RRESKEISCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Mij is de wrake. No. 829. Woensdag* 16 September 1903. Buitenland. Binnenland. 8>e Storm. FEUILLETON. 0 ABONNEMEN T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Itijk ƒ0.55, voor België /'0.62s, voor Amerika /'0.82s, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADYERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl tl. Ml A\ te Breshens. De correspondent van de »Tinies" te Monastir geett een beschrijving vau den toestand in Macedonië, waaraan het vol gende is ontleend Een tocht van Salonika naar Macedonië geeft eenigszins een denkbeeld van den te- genwoordigen toestand aldaar. De christenbevolking schijnt geheel ver dwenen, de oogst is verwoest en, behalve in de onmiddellijke nabijheid van Turksche dorpen, kan men geen enkele man in het veld zien werken. De spoorwegstations en de dorpen aan de spoorlijnen zijn bezet met gewapende Turken. Slechts zeer enkelen kunnen be schouwd worden als soldaten. De overwinningen der Tinken zijn op te maken uit het groot aantal verwoeste en verbrande dorpen en de vernielde vel den, waarin men overal nog brandende plaatsen ontdekt. Groote rookkolommen kan men zien opstijgen in de richting van Neveska, op het centrum der beweging, en dat bestookt wordt door veertien bataljons en een groote macht Basji Buezoeks die voortdurend uit verschillende richtingen aanrukken. Bericht wordt dat het den 6en Sept. tot een hernieuwd treffen is gekomen, bij Klis- sura. Een sterke opstandelingen-bende viel de Turksche troepen aan, die deze stad be zet hadden. Versterkingstroepen werden met den grootsten spoed gezonden. De opstandelingen werden na een hevig ge- lecht teruggedreven. Aan beide zijden verden zware verliezen geleden. Met rapport van den Turkschen Consul te Salonika maakt melding van het feit dat driehonderd opstandelingen, die zich overgaven na ingesloten te zijn bij Zele- nitz, in het district Kastori, door de Turk sche soldaten werden vermoord. Het meeste gevaar voor het onderdruk ken van den opstand schijnt van huiten af te komen. Te Beiroet zoowel als in Eu- ropeeseh Turkije, is de toestand vreeselijk overdreven voorgesteld Nu politie en ju stitie zich direct met de ongeregeldheden tusschen de Mohamedanen en Christenen hebben bemoeid, is er niet de minste aan leiding voor Europa of Amerika om ver der op te treden. Opmerkelijk is ook de houding van de Porte bij de onrustbarende berichten uit Beiroet. In plaats van zooals zij deed bij den moord op den Russischen consul, b.v. dadelijk alle eischen van Rusland iu te willigen en de meeste inschikkelijk heid te toouen, zweeg zij eerst bij het be richt van den moord op Magelaen, toonde zich lang niet zoo inschikkelijk tegenover Amerika en de »Star and Stripes" waren reeds niet meer ver van het land der Turk sche moordenaars", toen de heer Magel- sen weer levend werd. Het schijnt in Servië op 't oogen- blik een zeer hachelijke en treurige toe stand te zijn. De samenzweerders van 10 Juni, van den bloednacht, doen zich geducht gelden en willen de baas spelen. Het is ten waar schrikbewind geworden. De samen zweerders hebben den koning o. a. ge dwongen om aan generaal Ronkovitch, ver dacht van vijandig gestemd te zijn jegens den nieuwen toestand, het commando over de belangrijke divisie te Niseh te ontne men. En achter deze gebeurtenissen zegt een Weènsch blad schuilen aller lei politieke intriges. In verschillende niet radicale kringen tracht men de dictatuur der samenzweer ders te versterken en deze te gebruiken in de nieuwe Skuptchina tegen de radicale meerderheid. Koning Peter blijft zwak en weifelend, en volgt eene soort van verzoe nende taktiek, doch is in werkelijkheid de stroopop der camarilla, die thans den toon aangeeft. Zelfs loopen er te Belgrado geruchten volgens welke de moordenaars van plan zijn om eene formeele militaire dictatuur te vestigen vóórdat de nieuwe Skuptchina zal worden bijeengeroepen. Niets wijst erop, dat koning Peter het zij den wil of ook de kracht heeft om een einde te maken aan de afschuwelijke dic tatuur van hen, die Karageorgewitch op den troon hebben geroepen. De storm van Vrijdag heelt zich ook te Oostburg geducht laten gevoelen. Een groot aantal hoornen zijn uit den grond genikt, hier groote takken afgescheurd daar weer door midden gebroken. Er is bijna geen enkele woning of er is stormschade aan. De dakpannen welke er afgewaaid zijn zijn legio, hier hingen de pannen door de glazen, bij een ander kwamen ze op den zolder terecht. Schoorsteenon hadden ook geducht te lijden. Gelukkig zijn er geen ongelukken by voorgevallen. In de tuinen is de verwoesting eveneens groot, de staakboonen liggen bijna allen tegen den grond geslagen en met de groenten is het treurig gesteld. De paardebooneu welke nog op 't land aan de struik stonden, liggen her- en der waarts over het land verspreid. Hoopen met graan welke niet in de schuren ge borgen konden worden zijn uiteengerukt. In vele schuren zijn in de rieten daken gaten geslagen. De schade welke dien morgen in Westel.