BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 841. Woensdag: 28 October 1903. 13® Jaarg. abonnement. Binnenland. Ter 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Kijk 0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en uiet 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond Dij den uitgever C. Kil l,I'llV\ te Ureskens. Wijziging «Ier drankwet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de wet van 28 Juni 1887, houdende wettelijke bepa lingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van open bare dronkenschap, zooals die wet is ge wijzigd bij verschillende latere wetten. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend De kracht der bestrijding werd bij de wet van '81 (misschien te eenzijdigl ge zocht in bet beperken van het aantal drank gelegenheden en de regeering, hoezeer geenszins ontkennende dat andere, meer doortastende maatregelen van mouopolisee- riug als anderszins niet ook in ons land noodzakelijk zouden kunnen blijken, acht thans ook met het oog op den korten ter mijn, die op 1 Mei 1904 gesteld is, het oogenblik daartoe nog niet gekomen en is van oordeel, dat voorbauds nog de pioef moet worden genomen, in hoeverre een eenigszins beduidende omschrijving van het vigeerende stelsel ten slotte in staat zal blijken een geleidelijke verbetering in den toestand te brengen. Het was aanvankelijk de bedoeling ook de gelegenheid te bieden, uit de mede werking der burgerij, het iniaticf voor be perking van den verkoop te doen ophou den (local option) Een daartoe strekkend voorstel, een novum voor ons land op staatsrechterlijk gebied, kan, nadat de zaak bij de regeering in overweging blijft, later afzonderlijk aan de orde komen. In de eerste plaats is de scheiding noo- dig tusscben verkoop van sterken drank voor verbruik ter plaatse en voor verbruik elders. Deze vereeniging van gelegenheden heelt in de arbeidersklasse menigmaal de drink gewoonte in de band gewerkt. Wordt de ze scheiding doorgevoerd, dan zullen de gelegenheden van de beide soorten slechts in beperkt aantal toegelaten moeten wor den. De hoofdgedachte van de wet bli]ft dus onaangetast. In de tweede plaats mag de inrichting van de localiteiten, waar stuiken drank verkocht wordt, niet langer worden over gelaten aan het goedvinden van de tap pers. Ten eerste zullen dus bij algemee- nen maatregel van bestuur eischen moe ten worden gesteld, waaraan de localitei ten moeten voldoen ten tweede moet het geheimzinnige, de verberging van wat bet daglicht niet zien mag, worden verboden, met name zullen de localiteiten gelijkvloers aan de zijde van den openbaren weg gele gen moeten zijn zullen zij van den weg af inzicht moeten geven en zal het verbo den zijn, het inzicht van den openbaren weg af te belemmeren. In de derde plaats moet de mogelijkheid worden geopend, om te beletten, dat ge bruik van sterken drank wordt aangemoe digd, hetzij door aan de gelegenheid daar toe te verbinden den prikkel van kansspel, hetzij door de dranklokalen grooter aan trekkelijkheid te verleenen door vermake lijkheden of door bediening door vrouwen. Beoogd wordt die vermakelijkheden of die bediening door vrouwen te weren, wel ke doorgaans uitgevoerd worden door per sonen van verdacht allooi. Daarnevens acht de regeering noodig de gelegenheid tot verzwakking van het be ginsel, die art. 2, 3e lid, der bestaande wet biedt, te beperken binnen nauwer gren zen. De vraag of de tijden er rijp voor zijn art 2 3e lid te schrappen, wordt door de regeering ontkennend beantwoord. De vrijstelling van logementen (art. 15 der bestaande wet) mag volgens de uieening der regeering niet ongewijzigd blijven. Doeltreffende maatregelen ter wering van den clandestienen handel, uiibreiding van de bevoegdheid van de politie en verscher ping van de wet zijn, in verband met den claudestieuen verkoop, noodzakelijk. Afdoende verbetering verwacht de re. geering slechts door ook de slijters en al len, die dranken, welke ook, voor verbruik ter plaatse verkoopeu, aan zekere controle te onderwerpen. Dit geschiedt bij dit ont werp in de eerste plaats door alle slijters te binden aan een vergunning en door de bierhuishouders en de houders van inrich tingen, waar andere dranken voor verbruik ter plaatse worden verkocht, te binden aan een verlof. Bovendien moet de grens, waarboven handel in sterken drank eerst vrij zal zijn, verhoogd worden, zal niet het kwaad van clandestien tappen door slijters verplaatst wordeu. Do grens behoort naar de raeening der regeering daarvan bepaald te worden op 10 liter. Verder is noodig te bepalen lo. dat de verkoop in slijterijen zal moeten geschieden in gesloten, inet meta len doppen voorziene flesschen, kannen en kruiken en 2o. dat die flesschen enz. een minimalen inhoud van l/4 liter moeten hebben. De voorschriften nopens ligging en in zicht van localiteiten zijn voor een deel uitgebreid tot de inrichtingen waar bier en dergelijke dranken worden verkocht Naast dit alles worden de straffen verzwaard en de bevoegdheid van de politie ruimer om schreven. De regeering is voorts van oordeel, dat de weg van het zoogenaamde atmakings- sy stee ui niet mag worden gekozen. Af making zou het rechtsgevoel krenken en de wet bij voorbaat gebaat maken. legen afmaking met schadevergoeding Bestaat een onoverkomelijk bezwaar. Daarvoor zou bij 7(100 vergunningen, die zouden moeten vervallen ongeveer veertien millioen gulden n >odig zijn. Uitsterving acht de regeering de beste oplossing. Naast behoud van het voorrecht van den vergunninghouder moet staan toe kenning, hetzij op een recht van schade vergoeding, hetzij van een voorrecht aan diens weduwe gedurende zekeren tjjd (vol gens het ontwerp tot 1 Mei 1910) voor 't geval de vergunninghouder vóór dien tijd komt te overlijden. Overdracht van de vergunning zal niet meer geoorloofd zjju. (Slot volgt.) I ij den Uitgever Jac. C. van der Stal te Utrecht zal zeer binnenkort ver schijnen de eerste aflevering van een nieuw

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1