BRESKENSGHE GOURAIT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 845. Woensdag 11 November 1903. 13e Jaarg. Politieke Abuizen. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.60, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel uieer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bfj abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever IHIXIDIW te Rreskens. i. Ons tweeledig artikel over de Staatkun dige bondgenooten, en zulks naar aanlei ding van den verkiezingsstrijd te Hulst gevoerd, heeft de aandacht getrokken van de redactie van »Zelandia". Ze wijdt daaraan een opstelletje, dat, in tegenstelling met het bruschke optreden, 't welk we meermalen van haar zagen, op slechts kalnien toon er op wijst, dat in ons artikel eenige onjuistheden voorkomen. Die »eenige" onjuistheden bepalen zich slechts tot een tweetal. Het voornaamste punt van uitgang, waarop onze artikelen rustten, gaat ze voorbij op eene wijze, die bij elk welden kend en ingewijd lezer, de indruk verwekt, dat de redactie van Zei."ten dezen is schaak mat gezet. Ze noemt echter onze voorstelling scheef en onjuist, waar we in ons tweede artikel zeiden, dat de voormannen der Kath., ge concentreerd in hun orgaan »Zelandia", zich zoo uitdrukkelijk te weer stelden tegenover het beginsel der anti-rev., hunne bondge nooten. Scheef en onjuist niet alleen omdat de redacteur alleen streed voor de candidaten der georganiseerde R. K. Kiesv., en dat noemt bij zijn plicht maar ook, omdat wij de voormannen der Kath. verwarden met de redactie van »Zel." Als er nu sprake zou zijn van een schee- ve en onjuiste voorstelling, dan zou dat verwijt aan ons zijn en allerminst aan de redactie van »Zel." We hebben immers om met het laat ste punt te beginnen toch niet beweerd, dat het Kath. blad »Zel.", het moge dan genoemd worden of zijn het orgaan der Kath. in Zeeuwsch-Vlaanderen, het blad is dat alle Katholieken bevredigt en dat hen allen in ééne bedding geleidt, o, neen, we weten wel beter. Bij de laatste verkiezing is meer dan duidelijk gebleken, dat »Zelandia" niet an ders is dan we hebben 't trouwens reeds gezegd de spreekbuis van eenige toon aangevende Kath. En nu moge dat blad zich geërgerd heb ben aan onze uitdrukking, dat die leiders, die voormannen, geconcentreerd in »Zel." door de vooropgestelde leuze van dat blad bij de verkiezingen, in eene andere verhou ding zijn komen te staan tegenover de a.-r. in de Staten, wij kunnen niet verhelen, dat de heeren Fruijtier, Ysebaert, Dumoleijn en Van Waesberghe, leden van de Staten, te vens vormende het bestuur van »Zel.", teu deele verantwoordelijk zijn voor die strijd leuze, waar zij ten opzichte van een door de redactie opgenomen ingezonden stuk, over die opname hunne sterke afkeuring uitspraken, doch nopens de argumentatie van de redactie, dat »elke zetel door de Kath. moest gered worden, ten koste van lib. en auti-rev. candidaten", het stilzwij gen bewaarden, waaruit dus de conclusie getrokken moet worden, dat zjj het daarmee eens, althans niet oneens waren. Zeiden we te veel, dat we die leiders de voormannen noemden Neen immers, want we hadden louter de mannen op het oog, die bij »Zel." betrok ken waren, en natuurlijk niet degenen, die zich in de oogen van »Zcl." minder willig en minder volgzaam toonden, en mitsdien menige afstraffing kregen, ja waaromtrent men zich niet ontzag deze anoniem te laten aan de kaak stellen, eene handelwijze waar over zelfs Z. D. H. mgr. Leijten, de bis schop van Breda, zijne afkeuring uitspreekt, en dergelijke diep treurige toestanden ver zoekt niet te doen bestendigen. Niet onjuist was dus onze bewering, dat de actie dier voormannen, door niet tegen de gevaarljjke strijdleuze, gelijk ze dat wel deden tegen de opname van het ergerende anoniem ingezonden stuk, op te komen, heu ten deele daarvoor verantwoordelijk stelt. En is het ook niet onjuist, in weerwil van de bewering van de red. van »Zel.", dat we de actie bij de stembus afkeurden. Immers, we hebben gezegd, dat het op den> weg van elke partij lag om zich bij de Statenverkiezing in het Vde te roeren, en we het mitsdien niet konden laken, dat ook de Kath. zich voor deze zetels beijverden. Maar wel wezen we op het vreemde ver schijnsel, dat die actie door »Zel." geleid werd onder de leuze om de zetels te redden ook teu koste van de anti-rev. candidaten. En we moeten er op blijven wijzen, dat, door aan het verwinnen der zetels door de Kath., de beteekenis te hechten, dat ze dan gered zijn ten koste van lib. en anti-rev. candidaten, meer dan voldoende is aange toond, dat deze mandaten in handen der candidaten van genoemde partijen en dus ook in die van hunne bondgenooten niet veilig zijn. We houden ons alzoo vast aan het on- wederlegbare feit, dat eene partij, die de zetels uit de handen van andere moet red den, beslist en vierkant staat tegenover die partijen, en dus geen hunner hare bondge- uoote kan zijn. Al moge de toestand der partijeu in do btaten van dien aard zijn, dat partij-be ginselen bijzaak worden en dus, daar, waar Kath. en anti-rev. elkander niet kunnen missen voor die hoofdbeginselen een oogje toeknijpen, toch is het feit niet meer te loochenen, dat in de Staten van ons gewest de katholieken en anti-rev. ten opzichte van eene zuivere toepassing van beginselen, onherroepelijk tegenover elkander staan. Dat men aau de zaak eene andere wen ding wil geven, en dat men ons eene schee- ve en onjuiste voorstelling wil toedichten, gelooven we volgaarne. Het ligt immers voor de hand, dat men van de uiting dier woorden spijt heeft, en meer nog van de omstandigheid, dat ze in vlammende letters den volke worden voor gehouden. M ie weet of niet te avond of morgen de verklaring komt, dat ook deze zwart op wit staande strijdleuze een abuis was, even goed als »Zel." verklaart, dat het stemmen door den heer Fruijtier vóór het welbekende amendementHouterman in de zomerzit- ting der Staten, een abuis is geweest. De releveering van dit feit noemde Zei." daarom de tweede onjuistheid. We waren alzoo met onze gevolgtrekking onjuist, omdat de heer Fr. een abuis beging bij het uitbrengen van zjjn stem. Straks lezen we misschien nog dat de

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1