ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Mij is de wrake. No. 824. Zaterdag 29 Augustus 1903. 12e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.623, voor Amerika ƒ0.823, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVEKTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Binsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. BiKbDIff te Itreskeus. Teekenen voor het karakter van den opstand in Macedonië is wel, dat de l'orte, die tot dusver niets dan geruststellende berichten daaromtrent mededeelde, nu ein delijk openhartig erkent, dat de toestand ernstig is, een bekentenis, waartoe zij is gedwougen door het openbaar worden van het feit, dat de opstand thans ook gepro clameerd is voor het geheele vilajet Adria- nopel, waar hij zich met onrustbarende snelheid uitbreidt Van Turksche zijde is op deze procla matie onmiddellijk geantwoord met een bevel tot mobilisatie van nieuwe troepen. In het geheel zijn tot dusver 34 batal jons infanterie, 30 escadrons cavalerie en 57 batterpen veldartillerie naar Adrianopel gezonden en twee divisies worden uitge rust, om er eveneens heen te gaan. Zelfs tot in de streek van Inadia, aan de kust van de Zwarte Zee, waar het 1111 teruggeroepen Russische eskader eenige dagen met demonstratieve bedoelingen ge kruist heeft, treden de opstandelingen-ben den op. Te Kawak, aan den ingang van den Bosporus, bevindt zich een kamp van 880 vluchtelingen, van wie meer dan een tien de Christenen zijn, gedeeltelijk Grieken. Het zijn mannen, vrouwen en kinderen uit Inadia en de omgeving, die gevlucht zijn uit vrees voor de gewelddaden der op standelingen. Dezen deden een aanval op Inadia op 't ■geiiblik, dat het Russische eskader in de TOH, 193. Rusteloos wandelde hij uur op uur in zijn kaal vertrek of op het erf der citadel, op de eenzame groene wallen der vesting. Nu prijkte ook het woud van Tannen- see in vollen dos en zijn liooge hoornen wierpen vol zorg hunne schaduwen, op 't I graf. Herbert kende de plaats waar het I z'eh bevond een stilgelegen plaats onder slanke beuken, waar zij als knapen gaarne gespeeld hadden en gerust, innig en ver trouwelijk. En nn lag hij terzelfder plaatse, gedood door zijne hand Als op zijn eenzame wandelingen zijn 'erlangen zich uitstrekte buiten de ves- tuigWerken, dan was het naar deze eenige plaats in het woud het was hem, als moest nabijheid kwam kruisen. De Russische oorlogschepen gaven het was avond elkaar seinen met zoeklichten. Aan laud werd dit verkeerdelijk opgevat als een tee- ken, dat de Russen aanstalleu maakten om te landen en de opstandelingen maakten van de verwarring onder de bevolking ge bruik, om eenige dorpen in brand .te ste ken. Drie gewonden werden naar het hospitaal te Inadia vervoerd. Onder de vluchtelingen in het kamp te Kawak be- v nden zich de gouverneur en een groot aantal overheidspersonen van Inadia. Een Bulgaarsche bende heeft een aan val gedaan op de Turksche stad Urgas en vele openbare gebouwen vernield uiet dy namiet. Een hevig gevecht volgde, waar in meer dan 200 dooden vielen. En alsof dat alles nog niet genoeg is, doen zich verschijnselen voor, datdePorte het in de naaste toekomst nog benauwder zal krijgen. In de eerste plaats komen uit Oud-Ser- vië berichten, die mededi elen, dat, tenge volge van de vermindering der Turksche bezettingsmacht, waarvan een gedeelte naar Macedonië is gezonden, de agitatie ouder de Albaneezen weer begint op te leven en in de tweede plaats dreigen nu moeiehjk- heden met Italië. De Italiaansche consul te Monastir is namelijk dezer dagen voor het consulaat door twee Turksche soldaten uitgescholden voor sgiaur". Twee Turksche officieren waren daarvan getuigen, doch lieten de soldaten stil begaun. Onmiddellijk daarop heeft de Italiaan sche gezant te Konstautinopel ernstige hij daar. vinden, wat hij zijn geheele loven door tevergeefs gezocht had Een vreed zaam geluk. Herbert was geen gevoelig dweeper de onoverwinnelijke drang, te staan aan ('on- stantijns graf, kwam voort zoowel uil li chamelijke afmatting en een sterke behoefte aan rust, als uit oververzadiging van de genietingen, welke hij zoo duur had be taald en welke daardoor bare bekoorlijk heid voor hein verloren hadden. Hij herinnerde zich alleen nog bestemd, dat het hem daar wel te moede geweest was, zelfs in een tijd. waarin de wereld hein nog duizend genietingen aanbood. Tegen het einde van d n zomer, onver wacht voor hem, daar bij het zelf niet ge vraagd had, kwam zijne begenadiging. Hij vorscdite in het geheel uiet uit, aan welken invloed hij iiet te danken had, dat zijn arrest tot p de helft was verkort, hij pakte zijn goed en dacht er over na waar heen te gaan. vertoogen