RRESKENSCHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 836. Zaterdag 10 October 1903. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer_5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. te Breskens. De correspondent van de Kölnische Ztg. te Rome seint de volgende bijzonderheden over de eerste encycliek van Pius X De Paus begint met zijne verkiezing tot hoofd van de katholieke kerk aan te roe ren. Hij zegt dat hij onder tranen en vu rige gebeden zijne verkiezing heeit trach ten te vermijden, daar hij zich deze eer onwaardig keurde en hem de gedachte diep bewoog, een Paus op te volgen die 20 jaren lang de kerk met de hoogste wijs heid, verheven inzicht en in den glans van zoovele deugden geleid had. Ilij was ook bizonder verschrikt geweest over de hoogst noodlottige toestanden in de burgerlijke maatschappij, omdat deze meer dan in het verleden door een zeer diep gaande ontevredenheid is vervuld, welke zich steeds verder uitbreidt en de maatschappij het verderf tegemoet voert. Hij heeft zich geschikt naar den wil Gods en in vertrouwen op Diens hulp. Verder bevestigt de encycliek ten volle de verwachtingen die men op zijne troons bestijging gebouwd had. Pius wijst de door velen gekoesterde hoop dat hij aardsche oogmerken zou na streven, in scherpe woorden als jjdel af en verklaart dat zijn eenig streven zal wezen, een dienaar Gods te zijn en alles op Chris tus te vestigen. In den toon onderscheidt zich deze en cycliek aanmerkelijk van die van zijn voor gangers. Men verneemt geen strijdkreet tegen de cetters, de protestanten alleen het onge loof, de strijd tegen God, wordt scherp veroordeeld. Meu verneemt ook geen jammerklacht over de gevangenschap van den stedehou der Christi, die Leo XIII haast nooit ver zuimde. Pi us X stelt zich tevreden met den zui ver academischen eisch van kerkelijke vrij heid, zonder zich de rol van een gevange ne te laten welgevallen. Het grootste verschil is echter dat hij plechtig verklaart, een godsdienstig, geen staatkundig Paus, een Paus des vredes, een geestelijk opperherder in den besten zin des woords te willen zijn, en wat hij ook hierin laat blijken dat hij de katholieke vereenigingen van de politiek wegroept, om praktisch werkzaam te zijn voor hun geloof. Deze waarschuwing hadden de christe- ljjk-socialen in Italië verwacht, want zij kenden Pius reeds als patriarch Sarto. Maar wat zal het Duitsche centrum hier van zeggen, de katholieke partij die zich van alle het meest aan de politiek heeft gegeven Aan den anderen kant blijkt Pius X geen vriend van verdere ontwikkeling van den katholieken godsdienst en van het Re- form-katholicisuie, daar hij het vrijo bij bel-onderzoek afkeurt als rationalisme of semi-rationalisme. Een Weeusch blad deelt mede, dat Leopold II zich omstreeks half October naar de hoofdstad van Oostenrijk zal be geven, waar hij officieel door keizer Frans Jozef zal worden ontvangen. Dit nieuws is bevestigd door een ander blad uit Weenen het «Tagblatt" dat in de reis van koning Leopold ziet »de vernieuwing der vriendschappelijke re lation welke tussehen de beide soevereinen niet meer bestonden." Ik ben in staat u mede te deelen dat onze souverein reeds sedert langen tijd het plan heeft gevormd een bezoek te brengen aan den keizer van Oostenrijk, doch op dit oogenblik is er geen kwestie van deze reis, die geschieden zal, doch op een nog niet vastgestelden datum. Wat de relation tussehen de beide sou- vereinen aangaat, waarop het »Tagblatt" zinspeelt, die hebben nooit opgehouden vriendschappelijk te wezen, wat men er ook van heeft gezegd. Het tragische einde van aartshertog Ru- dolf, dat prinses Stephanie, dochter van onzen Koning, weduwe heeft gemaakt, heeft er niet weinig toe bijgedragen de reeds bestaande vriendschapsbanden nau wer, intiemer te maken tussehen Frans Jozef' en Leopold II. Bij den dood van onze Koningin heeft de Keizer van Oostenrijk aan onze souve rein een autografiseh schrijven gericht, waarin Zijne Oosteurijksche Majesteit zij ne hartelijkste gevoelens uitdrukte wat 't droef incident van Spa aangaat, waarvan prinses Stephanie, gravin van Lonoyay, de heldin was, de keizer van Oostenrijk kende te goed den oorsprong om in tegen spraak van wat men heeft beweerd de handelingen van Leopold II af te keuren. Te Heidelberg zijn dezer dagen eeni- ge soldaten, die op manoeuvre, kort voor zij den dienst zouden verlaten, uit min- nenjjil een paar onderofficieren hadden mis handeld, samen tot 26 jaren gevangenis - straf veroordeeld. (De hoofdschuldige tot 10 jaar, twee anderen elk tot 6 jaar en een vierde tot 3 jaar en 9 maanden ge vangenisstraf.) De sociaal democratische en democrati sche pers heeft uit deze zaak dadelijk munt geslagen voor hare propaganda tegen het militarisme. Zoo schreef de Berliner Ztg., een bur gerlijk democratisch blad »Er is een bloedvonnis te Heidelberg geveld dat bij zijn verkondiging de geheele bevolking in die streek in stormachtige opgewondenheid heeit gebracht en in heel Duitschland me delijden en ontzetting zal wekken. degge zes en twintig jaren gevangenis straf zijn opgelegd aan vier jonge inen- schen in het soldatenpak, die nu den bes ten tijd van hun leven achter gevangenis muren moeten verkniezen Beoordeelt men de daad niet uitsluitend uit een ge- zientspunt van een militair vergrijp tegen den dienst, maar zuiver menschelijk, dan is de mate van de straf ontzaglijk hoog. Geen burgerlijke rechtbank zou de eu veldoeners tot meer dan 3 of 4 maanden gevangenisstraf hebben veroordeeld. President Kruger heeft gisteren zijn reis aanvaard naar het Zuiden van Frankrijk. Door de liberale Kiesvereenigingen in het district Hulst is candidaat gesteld voor de Prov. Staten (vac.-Van Waesber- ghe) de heer mr. F. C. van Deinse en van

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1