BRESKENSCHE •i ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR o HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Het Bontii iai flett- ei Tui» te No. 833. Woensdag* 30 September 1903. 12e Jaarg ABONNEME N T. Per 3 uiaundeu /U.50, franco per post door het geheele Rijk /Ü.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. 3 A D V E R T E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents, tiroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Binsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever f'. IIIRLDIA.V te Itreskens, 2 6—2 8 September. o Van de verschillende vergaderingen, die gebonden zijn ter voorbereiding van de Tentoonstelling van Ooft' en Tuinbouw waren we getuige, en van die der plaatse lijke commissie werden we op die verga deringen voldoende op de hoogte gehouden otn met eenige zorg deze expositie te ge- moet te zien. De animo was aanvankelijk heusch ge ring, tot dat als met tooverslag de stem ming zich wijzigde en ieder werd aange trokken door de naald, wijzende op alge- meene medewerking, wil een feest slagen. Want feesten schijnen nu eenmaal on ontbeerlijk op elk expositie-gebied. Een tentoonstelling kan zoo grootsch noch een schat van bezienwuar- of het publiek moet '--o wijze bezig -"ten. den acii.- Maar daaraan veranderen en men legt zie- standigheden die de deels onbevic- t menschelijke natuur heeft geschapen. Doch het is nu niet de tijd, noch de plaats voor beschouwingen, die aan een zwartgallige natuur zonden moeten worden toegeschreven, en die allerminst passen bij eene beschrijving van het zilveren jubilé van de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw. De oude veste Aardenburg zou dan een drietal dagen de gastvronw zijn van de voortbrengselen uit hof en gaarde en op zeer waardige wijze heeft zij deze honneurs waargenomen. Het had zich in feestkleed gestoken op eene wijze die aangenaam aandeed. Vroolijk wapperde het dundoek van uit de huizen de kaaipoort was wederzijds rijkelijk versierd met groen en bloemen het «welkom" toeroependein de West straat prijkte een sierlijke kruispoort, even als aan den ingang der straat, die leidde naar het tentoonstellingsterrein, ook op de markt had men zich niet onbetuigd gela ten, terwijl in de richting Eedc eveneens een prachtige eereboog was opgericht. Elk dier boogen droeg begrijpelijkerwij ze een toepasselijk opschrift. Dit alles werd beschenen door een vrien delijke herfstzon, die tint en leven en vroolijkheid aan het geheel gaf. Even vóór 2 vereenigden zich de leden der Maatschappij in de sociëteit «Spoor tot Vriendschap" tot het houden eener alge- meene vergadering. Onder het zware klokgebrom als inlei ding van het feest, werd deze bijeenkomst door den voorzitter geopend, met een har telijk welkom aan de aanwezigen. Nadat de notulen gelezen en onveran derd waren goedgekeurd, deelde'djj secre taris, de heer G. A. Vorsterman van Oyen mede, dat op de door het Bestuur verzon den nitnoodiging tot bijwoning der ope ning van de tentoonstelling aan Burg. en Weth. dezer gemeente, den Commissaris der Koningin in Zeeland en de Gedepu teerde Staten dezer provincie, bericht was ontvangen van den Commissaris, geen ge bruik te kunnen maken van deze uituoo- diging, van de Ged. St. dat één of meer hunner gevolg hopen te geven aan de nit noodiging en van Burg. dat zij gaarne ge bruik wenschen te maken van de bijwo ning der opening, daartoe tevens den wenscli toevoegende, dat dit college met de leden van den Raad te 2 uur de bestuurleden der Maatschappij en de genoodigden ten tadhuize te mogen verwelkomen. Van het Ged. College was inmiddels nader bericht ontvangen, dat tengevolge van het overlijden van hun medelid de heer Van Waesberghe Janssens op hun aanvankelijk voornemen ten opzichte der opening moet worden teruggekomen, we gens deelneming aan de teraarde-bestel- ling. D ior het Bestuur zijn als naar gewoon te de 6 leden der Jury benoemd, waarvan één, de heer Hennequin te Sluis bedankt heeft wegens vergevorderden leeftijd. Voor het houden der verloting van op de tentoonstelling aangekochte voorwerpen was de vereischte vergunning verkregen. De voorzitter deelde nog mede, dat den deelnemers aan den maaltijd van dezen avond, voor zoover men daarvan gebruik wenschte te maken, de gelegenheid werd aangeboden in de Sociteit een gezellig uurtje te slijten, terwijl tevens een concert zou worden gegeven door de reeds gunstig be kende Brugsche Symphoniekring «Kunst min". Deze mededeelingen werden alle voor kennisgeving aangenomen. Ten slotte deed de voorzitter het voor stel om, in afwijking van den bij vroege re gelegenheden gevolgden regel, dat tij dens den gezelligen discli als een dronk op II. M. de Koningin wordt gewijd Haar tevens een telegram van trouw en gehecht heid wordt toegezonden, thans, terwijl we gens het