gericht tot de Portel, met de mededeeling, dat hij de Turksche Regee ring verantwoordelijk stelt voor de gevol gen van eventueele incidenten, waarvan de consul de dupe mocht worden. Daartegenover heeft Hussein Hilmi Pa cha, de Turksche inspecteur-generaal te Monastir, zich ernstig beklaagd over den Russischeu consul te Uskiib, Mandelstam, die verlangd had, dat de wall hem Mandelstam persoonlijk zou afhalen, voor de bijwoning van de terdoodbrenging van de twee gendarmes, die den consul Rostkowsky hebben vermoord, welk ver zoek door den wali was geweigerd. De correspondent van de »Zei" te Belgrado heeft een onderhoud gehad met den heer Velkovitch, die de betrekking van Minister van Financiën bekleedde in Ser vië vóór de jongste crisis. Op de vraag, waarom hij ontslag had genomen, zei de oud-uiinister, dat hij er voor bedankte om lid te zijn van eene Regeering, die haar gezag niet wist te doen gelden. Sinds 11 Juni, zei de heer Vel kovitch voorts, bestaat er in Servië eene partij, die hoewel tegenover niemand ver antwoordelijkheid dragend, toch den groot sten invloed heeft op den gang van zaken. En de regeering is niet bij machte zich daaraan te onttrekken. Het zijn de samenzweerders. Onder lien, die deel hebben genomen aan den bloed- nacht van 11 Juni, zijn verschillende of ficiereu, die den toestand tot persoonlijk profijt, trachten te gebruiken die onver poosd intrigeeren en een staat in den staat vormen. Onder pressie van deze militaire De wereld stond voor hem open, hij was jong. vrij, rijk en onafhankelijk en toch draalde en weifelde hij. Ten laatste besliste hij ten gunste van zijn vroegere woonplaats. Zijne moeder, welke niet vermoedde, dat baar zoon reeds nu weer in vrijheid was, was naar een badplaats, graaf Wolf, dien hij bovendien toch niet opgezocht zou heb ben, bevond zich op Kettenstein. Zoo zeide hem de oude Jonas, dezelfde bediende, welke Constantijn zoo blij had begroet. Ook waren overigens vele bekenden naar buiten maar zij, die zich in de stad be vonden, hadden zich gedwongen en terug houdend betoond, toen hij ze opzocht. Wellicht sloegen zij slechts acht op zijn eigen stemming, want er was iets driftigs en onzekers in zijn optreden, wat ook in vloed had op een ander. Zijn eigen huis met ziju ledige pracht drukte hem, hij deed een laatste vertwij- cöterie zijn verschillende decreten der Re geering ingetrokken. Ik heb alles gedaan om aan dien toestand een einde te maken, doch ik ben er niet in geslaagd Er hebben te Charkof nieuwe bot singen plaats gehad tusschen arbeiders en soldaten. Welke diama's daarbij weer zgn afgespeeld, verneemt men niet slechts een enkele maal is de echo van de worsteling wat sterker en dringen de jammerklanken der slachtoffers van de Russische soldaten kogels of de knoetslageu der ruwe Ko zakkeu door naar West-Europa Maar wie de Russische methoden kentt kan eenigszins beseffen hoe het toe moet gaan bij de onderdrukking van een door de zwartste ellende eindelijk wild gewor den proletariaat. Een bericht uit Nikolajef, waar het nu ook al wekenlang spookt, geeft wel een enkele bizonderheid12 stakers zijn hier doodgeschoten en 200 gewond. Men den- ke daarbij aan de cijfers van recente bot singen en ziet dan welk een slachting er onder den arbeidenden stand wordt aange richt. Als een bewijs hoe groot de op winding is, moge dienen dat de stakers zich in den letterlijken zin des woords in de bajonetten der soldaten stortten een gemoedsstemming, die zich echter mis schien voor een deel laat verklaren door de omstandigheid dat de overheid ondanks het groote garnizoen niet in staat bleek 't entrepot voor sterke dranken te bescher men. Het werd door de menigte over weldigd en geplunderd. Men zegt, dat de gouverneur van Ni kolajef bij de wanordelijkheden gekwetst is. felde poging om zich weder op te richten en de kwellende gedachten te bannen, door eenige gasten aan tafel te noodigen. Het waren vroolij ke gezellen, welke zeer dikwijls met hem getafeld en gefeest hadden in de dagen zijner lichtzinnige jeugd en die ook Melanie's gasten geweest waren in den tijd van hun kortstondig huwelijk. W as het toeval, of was het een opzet telijke overeenkomst, van de drie, door hem uitgenoodigd, kwam niet een. Het was als een slag, welke hem trof J hij kromde zich heimelijk onder dien last en toen hief hij opnieuw zich op. Met tegenzin ging bij des avonds naar de opera. Honderde blikken waren op hem gericht, hij gevoelde ze alle, als even zooveel gloeiende pijlen, want zijn eigen bewustzijn van schuld legde meer daarin, dan er in lag. Maar toen hij een loge binnentrad, waarin zich een aantal jonge mannen be-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1