BRESKENSCHE COURANT Mij is de wrake. No. 817. Woensdag 5 Augustus 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit bhnl verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIFLDItV te Itreskens. De Paus-keuze. Alle 62 kardinalen, die aan het Concla ve zullen deelnemen, zijn thans te Rome aanwezig en onder hen trekt door zijne drukke en onomwonden verklaringen voor al de aandacht de Amerikaansche kardi naal Gibbons, de eerste Amerikaan, die een Conclave bijwoont. Hij heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat bij een volgende gelegenheid Amerika niet door één, maar zooals 't land van den dollar toekomt - door ver scheidene kardinalen zal zijn vertegen woordigd. Van den toekomstigen Paus sprekend, verklaarde Gibbons, dat de wereld van deze een bepaald programma over het ar beidersvraagstuk en de Christelijke demo cratie verwacht. Reeds wordt de mogelijkheid besproken, dat de kardinalen er niet in zullen slagen, een opvolger van Leo XIII te kiezen, die de bekwaamheden bezit, welke noodzake lijk zijn voor de voortzetting en de ont wikkeling van de beste tradities uit Leo's optreden als Paus. Men beweert, dat zulk een mislukte ver kiezing dan niet geheel en al op rekening van het Conclave kan worden gezet, maar dat zij voor een deel de schuld zou zijn van Leo XIII, die bij de kardinaalsbenoe mingen heeft verzuimd, een waardig op volger voor den Pauselijken Stoel te kie zen. De Kardinalen-Conclavisten en enkele prelaten vereenigden zich Vrijdag in de Pachinekapel van het Vaticaan tot bijwo ning van de plechtige voorbereidende mis voor de werkzaamheden van het Conclave. Mgr. Ardi sprak een Latijnsche rede uit, waarbij hij de Kardinalen voorhield, een godsdienstig, wijs en liefderijk man te kiezen. De Kardinalen zijn Vrijdagavond te 5 ure in het Conclave binnengetreden. De deuren van het Conclave zijn geslo ten voor de verkiezing van een nieuwen Paus. Een karakteristiek feit is, dat alles in de St. Pieter in gereedheid is gebracht, opdat de Paus zijn zegen kan geven uit de buitenste loge of de binnenste loge der basiliek. De sGiornate delt' Italia" intervieuwde twee kardinalen, die van .oordeel waren, dat het conclave lang kan duren. De »Tribuna" zegt dat 19 kardinalen voor Rampolla zijn, 29 tegen dezen en dat 14 zich onzijdig houden. Het optreden van kardinaal Gibbon3, was een onweder dat de lucht zuiverde. Naar men uit de beste bron verneemt, neemt, neemt de invloed van de vreemde kardinalen gestadig toe. Met name is Kopp een factor van beteekenis in het conclave geworden. Het eerste gevolg zal zijn dat alle tot nu toe genoemde candi- daturen komen te vervallen. Ofschoon di Pietro (de 75jarige kardi naal die als vovergangspaus" was voorge steld) nog kans heeft, brengt hij geen ro- meinsch kardinaal er toe, hem te kiezen. In elk geval zal de toekomstige Paus geen politiek Paus zijn. Overigens is de tegenwoordige protest beweging van de vreemde kardinalen slechts het begin, waaruit zich waarschijnlijk nog meer zal ontwikkelen. De optimisten willen reeds in Kopp den kardinaal van de Curie zien, wat natuur lijk als tegenwicht tegen het monopoli van Romeinsche kardinalen van groot be lang is. Uit den eersten rook, die uit den schoor steen van de Sixtijnsche kapel Zaterdag steeg, bleek dat reeds één stemming heeft plaats gehad, doch dat nog geen keus was gevestigd. Te vier uur begon het op het St. Pie tersplein weer druk te worden. Een talrijke menigte verzamelde zich daar om den rook te zien, die ten twee den male zou opstijgen. Tegen zes uur schatte men het aantal menschen op 10.000. Te zeven uur kwam de rook, die slechts 5 minuten aanhield. Volgens de Giornale dell' Italia waren bij de stemming des morgens de steramen over 8 candidaten verdeeld. De meeste stemmen vereenigde kardi naal Rampolla op zich, dan volgden Sera- fino Vanuntelli, Oreglia, Di Pietro Cape celatro en Gotti. De verdeeling der stemmen des middags was met slechts een geringe wijziging ge lijk aan die van 's morgens. In het geheel zijn thans in het concla ve ingesloten 365 personen nl. 62 kar dinalen, 62 conclavisten, 62 nobelgardeu, 62 bedienden, 40 aartsbisschoppen voor den berookingsdienst, 14 koks en 20 ve gers, waarbij dan nog komen de ambte naren voor het conclave. De kwestie of de nieuwe Paus zijn ze gen zal geven aan het volk van het buiten balkon af, waar zijn verkiezing werd uit geroepen, of uit een ander, dat in de St. Pieterskerk uitkomt, is namelijk een der meest besproken vragen van het oogen- blik. De miliciens van de lichting 1897 der regimenten infanterie, alsmede die der lich ting 1898 van alle batterijen van het 3e regiment veld-artillerie, die sedert 20 Juli 1.1. op grond 111 der Militiewet 1901 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, vertrekken, voor zoover zij voor 's Rijks rekening reizen op 8 Aug. e. k. met onbepaald verlofde anderen mogen daags te voren gaan. Door den luit.