Gem eng cl o Even na één uur verschenen de Konin gin en de Prins met schitterend gevolg. H. M. was gekleed in zeegroen satijn, gegarneerd met kant van dezelfde kleur, en droeg een hoed van zeegroen paille met aigrette en panache. Over de robe was het cordon van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw bevestigd. De Prins was in sehout-bij-naehts-uni- fnrm, eveneens met het cordon van het Grootkruis van den Leeuw. Nadat het vorstelijk Echtpaar op de beide troonzetels had plaats genomen, las de Koningin met heldere, klankrijke stem, op verschillende perioden eenigen nadruk legg-nde, de navolgende T Ito 0 It H II r. voor Mijne Heeren liet is mij aangenaam, in Uw midden te verschijnen, ten einde de nieuwe zitting der .Staten-Generaal te openen Onze betrekkingen met het buitenland bleven zich kenmerken door het gewenscli- te zeer vriendschappelijk karakter. De zee- en landmacht kweten zich hier te lande en in de gewesten over zee, op lofwaardige wijze van hare roeping. Voor- ui, toen een misdadige woeling tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke le vensbeweging bedreigde, bleek, hoe vast hut vaderland op zijn weerkracht rekenen kan. Aan vloot en leger, niet minder aan het korps burgerlijke ambtenaren, betuig ik voor de destijds betoonde veerkracht en toewijding mijnen dank. De bronnen van onze welvaart vloeiden iu menig opzicht op niet onbevredigende wijze. Wel hield de nijverheid zich niet dan met moeite op de bereikte hoogte staan de maar de landbouw ging tendeele voor uit de handel was niet onbelangrijk en het scheepsverkeer kon zich herstellen van zijn achteruitgang iu het vorige jaar. Op het gebied van den arbeid bleef de stoornis in den geregelden gang niet zon der nadeelige gevolgen toch doet de nuch terheid van geest die zich in de dagen van spanning bij het overgroote deel onzer werklieden openbaarde hope koesteren voor een gezonden voortgang van de arbeiders beweging, tot wier welslagen ik door voort gezette sociale wetgeving wensch mede te werken. De pacificatie van het noordelijke gedeel te van Sumatra vorderde dit jaar op hoogst belangrijke wijze. Het verzet in het land schap van Korinthe werd gebrokende tegenspoed, waarmede de inlandsche be volking op Java te worstelen had, bleef, hoezeer getemperd, toch voor een deel nog in die mate aanhouden, dat herhaaldelijk steun van regeeringswege onmisbaar bleek. In Suriname is meer dan tot] dusver op torie, langzaam den weg volgend door het wond, den weg die leidde naar het slot. De natuur was zoo kalm, zoo schitte rend herfstdraden zweefden in de heldere lucht en witte wolkjes zwommen in het etherblauw, als vriendelijke beloften voor den volgenden dag. Beneden weerklonk het geluid der zeisen en van vroolijke menschenstemraen naast den oogstwa gen ging een jong gelukkig paar, hij den arm om baar midden geslagen. Hoe schoon was de wereld, zoo vol frisch vmolyk leven en hij had het niet gezien, was zoo langen tijd eenzaam gegaan en verbitterd (Wordt vervolgd.) de opbeuring van landbouw en nijverheid do aandacht gevestigd in de kolonie Cu- ra9ao kan door gouvernementshulp voor zien worden in schaarschte van voedings middelen, door langdurige droogte veroor zaakt. liehalve de reeds ten vorige jare door mij aangekondigde wetsvoordracliten, waar van de indiening door de gebeurtenissen van het voorjaar vertraagd werd, is het mijn voornemen in dit zittingjaar nog an dere ontwerpen van wet in gereedheid te doen brengen. Ik wensch uwe medewerking in te roe pen om de nitkeering van rijkswege, zoo aan het openbaar als aan het bijzonder lager onderwijs, nader te regelen de vie ring van den wekelijkschen rustdag beter tot haar recht te doen komen, den open baren verkoop van sterken drank aan meer doeltreffende bepalingen te onderwerpen, het stelsel van verzekering uit te breiden tot de ongevallen bij de zeevisscherij en tot de gevallen voor ziekte, en de veront reiniging van de openbare wateren tegen te gaan een regeling ter