as. Donderdagavond de WelEerw. Heer ds. A. J. Roozemeijer van Sluis alhier in eene volksvoorlezing optreden met het on derwerp Frederik Hendrik en zijn tijd. Naar men ons mededeelde zal dit de eerste stap zijn in de richting tot volks ontwikkeling door middel van onderwerpen op wetenschappelijk, historisch of natuur kundig gebied. Het onderwerp zal noch theologisch, noch dogmatisch zijn en we wekken ieder be langstellende op dit pogen te steunen wijl in onze gemeente iets dergelijks niet als eene overbodige weelde kan beschouwd worden. Nog andere sprekers zullen, als de proef slaagt, worden uitgenoodigd op latere vast te stellen datums een beurt te vervullen of voordrachten in populairen vorm te hou den. Als leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herbenoemd de heeren A. van de Sande en C. J. Schip pers tot ouderlingen en M. Manneke tot diaken. Ter plaatsing van een orgel ter be geleiding vaa den zang bij gelegenheid der godsdienstoefeningen op Woensdagavond aan de Nieuwesluis is bij den WelEerw. Heer ds. R. Meeuwenberg ingeteekend voor ƒ35.75, van buiten de gemeente ontving Z.W.Eerw. ƒ10.samen groot ƒ45.75. De prijs van het orgel was ƒ52.50, waartoe het tekort-komende a ƒ6.75 werd aangevuld uit de kerkelijke gemeentekas, ingevolge besluit van het gecombineerd col lege van Kerkvoogden en Notabelen Vrijdag waren de werkman Blanken- berge en diens zoon te Biervliet nabij Drie wegen bezig met het rooien van boomen, toen een dezer, die reeds bij de jongste Septemberstorm eenigszins was omgewoeld, onverwachts omver ging, en de ouden man, die blijkbaar de waarschuwing van zijn zoon niet hoorde, en zich ook niet meer kon verwijderen, als 't ware verpletterde de ongelukkige was terstond eeu Ijjk. IJzendijke. Tot ouderlingen bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn gekozen J. Leen- houts en A. van der Meulen en tot di akenen C. Engels en J. Catsman. roede, 15 Dec. In de hedenmorgen gehouden voltallige zitting van den Ge meenteraad is op haar gedaan verzoek eer vol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school in de kom aan mej. E. Boone de Clerck tegen 1 April a.s. Na overleg met het hoofd der school zal eene nieuwe oproeping geschieden. In de algemeene politie-verordening werd eene wijziging aangebracht betrekkelijk het schoonhouden der openbare straat. Als lid van het alg. burg. armbestuur werd herbenoemd de heer J. G. Meijer Sr. Als onderwijzeres aan de school te Kruis- dijk werd benoemd mej. A. M. de Vlie ger te Driewegen (Biervliet) met 4 st. te gen 2 op mej. M. M. ltisseeuw te Oost burg en 1 op mej. H. M. Ie Grand te Zuidzande. De heeren G. W. van Duijl en J. L. Boone werden resp. als secretaris en ont vanger beëdigd en geïnstalleerd. Plaatsgebrek noopt ons tot deze korte mededeelinghet uitvoerig verslag komt in het volgend no. Te Nieuwvliet werd heden middag de heer van Duijl eveneens als secretaris beëedigd J.l. Zaterdag had te Zuidzande in »de Rnode Leeuw" eene druk bezochte open bare vergadering plaats, ten einde te ge raken tot oprichting van eene afdeelmg van het Groene Kruis. Aanwezig waren 3 le den van het bestuur der afdeeling Oost- burg c. a. De voorzitter van dat bestuur, de heer mr. F. J N. van Dam opende de vergadering, deelde den aanwezigen het doel der bijeenkomst mede en sprak de hoop uit, dat de belangstelling in deze ge meente voor het streven van het Groene Kruis even groot zou blijken, als dit in het naburige Oostburg het geval was. Van die meerdere of mindere belang stelling zou afhangen of Zuidzande eene afzonderlijke afdeeling zou vormen, of zich bij de reeds bestaande te Oostburg zou aansluiten hierop gaf mr. van Dam het woord aan den heer P. M. Dikkenberg, arts te Zuidzande. Deze zette in eene uitvoerige rede het doel en het werken van het Groene Kruis uiteen en wekte de aanwezigen op, hunne belangstelling te toonen door zich vooi loo- pig als lid op te geven. Hieraan werd door 73 der aanwezigen voldaan. De voorzitter adviseerde, nu de deelna me zoo groot bleek te zijn, voor Zuidzan de. in vereeniging met Nieuwvliet, Cadzand RetrarctiHineiit gulden, 't Mooiste was nauwelijks goed ge noeg. Volgens voorgeven moest het bestel de dienen tot inrichting van een huis in de Laan van Meerdervoort. Nu eens gaf de «millioenenjuffrouw" ha- reu