BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Mij is de wrake. No. 823. Woensdag 26 Augustus 1003. 12e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ1).50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en uiet 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl 1.1 ADIAN te Breskeiis. Te Londen schijnt men in politieke krin gen van meening te zijn dat koning Edu- ard blijkbaar den Duitschen keizer mijdt. Men zegt dat Mariënbad dit jaar in plaats van Homburg opzettelijk als bad plaats voor den Koning is gekozen, omdat Eduard VII er de voorkeur aan gaf op Oostenrijk, in plaats van op Duitsch ge bied te vertoeven. Men vindt het opmer kelijk dat koning Eduard, nadat hij den koning van Italië en president Loubet een bezoek heeft gebracht, den Duitschen kei zer voorbij zou gaan, wien hij na zijne troonbestijging geen ambtelijk bezoek heeft gebracht. Men gelooft daarom dat de betrekkin gen tusschen Duitschland en Engeland op dit oogenblik buitengemeen koel, om niet te zeggen gespannen zijn. De »Köln. Ztg." bevat een uiterst merkwaardig artikel over de vermoording van den Russischen consul te Monastic, Rostkowsky. Het blad betoogt op zeer scherpe wij zef dat de Europeesche consuls in Turkije niets van de Turken te vreezen hebben zoolang zij zich slechts welopgevoed en gepast drageu. Dat Rostkowsky door den soldaat werd gedood, acht het Keulsche blad een gevolg van zijn onbeschoft en ruw optreden. Want dat de gedoode zich bij de woor denwisseling op correcte wijze zou hebben gedragen, kan de »Koln. Ztg. niet geloo- ven. Het heftige Duitsche regeeringsblad haalt dan ook, met blijkbare instemming, een uitspraak aan van den Parijschen .Matin'' welke courant als haar opinie uitsprak, dat in ieder land ter wereld een soldaat, die door een buitenlander geslagen wordt, zijn aanvaller »de bajonet door het lijf zal ju- gen". Over het bloedbad te Krusevo wordt nog nader aan de «Daily Telegraph" ge seind, dat de stad eerst na een langdurig en verwoed gevecht door de Turken werd hernomen, en dat de overwinnaars na hun zegepraal een schandelijke slachting aan richtten. In het district Lerin werden vijf chris ten dorpen door de troepen uitgemoord. Tweehonderd vrouwen uit Rakova, een dier vijf dorpen, begaven zich te voet naar Monastir, waar zij bij Hilmi Pasja en de Russische en Oostenrijksch-IIongaarsche consuls haar nood klaagden men had de geheele mannelijke bevolking omgebracht. Naar reeds vroeger werd gemeld, zijn in het Ochrida-district niet minder dan 15 dorpen van de kaart gevaagd. In Uskub heerscht een waar schrikbe wind de christenbevolking is er aan een verschrikkelijke paniek ten prooi. Do Mohammedanen daar ter stede kwa men in de verschillende moskeeën bijeen en verbonden zich plechtig, op een gege ven sein alle christenen in de stad te zul len dooden, zoodra zich opstandelingen in de nabijheid zouden vertoonen. Uit de consulaire rapporten aangaande den moord op consul Rostkowsky te Mo nastir en uit de verhandelingen van den krijgsraad, moet eenpariglijk blijken, dat consul Rostkowsky zich niet heeft schuldig gemaakt aan provocatie of aan een onbe hoorlijk optreden tegenover den op post staanden soldaat. Van Russische zijde wordt nog verlangd, dat de soldaten, die na den moord op den consul op het voorbijgaande rijtuig gescho ten hebben van de militaire bakkerij uit, waardoor de paarden voor het rijtuig ge wond werden, voorbeeldig gestraft zullen worden. Toen de Bnlgaarsche benden Krushevo binnentrokken, bezetten zij het Grieksche kwartier. Toen Woensdag echter deTurk- sche troepen aankwamen waren alle Dui garen reeds verdwenen met uitzondering van 400 mannen uit de plaats zelf. Hoewel geen schot werd afgevuurd uit de stad, begonnen de Turken een bombar dement dat tot Donderdag voortduurde. Het kanonvuur vernielde 360 huizen, 215 winkels, bijna alle aan Grieken be- hoorend, de Grieksche kerk en de Griek sche school. Het Bulgaarsche kwartier bleef gespaard. Vrijdag trokken de Turken Krushevo binnen. Alle huizen werden geplunderd, vele vrouwen werden geweld aangedaan en tal van lieden werden naakt uitgeschudt, ongeveer 300 Bulgaarsche inwoners en 60 onschuldige Grieken werden gedood Ongeveer 8000 personen zijn van onder dak beroofd en verkeeren in de diepste el lende. De materieele schade bedraagt vele millioenen. Vrijdag doodden de Turken 200 Bul garen, die bij een dorp in de nabijheid van Monastir zich hadden overgegeven. Een groote beweging