13e Jaarg. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 853. Woensdag' 9 December 1903. Buitenland. SKEISCHE COURANT. ABONNEMENT, l'er d maanden /'(J.5U, franco per post door het gelieele Rijk /'U.55, voor België y'0.t>2', voor Amerika _/'U.82s, bij vooruitbetaling. Bij alle boekbandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever 0. DIIIXWI.X te Biesbeus. Onrustbarende geruchten. In een beschouwing over de mogelijk heid van oorlog met Japan, zegt Soewurin, de leider van het Nuwoje Wremja, o a De gedachte, dat Japan, zelfs in een verbond met Engeland en de Vereenigde Staten, Rusland zou kunnen overwinnen, kan een Rus niet goed vatten. Een nederlaag beteekent natuurlijk nog niet de ondergang van Rusland, maar toch 't begin van zijn ondergang, een slag voor 't zelfbewustzijn, voor het begrip van een grooten staat en een onovei win baar volk. Over de kwestie of wij Mautsjoeiije noo- dig hebben of niet, daarover kan men den ken zoo men wil, wij hebben in alle ge vallen millioeuen in dit land gestoken, er een spoor gelegd, die overigens heel wat goedkooper bad kunnen zijn, en wij kun nen daarom dat land zoo zonder veigoe- diug maar niet prijsgeven. Ik beu een van degenen, die gedurende ded oorlog met llhina, gezegd hebben, dut wij Mantsjoerije niet noodig hebben. De tragiek van een groote mogendheid bestaat echter juist daarin, dat zij niet te rugkan, zonder haar eigen gezag te onder manen. Hoe beeft Engeland met de Boeren ge streden Onder de vervloekingen van de gebeele oeschualde en onbeschaafde wereld, zette bet alles op 't spel, ontblootte zijn eilanden baast geheel en al van troepen, leed schandelijke nederlagen, verloor zij.1 geld, maar zetle toch den strijd voort, en begroette niet een onbeschrijfelijk enthou siasme de onderwerping van 't kleine volk, dat den moed gehad had baar den oorlog aan te doen. De lieele wereld was verontwaardigd over dat enthousiasme, maar Engeland sloeg daarop geen acht. Het wist wat het deed en wist wat het voor een groote mogend beid zeggen wil, overwonnen te norden. Wij hebben ons tegenover l'olen niet beter gedragen. Wat moet men doen wanneer de tragische noodzakelijkheid het zoo wil »De Russische pers spoort niet tot oorlog aan, zij wenscht geen oorlog en de Rus sische pers vertegenwoordigt Ruslands openbare meening. Zij gedraagt zich zoo als de Duitsche journalistiek zich gedroeg vóór den oorlog niet Frankrijk, die niet riep »Naar Parijs», terwijl de Franschen snaar Berlijn» schreeuwden. En heel Rus land volgt dit Rnssiseh-Japansehe conflict rustig, gelooft niet aan een oorlog en wenscht geen oorlog. Maar wanneer Japan den oorlog begint, dan zal Rusland den strijd aanvaarden en zóó vechten, als de roemvolle vooivaderen gedaan hebben, het zal alles op 't spel zetten oui zich en zijn beteekenis te verdedigen. Zelfs wanneer het tot een algemeene katustrofe kwam, wanneer alles door elkaar ging en alles over Rusland samenstorlte, dan zou het de wapeia-r. niet eerder neerliggen, dan tot liet door eigen kracht met eere dien vreese- hjken oorlog zou ten einde hebben gevoerd. Het Russische gevoel zal zich luid en vol vuur uiten en allen onder de Russische vaandels scharen. Daaraan moet de Ja- pansche pers denken, die haar volk tot den oorlog roept, pocht en reeds uitrekent, hoeveel schatting Japan van Rusland zou kunnen krijgen, wat voor Russisch gebied het zal bezetten. Het is dwaas "den huid van den beer te verdeelen vóór men hem gedood heelt. Misschien mislukt het en men brandt zich leelijk de vingers." De berichtgevers van de Engelsche bla den schijnen daarentegen doodsbang te zijn, dat Japan zijn eer eu zijn belangen (d.w z ten deele ook de Engelsche belangen) niet krachtig genoeg zal handhaven tegenover Ruslands aanmatigende eischen. Geen wonder, die journalisten hebben er zeil' niets bij te verliezen, en aanhitsen is velen hunner tot een tweede natuur ge worden. 01 zij de stemming onder hetjapanscbe volk juist weergeven, is een andere kwestie. Naar de voorstelling, die zij ingang trachten te doen vinden, is Japan op 't oogenblik te vergelijken bij een stoomketel onder te Imogen druk met een te zwaar belaste veiligheidsklep. De regeering te Tokio houdt de span ning tot het uiterste in bedwang, op ge vaar af dat de ketel springt. Bovendien zouden de onrust en opge wondenheid naar China overgeslagen zijn, waar men, zoo bet al tot geeu formcelen oorlog tegen Rusland komt dat zou belachelijk zijn toch voornemens zou wezen, een geduchte wraak te nemen, zoo dra de gelegenheid gunstig is, over al de vernedering en uitplundering die China in de laatste eeuw van Rusland s zijde te ver duren lieefl gehad In een land als China is alles mogelijk, maar de diplomatie te Peking lijkt ons veel te snugger om niet in te zien dal zij ten slotte toch aan het kortste eind zou trekken. Hoe in werkelijkheid de stemming in Jujian is, kunnen wij niet nagaan, maar ook al houdt men rekening met de over drijving en eenzijdigheid der Engelsche be richten, toch schijnt de spanning over het uitblijven van een definitief bescheid der Russische regeering tot het uiterste geste gen te zijn. Volgens een (onbetrouwbaar) bericht van de Daily Mail is er in de laatste dagen zulk een druk uitgeoefend op de regeering te Tokio, dat deze reeds Dins dag er een oogenblik naar overhelde, een ultimatum te zenden naar Petersburg maar ten slotte behielden de gematigden onder de leden der regeering en haar raad gevers de oveibaiid. Van belang is het bericht dat de opening van bet parlement, die Zaterdag moest plaats hebben, verdaagd is tol Dinsdag. De reden ligt voor de band nu de Tsaar en de Tb sa ri tsa naar Petersbnag teruggekeerd zijn, hoopt de Jupansche regeering vóór dien dag Rusland s antwoord aan de Kamers te kunnen medcdcelcn. Te Londen schijnt men de verdaging van het Japausche parlement als een gunstig vooiteeken te beschouwen, het is ons niet recht duideljjk, waarom. Geruststellender lijkt ons bet vertrek van generaal Alcxejef naar Petersburg, als dat bericht waar is. Het ziet er in elk geval miar uit, dat ei n beslissende stap, die tot een oplossing der Oust-Aziatische crisis kan leiden, binnen f a 8

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1