RRESKEMSCHE COURAMT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 855. Woensdags 16 December 1903. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V Ejll T E,N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt elkrn Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. RIEMIMA.N te Ureskens. De JapanschRussische kwestie. i De voorstellen van Japan gedaan aan de YRussische regeering houden o. m. de er- Jkenning in van de Russische aanspraken [op Mantsjoerije, doch spreken niet van ee- ne oplossing in zake de Xoreaansche kwes- ;ie, die hangende zou blijven. Daar men meent dat Rusland op Ja- Ipan's voorstellen zal ingaan, slaat men te St. Petersburg geen geloof aan het bericht uit Tokio, dat de Russische vloot, voor Tsjemoelpo aangekomen, troepen ter ont scheping gereed houdt om ze naar Seoel te laten oprukken, indien Korea weigert, aan Rusland's vertoog tegen de openstel ling van Jongampo gehoor te geven. De Russische regeering geeft te kennen dat cij geen bevestiging ontvangen heeft van dit bericht; naar hare meening behoort het tot de vele sensatiebericliten uit het verre Oosten, die ongegrond gebleken zijn. De verzekering dat Pavlof, de gezant te Se oel, een formeele waarschuwing tot de Ko- reaansche regeering gericht zou hebben, wordt onjuist genoemd. Volgens de laat ste, te Petersburg ontvangen berichten had Pavlof aan de Koreaansche regeering ge vraagd, of en onder welke voorwaarden longampo opengesteld zou worden de ge zant ontving een ontwijkend antwoord. Men acht het onwaarschijnlijk dat de stadhouder Alexejef, hoe uitgebreid zijn volmacht ook wezen moge, een zoo ern- stigeu stap zou doen als thans uit Tokio /gemeld wordt, zonder vooraf Petersburg te «raadplegen. Ook in de Russische diplomatieke krin gen zoo voegt de correspondent er bij vertrouwt men de genoemde berichten niet. Zulk een optreden zou immers in de tegenwoordige omstandigheden de na tionale eigenliefde bunnen prikkelen, en de kwestie tot een crisis brengen, die de mo gendheden wenschen te vermijden. Van Alexejef of van Rosen is nog geen tijding ontvangen, men verwacht echterie- deren dag het bericht dat Rusland's ant woord aan de Japansche regeering overge bracht is toch is het nog niet ingekomen. Ofschoon een telegram uit Petersburg aan de Associated Press meldde dat men daar geloofde, als zou de vrede tusschen Japan en Rusland verzekerd zijn, moet men met dit bericht voorzichtig zijn. Welingelichte Russische kringen willen weten dat zekere eischen van Japan in den vorm waarin die in de Japansche voorstel len zijn neergelegd, voor Rusland niet goed zijn aan te nemen, men hoopt aan Russi- schen kant echter vandaag of morgen dien aangaande nog tot een overeenstemming met Japan te zullen geraken, zoodat dan een antwoord van de Russische regeering, dat het acute oorlogsgevaar terzij stelt, ge lijk gezegd, binnen twee of drie dagen kan volgen. Een andere vraag die hier veel ter spra ke komt, is deze, of de Japansche regee ring sterk genoeg zal zijn, in weerwil van de groote tegemoetkoming die de Rus sische regeering bewezen heeft en van de stellige bedoeling, om van haar kant het uitbreken van den oorlog te vermijden om tegenover den drang van het Japan sche volk naar een beslissing door de wa pens een tegenstand te bieden die den vre de voor langen tijd kan verzekeren en de volkshartstochten bedaren. De Parijsche correspondent van de Dai ly Mail beweert dat het Russische antwoord aan Japan op het volgende neerkomtRus land stemt toe in de onzijdigverklaring van noordelijk Korea voornamelijk met hel doel om de beweging van hare troepen van Port Arthur naar Wladiwostok te vergemakke lijken, terwijl het ten aanzien van 't zui delijke gedeelte van dat schiereiland feite lijk Japan's eischen inwilligt. Een moei lijkheid blijft echter nog de kwestie van de open deur in Mantsjoerije, ten aanzien waar van Japan formeele verzekeringen van Rus land verlangt, nader omschreven in een tractaat. Over het optreden van de Russen ten aanzien van Jongampo verneemt de Berli ner Lokal-Anzeiger van welingelichte zijde echter, dat de opening van die haven voor alle mogendheden ophanden was. Een verklaring in dien zin is ook nu uog te verwachten. Ook Duitschland heeft te verstaan gegeven dat het volstrekt niet af- keerig is van eeu opening van de haven voor alle mogendheden. De Koreaansche regeering zal een gebied afbakenen, waarbinnen de handeldrijvende naties te Jongampo nederzettingen kunnen vestigen. Maar juist daartegen heeft Rus land bezwaar, omdat liet daar een jaar ge leden concessies voor houtwinning heeft gekregen en daar nu geheel alleen partij van wenscht te trekken. Hoe zwak Rus land zich zedelijk voelt in deze kwestie, bewijzen de buitengewone dreigementen maar men zal daar te Stoel, waar men zich beroept op Korea's goed recht en op het doel om alle naties van nut te zijn, niet zoo spoedig voor wijken. Wat den algeuieenen toestand in Oost- Azië betreft, merkt de zegsman van het Berlijnsche blad op dat de daarop betrek king hebbende passage in de troonrede van den Mikado duidelijk aantoont, dat alle berichten over een stellig te verwachten of alreeds beklonken overeenkomst tusschen Japau en Rusland ijdele praatjes zijn ge weest. Want als die overeenkomst reeds tot stand was gekomen, zou de troonrede dit zeker met de in zulke gevallen gebrui kelijke voldoening geconstateerd hebben. Aan de Morning Post wordt uit Was hington gemeld dat de Japansche regee ring eenige weken geleden de vrijmoedige vraag tot de regeering van de Unie heeft gericht, of deze de Japansche regeering in geval van oorlog stoftelijken steun zou ver- leenen. De regeering te Washington ant woordde daarop dat zij niet in staat was, Japan te helpen. itïtKSKKYS, 15 December 11)03. Door het postkantoor Breskens werd ge durende de le helft der maand December de navolgende onbestelbare brief verzon-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1