heerscht onder de christenbevolking tengevolge van de vrees veroorzaakt door de bijeenkemsten, welke de fuiken sinds eenigen tijd in de mos kees houden. De V ali stelt voor de Kedifs in het vi layet üeskjoeb te mobiliseeren. Naar het weekblad .Limburg" verneemt, zou het de Minister van justitie zijn, die heeft bevolen een zeer uitgebreid en nauw keurig onderzoek naar de beweerde immo reels praktijken bij de jongste Sittardsche verkiezing in te stellen. In elke gemeente zouden buiten den burgemeester een viertal ingezetenen wor den gehoord. Ten opzichte van het blijvend ge deelte der lichting van 1903 bij het wa pen der infanterie, heeft de minister van oorlog het navolgende vastgesteldvoor den dienst van het blijvend gedeelte zul len twee ploegen worden aangewezen Jvoor dat gedeelte mogen niet meer miliciens kader en manschappen onder de wape nen worden gehouden, dan hierna wordt aangegeven: bij het reg. gren. enjag. 525, bij het le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, en 9e reg. inf. respectievelijk 553, 590, 540, 530, 535, 510, 560, 530 en 90 (voor één bat.) te zameti 4963, d. i. voor iedere ploeg 2412 of 2481. Bij genoemd wapen zijn ingedeeld plm. 13000 man, zoodat zijn vrijgeloot plm. 192. Toen weliswaar hadden langzaam en on merkbaar die banden zich opgelostCon- stantijn steeg opwaarts en Herbert daalde neder in de diepte, waarin het oog des vriends hem niet volgde. Maar oplossen geschiedt zacht en zon der smart, Herbert had het zoo nauw ge beld, de zachte verbintenis, welke hijim- mer nog gewaar werd, was hem genoeg geweest. Nu eerst was die band vaneengereten door zjjne hand verscheurd en voor im mer. Herbert had Magdalena liefgehad een korten tjjd, maar meer met de zinnen dan met het hart. Constantijn daarentegen waren de zuiverste en sterkste gevoelens toegewijd geweest, welke hij bezat en na dat de machtige aanvechtingen en inner lijke inspanningen der laatste jaren zijn geestkracht hadden verminderd, kon hij over dit graf niet meer heenkomen. Het was hem als een verlichting dat Melanie en haar kind hem ontnomen waren en hij bekende zich dit bedaard. Met anderen nauw verbonden te zijn, steeds op zichzelf te moeten letten, zelfs in de stilte van zijn eigen huis, die kwel ling zou hem te machtig geweest zijn. Weenend hing zijne moeder hem aan den hals, toen hij afscheid nam om zijn arrest te ondergaan. Wat zijt ge veranderd, zeide zij kla gend, hoe staat alles u te lezen op het gelaat Hij wendde zich af en ging als zij ge weten had, hoe alles gegrift stond in zijn hart met koperen letteren De vensters van zijn huis werden ge sloten, de prachtige meubelen omhuld en de vergetelheid daalde neder over de ge beurtenis alleen niet in zijne herinne ring. Immer wakende beelden riep zij te voorschijn, onuitwischbareNiet in het geheim sprak zij lot hem met luide hoorbare stem, driest en dreigend ver breedde zij zich, zat met hem aan tafel en volgde hem op zijn leger. 't Wat een langdurig eenzaam srrest. Had hij werkelijk nooit vrienden gehad, hadden zij zich schuw van hem afgewend, sints zij gestaan hadden aan Constantijns graf, of had zijn eigen stijve onverschil ligheid hunne belangstelling doen verdwij nen geen teeken van deelueming drong door in zijne afzondering. Hij had een massa lectuur, maar maakte er weinig gebruik van hij was te mat om met opmerkzaamheid te volgen wat hij las en zijn eigen gedachten, zoo rusteloos en drukkend, leidden hem af. De boomen schudden de sneeuw van hunne takken. De winter ging voorbij en de lente kwam. Aan een zijner vensters bouwde een z wal uwen paar hij herinnerde zich, hoe hij in de eerste weken van zijn huwelijk met Magdalena had gekeken naar de hupsche kleine gasten, welke zich een tehuis maakten aan den gevel van hun huis, welk een vreugde en welk een tijd verdrijf zij haar verschaft hadden in hare diepe eenzaamheid. Met wonderbare duidelijkheid kwamen hem die plaatsen voor den geest, waar zij geleefd had. Als uiterlijk beeld van haar geluk, wer den zij eenvoudiger en somberder naarma te zijne liefde verflauwde. Maar zij had ten minste haar kind gehad, dat kind, het welk hen onscheidbaar aan elkander ver bond, zooals zij gezegd had en dat bjj niet eens meer kende 1 Was het verlangen, was het berouw, dat hem het beeld der schoone vrouw zoo vaak voor oogen too- verde en zijne gedachten telkens opnieuw terugvoerde tot het kind, dat hjj overgela-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1