BRESKEISCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Mij is de wrake. No. 826. Zaterdag 5 September 1903. 12' Jaarg Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per poet door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. AD V E R T E N T I K N. A D V E R regels 25 c« Van 1 tot en met 5 regels 25'cents; elke gewone'régel ineer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tol; Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Rit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. Dit IJD1AA te Hreskens. UIIKSKEVS. 4 September toot De Dinsdagnamiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier werd door alle leden bijgewoond. De herbenoemd zijnde raadsleden 1'. Risseeuw en A du Burck werden door den voorzitter' beëedigd en daarna toegelaten. Na lezing en goedkeuring der notulen kwam eerst aan de orde de benoeming van een wethouder, tengevolge van de tus- sehentjjdsche aftreding als raadslid van den heer Risseeuw. Van de 7 ingeleverde brief jes blijken uitgebracht op de beieren Risseéuw 4 en A. dn Burck 3 stemmen, zoodat eerstge noemde is herbenoemd, die op de desbe treffende vraag van den voorzitter verklaart de herben reming te aanvaarden. Bei^e heeren worden ook herbenoemd als ambtenaar van den Burg. Stand, tut welke betrekking mede wordt benoemd de heer Valk, ieder met 6 st. Daarop volgde de benoeming van eene onderwijzeres. De voorz. deelde dienaangaande mede, dat door llurg. en Wetli. eenstemmig op de voordracht waien geplaatst de dames E. J. Weisfeit tijdelijk onderwijzeres alhier, als no. 1 en Scliett'elaar Klots te Temen - zen en De Wilde te Ueinkenszand in de zelfde volgorde als op de vorige voordracht. Nadat voorlezing was gegeven van het rapport, van het hoofd der school, waarbij jjroote nadruk werd gelegd op de gunstige apaciteiten van inej. Weisfeit, werd tot stemming overgegaan en deze benoemd met 6 stemmen éene stem was uitge bracht op inej. De Wilde. De gem.-rekening over 1902 werd voor- loopig vastgesteld in ontvang op ƒ12146.51 en in uitgaaf op ƒ11160.955 alzoo met een goed slot van 985.58' Aan het Alg. Armbestuur werd een sub sidie voor 1904 toegekend van ƒ225 en aan de Wilhelmina-Bewaarschool eene bij drage van ƒ330. De begrooting voor de schutterij waarop deze gemeente voorkomt tot een bedrag van ƒ17.87, werd goedgekeurd. Daarop werd de gcm.begrootiug voor 1904 aangeboden met een balans-cijfer van ƒ12.837.31. Aan de incdedeeling van enkele cijfers is ontleend, dat in ontvang wordt geraamd op ƒ1607.725 van de opcenten op de per- soneele belasting; ƒ3070 rijksbijdrage volgens de wet van 24 Mei 1897; ƒ2480 vergoeding van rijkswege in do kosten van het lager onderwijs; de schoolgelden zjjn lager geraamd wegens vertrek van kinds ren uit de school. Onder de afwijkende uitgaven komt o. m. voor de post «Jaarwedden onderwijs", thans, ƒ5550 daar bet te voorzien is dat met 15 Jan het aantal schoolkinderen we gens vermeerdering van dien aard zal zjjn dat de wet tot de aanstelling van nog een onderwijzer oi onderwijzeres zal verplich ten. De begrooting zal in de eerstvolgende vergadering worden vastgesteld. Zij zal inmiddels voor de leden tot onderzoek lei- visie «orden nedergelegd. Na afhandeling der agenda vfoeg de lieer Valk hoe het stond met de lantaarns voor de 2e Zandstraat, een punt waarover hij reeds vroeger sprak. De voorz. zeide thans weder geen ander antwoord te kunnen geven dan toen ter tijd door hein is gegeven. Zeer in den breede ontvouwde hij de on Mógelijkheid van de voldoening aan dit verzoek. Zoolang de polder ten behoeve zijner pachters niet zorgt voor eene b. hoorlijke afwatering noch voor een uitweg, kan. ja zelfs mag de gemeente zich niet op dat terrein,'hetwelk dan nog privaatrechtelijk is, begeven. De heer Valk wees er op dat met dat al de bewoners niet geholpen zijn, en dat de polder toch niet voor de verlichting be hoeft te zorgen, waar dit behoort tot de verplichtingen der gemeente, die ze lieett tegenover hare belastingbetalende ingeze tenen en waartoe ook die bewoners behoo- ren. De voorz. moest er de aandacht op ves tigen dat waar de beer Valk met een uit weg bedoelt de weg tot zand halen, deze geen uitweg is. Dat hij daartoe gebruikt wordt, wordt nu wel niet belemmerd, maar als de gemeente dezen weg eenvoudig af sloot aan de 2o Zandstraat, zou daaraan niets te doen zijn De lvéer Du Burck vroeg wie het zou beletten lantaarns te plaatsen aan de hui zen als d- raad daartoe een besluit nam. IV lieci Valk zeide dat de grond der buizen aan den Boulevard toch ook van den polder is, terwijl daar toch lantaarns