BRESKENSCHE G0UK£1T ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 839. Woensdag 21 October 1903. 13e Jaarg. De bondgenooten. r Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Kijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVEKTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. De Staten-verkiezing in het district Hulst ter vervulling der vacature ont staan door het verlaten der provin cie van den heer mr. J. G. van Dein- se heeft tot uitslag gehad dat eene herstemming noodzakelijk is tusschen de candidaten der Centrale Roomsch- Katholieke- en anti-Revolutionaire Kiesvereenigingen. Die uitslag is vrijwel in overeen stemming met de daarvan gekoes terde verwachting. En we zouden de uitslag van deze herstemming wel reeds kunnen boek staven als te zijn uitgevallen ten gunste der Katholieken, tenzij bij zondere omstandigheden de candida- tuur van den heer Dregmans bevor deren. Er is, ondanks dat door Zelandia een groot lawaai is gemaakt over de enorme politieke actie, die dezer da gen in het district Hulst, als nimmer te voren, waarneembaar was, slechts zeer matig gestemd. Het derde deel der kiezers bleef thuis, en voornamelijk in de Katho lieke gemeenten, waar in andere ge vallen meestentijds een groote ijver werd aan den dag gelegd. Als oorzaak daarvan is te beschou wen de oneenigheid in het Katholie ke kamp over de te stellen candida- tuur. Eenerzijds wilde men den heer Dumoleijn die dan ook bij even volstrekte meerderheid door de Cen trale werd gekozen en-anderzijds had men sterk geattendeerd op den heer C. P. J. Dierikx, burgemeester van Koewacht. Yan liberale zijde was de heer J. Vogelvanger gecandideerd, die, mede Katholiek zijnde door vele Katholie ken èn om aan dezer ontevreden heid afleiding te geven en om diens invloed, werd gesteund. Bij de hestemming wordt dat an ders, en staan de beide partijen, die overal, behalve blijkbaar in de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaande ren samen gaan, tegenover elkander. Van eenig compromis tusschen de ze partijen, gesproten uit denzelfden wortel des geloofs, is geen sprake. Evenmin als dat er slechts een oogenblik gedacht schijnt te zijn aan de mogelijkheid, om de zetel van den heer mr. Van Deinse opnieuw aan een protestantsch staatkundig bondgenoot te laten. Dwaas noemt men misschien zulk eene veronderstelling, vooral nu de kans zoo schoon is om de Katholie ke partij in de Staten weder te ver sterken. Maar in verband met de hulp die de anti-rev. hebben geboden aan den Katholieken afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Hontenisse, van welke candidatuur de redacteur van G)e Zeeuw een ijverig bevorderaar was en deze thans nog van dhr. Fruij- tier om zijne houding inzake Zon dagsrust, hoe strijdig dan ook met de werkelijkheid, een vurig bewonderaar is, zou het toch niet zoo dwaas ge dacht zijn als het „voor wat, hoort wat" in toepassing was gebracht. Wie dat echter mocht gedacht heb ben, had heelemaal gerekend buih n de theorie van de redactie van 1 et Katholieke blad Zelandiadie leer aarde, dat elke partijzetel door de Katholieken ten koste der liberalen en anti-revolutionairen moest gered worden. Dat mandaten in de oogen der Ka tholieken niet veilig zijn in handen van de liberalen is bekend, maar dat ze ook moeten gered uit die der anti- rev. is zoo kenschetsend voor de mo tieven waarop de beide deelen der christelijke partijen samen gaan, dat het niet ondienstig kan zijn daarop eens te wijzen. Lettende op den steun die de bei de partijen elkander wederzijds ver schuldigd zijn in het Gedeputeerd college had deze doen verwachten, dat deze zetel zou zijn opengelaten voor een anti-revolutionair; dan was toch, aldus zou men van de zijde van het bondgenootschap kunnen re deneeren, het gevaar nooit zoo groot geweest, als dat een liberaal, die de ze plaats immer had ingenomen, thans haar weder zou bezetten. Doch blijkens de uitspraak van Ze landiadie de spreekbuis is van ee- nige toongevende Katholieken, is een Staten-mandaat even gevaarlijk in handen van een anti-revolutionair als van een liberaal. Als de anti-rev. Staten-leden deze uitspraak met gelijke munt betaal den, dan waren, dunkt ons, de dagen van het lidmaatschap van den Ge deputeerde Van Rompu,( die, gel ij lc we destijds eens hebben opgemerkt, van zeer nabij betrokken is bij ge noemd blad, vrijwel geteld. De candidaat der liberalen, mr. F. C. van' Deinse zal er, naar we ver moeden evenmin komen als de heer Vogelvangerde heer Dregmans an ti-rev., zal liet hoogstens ook ditmaal tot eene herstemming brengen, maar bij slot van rekening gaan de beide zetels over aan de kath. candidaten, en zijn de mandaten gered uit de handen der vijandelijke troepen. Er volgt dus uit, dat ook de an ti-rev. de vijanden der Katholieken zijn of ze met deze les hun voor deel zullen doen We gelooven het niet, vooral daarom niet omdat de relaties, zoo niet hier, dan toch ze ker elders niet in gevaar mogen ge bracht worden. De minister van binnenlandsclie zaken heeft ann zijn departement gereed doen

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1