4 Tot verwijzing naar liun College van een nader adres van P. van Dijken, pach ter van den tol bij Axel op den weg van Terneuzen naar Axel, om vermindering van pachtsom Algemeen was men in de afdeelingen van meening, dat deze zaak behoort tot de competentie van Gedep. Staten, hetwelk door enkele leden gemotiveerd werd met de bewering, dat de reglementaire voor schriften van tolheffing, vastgesteld bij be sluit der Provinciale Staten van C Juli 1888, Gedeputeerden in bet bepalen van den tijd en de wijze van verpachten ge heel vrijlaten. Een der leden merkte op, dat de schade, door Van Dijken geleden ter oorzake in zijn request genoemd, pl. ru. ƒ500 per jaar bedraagt, hetgeen blijkt uit eeue specifica tie, door Van Dijken gemaakt en welke alleszins gestaafd kan worden, dewijl zij daarop berust, dat bepaalde boeren, welke vroeger met hun suikerbieten langs den tol naar Axel reden, dit sedert de nieuwe verharding niet meer doen, terwijl het aan tal te vervoeren bieten door iederen boer ieder jaar op hetzelfde neerkomt. Waar een zoodanige schade een niet ver mogend man als Van Dijken zou kunnen ruïneeren, achtten eenige leden het te meer wenschelijk, dat Gedeputeerden het contract met Van Dijken wijzigden en den pacht prijs verminderden. Aaugenomen zonder hoofdelijke stem ming. ItltbSKENS, 17 November 1003. Door het postkantoor Breskens werd gedurende de le helft van Nov. de navol gende onbestelbare brief verzonden Uit Breskens August Mispelaare te Oort- rijk. Bij kon. besl. zijn in den Militieraad voor de Prov. Zeeland benoemd de heeren J. H. C. Heijse te Middelburg als voorzit ter, uir. F. J. N. van Dam te Oostburg, als plaatsvervangend voorzitter, L. K. van der Harst J. Jz. te Middelburg als lid en D. Wisboom Verstegen te id. als plaats vervangend lid. Voor de classis Oostburg heeft de heer A. Scheele P. Jz. te Terneuzen met goed gevolg het praeparatoir examen af gelegd, waardoor hij tot den dienst in Ge reformeerde kerken is toegelaten. Zaterdag zat de tjalk »Wilbelmina", schipper M. van Leuven uit Ter Neuzen, op het strand te Cadzand. Hor x..« 'afc-v. De collecte voor de »Unie" een school met den Bijbel heeft te Groede met Bres kens ƒ103,523 opgebracht. De zitting van den Militieraad voor de Provincie Zeeland zal voor wat betreft de gemeenten uit Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel, gehouden worden te Oost burg op 24 Dec. a. s. Tot directeur van de Maatschappij .Zeeland" te Vlissingen is benoemd de heer Th. de Meester, inspecteur bij de Hulland- Amerika-Lijn te Rotterdam. Scliuwndijkc. Tot notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de hee ren P. Casteleijn, A. van Male en Anth. Risseeuw, resp. met 18, 19 en 17 van de 19 uitgebrachte stemmen. IJzendijke. Van een driewielskar, die aan een wagen was gekoppeld, was giste ren avond een wiel afgedraaid tusschen de ze gemeente en Watervliet. Toen de knecht het bemerkte liet hij zijn wagen staan, om het wiel te zoeken. Toen hij terugkwam, was de tram dicht by den wagen, die de kar aanreed en er eenige schade aan toebracht. De paarden sloegen daarna op hol, met het gevolg dat de wagen in de sloot te recht kwam. Het voertuig bekwam geen noemenswaard letsel. Dit geval is betrekkelijk goed afgeloo- pen. In den nacht van Maandag op Dins dag omstreeks elf uren, is te Middelburg een brutale inbraak gepleegd in den bier kelder van V. d. H in de Nieuwepoort- straat. Tijdens de bewoner afwezig was, hebben de dieven de afsluiting van den kelder ver broken en zijn zoo binnengekomen. Eenmaal binnen, hebben zij uit een ge sloten kastje, onder de toonbank, een be drag vau ongeveer ƒ112 gestolen, dut, naar verklaring van den eigenaar, bestemd was om zijn leveranciers te betalen. De politie heeft een paar personen, die verdacht worden van dezen diefstal, in ar rest genomen. Het zijn zekere A. W., oud ongeveer 26 jaar, die gehuwd is en C. A., onge huwd en 19 jaar oud Een deel van het gestolen werd op hen gevonden en in be slag genomen. Bij de fouilleering bleek de eene ƒ40 en de andere de rest in bezit te hebben. De politie te Vlissingen heeft pro- Anrromo n lrf fon-on fvirrxrv rrwniiTiron