BRESKENSGHE COURANT Mij is de wrake. No. 821. Woensdag 19 Augustus 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buiten laud. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.82-'), bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENT1ËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskeus. In verband met de alarmeerende be richten, welke dagelijks over de toestanden in Macedonië bekend worden gemaakt, ver diend een telegram uit Londen aan de »Koln. Zeiting", /.eer de aandacht. Het is, zoolang het dit jaar reeds in Macedonië spookt, steeds de tactiek van de Koln. Ztg. geweest, de beteekenis der ge beurtenissen dat deel van het Balkanschier eiland te onderschatten. De Macedonische en Bulgaarsche dorpsbewoners, die den opstand tegen den gehaten Turk, zijn be gonnen, waren uitvaagsel, gespuis, roovers, bandieten enz. De Koln. Ztg. vond het dan ook maar het beste, dat men de op standelingen, die zich, o gruwel, van dy namiet bedienden, wat toch volgens de vastgestelde regelen van het »beschaald" oorlogvoeren veiboden is, maar afmaakte) waar men ze in handen kreeg. Bovendien zoo redeneerde genoemd blad beteekent de geheele opstand al heel weinig als de Turken maar even de tanden laten zien, zal het wel spoedig ge daan zijn. Dat de bewoners van Macedonië vilajets op grond van de besluiten, genomen op 't Congres van Berlijn, zekere politieke en nationale rechten bezitten, die gedurende een kwarteeuw stelselmatig worden ge schonken. dat het Turksche bestuur over de bezittingen in Europa, niets dan een verregaand wanbestuur was geweest, daar voor had het blad geen oog. Het blad doet niet aan gevoelspolitiek men herinnerde zich slechts de jammerlij ke rol die het in den Transvaaloorlog heeft gespeeld. De Duitsche Keizer is de vriend van den Sultan bovendien heeft Duitschland groo te industrieële en economische belangen in Turkije, en hoopt er binnenkort nog groo- tere te zullen hebben. Ergode Bulga ren eu Macedoniërs, die den vrijheidsoor log zijn begonnen, zijn roovers. Maar wat ook de appreciatie van 't blad moge zjjn, één feit, dat tot dusver ^steeds door haar werd ontkend, kan zij niet lan ger blijven loochen. De opstand grijpt om zich heen, niet alleen, maar begint onrustbarende afme tingen ubb te nemen. Dit wordt door den Londenschen correspondent van het blad erkend, in de volgende bewoordingen: »In politieke en regeeringskriugen hier te Londen is men veel ongeruster over den loop, dien de dingen in Macedonië nemen, dan men wel wil laten blijken. Het zijn nog minder de ontvangen be richten, dan juist het onverklaarbare gebrek aan nieuws, die hier de ongerustheid gaan de houden. Uit de streken, waar de oproerige bewe ging in den laatsten tijd opnieuw het hoofd heeft opgestoken, kwamen geeu berichten. Of de telegraüsche verbinding is volko men verstoord, of de gebeurtenissen zijn van zoo ernstigen aard, dat de overheid ze niet durft bekennen. Daarbij komt, dat alle jobstijdingen, die via Bulgarije verspreid worden, onweerspro ken blijven. Volgens den correspondent te Konstau- tinopel van de .Times", beginnen de hoog geplaatste ambtenaren in Yildisz Kiosk 't hoofd te verliezen, tengevolge van 't voort durend ontvangen vau nieuwe ongelukstij dingen uit Macedonië. De Turksche troepen, in die provincies, verkeeren in staat van volkomen bandeloos heid. Soldij wordt niet meer uitbetaald, proviand begint te ontbreken, en de Turk sche soldaat plundert christenen en mo hammedanen met roerende onpartijdigheid. Voor wat geld of wat levensmiddelen verkoopt hij zijn geweer, zoo hij tenminste niet voor niets neemt, wat hij noodig heeft- Nieuwe bloedige wandaden der Bulgaren zijn daarbij aan de orde van den dag, en worden uitgevoerd met een wreedheid, die in niets onder doet voor de ergste beest achtigheid, welke men den Turken kan ten laste leggen." Tot zoover de correspondent van de Küln. Ztg. De redactie van genoemd blad plaatst het telegram van zijn correspondent zonder commentaar of bijvoeging. Trouwens een ontkenning van den ernst van den toestand zou vrij belachelijk zijn, waar de inspecteur-generaal der drie Ma cedonische vilajets zelf officieel gemeld heeft, dat bijna alle dorpsbewoners van Bulgaarsche of Macedonische nationaliteit naar de bergen zijn gevlucht om zich bij de insurgenten aan te sluiten. Er is een officieel cominuniqé verschenen dat aldus luidt s>Met leedwezen kreeg de Turksche re geering kennis van het feit, dat de Rus sische consul te Monaster, Rostkowsky, op den terugweg uit de omgeving der stad, door een gendarme gedood is. Bij de gelukkigerwijze tusschen haar en