ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. De Centrum-partij. Zaterdag 21 November 1903. 13' Jaarg. Binnenland. luliuri Hs ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bp alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5cents. Qroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEHAN te Breikous. 'I Nu men eenigszins is bekomen van de verbazing over de benoeming van den heer Fruytier tot lid van Gedeputeerde Staten, en zulks met schier algemeene stemmen, is het niet ondienstig de rekening eens op te maken. We spraken hierboven van de ver bazing, die menigeen vervulde over de eenstemmigheid waarop de be noeming had plaats gevonden, en waar aan dus alle partijen in de Staten hebben medegewerkt. Bij „een goed liberaal" te O. (Oost burg heeft de medewerking der li berale afgevaardigden aan deze be noeming dermate wrevel verwekt, dat hij, een soort van verantwoor ding vraagt van de liberale afgevaar digden. Dié vrijmoedigheid is zeker ver sterkt door het feit, dat de liberalen in de Staten niet hebben willen luis teren naar zijn advies, gericht tot de afgevaardigden dier partij, om in geen geval op een Katholiek hun stem uit te brengen. Vergissen we ons niet, dan zal die verantwoording, ook al is ze gevraagd in de JJLidd. Ori. en daardoor'* iets wijder bekend geworden, wel achter wege blijven, wijl men denkelijk niet zal ingaan op anoniem geschrijf. Dit alles daargelaten, zijn wij toch ook eens op onderzoek uitgegaan. En men was zoo welwillend ons het verloop der zaak mede te deelen. Dat er iets broeide was bijna op te maken uit de omstandigheid dat ditmaal alle leden reeds den avond vóór de vergadering naar Middelburg gingen, in tegenstelling met andere gelegenheden, waarop velen der leden pas des ochtends over gaan. En het schijnt, dat in de alsdan gehouden clubbijeenkomsten het aan vankelijk plan gewijzigd is. Wat in den boezem der partijen en in die club-vergaderingen is ge schied en besproken, vond binnens kamers plaats en blijft dus een ge heim voor hen die daar tegenwoor dig waren. We zullen het idéé dat we ons vormen van het soort van convenu, dat, naar ons oordeel is gesloten, maar niet aan de groote klok han gen, en afwachten de dingen die ko men zullen. In 't voorbijgaan willen we even stilstaan bij die fractie, waarvan het gewijzigde plan zal uitgegaan zijn. Het is een publiek geheim gewor den, dat de keuze voor een Gede puteerde was verdeeld tusschen de heeren Moerdijk en Hombach, doch dat in eigen boezem geen der bei den voldoende kans van slagen had. Bij de scherpe stelling die de par tijen in de Staten innemen, moest dus omzichtig gehandeld worden. Beide heeren zijn losgelaten en door de Centrum-partij is toen de heer Fruytier aangewezen met eene zeker heid, dat het Kath. blad Zelandia, van welke onderneming de heer Fruy tier voorzitter van het bestuur is, niet alleen reeds langs vóór tijd de bulletins, vermeldende de benoeming van zijnen voorzitter, gereed had, maar zelfs geen geduld meer kon oe fenen om de uitslag af te wachten, en de blijde mare nog vóór het be gin der vergadering bij zijne abon- né's te Axel liet bezorgen. Over het hoogst indiscrete van dit feit zullen we maar niet spreken, omdat het voldoende zich zelve ver oordeelt. De Katholieke partij in de Staten beheersclit dus onmiskenbaar de po litiek. En daarvan was deze benoeming ditmaal een doorslaand bewijs. De vacante plaats van den heer Van Waesberghe Janssens moest, bil lijkheidshalve, weer worden ingeno men door een Katholiek, en wegens de verdeeldheid in eigen boezem werd de heer Fruytier ten slotte aangewe zen om die plaats in te nemen. De liberale leden, overtuigd van de billijkheid der benoeming van een Katholiek, hebben zich unaniem ver- eenigd met deze candidatuur, tenge volge waarvan deze beide fracties de meerderheid vormden. Ze waren beslist homogeen ten opzichte van de stelling, dat de an ti-rev. fractie in geen geval in de Gedeputeerde Staten mocht versterkt worden, een bewjjs dat de Kath., waarvan een zeker gedeelte is ge concentreerd in het politiek orgaan Zelandia feitelijk staan tegenover de a.-r. En dat het verbond tusschen kath. en anti-rev. ook bij de laatsten aan het wankelen schijnt, putten we uit het feit, dat zelfs het anti-rev. blad Luctor et Emergo het idéé aan de hand deed om de zetel van het Ka tholieke lid van Gedeputeerde Van Waesberghe Janssens, niet aan een Katholiek over te laten, maar aan een liberaal, die daarop, krachtens de getalsterkte dier partij, zeker aan spraak heeft. Nu zou men wel zeggen dat zulk een uitspraak allerminst strookt met den uitslag der stemming, maar men deelde ons mede., dat alleen de ont- loopende kans om geen anti-rev. te kunnen gekozen krijgen, die fractie heeft doen besluiten de handen in den schoot te leggen en de benoe ming van den heer Fruytier des te eervoller te doen maken, ondanks ze het gevolg schijnt te zijn geweest van een „non-possummus-politiek". Als deze benoeming nu ten slotte, maar niet blijkt een politiek abuis te zijn geweest. Men verzoekt bet volgende te melden Naar aanleiding van het zeer groot aan-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1