buitengewone tijdperk van het 25-jarig bestaan reeds een feestelijke stem ming heerscht, een telegram te zenden. Onder applaus werd dit voorstel aange nomen, en het navolgende verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin, De leden der Mjj tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in 't voorin, te di strict van Zeeland in vergadering voor de 9e Tentoonstelling en ter viering van het 25-jarig bestaan der Mij te Aardenburg bijeen verzoekt uwe Majesteit de betuiging te aanvaarden van de trouw en gehecht heid aan Uwe Majesteit en Uw Huis. Ham.macher, Voorzitter. Daarop werd de vergadering gesloten en ging men en corps op naar het Stadhuis voor de officiëele ontvangst. De pui van dit monumentale gebouw was geflankeerd met de nationale en Aarden- burgsche vlaggen. Bij het binnentreden van de Vestibule was deze als in. een plantentuin herscha pen. En de groote bovenzaal van het Raad huis, was schier onherkenbaar. Op den achtergrond prijkte het «Hulde" omkranst met een vlaggenlijst, van de groote kroonlamp hingen een viertal eikenbladen guirlandes afgewisseld met kleurige bloe men, terwijl tal van vlaggen-draperiën het effect verhoogden en de aanblik weldadig aandeed. Nadat allen, leden van het Bestuur, van de Regelings- en feestcommissie en van de Jury, de genoodigden en belangstellenden voor zoover de beschikbare ruimte toeliet gezeten en aanwezig waren, verrees de heer mr. P. C. J. Hennequin, burgemees ter, tevens eere-voorzitter van de feest commissie, van zijn zetel, om in de eerste plaats dank te brengen aan het Bestuur dat door eene wijzigihg in het programma den Raad in de gelegenheid heett gesteld het te ontvangen De raad stelde het op hoogen prijs het «welkom" toe te roepen in deze gemeente, die ii gaarne, ter viering van het zilveren feest, ook eene feestelijke ontvangst heett willen bereiden. Het zal verder geen betoog behoeven dat spr. geeue bloemlezing zonde houden van de lotgevallen der Maatschappij in haar 25-jarig bestaan, ten einde niet het gras weg te maaien voor des voorzitters voeten, die straks bij de opening ongetwij- ield een overzicht daarvan zou geven. Acht gevende op het werken en stre ven der Maatschappij dat voor zoo velen van belang is, heeft het Gemeentebestuur er bijzonder prijs op gesteld om de ver schillende corporaties bij jiunne intrede in de/e gemeente te begroeten. Alhoewel op het randje der onbeschei denheid af, kon spr. toch niet nalaten, even te wijzen op de belangrijke inzendin gen op de tentoonstelling, ondanks dat iedereen bevreesd was, dat er bijna geen ooft zou zijn, terwijl do beruchte 11e Sep tember alle hoop deed verloren gaan. Spr. beschouwde deze resultaten als een deel der vrucht waarvan het zaad door deze Maatschappij was uitgestrooid. Op een ander onderdeel moest spr. de aandacht vestigen als blijk van hare wer king nl. bet genot dat zij verschaft aan de economisch zwakken, door de heerlijke bloemen en schoone planten. Voorts gedacht hij de instelling van den snosicursus, waarvan de eerste gedachte in deze gemeente was opgekomen, en die een goed bestaan oplevert aan hare leerlingen, r.iet alleen hier, maar ook kuiten onze pro vincie zelts. Geen wonder dus dat velen met belang stelling dit feest gadeslaan. Uit elke bloem, uit elke wimpel klinkt U het welkom. Hartelijk dank voor de opkomst aan dit feest. Ongezegd, dat op deze welkomstrede een donderend opplaus volgde. De voorzitter der Maatschappij, de heer Hammacher, dankte namens het bestuur voor de hartelijke woorden zoo even ge sproken hij verklaarde het een eer en genoegen in Aardeuburg dit feest te mo gen vieren, in de gemeente, die aD 't wa re de bakermat der Maatschappij is. Hulde en dank werd gebracht voor de gulle en hartelijke ontvangst aan het ge meentebestuur en voor de prachtige ver siering aan «Ie ingezetenen met de feest- conimissiën. Aan den wenscli naar bloei voor de Maatschappij paarde hij dien voor deze schoone gemeente, en hoopte dat het haar en haren ingezetenen moge welgaan. Eveneens werd met deze woorden luide instemming betuigd. Daarna werden de wijnflesschen met een hevigen knal ontkurkt en de glazen ge vuld met bruischende champagne, rondge diend. De eerste dronk werd door mr. Henne quin gewijd aan den bloei der Maatschap pij, gevolgd door dien van den heer Harn- machar, ingesteld op het welzijn van de gemeente Aardenburg. Iloe joviaal de ontvangst ook was en hoe keurig het aangebodene zich ook liet smaken, toch moest aan opbreken gedacht worden, want de voornaamste plechtigheid wachtte ons nog. Onder salvo's van kanongebulder verlie ten we hoogst voldaan het stadhuis om, voorafgegaan door de «Aardenburgsche fan faren" koers te zetten naar de groote kerk, waar de voor- of wandelkerk als expositie zaal was ingericht.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1