BRESKEISCHE COUR ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 837. 13l Juarg. Buitenland. Binnenland. I i i ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E R T E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meercents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën wofden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IHIXIAI1* te llrcskcns. Niettegenstaande de dikke vriendschap tusschen Rusland en Oostenrijk gaat het spionneeren van elkanders militaire gehei men kalm zijn gang. Zoo wordt uit Stanislau in Ualieië ge meld, dat het aan dieven gebikt is oin uit het kommaudantsbnis aldaar de uiobilisa- tie-plannen te stelen. De daders hadden van de omstandig heid dat de bezetting naar de manoeuvres vertrokken en het gebouw onbewaakt was, gebruik gemaakt om door het dak en het plafond zich een weg naar het bureau te banen, welks deur verzegeld was De zaakt wekt zeer veel opzien. Wel begrijpelijk, daar behalve de erger nis, de materieele schade tengevolge van zulk een verraad dikwijls zeer groot is. Laatst bleek nog uit een spionnage-pro- ces hoe door het ontvreemden van sommi ge plannen der vesting Preiusyl, een deel van de versterkingen gewijzigd moest wor den, wat de schatkist op D/2 millioen te staan kwam. Het was te verwachten dat de niet- ontruiming van Mantsjoerije door de Rus sische troepen op den vastgestelden dag, 8 October, aanleiding zou geven tot vererge ring van de oorlogsgeruchten die in den laatsten tijd ter zake van Oostelijk Azië telkens weer opduiken. Voor een groot deel komen deze be richten uit Engelselie bron, en de lezer is natuurlijk op zijn hoede tegen de partij digheid van de meeste Engelsohe bericht gevers in oostelijk Azië, waar zij hande lingen van de Russen vermelden ol be schouwingen daaraan vastkuoopen. Met alle voorzichtigheid moet dan ook een telegram van Renter's correspondent te Nioetswang aanvaard worden, dat in hoofd zaak aldus luidt De Russische troepen die Nioetswang bezetten hebben vandaag (9 October), met veel vertoon en muziek voorop, een mili taire wandeling gehouden door de voor naamste straten van de Chineescbe en vreemde wijken, als 't ware om er nadruk op te leggen dat de Russen, al moesten zij Mantsjoerije nu reeds ontruimd hebben, zich gedragen alsot zij de meesters zijn te Nioctsjwang en dat denken te blijven. De Russische burgerlijke overheidsper soon te Nioetsjwang zeide den correspon - dent dat hij geen bevelen had ten aanzien van ontruiming. De lagere beambten verzekeren zonder omwegen dat Rusland voornemens is, in Mantsjoerije te blijven, en andere Russi sche ambtenaren zeiden dat de kwestie der ontruiming maar gekheid was. Dezer da gen is de taotai van Nioetsjwang terugge keerd 0111 te vragen wanneer bij het be stuur over de stad weder kon overnemen maar de Russische administrateur noodigde hem uit, rechtsomkeert te maken en de Chinees deed 't. Het is zeker niet onwaarschijnlijk dat de Russische ambtenaren aan een Engelsclien correspondent een tartend antwoord gege ven hebben, maar daarmee is geenszins ge zegd dat de Russen in dit geval zullen af wijken van hunne gewoonte om in inter nationale aangelegenheden althans den schijn te redden, of dat zij, als erop aan komt, niet bereid zouden zijn tot zekere tegemoetkomingen. Daarbij zullen zi| ze ker minder rekening houden met de ei- selien van Engeland dan met de wenken van Japan. Men zegt dat de Russische vloot te Port-Arthur, na groote manoeuvres gehou den te hebben ter reede van die plaats, koers gezet heeft naar Masampo, en dat viok de Japausche vloot zich in de Kore- aansehe wateren bevindt. Betrouwbaar nieuws is er overigens niet, de toestand schijnt vrijwel dezelfde te blij ven, al spreken sommige Engelselie en Duitsche bladen ook van een plotselinge verergering van de crisis. Berichten ge lijk die welke te Port Arthur verschijnen de Nowoje Ivraj van haar correspondent te Jokohama ontvangt, over liet toenemen van de oorlogszuchtige stemming in Japan, moeten niet onvoorwaardelijk geloofd wor den. Wie de zaak zoo kalm mogelijk over weegt, zal wel tot de slotsom moeten ko men, dat, waar Rusland zijn invloed voor al in Mantsjoerije, Japan den zijnen voor al in Korea versterken wil, de grondslag voor eeue schikking gegeven is, en dat er dus heel wat zou moeten gebeuren voor een der beide partijen tot den oorlog be sloot. Maar 't is zooals de Temps zegt men zou volkomen gerust kunnen zijn, als men niet wist, dat juist iu zaken van oorlog of vrede vaak 't onwaarschijnlijkste gebeurt. De Nederlandsehe Bond van Horloge- makel s lieel't 'en adres gezonden aan den minister van binnenlaiidschu zaken over het ontbreken van een welteljjk va-ige- steldi'ii, voor geheel Nederland geldenden tijd. Adressant merkt op, dat er niet alleen in gemeenten, die den middelharen Am- sleidanisehen tijd hebben ingevoerd, een verschil bestaat van 20j minuten met den Greenwich!ijd, bij onze spoorwegen, poste rijen en telegruphie ingevoerd, maar d t ook de plaatselijke of een willekeurig als zoodanig aangenomen lijd in andere ge meenten tijdverschillen tusschen lal van gemeenten onderling veroorzaakt, zooals blijkt uit een'door den Ned. Bond van Horlogemakers ingesteld onderzoek, waar van de resultaten in liet adres worden me degedeeld. Om de daardoor ontstane verwarring op te heffen, verzoekt adressant, dat wettelijk zal worden vastgesteld eene uniforme voor geheel Nederland dienende tijdsbepaling geldende zoowel in het burgerlijk leven als bij de middelen van vervoer en in alle takken van dienst, van rijks-, provincie- of gemeentewege. Voorts acht adressant het hoogst wen- schelijk, dat besloten wordt tot vermeerde ring der tijdseinen, afkomstig van 's rijks sterrenwacht te Leiden, die thans tweemaal per week w rden overgebracht, uitsluitend naar Amsterdam, 's Gravenhage, Rotter dam, Willemsoord, Hellevoetsluis en lis-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1