BRESKENSGHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 846. Zaterdag 14 November 1903. 13e Jaarg. Politieke Abuizen. iT ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het gcheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIIAUIAV te Itreskens. (S 1 o t.) Aan het slot van haar artikeltje waagt de redactie van «Zelandia", eene veronder stelling, die, naar het ons voorkomt, dienst moet doen als bliksemafleider voor hare ongelukkig gekozen strijdleuze. Ze vraagt dan, of het onze bedoeling is om de kath. en anti-rev. onderling van el kander te vervreemden tegen de Kamer verkiezing van 1905, bij welke gelegenheid deze partijen zullen samengaan om de ze tel in het district Oostburg op de libera len te heroveren. Nu moeten we eerlijk bekennen, en ieder die onze artikelen aandachtig las, zal ons dat toestemmen, dat we het idee dezer veronderstelling niet in onze artike len hebben kunnen vinden. En we moeten er tevens met nadruk op wijzen, dat het geenszins onze bedoeling was om een wig te drijven in het bond genootschap van anti-rev. en kath. in het di strict Oostburg bij de lvamer-verkiezing van 1905, om de eenvoudige reden, dat zulk een bondgenootschap, sints het «mon sterverbond van 1888" in 1901 uiteenspat te, in dit district niet meer bestaat. En wat niet bestaat, kan ook niet te niet gedaan worden. Die logica had »Zel." toch moeten be grijpen. Of is zij er nu reeds van over tuigd, dat die beide partijen in 1905, on danks dat ze zelve wees op de vele onder linge punten van verschil, toch zullen sa men gaan Meent voorts het blad, dat op haar ad vies als bij tooverslag op eens alle Katho lieken zullen stemmen op een anti-rev., die in de gegeven omstandigheden de candi- daat van de beide partijen zou zijn Wij zullen ons niet aan zulk eene voor spelling wagen. Op grond der ervaring hebben we daar voor onze reden. Stellen we, bij het ontvouwen daarvan, op den voorgrond, dat we hierbij geen oordeel vellen, doch alleen te rade gaan met de omstandigheden, zooals die voor elk aandachtig opmerker waarneembaar zijn. Het tegenwoordig Kamerlid voor Oost burg is door zijne veelzijdige omgang in het Kanton bij tal van menschen een ge ziene persoonlijkheid en heeft door zijne uitgebreide relaties, zoo op administratief als ander gebied, eene groote invloed, wel ke eigenschappen hem zeer te stade ko men. Nu weten we wel, dat hiertegen terstond wordt aangevoerd, dat zulke eigenschappen iemand wel tot een populair persoon kun nen maken, maar niet altijd de maatstaf is waarnaar de volmaakte geschiktheid voor een goed afgevaardigde wordt berekend. Vergun ons echter daar tegenover te stellen, dat zulke eigenschappen reeds voor vele andereu de sporten waren waarlangs ze opklommen tot het hoogtepunt van volks vertegenwoordiger, zonder dat men van al len kan zeggen, dat ze nu juist prima af gevaardigden zijn. Doch dit alles neemt niet weg, dat langs dezen weg mr. Hennequin in de geldende omstandigheden voor de liberale partij im mer de aangewezen candidaat is geweest, op wie de Katholieke kiezers met even veel gerustheid stemden, als we meerma len zagen, dat de anti-rev. aan een erken de liberaal zonder blijkbaar gemoedsbezwaar hun vertrouwen schonken. En al deze feiten zijn de sprekende be wijzen van de destijds door ons geuite be wering, dat ons district de golfbeweging van het practische leven volgt en mitsdien minder ontvankelijk is voor de theoretische politiek. Eerder en gemakkelijker bewogen de Kath. zich in deze richting, dan dat ze hun stem konden geven aan candidaten, wier naam ze niet kenden alvorens deze in 't strijdperk traden, of die alleen krachtens hun ambt een poosje in het Kanton wa ren gevestigd, om dit weer na korten tijd te verlaten. Aan de kunde, aan den goeden wil of aan de zuiverheid der beginselen van zulke candidaten wordt wel niet getwijfeld, maar wat baat dit alles, indien men de volks gunst niet heeft verworven. De redacteur van »Zel.", die nog veel te korten tijd in onze landpalen is om van nabij met alle omstandigheden bekend te kunnen zijn, zal te zijner tijd wel ervaren, dat we met deze schets, geteekend naar het leven, niet overdrijven, en dat, hij moge van de aanstaande actie meer afweten dan wij, er nogtans rekening mede zal moeten gehouden worden, dat de -zetel van het di strict Oostburg niet met één Franscheslag zal zijn te winnen. Maar het is mogelijk, dat we ons ver gissen, en wellicht heelt de red., waar hij nu reeds met eenige beslistheid over die samenwerking spreekt, de medewerking van de hier en daar opgerichte Boerenbonden op het oog, die als verkapte Kiesvereeni- gingen zullen moeten dienst doen. En het is toch ook weer niet onmoge lijk, dat het samengaan der Kath. met de anti-rev. de pleister moet zijn voor de ge slagen wonde bij de Staten-verkiezing te Hulst, bij welke gelegenheid het orgaan der Kath. beginselen mede over de anti- rev. sprak als tegenpartjjders, te wier kos te elke partij-zetel voor de Kath. moest gered worden. We meenen thans alles aan de tijd te kunnen overlaten en tevens gevoegelijk van het onderwerp te kunnen afstappen, in de overtuiging voldoende te hebben aange toond, dat de anti-rev. en Kath. bij de stembus niet alleen met eigen candidaten maar ook met volkomen tegenstrijdige hoofd beginselen tegenover elkander stonden, de afgevaardigden in de Staten, als weerslag van de uiting der kiezers, wederzijds tegen voeters geworden zijn. Vóór we eindigen, willen we niet on vermeld laten het feit, dat we, »de Zeeuw" niet lezende, bij de administratie van dat blad enkele nummers aanvroegen, versche nen in de tweede helft van Juli, in een waarvan de bewuste erkenning van het abuis des heeren Fruijtier moet voorkomen. De administratie zond ons die nummers niet alleen niet toe, maar gaf zelfs geen bericht dat ze het zou mogelijk kunnen zijn die nummers niet meer had. We vinden dit evenmin collegiaal als

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1