BKESKENSGHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 851. Woensdag 2 December 1903. 13e Jaarg. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Oroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. I»it blad verschijnt elke. Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. P1ELEMAX te Breskens. BRESKEVS, 1 December 1003. Vanwege het hoofdbestuur der veree- niging .Volksweerbaarheid" trad de heer E. von Bose van Nijmegen de vorige week )p enkele plaatsen in ons district waar ifdeelingen gevestigd zijn, op, teneinde iet doel dier vereeniging nader bij het rolk te ontvouwen en de grootsche ge- lachte dermate ingang te doen vinden, dat se tot nauwere aansluiting aanleiding mocht veven. Door onvoorziene omstandigheden bij de lezing te Breskens niet kunnende tegen woordig zijn, hebben wij die te Groede bijgewoond. Ruim kon de opkomst niet genoemd worden, en dat was vooral daarom jammer, omdat de afwezigheid van de niet bij Volks weerbaarheid aangeslotenen, zeker niet be vorderlijk is aan de mogelijke toetreding, )p eene uiteenzetting van doel en streven, als waartoe de heer von Bose zich bepaal de, kunnende volgen. Ingeleid door den heer Waller begon spreker, na eerst »Het lichtje voor het raam" van P. Louwerse te hebben voor gedragen, met een uiteenzetting van het grip: »De plichten van ons volk tegen- lover ons Vaderland." Daartoe rekende hij in de allereerste plaats het besef van het medebewaren der inafbankelijkkeid van den bodem, die door mze voorvaderen is vrij gemaakt. Met hen, die dit besef niet bezitten, aan Ie ontwikkeling daarvan niet willen mee- erken, en een soort van onverschilligheid in den dag leggen, is een gedachtenwis. •ling over dat plichtsbesef nutteloos. Volksweerbaarheid wil echter dit besef met kracht bij elkeen opwekken, voorna melijk door volksopvoeding. En deze vindt weer haar grondslag in een zich geven een stille kracht. Onder dit motto heeft spr. in het or gaan der vereeniging .Allen weerbaar" een artikel geschreven, dat door hem werd voorgelezen en waarvan de grondtoon was, dat elk rechtgeaard Nederlander een te genstander moest zijn van het in den laatsten tijd meermalen geopperde denk beeld van een tolverbond met een machti gen staat, omdat zulk een verbond wel aanlokkelijk is voor degenen, die uit ge makzucht zich willen bergen onder de ster kere vleugelen van zoo'n staat, maar niet temin even gevaarlijk is voor de onafhan kelijkheid van ons volksbestaan, als de lieflijke doch verstikkende omrrming der lianen voor de boomen om wie zij zich slingeren. Ons volksbestaan moet gaan langs vrijen weg en Volksweerbaarheid wil dit uit sluitend. Zij wil niet een militairiseeren van het volk, maar zij wil het verheffen uit zijn onverschilligheid, het opheffen van zijn ge brek aan inzicht van eigen kracht. Daarbij kan de vrouw met hare verfijn de eigenschappen zeer veel medewerken, niet deelnemen aan de practijk van Volks weerbaarheid, maar door te zijn een stille kracht, invloed uitoefenende op man en zoon, op de wijze als de vrouwen van Transvaal, die ons bekend zijn geworden uit den gruwzamen oorlog, en die ondanks de namelooze ellende, welke men stond te wachten, niet ophielden hunne >mans" op te wekken en aan te sporen tot de va- derlands-lievende gevoelens, waarvan die hopelooze s rijd een sprekend getuigenis was. Zulk een stille kracht' die van de vrouw uitgaat, wordt een voortstuwende en niet te breken kracht, die wij terugvinden in de duizenden voorbeelden onzer geschie denis, en waarvan, om maar een greep te doen, de lijfspreuk »ende desespereert nim mer" van J. Pz. Koen, en de als uitvloei sel daarvan bekende heldendaden, het on- omstootelyk bewijs waren van een niet versagen, van een niet wankelen noch wan hopen aan een goeden uitslag bij ongely- ken strijd. We vinden die stille kracht ook terug in het schoone lied op Piet Hein, wiens naam klein was, maar wiens daden groot waren. En in tegenstelling van die grootschheid van ons volk, nedergelegd in die dichtre gelen, wees spr. op het kleinmoedige, dat ons volk van lateren tijd schijnt over- heerscht te hebben, en waarvan het .Ran plan plan, daar ginder komen de Fran- schen an" nog jaren nadat de Franschen uit ons land waren verdreven, vooral in den volksmond in het Noorden van ons land voortleefde, het beste bewijs levert. De gemakzucht, waarvan spreker aan vankelijk gewaagde, heeft ook hen aange grepen, die onze kleine staat nimmer zien opgewassen tegen elke vijandige beweging van de ons omringende groote mogend heden. Van daar dat deze eene nauwere aan eensluiting zoeken bij een dier groote staten. Al moge het nu waar zijn, dat wij uit de rij der gezaghebbende staten zijn ge- stooten, dat het ons niet meer mogelijk is, anderen aan onze voeten te doen ne- derliggeu, wij kunnen desondanks door de beginselen van Volksweerbaarheid in toepassing te brengen, nl. door ons land karakter als nationaliteit en ons volk ka rakter als Nederlander te geven, nogthans eerbied afdwingen bij grootere staten. Volksweerbaarheid werkt zedelijk; niet door kanongebulder of sabelgekletter, maar door in de ziel meer en meer de liefde voor ons land aan .te kweeken onder ons vol k. En onder ons volk verstaan we dun natuurlijk niet degene, die alleen uit zucht naar ietwat meerdere verdienste een ander vaderland opzoekt, of die, zooal niet cosmopoliet, dan toch cosmopolitisch aange legd zijnde, uit gemakzucht zich zou wil len scharen onder de vleugelen van een machtigen staat, het land van het militai risme bij uitnemenheid, maar we verstaan daaronder zij, die niet alleen in schijn trouwe zonen zijn van onzen voorheen zoo klassieken bodem, maar ook in werkelijk heid zich willen scharen onder het aloude devies der Oranjes»Ik zal handhaven", om dien bodem onafhankelijk te doen blij ven. Vooral om het zedelijk begrip heeft Vulksweerbaarheid het oog gevestigd op de vrouw, die door haar weldadigen in vloed zich geeft als een stille kracht. Srr. hoopte dan ook een volgende maal

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1