verzekering te gen invaliditeiten en ouderdom, en cene herziening van de armenwet zijn in voor bereiding. Wetsontwerpen zullen U worden aange boden tot regeling van de administratieve rechtspraak en strafrecht, alsmede tot aan vulling van het wetboek van strafrecht, alsmede tot aanvulling van artikel 342 van het burgerlijk wetboek. Voorstellen van wet zullen U worden voorgelegd tot herziening van het tarief van invoerrechten, tot regeling van het octrooi wezen, en tot bevordering van de zoetwaterv i ssch erij Een wetsvoordracht zal worden inge diend om de verhouding tnsschen het bur gerlijk en militair gezag nader te bepalen; voor de nieuwe bewapening van de bere den artillerie zal ik U een voorstel doen toekomen de ver van gunstige staat der Indische geldmiddelen noopt tot zeer om zichtig beleid ter afdoende verbetering zal du hulp van het moederland niet kunnen worden gemist. Maatregelen zijn in overweging, strek kende om aan den inlandschen landbouw op Java duurzaam eene meer bevredigende uitkomst te verzekeren. Voorgenomen decentralisatie van het bestuur in Nederlandsch Indië zal, naar ik vertrouw, aan de behartiging van de plaat selijke en algemeene belangen te goede komen. Voorstellen zullen U worden aangebo den tot wijziging van een tweetal artike len in het regeeringsreglcment voor Ne derlandsch Indië ten einde een verbeterde rechtsbedeeling en het scheppen van een meer gewenschten rechtstoestand voor de inlandsche christenen mogelijk te maken. Voor deze veel omvattende taak reken ik, Mijne Heeren, op uwe steeds gebleken toewijding aan de belangen van het volk, dat gij vertegenwoordigt. Doe de Almach tige God Zijn zegen op uwe werkzaamhe den rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Sta ten-Generaal te zijn geopend. Na de voorlezing van de troonrede weer klonk een driewerf »Leve de Koningin 1 Leve de Prins 1" Op straat was de belangstelling buiten gewoon. Nog zelden waren zooveel men- schen bijeen die langs den geheelen wegt van hel Paleis naar het Binnenhof, ge schaard stonden. Ditmaal was de stoet bijzonder luisterrijk, doordat H. M. zich voor de eerste maal naar het Kamergebouw begaf in de Gouden Koets, haar vereerd door de Amsterdainsche bevolking bij ge legenheid van du inhuldiging, liet weder hield zich bijzonder goed bij het vertrek van het Paleis en de komst van H M. in het Kamergebouw, bij welks ingang de Jager-mnziel; het Wilhelmus deed hooien. Eerst toen de Koningin na de opening tegen half twee zich naar liet Paleis terug begaf, begon het te regenen. Du geest drift bekoelde daardoor echter geenszins. Alom werd de Koningin door daverende hoera's begroet. ItRESKEVü, 18 September 1(103. Voor de a. s. bieten-campagne zijn o. m. aangewezen voor de bediening van de haven Breskens IC. I. Heijboer als tand meester, J. Verstelle en J. P. van de San- de als wegers. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Uithuizerineden (prov. Gron.) de heer mr. G. A. M. ICallenbacb, thans gem.-secretaris te Bruinisse. roede. De heer A. Luteijn alhier is benoemd tot surnumerair bij de Staats spoorwegen ter standplaats Kapelle—Bie- zelinge. Het destijds tot II. M. gericht ver zoek van ingezetenen van Biervliet om de 3 weken gevangenisstraf, waartoe H. A. B. landbouwer aldaar was veroordeeld we gens wedurspannigheid, is van de hand ge wezen. De termijn waarop het vonnis in kracht van gewijsde ging was Maandag jl. ver streken en daar genoemde B. zich niet ter beschikking van de justitie had gesteld, vermoedelijk uit oorzaak, dat B's huis vrouw was overleden en jl. Zaterdag de teraardebestelling had plaats gehad, begaf zich die dag de marechaussé naar diens hofstede, doch de delinquent was verdwe nen en heeft alzoo door de wijk naar Bel gië te nemen, zich aan de straf onttrok ken. Als voorloopige candidateu voor de l'rov, Staten van Zeeland in het district Hulst worden genoemd de heeren Jac. de Waal landbouwer te Lamswaarde, C. P. J. Dierikx burgemeester te Koewacht en