staan De voorz. zeide dat aan de Boulevard een openbare weg ligt, en aan de 2e Zand straat niet. Het spijt hein voor de bewoners dier straat, dat hij niet helpen kan evenwel weten ze, dat als het kon hij volstrekt niet ongenegen is. Maar zoolang de polder blijft volharden bij zijne eenmaal ingenomeri positie, kan de gemeente niet ingrijpen. Zoodra echter hij blijk geelt van eenige toenadering, zal de gemeente gereed bevonden worden tot het nakomen der verplichtingen waarvan de heer Valk sjjreekt, doch waaraan de gemeente nü heusch niet denken kan. V erder wijst de beer Besenier op de weinig nette gewoonte van vele der school jongens tot liet voldoen aan eene kleine natuurlijke behoefte tegen het kerkhek en verder in die buurt, liet zou wel wenschelijk zijn, dat de burgemeester in overleg trad met liet hoofd der school en dezen op te dragen dat te verbieden. De voorz gaf de toezegging dat bij zou zien, wat in dezen te doen stond. Wel licht wil het hoofd der school zijn invloed aanwenden en het den jongens verbieden. Maar als hij zegt dat zijn taak beperkt is tot in de school en niet daar buiten, dan kan de vooiz. daaiop geen dwang uitoefenen. Daarna werd de zitting gesloten. Aun het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende huljikantoren, werd 195. Het kind lachte luid, stond op en ter wijl het zich eenige schreden rugwaarts Vi'n den boom verwijderde, om de kleine lievelingen die zij geplaagd had tussehen de groene bladeren le ontdekken, kwam liet in Herberts onmiddellijke nabijheid. Gedreven door een onwedersta inbaar ge voel, sloeg hij de armen om haar heen en hief h aar op met een onstuimige bewe ging, terwijl hij zijn baardigen mond vast oji hare zachte kinderwangen en naarroo- de lipjes drukte. Maar Veronica deed een luiden kreet rail schrik liooren en haar eerste angstige uitroep deed een jonge dame naderen, welke voor zijne blikken verborgen, aan de an dere zijde van den boomstam had zitten jlezen. Het kind gleed uit zijne armen en vlucht te .voor den vreemden man naar liet jonge meisje, dat, ofschoon getroffen door Herberts onverwachte verschijning, t eb;, niet een oogopslag den geheelen samen hang begreep. Zij drukte liet kleine meis je vast tegen zieli aan en toen Herbert langzaam naderde, maakte zij een trotsebe afwjjzende beweging. Maar de macht van dit oogenblik op zijn diejigeschokt gemoed was grooter, dan de heerschappij, welke jiij steeds zoo meesterlijk over zich/elven had uitgeoefend, zijne lang verloot-li nd.e natuur vorderde gebied. »d baar recht en zij verkreeg dit, daar Herbert geen weppcb meer had en geen doel. Geef mij liet kind, Theresa, slechts één oogenblik, zeide hij op afgeiuatten toon, ik beb zoo vreeselijk geleden en dit is de eerste lafenis, waarnaar ik verlang. Deze uitroep verraste haar, maar zij jlaclit daaraan, hoe hij gewoon was te mis- h'iden en te bedriegen, zij durfde niet ver trouwen op de zwakheid van liet oogeii- ji.nfc. Ge zijt krank. Herbert, zeide zij voor t kleine meisje tredend, dat half schuw, half nieuwsgierig zich achter haar verborg, en kranken dwalen in de keuze der middelen. Wat kan dat Vreemde kind u scheuken Vol smart stampte hij met den voet op den groiid. Martel mij toch niet, gij weet het wel, het is liet mijne - het mijne! Hij riep dit uit met een woestcn kreet, half welbehagen, half'vertwijfelen en breid de de ai men uit. Theresa had een moedig hart, maar lui- re handen sidderden, toen /.ij zonder te genspraak het kind ophief ei. aan zijne borst legde. Daar daar, zeide zij met bevende feteni, wees lief, Veronica, het is een arm man I Het kleine meisje sprak geen woord en Theresa niet groote oogen aankijkend, dook li. t als een vogeltje weg aan de bórst van den vreemdeling, en hij zette zich met baar aan den boomstam neder en zijne itranén vloeiden in hare gouden lokken. liet broze gebouw van zijn bedrog lag jvornietigd in cé'ne kinderhand, eindelijk trad bet ontketende gevoel in zijn recht 'en nu de diun gebroken was, vloeide liet ,over, zonder zich daarom te bekommeren, wat het niet, zich médésleepte. Tóen hij het gelaat ophief, lag daarop eeli geheel aiidere uitdrukking: De sterke fiting van zijn gevoel had hem niet ver- wakt', maar zijn veerkracht weergegeven. Nu weet ge alles, zeide hij met een op welling van zijn ouden Irots, terwijl hij [Theresa de hand reikte, maar spreek er mij niet over, want dat kan ik niet niet terd ragen. Rekenschap zal ik geven op een andere plaats. Laat mij u danken voor de liefde, yelke gij Veronica hebt bewezenik zou

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1