-Zeenwsch-Vlaanderen is aangericht beloopt zeker in de duizenden guldens. oor velen is het een zware te genslag. In de buurt van Hoofdplaat zijn ook massa's hoornen geveld. Onder Biervliet waaide een gedeelte ge vel in van een iu aanbouw zijnde land- bouwschuur. Het nadeel te Sluis, dat kerk en ge meente geleden heeft, is nog niet te bera men. Prachtige boomen op. wallen, pleinenen wegen zijn of ontworteld öf geveld. De massa vernielde dakpannen zijn niet te vermelden, alleen zijn plm. 1000 dak pannen bij den brouwer M. verbrijzeld. Het kalme water van het kanaal naar Brugge wedijverde dien dag met de golven der Schelde het wilde ook eens toonen, dat het bestond. De stoomboot kon niet varen en het water wierp met kracht de groote takken omhoog, die vader storm bij 198. Toen ik Magdalena bewoog mijne vrouw te worden, had ik haar lief, ik koesterde het plan en de hoop, haar gelukkig te maken en deze hoop werd eerst uitge bluscht, toen het vooruitzicht voor mij ver loren ging, erfgenaam mijns ooms te wor den. Ik was niet geschikt, noch opgevoed om te verkeeren in behoeftige en afhankelijke omstandigheden, evenals een boom niet ërilijt in iederen grond. loen de onweerswolken boven mijn hoofd dreigden los te barsten, meende ik Magdalena en mijzelven te kunnen redden alleeu door een ontbinding van onzen echt en door een nieuw rijk huwelijk. Het ge weld, waarmede ikjdit zorbt te dwingen, was erger nog dan de waan, daarin mijne redding te vinden. Daar Constantijn voor dood gehouden werd, beschouwde ik het niet als roof, Magdalena en ons kind zij nen naam, waarop niemand recht had, als bescherming en steun mede te geven in de wereld. Ik kon, noch wilde uitkomen voor een huwelijk met haar, dat nog niet was opgelost, toen ik van alle zijden be dreigd in mijn bestaan, reeds een nieuwe verloving had aangegaan. Wij beiden streden uiet vertwijfelde in spanning ik voor een zorgeloos beslaan, voor stand, naam en weelderig genotzij voor hare zedelijke beschouwing en de aanspraken van haar kind. Nog in het graf heeft zij gezegevierd, want aan hare zijde was het rechtde dooden kwamen weer en getuigden voor haar Toen Constantijn voor mij stond, ge loofde ik ten eersten male in mijn leven aan een Goddelijke gerechtigheid, ik wan kelde tusschen trolseenn en bekennen. Maar ik was reeds te zeer verstrikt, ik kon zoo diep mij uiet buigen, noch voor de wereld, noch voor hem. Ik herstelde mij ik had zooveel gedurfd, ik kon nu niet blij yen staan. Woede en vertwijfeling maakten zich van mij meester, ik zag de verachting op zijn gelaat, ik hoorde het honend gelach der wereld alles, alles spande tegen mij samen. Rust wilde ik hebben, tot eiken prijs hoelang ont brak ze mij reeds in den slaap! Zoo stond ik tegenover hem op de strijd plans en zoo beging ik het ongehoorde O ik kende ze niet, de furiën welke ik ontketend had, ik wist het niet, hoe diep het Kaïnstoeken brandt, hoe diep 1 Toen ik het voelde op mijn voorhoofd, bij dag en bij nacht, immer en altijd, toen wenschte noch wilde ik iets meer. Liefde, eergierigheid, genol, dit alles scheen mij ijdel toe Maar onverwacht en ongevraagd wierp het lot mij nog een laatste vreugde toe ik heb mijn kind aan het hart gedrukt! O, gij eveubeeld van Magdalena, geze gen d zijt gij De natuur laat zich hare rechten niet ontnemen en al had een wereld vol smaad en verachting zich tegenover mij gesteld, toch had ik haar in mijne armen geno men, als mijn kind, daar ik haar vond op de plaats, waar hare moeder mij haar hart schonk Ik heb zaligheid gedronken van die rei ne kinderlippen, zoete rust en de verge ving der beide mensehen, welke ik heb lief gehad in weerwil van alles. Nu gu ik tot hem. Ik heb het recht verbeurd over het kind, dat ik verloochende, verder te beschikken. Mogen zij, welke Veronica's ouders ver vangen, mijne bekentenis openbaar maken of geheim houden naar hun gevoelen. Veronica draagt als een kostbaar ge schenk een reinen vlekkeloo/en naam hare weldoeners moeten weten, of een gra-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1