RRESKENSCHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Mij is de wrake. No. 830. Zaterdag 19 September 1903. 12e Jaarg, Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.51), franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEÜIAiV' te Breskens. Bet hooge woord is er uit: vorst Fer dinand en zijn ministers hebben aan de Europeescbe mogendheden laten weten, dat Europa iu den Macedonischen opstand tus- schenbeide moet komen, in de eerste plaats omdat Boelgarije niet langer lijdelijk de moorden der Turken kan aanzien. Dit zou in Boelgarije aanleiding tot een binncn- landsch oproer geven. In de tweede plaats omdat Turkije zich bljjkbnar tot een oor log met Boelgarjje gereed maakt. Te St. Petersburg nu wordt verteld, dat Rusland op deze nota zal antwoorden, dat Boelgarije onzijdig moet blijven; maar de iSecolo" van Milaan weet, dat de Boel- gaarsche minister-president weigerde den Turkschen gezant te ontvangen, toen bij juist een onderzoek met den Engelscben had gehad. En Petroff zal dat niet op eigen gelegenheid, maar met volmacht hebben gedaan. De toestand op bet oorlogsterrein is weinig gewijzigd. In officiëele Russische kringen wordt verzekerd, dat Rusland en Oostenrijk een nieuwe nota aan Bulgarije zullen zenden, om er op aan te dringen, alle relatiën met de revolutionaire comité's af te breken en te verhinderen, dat Bulgaarsche officieren aan den opstand deelnemen. Waarschijn lijk zal Petroff de minister-president ant woorden, dat Bulgarjje in de onmogelijk heid verkeert, de volksgeestdrift te doen ophouden. Het zou daardoor een binnen- landsch oproer uitlokken. Uit Monastir wordt aan den »Times"- correspondent te Sofia gemeld dat Hilmi Pasja en zijn collega's alle mogelijke voor zorgen nemen om te beletten dat de con suls en de vreemdelingen inlichtingen ver krijgen uit de omstreken. Een journalist die een der vernielde dor pen Armensh wilde bezoeken, werd naar een politiepost gebracht. Zelfs wordt er toezicht gehouden dat de vreemdelingen zoo min mogelijk menBcheu, op de hoogte van den toestand, spreken. Deze poging tot geheimhouding en ge heimzinnigheid kan nooit ten voordeele van de Turken uitgelegd worden, natuur lijk. Zoo zou spoedig kunnen uitkomen precies hoe het moorden en branden in zijn werk ging, hoe de overwinningstele grammen van Turksche zijde overdreven en gelogen zijn. Thans reeds niettegenstaande al die voorzorgsmaatregelen deelt dezelfde j Ti mes"-correspondent mee dat die over winningstelegrammen wel eenigszins doen denken aan die van Engeland uit den eer sten tijd van den Zuid-Afrikaanschen oor log (al gebruikt de «Times" deze vergelij king niet.) De opstandelingen vechten nooit in zulke groote troepen dat er spra ke kan zijn van honderden dooden tegelijk in één gevecht. Wel is het feit dat thans in het hospitaal te Monastir 1100 gewon de Turksche soldaten liggen. Bovendien omdat het hospitaal geen ruimte genoeg bezat voor alle gewonden zijn velen 'onder gebracht in particuliere huizen en het pa leis van justitie. Zondagmorgen maakte een Reuter-tele- gram gewag van een ernstig treffen bij Eüzabethpol, tusschen Armeniërs, die pro testeerden tegen de overgave Armenisch- Gregoriaansche kerkgoederen aan 't Staats bestuur en de Russische troepen 7 men- schen werden gedood, 27 gewond. Het doel van dit Armenisch optieden is drie ledig. Allereerst wenschen zij de niet- geestelijke overheid te houden buiten hnn kerkelijke aangelegenheden, ten tweede willen zij blijk geven van hun anti-Russi sche stemming in het algemeen, ten derde trachten zij de Koerden te bewegen tot een inval in Russisch gebied. In een bergpas tusschen Batoem en de Russische grens is een bende, 42 man sterk, gevangen genomen, welke onder aanvoe ring stond van een gewezen student te Stutt gart, Abramjam. Zij had bij zich meer dan 30 moderne geweren, 6000 revolverpatronen, 15 pond dynamiet, 8 kanonnen, verbandmiddelen en medicamenten. Op het vaandel stond «Dood of vrij." Deze troep heeft zich langen tijd opge houden in verschillende steden van Trans- Kaukasie. Waarschijnlijk was de bedoe ling der Koerden over te halen tot inval len in de Christen-gemeenten om op deze wijze aan de Turksch-Russische grens weer een Armenische quaestie te scheppen. Volgens een officiëele mededeeling uit Constantinopel van Maandag, zou er een gevecht hebben plaats gehad in de bergen en bosschen in de omstreken van Kesrie, tusschen de Turksche troepen en benden opstandelingen. Meer dan 100 dezer laat- sten zijn gedood en een groot aantal ge vangen genomen. Geweren, bommen en