Buitenland. Binnenland. Rechtzaken Gemengd, groote strijd, gevoerd tegen bet bondge nootschap, onjuist is, wijl dat bondgenoot schap een ahus is. Van het abuis des lieeren Fruijtier had den wij volgens »Zel.", kennis kunnen ne men, omdat hij dit heett medegedeeld in het anti-rev. blad »De Zeeuw". De vergoding van den heer Fr. door de redactie vau »De Zeeuw" was dus ook een abuis, en de zweepslag, die wij toentertijd van dat blad ontvingen, moet dus ook weer een abuis geweest zijn. Zoo is een lawine van abuizen ontstaan door een zeer klein abuisje, doch dat in 't minst niet de beteekenis der voormelde strijdleuze van »Zel." en met haa» van de Kath. leiders, gericht tegen de anti-rev., verkleint noch wegneemt. (Slot volgt.) Keizer Wilhelm is Zondag te Potsdam door zijn beroemden Frankfortschen huis dokter, prof. Moritz Schmidt, geopereerd van een poliep aan de stembanden, welke poliep volgens het microscopisch onderzoek van prof. Orth, den opvolger van Virchow, een volkomen goedaardig bindweefsel ver toonde. Zoolang de wond niet generen is, mag de Keizer zijne stem niet gebruiken. Het gold weer eene operatie aan het strottenhoofd, en het lag voor de hand dat men dadelijk onrustbarende vergelijkingen zou gaan maken met de operatie die zijn vader, Friedrich 111, vijftien jaren geleden, wegenB kanker heeft moeten ondergaan, eene ziekte die hem na een vreeselijk lijden van 99 dagen ten grave sleepte. Den 5 Augustus 1901 is 's Keizers moe der aan dezelfde ziekte in de nieren be zweken. Er was dus alle reden om aan overer ving van de verraderlijke ziekte te denken, en zoo kwam het dat het eerste bericht vau een lichte en onbeleekenende operatie overal in Duitschiand met twijfelmoedig heid en bezorgdheid vernomen werd. Er is echter voorhands geen reden, om te twijfalen aan de wetenschappelijke waar heid van de in de bulletins medegedeelde bijzonderheden. Als het de bedoeling van de geneesheeren geweest was, de waarheid te verhelen, zonden zij eerder in algeinee- ne bewoordingen van een gezwel of tumor, in plaats van een poliep, hebben gespro ken. Het mikroskopisch onderzoek heeft ten overvloede bevestigd dat de vermeende i;„„ 1—mi-_„i;u In dat geval is er dus geen de minste overeenkomst tusschen de chronische kwaal van Friedrich III en de aandoening waar aan de Keizer leed. Binnen een week, zoo hoopt men, zal de wond aan de stemban den genezen zijn en de Keizer weer in zijn gewone doen zijn. Het bericht van de operatie is overigens geheel onverwachts gekomen. Het had wel, acht dagen geleden, de aandacht getrokken dat, bij het afloopen van het linie-scljip Preussen, graaf Bulow op last van den Keizer, in plaats van de zen, de dooprede hield. Maar iets dergelijks was weieens meer voorgekomen. Het kan echter dat de Keizer toen reeds last van de aandoening aan zijn stemban den had, en alleen met de operatie ge wacht heeft, tot de ontmoeting met den Tsaar achter den rug was. Reeds toen prof. Moritz Schmidt, zoo meldt men nog, het eerste onderzoek ver richtte, gaf hij als zijn meening te ken nen dat men met een goedaardige woeke ring te doen had. De dokters achtten het echter noodza kelijk de poliep te verwijderen, en de Kei zer aarzelde dus niet de operate te ver richten. Zij werd Zaterdagochtend om 10 uur gedaan en de Keizer verdroeg haar met groote koelbloedigheid. BRESIiENS, 10 November 1903. Bij de gisteren gehouden verpachting van een stuk weiland westwaarts den groo- ten Rijksweg, de zoog. Annenweide, be hoeve het Diaconie Armbestuur der Ned. Ilerv. Gem alhier, werd het hoogst inge schreven door den heer J. M. H. van de Sande alhier voor /'144 per jaar. De verpachting geschiedde voor 7 jaren. Sluis, 7 Nov. Heden avond is alhier een zangvereeniging voor gemengd koor opge richt waarbij 55 personen als lid toetra den. De vereeniging draagt den naam van Excelsior". Als bestuursleden werden gekozen de lieeren A. J. Roosemeijer, voorzitter, L. G. James secretaris, 11. P. Boeltjes pen ningmeester, J. P. Bal en G. Visscher. Als directeur werd gekozen de heer P. Noest alhier. Sluis. Bij de Zondag jl. alhier gehou- n nriissehietinsr aan de traaiuers