BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 840. Zaterdag 24 October 1903. 13e Jaarg*. Ziekteverzekering. Hiniienland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. By alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. OIEI.IDI W te Breskeus. Artikel 1 van bovengenoemd ontwerp bepaalt o. m. dat behoudens uitzonderin gen elke persoon, die binnen het Rijk zijn woonplaats heeft, 16 jaar of ouder en vast werkman is, verplicht is, zich tegen gel delijke gevolgen van ziekte en overlijden te verzekeren bij een erkende ziektekas of by de districts-ziektekas van het verzeke- rings-district, waarbinnen hij zijn woon plaats heeft. De wet verstaat onder ziektestoring van den gezondheidstoestand van lichaam en geest, welke een genees- of heelkundi ge behandeling noodig maakt. Werkman wordt genoemd ieder, die in of ten behoeve van een in het Rijk ge vestigde onderneming of inrichting tegen loon werkzaam of in een dienstbetrekking is, voor zoover de duur der arbeids-over- eenkomst ten minste zes dagen is. Niet verzekeringsplichtig zijn o. ra Zij die behooren tot de bemanning van een zeeschip, beroeps-zeevisschers buiten de tonnenpersonen, dienende bij publiek rechterlijke lichamen, aan welke dienst betrekking zy in geval van ziekte een eisch tot schadeloosstelling ontleenen zy die in de bedrijfsbelasting zijn aangeslagen naar inkomens van ƒ1150 of meer en zij, die in de Vermogensbelasting zijn aangesla gen. De verzekering heeft tengevolge, dat mede zjjn verzekerdlo. de echtgenoot, die niet vast werkman is2o. de minder jarige, die bij den verzekerde inwoont en nog niet den leeftijd van 16 jaar heeft be reikt, of wel 16, maar nog niet 18 jaar, en nog niet is vast werkman3o. de bloed of aanverwant in de recht opgaande linie, die bij den verzekerde inwoont, 65 jaar of ouder en niet vast werkman is. De wet stelt verder geneeskundige keu ring vast en geeft voorschriften ingeval bij het aangaan van een verzekering een ver- zekeringsplichtige reeds een ziekte of ver minking had. Een verzekering eindigt o. a. ingeval de verzekerde niet meer is vast werkman, op den veertienden dag na dien, waarop hij heeft opgehouden dit te zijn, tenzij hij vóór dien veertienden dag weer vast werk man is geworden. Een erkende ziektekas noemt de wet een naaml. vennootschap of rechtspersoonlijk heid bezittende vereeniging, waar verzeke ringen als bedoeld in art. 1 kunnen wor den gesloten. Deze erkenning wordt o.m. niet verleend voordat als waarborg voor de nakoming van haar verplichtingen tegen over de personen, die bij haar worden ver zekerd, bij de Rijksverzekeringsbank een zekerheid is gesteld, voldoende aan de daar omtrent bij algemeenen maatregel van be stuur te stellen voorschriften. Deze zekerheid bestaat uit gelden of fondsen. De wet geeft ook voorschriften omtrent de door erkende ziektekassen in te richten en te voeren administratie. Het Rijk wordt verdeeld in verzekerings districten, in dezer voege dat geen district minder dan 5000 inwoners telt en gemeen ten met meer dan 5000 inwoners zooveel doenlijk ieder een afzonderlijk district vor men. In elk verzekerings-district is een Rijks-instelling, waar men zich voor ver zekering kan aanmelden. De verzekering geeft recht op genees- en heelkundige behandeling, geneesuridde len, brillen, breukbanden enz., vcrloskun dige hulp, andere (versterkende) middelen indien de verzekerde van een levenloos kind mocht bevallen (ouder zekere beper king) een begrafenisgeld van ƒ3 ingeval van overljjdeu, het uitkeeren aan dengene die voor de begrafenis heeft gezorgd, van een begrafenisgeld van dertigmaal het dag loon van den verzekerde, doch tenminste ƒ30, indien de verzekerde verzekerings plichtig was; 15 maal het dagloon van den verzekeringsplichtige, van wiens ver zekering die van den overledene een ge volg was, doch minstens ƒ15, indien de verzekerde niet verzekeringsplichtig was en hy 7 jaar was of oudertienmaal het dag loon of minstens ƒ10 voor een ouderdom van 1 tot 7 jaar, en 5 of driemaal het dagloon voor kinderen beneden 't jaar. Het ziekengeld bedraagt bij geheele on geschiktheid tot werken 70 pCt. van het dagloon en bij gedeeltelijke ongeschiktheid 35 pCt., en wordt uitgekeerd over den tjjd dat de verzekerde geheel of gedeeltelijk tot werken ongeschikt was, maar over ten hoogste 180 dagen, te rekenen van den aanvang der ongeschiktheid en in geen ge val over eenig tijdperk na den 365ste dag na aanvang der schadeloosstelling De verzekerden worden naar den aard van hun werk ingedeeld in categoriën. De premie, welke aan eene ziektekas is ver schuldigd wegens eene bij haar aangesloten verzekering, wordt betaald door den werk gever aan den verzekerde en wel wekelijks over de atgeloopen week. Overeenkomsten over een langeren termijn zijn niet bui tengesloten. Is de verzekerde in dienst van meerdere patroons, dan zijn deze ieder hoofdelijk aansprakelijk voor de premies ook kun de werkman met ilë kas overeenkomen dat. h j zal betalen. De patroon is bevoegd deze premie van het loon van den werkman te korten on der zekere omstandigheden en biirtien ze keren limiet; n. 1. hoogstens tweederden. De tarieven worden vastgesteld door de regeering. Verder geeft de wet aan de regeling vau geschillen. Bij het ontwerp is gevoegd eene memo rie van toelichting. De minister wacht binnen zes weken advies op dit belangrijk ontwerp. Itltl.SklvW 33 October i«03. Bij de Woensdag te Middelburg ge houden aanbesteding van de onderhouds werken van het kanaal SluisBrugge voor wat betreft het Nederlandsch gedeelte, ge durende 1904, 1905 en 1906, werd inge schreven door de heeren P. Monjé en G. J. de Smit te Breskens ieder ƒ375, J. Cambier te Retranchement ƒ373, A. du Burck te Breskens ƒ369 en J. M. H van de Sande te id. ƒ349, alles per jaar. De raming bedroeg ƒ390 per jaar.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1