m- en BurgerL stand. Advertentiën. B RESKENS. een 'Mcidcrsdnbocdcl, levens nog 1000 zware Mutsaards, Vrijdag; 25 Sspt ia gii 11 t. DIENSTBODE ZOÉr l'O Broodbakkersknecht Nieuwe Zouteviscli 35, Verloren Gevraagd ren, hetgeen meermalen de jalouzie van Kriegel' opwekte 'en soms tot heftige too- peelen aanleiding gaf. Zoo ook nog verleden Dinsdag, toen de Duitscher, die steeds een geladen revolver bij zich droeg, bij het zich te rusten be- geven met alle geweld dat wapen had mede willen némen.' Eerst op de perti nente weigering van Maria om zoo den nacht in te gaan, legde hij dat wapen weg. Gisterenmiddag was er tengevolge van jalouzie wederom twist [geweest, doch schijnbaar was tegen den avond de vrede weder gansch hersteld, zoo zelfs, dat toen Maria Kool buiten haar wasch gedaan had zij de hulp van Krieger inriep om haal bij het ophangen de behulpzame hand te bieden. Als altijd was hij onmiddellijk bereid om haar van dienst te zijn. Zoo gingen beiden tot dit doel omstreeks 7 uur naar een afgelegen zolderkamertje. En hoewel beiden 's middags nog, gekheid makende, gestoeid hadden, schijnt daar boven de ja louzie van den man weder opgewekt te zijn, altluins-plotseling hoorde de dienst bode, beneden in het bierhuis gebleven, alsook de buren, twee schoten vallen. De politie werd gewaarschuwd, die on middellijk verscheen. Tot het bewuste zolderkamertje ver schatte men zich toegang en daar vertoon de zich een afschrikwekkend tooneel. De bierhuishoudster Maria Kool lag ach terover op den vloer met een groot gat in de rechterzijde van het hoofd ter hoogte van den slaap en .de Duitscher Richaid bijna naast haar, met een verschrikkelijk verwond hootd, leunende op zijn reiskoffer. Geen hunner gaf eenig teeken van leven meer en de politiegenesheer dr. Mees kon van beiden slechts den dood cónstateeren. De revolver, waarmee de Duitscher eerst de vrouw en toen zich zelf heeft doodge schoten, lag op een paar passen van hem af op den vloer, nog met vier scherpe pa- tronsn geladen. Vlokken haar, van de vrouw afkomstig, die zich blijkbaar nog geweerd heeft, kleef den aan het wapen. Bloed verfde den ge- heelen vloer. De lijken zijn nog denzelfden avond naar de loods voor drenkelingen op de algemeene begraafplaats overgebracht. De politie heeft het bierh uis gesloten en voorloopig het toezicht daarover op zich genomen. Het wapen waarmede de moord geschied de en den reiskoffer met inhoud van den Duitscher, nam zij in beslag. LandlHiiuv. Het gebruiken van kunstmeststoffen in ilea herfst. 111. (Slot.) De werking van het zwavelzure ammo niakzout is de volgende Zooiba bet amnioniakzout in den grond is, lost het zich door de vochtigheid van den bodem op en verdeelt zich gelijkmatig in den bovengrond, waar het zoo vast ge houden wordt, dat het door de regens niet kan «orden medegevoerd naar de diepere grondlagen. •Spoedig daarna begint de omzetting in salpeterzure zouten, echter gaat dat zoo geleidelijk voort, dat de omzetting gelij ken tred houdt met den plantengroei en de behoefte aan stikstof voedsel van de plant. De omzetting gaat het langzaamst bij 'age temperatuur, dus in den winterdit is juist gunstig, daar ook in dezen tijd de groei van de plant (dus ook de behoefte aan voedsel) gering is. De omzetting, dus het geschikt maken om als voedsel