werd de bekenden schrijver Fritz Reuter, daarbij zijn gehoor een ruime blik gunnende in dieus door ervaring zoo rijke levensboek. Hoe keurig gestijleerd de voordracht ook was en aan welks waarde we in 't minst niets willen afdingen, meenen we toch dat dergelijke onderwerpen onder een platte- landsch publiek niet populair en in eene litteraire club veel meer op hunne plaats zouden zijn. Die, welke gewijd zijn aan de vragen van den dag zouden dunkt ons, meer suc ces hebben. Oostburg'. Zaterdagavond gaf de veree niging »Reicha" van Utrecht haar aange kondigde uitvoering. De ruime zaal der Graanbeurs was ge heel bezet door een 475-tal personen. De verwachting van de uitvoering was hoog gespannen men was bevoegd iets goeds te eischen. Of aan die verwachting is beantwoord We meenen volmondig hierop een beslist bevestigend antwoord te kunnen geven. Muziekkenners roemden het spel in zijn geheel. Het zwellen en afnemen der tonen vond onberispelijk gelijkmatig plaats, en in het overwinnen van deze groote moeilijkheid met het oog op de vreemde combiuatie der instrumenten, ligt het groote succes van sReicha". De fluit-solo uitgevoerd door den heer Samuëls wekte algemeene bewondering. Aan mej. Marie Berkhuijsen, die bij af wezigheid wegens ongesteldheid van mej. Stock de zangnummers voor hare rekening had genomen, viel vooral bij het tweede gedeelte eene warme ovatie ten deel, en als blijk van de groote tevredenheid, die zij bij het publiek had verwekt, werd zij na het slotnummer teruggeroepen waarop zij het laatste couplet andermaal ten ge- hoore bracht. De heer Ruygrok, die op zijne piano schier wonderen verrichtte, gaf eenig denk beeld, hoever de toonkunst ook op het klavier kan voeren. Het talrijk aanwezig publiek toonde zich alleszins voldaan en heeft door zijne groo te belangstelling getoond het streven der leden van »Reicha" op prijs te stellen. De reizigers in den wagon 1ste kl. van den laatsten trein van Gent naar Ter Neuzen, op jl. Vrijdagavond, werden, kort na het vertrek van het station Philippine, opgeschrikt door een hevigen schok en zij bemerkten, door het schommelen van den wagen, dat deze ontspoord was. deze weer in de rails kwam. Dit laatste vond zijn oorzaak in het remmen aan het achterdeel van den trein, terwijl de loco motief bleef trekkende ontspoorde wagen werd daardoor opgetild en kwam weer in de rechte lijn. Aan de halte Sluiskil (brug) was van het gebeurde niets te bespeuren, dan dat een paar kettingen, waarmede de wagens gekoppeld worden, waren uitgeschakeld. Aan het station te Terneuzen aangeko men werd evenwel ontdekt dat de wielen der wagens bebloed waren. Een onderzoek is daarop langs de lijn ingesteld, en daatbij bleek, dat tusschen de stations Philippine en Sluiskil de bloedige romp eener koe op de spoorbaan lag. Vermoed wordt dat het dier zich tus schen de rails had te slapen gelegd, door locomotief en volgende wagens is overre den, doch dat de le klasse wagen, wier onderstel lager bij den grond is dan dat der andere wagens, op de romp is gebotst en daardoor uit de rails gesprongen. De officier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Middelburg, die van het vrijsprekend vonnis dier rechtbank ten opzichte van den 72 jarigen burgemeester J. R. te Borssele, beklaagd van weder rechtelijke toeëigening van strandgoed in hooger beroep was gekomen, heeft dit in getrokken. In den nacht van Woensdag op Don derdag is een dief in het paleis van prins Albert van Pruisen in de Wilhelmstrasse te Berlijn ingebroken. Toen de portier in een gang licht wilde aansteken, werd hij door den inbreker aan gevallen, die twee revolverschoten op hem loste en hem zwaar aan den voet verwond de. De inbreker ontkwam met een spaar bankboekje en een horloge die hij uit de woning van den portier had weggekaapt. Uit Murcia, in Spanje, meldt men, dat het atheum van Mula is ingestort6 meuschen werden daarbij gedood. Het Noordsche blad Verdensgang meldt dat te Sjomgsford een pakje met dynamiet is ontploft in een woning, waar bruiloft werd gevierd. Er werden elf personen "■"■■/nn3

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2