patronen werden door de Turken genomen. De opstandelingen verbergen zich hier en daar en bieden hun onderwerping aan. De Bulgaarsche bewoners van de Turk sche provinciën, die zich bij de opstande lingen hadden aangesloten, smeekten om genade bij den Sultan. Zij leveren de wa penen in, hun door de revolutionaire co mité's verstrekt. Het getal van de in het vilajet Monastir verbrande plaatsen beliep volgens consulai re berichten tot 9 Sept. 115. De mishan delingen, de Bulgaarsche vrouwen en kin dereu aangedaan, spotten met elke beschrij ving. Ongeveer 8000 gezinnen zijn zonder toevlucht en dwalen in vertwijfeling van plaats tot plaats. Een prachtige oogst staat op de velden, zonder dat iets binnen gebracht kan worden. Het bataljon Albaaeezeu begaat in de omgeving van Kirkilisse dagelijks slach tingen. De Russische gezant eischte van de Porte onmiddellijke terugroeping van die bandelooze benden. Bij de opening der Staten-Generaal op Dinsdag, waren weder de meeste leden dei- beide Kamers in ambtsgewaad aanwezig alleen de heeren Bos, Ketelaar, Van Vliet en De Klerk waren in burgerkleeding, ter wijl de heer Nolens priesterkleeding droeg. Voorts waren aanwezig alle ministers, vele leden van den Raad van State en ver schillende hoogwaardigheidsbekleeders. Alle tribunes waren overvol. 199. Vrjj herhaalde de schilder na een pauze, waarin hij het blad papier had neerge legd, Gode zij dank, om Veronica's wil. Gjj wilde het vroeger niet inzien, Ri chard, zeide de oude predikant, als gij in uwen vurigen ijver voor recht en gerech tigheid klaagdet, dat graaf Wangerloh ont heven scheen aan menschelijke verant woording. Zoo ergens, dan is hier het woord vervuld»Mij is de wrake, Ik wil vergelden". Gjj wildet wreken naar uw gevoelen, gij hebt daarnaar gezocht en gehaakt, uzel- ven het leven verbitterd en eenzaam ge maakt, jaren lang en de eeuwige gerech tigheid ging, uwe hulp versmadend, onbe kommerd haren weg, strafte, loste op en verzoende zooveel schooner dan gij De jongste broeder ontweek het ant woord hij nam een tweede kleiner blad papier, dat nog in de enveloppe zat en ontvouwde het. 't Was van graaf Wolf aan Richard ge richt en behelsde slechts eenige regels, welke hij zjjnen broeder eveneens voorlas. Gij hadt gelijk nu is het openbaar. Ik mocht wel de onbewezen vordenkiug onderdrukken, om mijnen naam onbevlekt te houden, maar de waarheid niet. Ik leg de treurige bewijzen uwer bewering in u- we handen nedergij hebt zoo lang ge leden en zoo zwaar onder de vergeefsche pogingen, ze aan het licht te brengen voldoe nu ann den wensch van uw hart. Een ding slechts verzoek ik u wacht met eiken maatregel, welke gij ten op zichte dezer zaak nemen wilt, nog eenige dagen, tot ik met mijne dochter een reis heb aangevangen, welke mijn plan is in het buitenland te doen. De predikant stond op toen de schilder peinzend zweeg. Den wensch uws harten zult gij vol doen, Richard dit hart kan niet dwa len in datgene, wat het zal voldoen. Mij roept een ambtsplichtals ik we derkom denk ik, zult gij het wel eens zijn met uzelven wat gij te doen hebt voor Magdalena, voor haar kind en voor uzel ven. Een wijle nog bleef Richard zitten, het hoofd steunend op zijne hand, de oogen gericht op het papier, dat de aanklacht inhield van den man, welken hij zoo doo- delijk had gehaat. Hij was ontrukt aan iedere verantwoor ding, lang reeds gered in weldadige ver getelheid wellicht in vrede. Hjj had immers geschreven Ik ga tot haar. Nu hij zjjn vergrijp erkend had en geboet, nu hij vol berouw en vol verlan gen terugkeerde tot haar, nu nam zij hem aan en zij waren weder vereend. Richard bedacht dit zonder ijverzucht of smart, zonder een enkel zelfzuchtig gevoel. Hoe had dit ook anders kunnen zijn, hij was immers aan het doel; zij was gewro ken en verzoend, zij het ook op een an dere wijze, dan hij had gedacht. Hij wist haar nu in eeuwigen vrede en nu haar schoon beeld hem voor oogen kwam, lokte het geen verlangen meer uit, noch toorn hij groette het blij en geluk kig, als als een dierbare herinnering zijner jeugd. II y had geen recht meer op haar, geen plichten meer ten opzichte van haar; dimmer nog had hij zich zoo vast met haar verbonden gevoeld in stille bevredi ging en toch zoo volkomen los van alle aanspraken uit een smartelijk verleden. Voor hem lag het leven, het warme opwekkende leven en een verlangen maak te zich van hem meester, dit te onarmen eh gelukkig te zijn. Hij stak de brieven bij zich en verliet dbor een achterpoortje den tuin der pas-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1