werkelijken naam op, dan weer dien van den een of anderen aanzienlijken in gezetene. Toch zijn slechts wienig winkeliers er ingevlogen. Hoofdzakelijk moet dit hier aan worden toegeschreven, dat de »dame" bij het doen van hare sinkoopen" last gaf het bestelde eerst later te laten bezorgen aan het door haar opgegeven adres in do Laan van Meerdervoort. Alleen bij een banketbakker kon zij de verzoeking niet weerstaan om de bestelde lekkernijen maar zelf, zonder betaling na tuurlijk, mede te nemen en op te smullen. En ook bij een handelaar in pelterijen, waar zij op hare maniea inkoopen deed, nam zij het bestelde, tot een bedrag van ongeveer honderd gulden, mede. Tegen de ex-dienstbode is nu, ter zake van oplichting, eene strafvervolging inge steld. Donderdagmiddag ging een juffrouw, wonende in de Czaar Peterstraat te Ams terdam, eenige boodschappen doen. Zij liet haar 21/2 jarig kindje achter in gezelschap van een iets ouder speelkame raadje. De kinderen schijnen met lucifers te zijn gaan spelen, althans op een oogenblik hoor de de moeder, die zich juist in een winkel tegenover hare woning bevond, luid ge schreeuw. Zij snelde te hulp en vond haar kind met vreeselijke brandwonden bedekt. Het kind werd ijlings naar bet O L. Vr. gasthuis gebracht, waar hat in zorgwekken- den toestand ter verpleging werd opgenomen. Het gerucht gaat, dat de minister van oorlog van plan zou zijn Dreyfus aan het houid te plaatsen van een regiment artillerie, onmiddellijk nadat liet revisie proces te zijnen gunste zal zijn afgeloo- pen. Het, is slechts eeu los gerucht en in de kringen, waar de familie Dreyfus ver keert. gelooft men er niet veel van. Dooi de rehabilitatie wordt Dreyfus van zelf hersteld in den rang van kapitein, dien hij vroeger heeft ingenomen. Of de ex-kapitein de lust zal gevoelen na liet leven van verdriet van zoovele ja ren weer in actieven dienst te treden, valt wel te betwijfelen. Waarschijnlijker is dat Dreyfus tot de reserve zal overgaan en dat hij zich vonnis de l'uriisclie corresnt Vorige week is een baanwachters vrouw te 's Heer-Arendskerke door jjej middag-sneltrein overreden. Er is Zondag een zeer ernstig spoon weg ongeluk gebeurd in Andalusië. Tus schen de stations Cordova en Barna wai de spoordijk verzakt en dit had tengevol ge dat een volle trein van den dijk stoit te. Er zijn 14 menschen terstond gedood Het aantal gekwetsten is groot. Bij Galdames is een andere trein aar een zeer ernstig gevaar ontkomen. D< trein derailleerde en toen men ter plaatse wilde zoeken naar de vermoedelijke oor zaak van dit voorval, zijn er 14 dynamiet patronen gevonden. Men had den tiein in de lucht willen laten vliegen. Wegens de vele moorden ot pogin gen daartoe, die in de Russische spoortrei nen plaats hebben met de bedoeling om te rooven, wordt op last van den minister van verkeerswezen aan de compartimentei een z.g. maxim-loup aangebracht, waar door het mogelijk is in den wagen te kij ken zonder dat men het portier behoeft te openen. Verschillende gezanten aan het Ser vische hof hebben plotseling van hun rei geering verlof gekregen, o. a. die van Oostenrijk-Hongarije, Rusland en Duitsch- laud. De reden daarvan is gelegen ik de aanwezigheid van de moordenaarsbende aan het hot van Peter I. Dezer dagen moeten de hoffeesten beginnen, en nu vinden ge noemde mogendheden het niet gewenscht dat hun vertegenwoordigers op de gebrui kelijke wijze op die leesten verkeeren, zoo lang de schaduw van den ongewroken ko ningsmoord op den konak rust en de moor denaars van wijlen Alexander en Draga et den hoogsten toon voeren. Men zegt, dat koning Peter er iets op bedacht heeft om eindelijk tot een op lossing te komen van de onophoudelijk moeilijkheden, waaraan hij wegens d moordenaarsbende aan zijn hof, voorname lijk van buitenslands, blootstaat. Hij zoi een dertig tot veertig dier heeren uit lie leger overplaatsen in burgerlijken dienst. Men meent te Belgrado, dat de toestani daar veel door beteren zou en Europa eel vriendelijker houding gaan aannemen. Gisteravond te half zeven is bram ontstaan in liet woonhuis en de schuui van Dobbelaar to 's Heerhendrikskindereu Ook het belendende huis liep gevaar. Assurantie dekt de schade. bhbur y ha tip lal va] dei we me bel

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2