voor de plant te kunnen worden opgenomen, gaat sneller bij hooge temperaturen, bij warm wederook wordt ze bevordert door het humus en kalkgehalte van den grond en door een goede lucht-doorstraling. De wijze, waarop het zwavelzuur-ammo- niak zout werkt, bepaalt ook de manier waarop het moet gebruikt worden. Het moet derhalve niet als namest uit gestrooid worden, wanneer de planten zijn uitgekomen, doch moet worden onderge- egd vóór of bij het uitzaaien der zaden. De hoeveelheid van de te gebruiken meststof hangt natuurlijk geheel af van de gesteldheid van den bodem en van de vruchlon, welke men wil teelen. C'hilisalpeter bevat gewoonlijk 15.5 °/0 stikstot terwijl zwavelxuur-ammoniak-zout 20 a 21 °/0 bevat, zoodat men over het algemeen in plaats van 1 K G. chili, 3/4 K.G. ammoniakzout kan nemen. Zooals bij alle meststoffen hangt de werkzaam heid ook van verschillende bijkomende omstandigheden af. Niet alleen de absolute meststof-waarde van de mest, doch ook de bodemgesteld heid en het klimaat is van grooten in vloed. Daar echter het ammoniakzout voedsel geeft gedurende den geheelen plantengroei en door den regen niet wordt weggespoeld, doet ook dikwijls gelijke hoeveelheden stikstof hier meer nut dan die met chili- sal peter. Bij eenen bodem, die voldoende kalk en kali bevat, geeft een bemesting met am moniakzout ecu betere voeding dan die met chili. Bij droogte stelt zich chili gunstiger, bij een nat jaargetijde is het ammoniakzout veel gunstiger. Ammoniakzout beveelt zich aan als grond- mest, terwijl de chili meer is aangewezen voor overbemestingverstandig is het dus, beide toe te passen en daarbij niet te ver geten, dat voor een goeden oogst de phos- phórzure meststoffen niet vergeten mogen worden en voldoende kalkstoffen aanwezig moeten zijn. Ga. P. v. D. (iiirczffiKlcii. M. de Redacteur. Waar U zich bereid verklaart om ons, Oostburgers, van het verhandelde der ge meenteraadsvergaderingen op de hoogte te willen houden, daar is denkelijk wel ie mand te vinden, die U wil melden, wan neer de gemeenteraad zal vergaderen. Toch moet ik mede deelen, dat ik mij wel eens afgevraagd heb, waarom wordt als regel in ons plaatselijk advertentie blad niet bekend gemaakt, wanneer die vergaderingen zullen plaats hebben in vele andere gemeenten, die een eigen blad hebben geschiedt zulks ook en wel ten gerieve der burgerij, immers niet ieder kan telkens naar het gemeentehuis wandelen, ten einde zich aldaar te vergewissen of er al dan niet spoedig eene vergadering plaats heeft. Mij dunkt M. de R. dat bekendmaking bij advertentie, gevolgd door een zoo vol ledig mogelijk raadsverslag niet anders dan toegejuicht kan worden de belangstelling in gemeente-zaken zal hierdoor verhoogen, wat onze gemeente-raadsleden niet anders dan aangenaam kan zijn. Moge van dit schrijven nota genomen worden. U dankzeggend voor de genoten plaats ruimte. Sept. '03. EEN ABONNÉ. ('ail/.anil. Huwelijks-Voltr. 23 Juli. Ja kobus Brevet, 29 j., en Eva Wilheliuiua Boogaart, 30 j., jd. Geboorten 2 Juli. Maria Elizabeth, d. van Abraham Eversdijk en Maria E. de Bliek. 6 id. Pieter Johannes, z. van Johannes Ilendrikx en Elizabeth Quaars. 7 id. Izaak, z. van MariaM. Boone. 21 id. Wilhelmina, d. van Jannis de Neef en Cornelia Moggree. Groede. Geboorten 4 Sept. Sara Eliza beth, d. van J. J. van Staan en M. C. J. Henderijks. 