BRESKEISCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 854. Zaterdag 12 December 1903. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E.R T E.N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt, eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DU',IJ',U W te llreskeiis. Het .Handelsblad van Antwerpen" schrijft in zijn nnmmcr van Woensdag, onder het opschrift valse he geruchten: .Zooals gisteren reeds onze briefwisse laar uit Brussel seinde, weet men aan het hof niets van het sensatiewekkend drama, dat volgens een bericht aan de Frankf. Ztg. zou voorgevallen zijn op de villa van prins Windischgriitz, te Werschowitz, bij Praag» en waarbij de prinses, dochter van prinses Stefanie van België, kleindochter van on zen Koning dus, de minnares van haar man zou hebben neergeschoten. Ook het Oostenrijksch-Hongaarsch ge zantschap te Brussel wist niets van dit drama en hechtte dus ook geen geloof aan het gerucht. Naar het schijnt had het Fransche blad La Patrie vóór een tiental dagen reeds dit gerucht verspreid. De Rappel had het nadien op zijn beurt meegedeeld, zonder dat het veel de aan dacht heeft getrokken. De Petit Bleu verhaalt nu dat reeds Zondag het gerucht van den aanslag te Brussel liep, met eenig verschil echter. De lakei, die de prinses had willen te genhouden, zou volgens dat gerucht gedood zijn. Het blad hechtte geen geloof aan 't gerucht, dat onvoldoende bevestigd was, maar toen de Rappel Maandagmorgen het verhaal van het drama mededeelde, er bij voegende dat de prins van Windischgriitz door het venster gesprongen was, toen hij door zijne vrouw met mej. ^iegler verrast werd, en de overheden besloten hadden de zaak in den doofpot te steken, besloot de Petit Bleu alles mee te deelen. De Frankf. Ztg. bevatte Maandagmorgen het verhaal, volgens een telegram uit Praag. In alle geval, hoewel dit blad gewoon lijk goed is ingelicht, heeft ook de Agen- ce Havas in een telegram uit Weenen, de ze feiten ten stelligste gelogenstraft. Heel het bericht is van a tot z verzonnen. Het Journal de Bruxelles zegt ook vol gens bijzondere inlichtingen, die feiten ten stelligste te kunnen logenstraffen." Tot zoover het Antwerpsche blad. De Praagsche correspondent van de Berliner Lokal-Anzeiger meent echter het verhaal te kunnen bevestigen en voegt er bij dat men al eenigen tijd lang wist, dat er hui selijk ongenoegen was bij de Wiudisch- griitzen. Ten slotte zij nog vermeld dat de Ber liner Börsen-Courier uit Weenen, in over eenstemming met de berichten uit Belgi sche bron, verneemt dat het verhaal on waar is. Alleen is juist .dat de in het bericht genoemde toneelspeelster juffrouw Ziegler in een Praagsch gasthuis aan een onderbuiksziekte is overleden". Het is werkelijk moeilijk, om uit deze chaos van tegenstrijdige berichten wijs te worden. Maar het gaat, na de bovenver melde logenstraffingen, slecht aan, onver deeld geloof te schenken aan de opzienba rende geruchten. Laten wij hopen, ook voor den zwaar beproefden ouden keizer Frans Josef, dat alles ten slotte een kwaad willig verzinsel zal blijken. Reuter seint uit Peking de volgende bizonderheden over de onderhandelingen tusschen Rusland en China inzake Mant- sjoerije Voorname ambtenaren verklaren dat Chi na bezig is, een overeenkomst met Rusland te sluiten over de regeering in Mantsjoe- rije. Men verwacht, dat de overeenkomst de bewilliging van de meeste voorwaarden zal behelzen, welke Rusland vroeger voor de ontruiming van Mantsjoerije gesteld heeft en in naam de souvereiniteit van China erkennen, terwijl dit land Rusland een ad- viseerende stem bij het bestuur geeft. In een loop van de kortgeleden gehou den gedachtenwisselingen op het paleis werden drie plannen ter sprake gebracht het eerste wendde zich tegen Rusland, het tweede wilde de hulp van bevriende naties vragen, het derde raadde aan, met Rusland tot een accoord te komen op de beste voor waarden, die te krijgen waren. Het eerste plan werd verworpen, daar het gelijk stond met een zelfmoord. Het tweede plan mislukte, doordat Japan en de Vereenigde Staten, tot wie China zich wendde, geen uitvoerbaren raad wis ten te geven. Daarom uam het paleis het derde plan betreffende het tot stand brengen van een vergelijk met Rusland aan. Te Marseille is sedert de laatste groo te werkstakingen de verhouding tusschen Fransche en vreemde arbeiders veel gunsti ger geworden voor de Franschen. De Fransche bootwerkers doen al hun best de vreemdelingen te weren. Die vreemdelingen zijn vooral Italianen, die zoodoende dikwijls zeer verbitterd zijn op hun Fransche vakgenooten. Zoo stond er Dinsdag een troep Itali anen te mokken aan de kade, omdat zij niet waren aangenomen bij de Compagnie Bonardel. Vier Italianen gingen de Fransche werk lui hinderen door op een loopplank te gaan staan. Een van de Fransche bootwerkers, die daarop af kwam, werd op den grond ge smeten, en terwijl drie hem vasthielden, bracht de vierde Italiaan hem met een werk tuig een ernstige wonde in de zijde toe. De dader nam onmiddellijk de vlucht, gedekt door de messen van zijn landge- nooten. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de boosdoeners allen verdwenen. Directeuren der Maatschappij van Nij verheid hebben zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend om instemming te betuigen met het adres van den Nederlandschen Bond van Horlo gemakers in zake éénheid van tijd. Zij wijzen er op, hoe handel en nijver heid last ondervinden van de stelsellooze wijze, waarop in onze gemeenten de tyds- bepaliug is geregeld. Directeuren steunen in het bijzonder het adres van den Bond, waar hij geheel aan den minister wil overlaten naar welken tijd bedoelde uniforme tijdsbepaling zou moeten worden gerekend. Directeuren toch zijn van gevoelen dat waar het belang van éénheid van tijd zoo bi he ke sc ke di de tb* go

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1