zee-boulevard noemt, daar bij nog denzelf den nacht de Barbarossa naar Antwerpen moest brengen. Het is in het naar de sociteit keeren, dat hij zekere vrouw M. A. J., 41 jaar, ontmoette, die door de loodsen goed ge kend is, daar ze vroeger als dienstmeid heeft gewoond in eene herberg recht over de sociteit. Deze vrouw was in gezelschap van de bovengenoemde weduwe, bij welke ze nu inwoonde, zoolang ze geen anderen post had. Vrouw M. A. J. klaagde haren nood aan Jef van Hemelryck (zoo heette de loods) en meldde hem in welken staat van armoede zij verkeerde. Jef moet er door getroffen geweest zijn, want hij is met beide vrouwen meegegaan naar haar hare woning, waarschijnlijk om te zien of alles waar was, dut de vroegere meid vertelde. Deze woonde nu in de Lange Noord straat, eene straat gelegen aan den uiter sten oostelijken kant van Vlissingen. Het was gelijk vele huizen aldaar, door twee verschillende huisgezinnen bewoond. Het gelijkvloers werd betrokken door de twee hoogergenoemde vrouwen, terwijl het verdiep door een gezin is betrokken, waar van de man slechts één been heeft en in Vlissingen leurt met petroleum. Nauwelijks moet Jef er binnen zijn ge weest of hij kreeg eenen aanval van ge raaktheid hij viel en gaf geen teeken van leven meer. De beide vrouwen moeten daardoor zeer verschrikt zijn geweest. Zij dachten niet minder dan dat Jef dood was. Dit had haar zoodanig met vrees geslagen, dat ze niet minder dachten dan dat de politie haar zou aanhouden on der verdenking, den loods vermoord te heb ben. Zij lieten den ongelukkige aan zijn lot over en vluchtten naar Middelburg. Natuurlijk werd Jef gedurende den nacht niet gezien, en den volgenden dag was er in Vlissingen van niets anders spraak dan van de verdwijning van Van Hemelryck, die door een ieder gekend was. Zoo vernam het ook de petroleumleur- der, die het 's avonds aan zijne vrouw ver telde, doch waaraan beiden verder geen belang hechtten. Gedurende den avond evenwel hoorde hij in de benedenkamer eenig gekreun, dat ge durende zekeren tijd aanhield. Dit kwam hem zonderling voor en door dit geval li ovuinmr/^o 1 van Vlissingen gewacht totdat de ongeluk kige terug ter sprake zou gekomen zijn, doch dat is niet meer gebeurd. Over ruim een jaar zou Van Hemelryck 50 jaar bij het loodswezen in dienst zijn geweest. Vrijdagnamiddag bemerkte de te Koewacht gestationeerde rijksveldwachter in den Ferdinanduspolder onder genoemde gemeente twee Belgische siroopers. Met het geweer in de hand waren zij lustig aan het jagen. Op het zien der politie sloeg een der stroopers op de vlucht, doch de andere werd gegrepen. Deze was echter een forsche kerel en verzette zich hevig tegen vijn arrestatie. Driemaal had de veldwachterdie zijn boeien niet bij hem had den strooper bij den pols, maar telkens wist hjj zich door bijten, slaan en schoppen weer los te rukken. Na een hevige worsteling ontkwam de strooper. Hij moest echter zjjn geweer, pet en jas achterlaten, welke voorwerpen in beslag werden genomen. Zaterdagvoormiddag passeerden de beide stroopers de woning van den veldwachter en begonnen den politieman uit "te schel den en met den dood te bedreigen. Haastig greep de veldwachter zijn ge weer en zette de stroopers na. Juist kwamen daar een paar marechaus see aan en nu begon een wilde jacht. De stroopers wisten echter tijdig de grens te bereiken. Een internationale tentoonstelling van vrouwen-modes zal gedurende het zomer seizoen van 1904 te Ostende gehouden worden. Deze tentoonstelling staat onder de be scherming van prinses Clementine van België en onder die van het stedelijk be stuur van Ostende. Zij zal gehouden worden in de zalen van het Kurhaus. De voornaamste afdeelingen zullen zijn die voor kleederen, hoeden en coiffures, voor artikelen voor de toiletkamer, voor reukwerk, voor kantwerken, voor juweelen en aanverwante nijverheden, voor vrouwen literatuur en boekhandel, voor vrouwen-ar beid, en kunstgewrochten Een treffend ongeval greep te Stop peldijk plaats. Een zekere C. M. 84 jaren oud en steeds nog flink gezond, zakte dood ineen, toen 0

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2