BRESKENSCHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 849. Woensdag 25 November 1903. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELENAN te Breskens. In liet Reuzengebergte en in het Hirsch- berger dal zijn sedert Woensdag groote massa's sneeuw gevallen, die het verkeer ernstig belemmeren. Treinen komen te laat aan, telegraaf- en telefoondraden zijn afgebroken. In de bosschen is door de zware sneeuw overal veel schade aange richt. Het naar de oorzaken van den brand in een postwagen op den spoorweg naar Nikolajef ingestelde onderzoek heeft aan 't licht gebracht, dat de wagen in brand is gestoken nadat drie pakketten bankbiljet ten, ter gezamenlijke waarde van 7,400,000 roebel, waren verdonkeremaand. Een der pakketten was bestemd voor het ministe rie van financiën en twee voor de Rijks bank. Een kolenmijn in Durham werd Maan dag overstroomd, gelijk zoo vaak in mij nen kan gebeuren, wanneer het water plot seling uit een spleet komt opwellen. Eenige mijnwerkers wisten nog het lijf te bergen, maar drie hunner werden door het water in een hol opgesloten. Met alle macht heeft men gewerkt om hen te bevrijden men vond twee lijken maar de derde kwam er nog levend uit. Hij had 92 uren opgesloten gezeten. Met behulp van een paar planken was hij op een plek kunnen komen, waar het water hem niet bereikte. Maandag had hij alle voedsel, dat hij bij zich had al op verder had hij geleefd op het water in zijn waterflesch. Uit Parijs komt bevestiging van het bericht, dat de erkenning van de nieuwe republiek Panama door de Fransche re geering weldra officieel bekend gemaakt zal worden. De gezant der Vereenigde Staten Hora ce Poster moet in dezen zin een krachti- gen druk op minister Delcassé uitgeoefend hebben. Volgens een telegram uit Washington, in strijd met een vroeger bericht, zou de commissie van Panameesche gemachtigden, die onder leiding van Boyd te Washing ton aangekomen is, geen volmacht hebben tot bekrachtiging van het reeds door Hay en Bunau-Varilla onderteekende kanaal verdrag. De commissie zou op 1 December weder uit Washington vertrekken en met het ver drag naar Panama terugkeeren, waar dan de ratificatie eenige dagen daarna geschie den zou. Omtrent een spoorwegongeluk, dat Zaterdagavond te Palezieux heeft plaats gehad, wordt gemeld De sneltrein van Bern naar Genève, die 's namiddags ongeveer half vijf van Bern gaat, is 's avonds 6 uur tusschen Freiberg en Lassaune, even voorbij het station Pa lezieux, dat hij passeerde met een snelheid vaii 40 K.M. in 't uur, op een rangeeren den locomotief gereden. Deze locomotief stond, waarschijnlijk door een onjuist signaal, op eeu verkeerd spoor. D» tender met bagagewagen en de eer ste wagon van den sneltrein werden ver brijzeld. Er zjjn zes dooden twee Russische kin deren, 9 en 4 jaar oud, met hun gouver nante een kamenier uit Montreux, mej. Josephine Sterky uit St. Moritz en de heer Grunenwald van Lausanne. Verder zijn er vijf menschen gewond, van wie drie ernstig. Dit zijn majoor Chessex, chef der ves tingwerken te St. Moritz, luitenant Arnold Merian van Bazel en de heer Jules Du- commun van Freiburg. Meermalen werd de vraag gesteld, wan neer de diensttijd der miliciens van de lichting 1903 zou eindigen, daar deze, ter stond na de inlijving op 15 Maart, tot 15 Mei in verlot waren gezonden. Door den Minister van Oorlog was voqr- gesteld om die miliciens voor de eerste oefening de volle 8]/2 maand onder de wa penen te houden, dus tot 1 Februari a. s. Woensdagavond is dit voorstel door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming verworpen en daardoor beslist, dat de ge dwongen verloftijd van twee maanden (15 Maart15 Mei) in den diensttijd zal mee rekenen, en dat de eerste oefeningstijd dus eindigt ongeveer 30 November. Met uitzondering der eerste ploeg van het blijvend gedeelte gaat de lichting 1903 dus met 1 Dec. naar huis. Broederdienst. De minister van oor log heeft aan de Gedeputeerde Staten der provinciën een schrijven gezonden, waarin er op wordt gewezen, dat bij het aan de Tweede Kamer ter overweging aangeboden wetsontwerp tot wijziging der militiewet 1901, o. a. wordt voorgesteld, in den aan hef van art. 53 te doen vervallen de woor den >vóór 1 September 1898." Al wordt dit voorstel spoedig tot wet verheven, schrijft de minister, toch zal het wegens het bepaalde bij de eerste zinsne de van art. 52 niet kunnen verhoeden, dat aan de lotelingen over de lichting van 1904 niet de vrijstelling wegens broeder- dienst zal kunnen worden verleend, waar op zij anders aanspraak zouden hebben kunnen maken. De ongelegenheid, welke hieruit voor dezen zou kunnen voortvloeien, zou echter kunnen worden voorkomen door het aan vragen aan de Koningin (bij ongezegeld verzoekschrift) moeten gelijke bewijsstuk ken worden overgelegd, als bij den militie raad tot het aanvragen van vrijstelling zou den zijn in te leveren. Wordt het verzoekschrift zóó tijdig in gediend, dat het vóór of op 1 Febr. 1904 bij de Koningin wordt ontvangen, dan zal bij de inwilliging van het verzoek kunnen worden bepaald, dat de dienstplichtige niet in persoon aan de militaire autoriteit zal worden afgeleverd, maar dat zijn inljjving enkel op overgifte van den afleveringsstaat, no. 14, zal geschieden. Door het een en ander zouden persoon lijke opkomst ter aflevering en de omslag, aan het vragen van uitstel van eerste oe fening verbonden, zijn te vermijden. De lotelingen, die in het hier bedoelde geval verkeeren, zullen, op verzoek den minister zooveel mogelijk, door den militie commissaris in boveustaauden zin worden ingelicht. s t 1 z 1 c 1 g w p) Z( g' er be he do>

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1