E. B. Dumoleijn, notaris te Hontenisse van Katholieke zijde, J. Vogelvanger grond-ei genaar en voorzitter der afd. Hulst van de Zeeuwsche Landbouw-mij te Hulst van li berale en P. Drogmans, notaris te Axel, van anti-revolutionaire zijde. De collecte voor de >Unie" een school met den Bijbel heeft o. m. opge bracht te Aardenburg met Eede en Sint Kruis ƒ20 en te Oostburg ƒ90.31. Voor het te leveren aandeel der ge meenten in de lichting 1904 der nationale militie zijn bij besluit van Ged. Staten van Zeeland te zamen gevoegd de gemeenten Zuidzande en Nieuwvliet. Dinsdag is door de politie te Vlis- singen in eene woning in de Lange Nieow- straat in beslag genomen en naar het po litiebureau overgebracht, de geheele inven taris van een fietswinkel, bestaande uit zes nieuwe rijwielen, ruim 100 rijwielbanden en eene groote partij ouderdeelen van rij wielen en is de houder van dien fietswin kel de 22jarige H. de V., vroeger bloemist, laatst werkman op de rijwielenfabriek van de firma Fongers te Groningen gearres teerd, als verdacht van diefstal van die goederen ten nadeele van voornoemdo fir ma. Woensdagmorgen is de verdachte ge vankelijk overgebracht naar Den Haag om aldaar door de politie met een opkooper, aan wien hij vermoedelijk reeds eene partij rijwielbanden zou hebben verkocht, gecon fronteerd te worden. De heer P. O. du Rocck, onderwij zer aan de R.-U. school te Oostburg, staat o. m. op de voordracht, voor lioold der school te St. Willebrord, gein. Rucphen. Zondagavond had in de herberg van den heer Ch. Mabesoone te Oostburg eene vergadering plaats tot oprichting eener af- deeling van den Christelijken Boerenbond aldaar. De opkomst was vrij goed. Nadat de WelEerw. heer G. Juten, kapelaan te Sluis, in het kort had uiteengezet, dat een chris telijke vereeuiging van boeren nuttig en noodzakelijk is, welke middelen die vercc- niging gebruikt om een degelijke en wel varende boerenstand in christelijken geest te vormen, wie lid van dien bond kunnen zijn, werd er gelegenheid gegeven om zich als lid aan te melden. Het aantal gewone leden bedraagt 34 en 2 eereleden. Verder werd een voorloopig bestuur ge kozen bestaande uit de heeren: J. H. de Milliano, Oostburg, voorzitter, E. Modde, te id. secretaris, P. B. Maenhout, Groede, penningmeester, C. van Waes Schoondijke en K. van de Vijver, Waterlandkerkje, le den. Nadat nog over heb een en ander met het bestuur gesproken werd, zal binnen kort een ontwerp-reglement aan de alge meene vergadering worden aangeboden. Allen, die de vergadering niet hebben kunnen bijwonen, worden beleefd verzocht in hun eigen belang zich nog als lid aan een der bestuursleden op te geven. Onbekende daders hebben de vorige week een grootun boom over de spoorbaan gelegd tnsschun Morata en Mores op de lijn SariujossaMadrid, waar de konink lijke trein moest passeeren. Gelukkig bemerkte een schildwacht dien hinderpaal. Hij kon nog bijtijds de politie waar schuwen, die, bijgestaan door een groot aantal boeren, diu te hulp moesten geroe pen worden, het gevaarte van de rails verwijderde. Eenige minuten later vloog de sneltrein, waarin koning Alfonso gezeten was, voorbij. Toen de koning later vair den aanslag hoorde, zei hij, dat hij ei wel meer zou beleven tijdens zijn regeering. Te Each bij Tilburg is de vrouw van den haltchef, moeder van tien kinde ren, door ee losse machine overreden en gedood. Een gruwelijke moor is gisteravond te Rotterdam gepleegd op de 26jarige bier huishoudster Maria Magdalena Kool. Ongeveer een jaar woonde dje ongehuw de vrouw daar samen met den ruim 40ja- rigen Duitscher Richard Krieger, die in dertijd vrouw en 5 kinderen heimelijk te Maagdenburg verliet en op goed geluk, vrij ruim van geld voorzien, herwaarts trok. Hier leerde hij Maria Kool kennen en tot samenleven werd besloten. Met hen hield in het café verblijf de 34jarige A. L. Beutick. Uit hoofde van haar bedrijf en zoo meer gaf Maria K. wel eens loukjes [aan ando-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2