de Russische regeering bestaande goede betrekkingen, heeft de Turksche regeering aan het Russische gouvernement haar leed wezen betuigd over de daad van geweld, tegenover een officieel vertegenwoordiger gepleegd en beval dat de pleger van het misdrijf verwezen zou worden naar een bjj- zouderen krijgsraad en dat, indien er me- de-plichtigen waren, ook dezen zouden ver oordeeld worden tot de door de wet vast gestelde straffen. De vali van Monastir Ali Riza Pach, de commandant der gendarmerie, diens plaats vervanger en nog een gendarmerie-officier, zijn ontheven van hun ambten en de Porte heeft bovendien besloten aan de familie van den overledene een behoorljjke schade loosstelling te verleenen. Teneinde te voorkomen, dat personen die dienst doen als hulpbesteller of hulpbode, hieruit aanspraken op een latere vaste be noeming bij de administratie der posterijen en telegrafie meenen te verkrjjgen, bet geen volstrekt niet het geval is, heeft de directeur-generaal bepaald lo. dat de directeuren bp voorbeur als hulpbesteller in dienst moeten nemen per sonen, die reeds een of ander bedrjjf uit oefenen, dat zij als hulpbesteller niet be hoeven te laten varen 2o. dat deze personen daarenboven zoo mogelijk gekozen moeten worden uit hen, 190. Theresa, daar zij gevoelde dat Richard sidderde, drukte zacht zijne hand. Wees toch tevreden, mijn vriend, zij heeft meer dan den naam, die haar ont zegd is, zij heeft, ik beloof het u, de liefde eener moeder XXVII. Stil was de winter voorbijgegaan voor graaf Wolf en zijne dochter, nadat zij in de stad waren wedergekeerd. De familierouw en de ontzettende ge beurtenis, welke in Tannensee was voor gevallen, waren oorzaak dat zij geen deel namen aan de voornaamste feestelijkheden en beperkten hun verkeer tot de naaste vrienden des huizes. Maar ook in dezen kleinen kring bleef Theresa het schitteren de middelpunt en het voorwerp van vuri ge wenschen en tevergeefs lette men er op, wien de gravin hare gunsten schonk. Ofschoon Richard een persoonlijkheid was, welke laug reeds een aanzienlijke plaats innam in de maatschappij, sedert men aan het hof hem in het oog vallend onderscheidde, ofschoon hij een zekere op merkzaamheid tot zich trok, ook in zijn bijzonder leven, nu men hem bewonderen mocht in zijn atelier, zoo was tot zijn ge noegen toch de betrekking niet bekend geworden, welke hem aan Theresa verbond reeds sints hare kindsheid. Hij zelf schuwde het die betrekking te ontleden, het zou hem onverdragelijk ge weest zijn, door vreemde hand te laten peilen, welk gevoel het overheerschende bleef in zijne eigenaardige betrekking tot het jonge meisje zijn welgevallen als kun stenaar in hare bloeiende schoonheid, zijn hartelijke vriendschap uit vroeger tijd en zijne dankbaarheid, omdat zij zich het lot aantrok van het verlaten kind der geliefde, of wel een machtiger gevoel, dat hij niet noemen mocht, dat heul vol bewondering vastketende aan dezen helderen krachtigen geest en aan dat warme goede hart, een gevoel, dat sprak van een heimelijk ver langen oiu het verloren geluk opnieuw te ontvangen, uit hare hand. Een bind was zij geweest, een kind, toen zij tot hem gezegd had Ik zal u dwin gen mij lief te hebben. En somwijlen was het hem, als gevoel de hij nu het zegevierend geweld van dit blij geloof, als stroomde de lente doorzijn hart. Somwijlen niet altijd. Want er kwamen ook uren, waarin hij de oude pes simist was, die in hare trouw en ijdele kinderluim zag, in hare voortdurende lief de voor Veronica een stille berekening, ham welgevallig te zijn. En dan wapende hij zich met stand vastigheid, dan maakte hij zichzelve wps, dat Magdalena ook hier in zijn hart be roofd zou worden, evenals men zich aan hare rechten als gade vergrepen had. En op zulke dagen behandelde hjj The resa met een koelheid, welke haar herin nerde aan dien tijd in Italië, toen zjj in kinderlijke toornige tranen uitbarstte. Nu weend? zij niet meer; zjj wachtte, en haar engelachtig geduld maakte hem ongeduldig, als eens het tegendeel. Hij wist, dat een edelmoedig doel Con- stantijn had aangespoord Theresa hem ter zijde te stellen, in de vervulling der plich ten ten opzichte van Veronica, maar juist omdat hij daarin een dwang zag, verzette hij zicb daartegen hij wilde zich verde digen tegen de macht eener nieuwe liefde. Den dag na de opening van het testa ment had hij afscheid genomen van The resa, koeler en meer vormeijjk dan zjjne voorafgegane ontroering zou doen vermoe den. Hij verzocht haar voorloopig, zoolang het kind nog alleen vrouwelgke zorg en

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1