wij dat gemis gaan gevoe len, omdat het koolzuur een nuttig be standdeel van den grond is, dat andere stoffen helpt oplossen. De 8 E.G. stikstof die jaarlijks met het regenwater op den grond vallen, zijn lang niet voldoende om in de behoefte van stikstof te voorzien. Ook van de aschbe standdeelen zal door voortdurend oogsten een achteruitgang het noodzakelijk gevolg moeten zijn,- deze toch komen alleen uit den grond en neemt men daar van weg. dan vermindert de hoevoelheid. Een stuk grond, dat men steeds afoogst, moet ach teruitgaan, en het zal slechts van zijn na- tuurkundigen toestand afhangen of het vroeg of laat totaal onvruchtbaar wordt. Bemesting kan men nu die werkzaam heid noemen, welke bestemd is om dien achteruitgang, dat tekort aan voedingsstof fen bij te passen. Geheel juist is dit be grip niet. De afgegraven hooge venen gaat men reeds bemesten voor er een vrucht afkomt, voordat er dus van een tekort sprake kan zijn men bemest ook wel met mengsel, waaraan geen te kort is, doch omdat die stoffen indirect nuttig zijn (Wordt vervolgd.) Ilreskens. Geboorten. 27 Nov. Pieter, z. v. L. A. Vermeulen en E. Rinders. 28 id. Jacobus, z. v. P. de Vuijst en L. M. Meeusen. 28, Johannes Jacobus, z. v. H. van de Sande en E. de Vuijst. 1 Dec. Joziag Heudrik, z. v. W. de Vlieger en J. S. Fenijn. 6 id. Josina Sara Anna, d. v. A. Verschelling en M. S. Willemsen. Overlijden. 11 Dec. W. A. Winterink, 68 jwed. van D. Jacobs. Cadzand. Huw.-voltr 11 Nov. P. Bliek, 21 j., jm en S. J. Kooman, 25 j., jd. 12 id. H. Toussaint, 86 j., wedn. en T. Tous- saint, 24 j., jd. Geboorten. 8 Nov. Pieter, z. van I. de Hullu en M. Brouwers. 9, Jacob Izaak, z. v. J. I. Misilje en E. Goossen. 16, Adri- aan Levinus, z. v. A. L. Luteijn en C. Brouwers. 30, Adriaan Andries, z. v. A. Koole en M. van den Ameele. Overlijden. 26 Nov. J. Ie Rog, 83 j., wedn. van M. K. Ketels. Kctranchenient. Huw.-voltr. 26 Nov. A. J. Ie Gasse, 24 j., jm. en S. van Grol, 24 jjd. Geboorten. 16 Nov. Cornelia Maria, d. v. I. J. Poissonuier en C. M. Risseeuw. 26, Sara Adriana, d. v. A. van Hoorn en M. van Melle. Overlijden. 21 Nov. W. J. Kommers, 71 j., wedn. v. K. de Smidt. Sluis. Geboorten. 2 Nov. Gustaaf Mi chel, z. v. K. L. de Bree en I. M. Dari us. 7, Willem, z. v. P. F. Coppens en S. de Roose. 14, Janneke Francina, d. v. J. Coppens. 14, Uernardus Jacobus, z. v. F. B. Tas en L. A. Steenkiste. 21, Petrus Johannes, z. v. P. J. Bruggeman en F. C. Dusebout. 22, Jannis Izaak, z. van M. A. Leenhouts en M. C. Poissonnier. Hoogwatergetij Breskens. DAG E N. voorm. nam. Woensd. 16 Dec. 12.— 12.24 Donderd 17 12.24 12.48 Vrijdag 18 12 57 1.21 SliuiileislRTichtcii. Rotterdam 14 Dec. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe, puikef 7.40 a f8.00 goede f7.00 a f7.20 Rogge f 5.25 a f 5.75. Gerst f 4.90 a f 5.50, Haver f6.30 a f6.90 (per 100 KG.) Br. boonen f10.a f 15.00 witte flO.OO a f 14.—. Kookerwten f8.50 af 10Voer- erwten f7.00 a f 7.25, Kanariez. f 13.00 a f 15.00, Koolzaad f 0.00 a f 0.00. Zeeuwsche Aardappelen Bonte f 3.80 a f4.00; dito blauwe f3.80 a f 4.00. Zeeuwsche Uien Groote bruine f 1.80 kleine f2.80, stroogele f 1.55 per 60 KG V eemarkt. Koeien le qual. 34 c. 2e qual. 30 c. 3e qual. 28 c. Ossen le 34 c. 2e 30. 3e 28 e. Stieren le 26, 2e 23, 3e 20 c. Kalveren le 50, 2e 45 3e 43 c. Schapen le 29, 2e 23 c. Lamm, le 2e 3e ct Varkens le 21, 2e 20, 3e 19 ct. Koers van het geld. België 100 fr. f47.35 a f47.75 Eng. 1 pd. St. f 11.925 af 12.05 N.-Amerika 1 Dollar f 2.445. 'jri'jjggï3£"v» Ondergeteekenden betuigen bij deze, ook namens weder- zijdsche ouders, hunnen InirtelijUeil dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. J. Ph. SALOMÉ Jr. P. SALOMÉ—Zuidwkg. Groeue (Kruisdijk,) December 1903. van bruine kleur, met vier witte pooten en luisterend naar den naam »FOX". Terug te bezorgen bij C. DE BRUIJC- KERE, landbouwer te Breskens. Bij ondergeteekende zijn te Mede beveelt zij zich aan tot het leveren van gedrukte in verschillende soorten. Beleefd aanbevelend, g roede. S. W. CORNELIS. De Notaris H. G. Iliuuniacher te Groe- dc is voornemens om op des namiddags te 2 ure, in de herberg be woond door F. J. Wijffels te IJzendijke ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den Heer C. L. VAN HIJFTE, in 'het openbaar te verkoopen op en met 22 heet. 50 centiaren of 49 Gem. 223 R. ERF, TUIN, BOOM GAARD, WEIDE EN BOUWLAND, gelegen in de gemeenten IJzendijke, Goudenpolder en Waterlaudkerkje, nabij het dorp Waterlandkerkjeverdeeld in 5 koopen met recht van samenvoeging en Erfpnclltsrecht te Waterlandkerkje, nabij het dorp, groot 1 are 40 centi aren. Alles breeder bij plakbiljetten met kaart omschreven. Inlichtingen te bekomen hij genoemden Notaris en ten kantore van de Firma J. Th. HENDRIKSE te IJzendijke. ZEGT HET VOORT. TE BRESKENS, op des avonds half 6 ure precies, in 't lokaal van den Heer H. WEIJKMAN. ONDERWERP Entrée10 cent per persoon, Familie- kaarten 25 cent. 1»*- Vrouwelijke dienstboden worden gerekend tot de familie te behoo- ren. Kinderen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. De Notaris H. G. Hanmiucher te Groe- de is voornemens om op Donderdag 17 Dec. a. s., des namiddags te 2 ure, ten behoeve van de erfgenamen van wijlen ADRIANA WIL LEMSEN Wed. P. M'ehelsfblder, vdór en in de woning van P. Crince op het dorp Gruede, in het openbaar te verkoopen een pluimenbed met dekens en lakens, tafelkastje, 2 tafels, Ji stoelen, hangklok, kachel, kgeleierd-, glas- en aarde- 5 werk, koper-, tin-, ijzer- en blikwerk en wat meer zal wor den geveild. ZEGT HET VOORT.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 3