-generaal, inspecteur der infanterie is bevolen, dat door alle regi menten infanterie een voor mobilisatie al leszins geschikt rjj wiel moet worden over gegeven, bestemd voor het 9e reg. int., en medegedeeld, dat van de miliciens bij het lste reg. inf. bestemd voor het 9e, het be- noodigde aantal moet geoefend en opgeleid worden voor militair wielrijder. ItlttSKFAS, 4 Augustus 1903. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juli ingelegd 186. Ook Theresa was gekomenhad den verlammenden schrik overwonnen, die haar trof onvoorbereid. Als altijd hief hare krachtige natuur zich op en deed het bes te. De winterzon deed hare bleeke stralen in de tuinkamer vallen, die eens, toen de opperjachtmeester er nog woonde, de vroo- lijke verzamelplaats der familie was. Hier was het drama begonnen en hier waar Constantijns doodkist stond, was het geëindigd. De schoone Ariadne, welke de opper jachtmeester aan Kettenstein had geschon ken, hing daarboven men had de schilde rij op hare plaats teruggebracht, sedert Richard vaak gast was in de familie en men vreezen moest, hem door den aanblik daarvan leed te doen. Nu blikte zij neer als een etomme en toch zoo welsprekende aanklachtde trou we strijder, welke daar rustte, die haar in het leven gewaarschuwd had en in den dood voor haar was opgetreden, had te vergeefs beproefd der waarheid de over winning te verschaffen. De een na den ander was gekomen, had geblikt in het kalme gelaat van den doode en zijn laatsten groet neergelegd in de kist en toen was de deur geopend en die eene was binnengetreden, die eene, welke hij zoo vurig had liefgehad. Sprakeloos knielde het schoone meisje nederniet de eerste liefde van haar jeug dig hart had hem toebehoord, maar de eerste bittere tranen van smart, die hare oogen weenden, de afscheidskus, welken zjj met sidderende lippen drukte op zijne hand, nadat die lippen een gebed voor hem gestameld hadden. Het donkere hoofd diep in het groen der bladeren gebogen, hoorde zij den stap niet, die op het dikke tapijt onhoorbaar naderde, maar zij gevoelde zich zacht op geheven en zij kende de stem, welke lief devol zeide Met deze tranen, Theresa, geeft hij hem meer, dan het leven ooit hem schonk. Uitgeput legde zij een oogenblik het hoofd aan Richards schouder en toen zeide zij achteruittredendZal het nu genoeg zijn gelooft gij niet, dat de vrouw, die zoo zwaar geleden en zoo trouw bemind heeft, zich nu verzoend verklaart? De edelste der menschen is voor haar opgetreden, de tranen, aan zijn graf ge weend, vloeien ook voor baar, voor wien zou zij nog niet gereinigd staan Ja, het is genoeg, bevestigde hij vol bittere smart, want de strijd is uit. Graaf Herbert behield de overwinning over eer en liefde en trouw zij zijn allen dood, die tegen hem getuigen kon den. De naam, waarvoor mijnheer uw vader zoozeer bezorgd was, is rein gewas- schen in kostelijk bloed, de wereld zal daaraan geen smet vinden. Biddend verhief zij de hand en hij zweeg. Daar zal vrede zijn aan de graven, zeide zij zacht, geen bitterheid. Ja, ja, hernam hij, maar aan de kist van geliefde menschen wij zoozeer behoefte te gelooven aan eene vereffenende gerech tigheid. Wat is het leven, wat ons stre ven zonder haar Hij zou verheugd in den dood gegaan zijn, als het licht der waarheid hem het duister pad had verhel derd. Er is ook eene vereffenende gerechtig heid, zeide zij met bezielde overtuiging, de schoone oogen tot hem opheffend. Als gij opmerkzaam, niet alleen de wis selingen in het uitwendig leven, maar ook de veranderingen in het meuschelijk hart volgt, dan zult gij steeds haar spoor vin den. Al de zedelijke trots die in mij is,

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1