5 id. Sara Elizabeth, d. van J. du Bois en 0. F. van Staan. 10 id. Theophiel Bernardus, z. van P. F. A. L. Ghijs en E. M. Saeij. 13 id. Jacobus Martinus, z. van J. B. Ras en S. K. Bree- mes. 14 id. Tijtje Adriana, d. van D. C. van der Leijke en J Lauwerct. ££aiHlcl*berichtcii. Dordrecht 17 Sept. Jarige Zeeuwsche en VI. tarwe f 8.00 ii f 8.50 nieuwe f 7.00 a f 7.80 goede f 6.50 a f 7.00 Nieuwe Z. en VI. Rogge t 4.50 ii f 5.00. Nieuwe Z. en VI. wiuter- gerst f 4.00 a f 4.80. Nieuwe zomergerst f 0.00 a f 0.00. Jarige Haver f 3.00 a f 3.60, nieuwe f 2.50 a f 3.20. Paardeboo- nen f 0.00 a f 0.00. Dnivenboonen f Witte boonen f 00.ii f 00.Bruineboo- neu f 00.00 a f 00.00 Kookerwten f8.00 a a f9.00 Mestingerwten f 0.00. a f 0.00 Kauariezaad f 9.00 a f 11.00. Koolzaad f 7.00 a f 7.50 Koers vitn het geld. België 100 fr. f47.45 li f47.77 5 Eng. 1 pd. St. 1' 11.95 a f 12.06' N.-Amerika 1 Dollar f 2.445. H oogw ate rge t ij 1 >re.s ke fis. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 19 Sept. 11.17 11.41 Zondag 29 13-93 12.27 Maandag 21 1.13 1.37 Dinsdag 22 1.46 2 19 i'lTfliklK-iiili'ii. Nkd. Hkev. Kurk. Zandaq 20 Sept. 1903. Hierctiet v. 9 u ds. Val. Zfreshens v. 91/2 ds. Meeuwenberg. Groede v. 9 u ds. Homburg. Hoofdplaat n. 2 u ds. Meeuwenberg. Mieimrtiet v. 9.30 ds. van Essen. Schoundijke v. 9 u ds. Beckeringh. Oogstpreek. iyaterlandkerkje n. 2 u ds. Val. IJzendijke n. 2 u ds. van Essen. Ev. Luru. Guiu. Groede vm. 9 u ds. Stellwag. Evangelisatielokaal Schoondijke. vm. 0 u dhr. Leiisvelt. nm. 2 u YEKKOOPING De Firma j. Tli. Ilciitlrikse te U:mdjke zal ten verzoeke van IZAAK DE VISSER, vóór en in diens woning in de 2e Zand straal, publiek verkoopeii: woe.vsi»w; 2,i si:i'ii;tit!i;it|.io!, 2 uren: tils; Tafels, Stoelen, Lam- ■l 1 'Japen, Spiegels, Klok, Kabi net, Kasten, Ctlas-, Geleicrd- en Aardewerk, Naaimachine, Pluimen- bed en Kussens, Dekens, 2 Ka chels enz. VOOItT*: Arbeidersgereedschap, eenige Kippen enz. De Notaris L. G. Ja lues te Sluis is voornemens op Terugbezorging s. v p. tegen vergoe ding aan het Bureau van dit blad. des namiddags half 2 ure te Sluis, aan het pakhuis van den Heer P. J. NOEST aan de Dinsdagstraat, teil verzoeke van zijne principalen, publiek te verkoopen i HESTAAVHE I V mahoniehouten Chiffonnière, dito Secre taire, Kleerkasten, Buffetkastje met Zeil, 3 Tafels, 4 Penant- en Naaimachine tafeltjes, Armstoel, Stoelen, Stoven, oethonkjes, Amerik. Trapstoel, Kachel, Pluimenbed, Ledikant, Droogrekjes, Klokje, Ornamenten, gouden Horloge, 2 Huistrappen, 2 Ladders, 13 Eiken Platen 2.40 X 0-07 X 0.20 a 0.50 M. eenige Ribben, Brandhout enz. TE KOOP bij inschrijvinghet afgewaaid M'llll langs bet Nieuwe wegje, den Toren en Schooudijkschen weg. den Barendijk, den Geuzendijk en den Bavodjjk. Inlichtingen geven de Dijkbaas en de Polderbode AVOT. Biljetten in te leveren bij den Dijkgraaf vóór 21 dezer. een fatsoenlijke I als meid alleen, tegen 1 October bij den Heer H. WALLER, Arts te Groede. Aanmelding in persoon tusschen 121 of brieven bureau van dit blad. Tegen half October een aankomende benoodigd bij A. I. VAN MELLE, Bres- hens. 20 cent per K.G. mooie gerookte HOKKUJU, 3 en 4 voor 10 cent. E. ROSS, Bkkskuns.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 3