Buitenland. Binnenland. We nemen intusschen de vrijheid even op te merken dat, als de toe passing van het beginsel der Zon dagsheiliging zooals genoemde heeren dat voorstelden niet is het gevolg van de antirevolutionaire dogmatiek, zij een uitvloeisel moet zijn van een absoluut geloofsstandpunt. Is het voorstel-Houterman geweest van eene politieke strekking dan zei den we niet te veel van iemand, \yiens levensopvatting aanmerkelijk verschilt van het beginsel, dat aan het voorstel ten grondslag lag en nogtans daarvóór stemde, dat zulks geschiedde ten believe van diegenen aan wie hij eenige politieke dank baarheid is verschuldigd. En het is allerminst ongepast om deze handelingen te beschouwen als oogendienarij en menschenbehagerij. Het is wel mogelijk dat in de oo- gen van hen, die met het beginsel van zulk een candidaat, hetwelk fei telijk lijnrecht tegenover het hunne staat, eenigszins beschaamd staan, het minder gevoegelijk is om hier van te zeggen dat dit de meest ge bruikelijke praktijken van de politiek zijn, maar zij die zich hierover te schamen hebben, behoeven anderen niet van fanatisme te beschuldigen, wanneer dat fanatisme louter zou be staan in het blootleggen van politie ke fouten, die zeker niet door dezer schuld zijn ontstaan. (Slot volgt.) Dood des Pausen. De graflegging van Pans Leo XIII ving Zaterdag te zeven uur aan en was kwart over negen afgeloopen. Tweeduizend genoodigden woonden de plechtigheid bij. Er deden zich geen in cidenten voor. In antwoord op een toespraak van den doken van het Corps diplomatique zeide kardinaal Oreglia, na aan zijn dankbaar heid uitdrukking te hebben gegeven, dat de geheele wereld met de kerk mede het verlies beweende, waarvan bet Heilig Col legium in de eerste plaats de bitterheid gevoelde. maakt? zoo waagde Ruben het de stilte af te breken. Den diepsten voor het oogenblik was hij geheel onvatbaar voor indrukken. Of het van duur zal zjjn Is hij schuldig Ruben, is het mogelijk, dat hij iets zoo ongehoords begaan, beleediging gehoopt heelt op beleediging, dan zal de nawer king dezer ure hem richten. Het rollen der wielen was niet hoorbaar op de hardbevroren sneeuw, maar men ver nam buiten het geluid van stemmen, stap pen werden hoorbaar op de marmeren vloer tegels en de vleugels der huisdeur draai den knarsend op hunne hengsels. De graaf rilde en opende de deur. Voor zichtig, als ware het een kind, als kon men hem nog pijn doen, hem, die toch de smart der laatste dagen had afgeworpen, zoo droeg men hem de trappen op, het bleeke gelaat tegen Richards borst geleund. Ontzet stonden de lieden tegen den muur, weenend de tuinman, die nog in huis was uit den tijd des oppeijachtrueesters. (Wordt vervolgd.) Het Heilig Collegium stelde de betui gingen van rouwbeklag der vorsten en hoof den van staten op zeer hoogen prijs, zij gaven het Collegium grooten troost. Het Heilig Collegium bereidde zich voor tot de uitoefening van bet voornaamste zijner prerogatieven, het kiezen van een nieuwen plaatsvervanger van Christus op aarde. In dit zoo ernstig en plechtige oogenblik zou God ongetwijfeld aau het Collegium de geheele bijzondere hulp en de genade verleenen, noodig voor de vol brenging van zulk een zware taak. Met deze gevoelens bezield nam het Col legium afscheid van het Corps diplomati que. De correspondent der »New-York Herald" te Rome weet wat bijzonders mede te doe len. Hij zegt dat de »visscherring", dien men van Paus Leo's vinger had dienen te nemen, er niet is afgenomen omdat hij, toen men dat wilde doen, er reeds af was. Dien ring, waarvan de steen den H Pe trus voorstelt in een schuitje, heeft de Paus altijd aan zijn vinger; het is het uiterlijk tecken zijner waardigheid en de pauselijke bullen worden er mede vergezeld. Wanneer de Camerlengo den dood des Pausen komt constateeren, wordt de ring hem door den kamerheer des Pausen over handigd. In de eerstvolgende bijeenkomst der kardinalen wordt hij verbroken. Toen echter kardinaal Oreglia al thans volgens de »nerald" den dood van Leo XIII had geconstateerd, moest mgr. Bisletti, ten prooi aan de hevigste wanhoop, hem bekennen, dat de ring ver dwenen was Oreglia, die de verklaring omtrent het overhandigen van den ring ge heel geschreven had medegebracht, moest dien weder in den zak steken. Mgr. Bisletti kon geenerlei aanwijzing omtrent den diefstal geven. Deze moet hebben plaats gehad tusschen den dood des Pausen en den volgenden morgen, toen kardinaal Oreglia voor het constateeren binnenkwam, lu dien tusschc tijd zijn tal van personen in de steil kamer geweest Om een schandaal te vermijden zou de sObservatore Romano", liet officieel orgaan van het Vaticaan, het hebben laten voor komen, alsof alles zich volgens de regels had toegedragen. Het verdwijnen van den ring, zegt de correspondent, heeft groote ontsteltenis in het Vaticaan teweeggebracht. De vrienden van mgr. Bislette hopen nog altijd dat, wanneer men de zegels van het kabinet van den overledene afneemt, de ring er in gevonden zal worden, doch die hoop is wei zeer gering. De ring mocht 's Pau sen hand nooit hebben verlaten en iedereen ontkent hem te hebben aangeraakt. Wij ontvingen van den heer Luitenant- Kolonel H. C. Brandt, Commandant van 't Instructie-Bataljon te Kampen een met zui ver afgewerkte autotypiën voorzien boekje, bevattende alle inlichtingen omtrent het Instructie-Bataljon te Kampen. Ieder, die omtrent dat Bataljon nadere gegevens wensclit, kan op franco aanvra ge zulk een boekje gratis bekomen, door zich tot genoemden Commandant te wenden. IIKESKE.VS, 38 Juli 1003. Bij het te Zierikzee gehouden eindexa men der Rijks hoogere burgerscholen in Zeeland is o. m. geslaagd de heer H. H. Ehrenburg van Breskens. Groede. De voordracht ter benoeming van een hoofd der school aan die in de kom der gemeente, bestaat uit de heeren J. C. 'C'rucq hoofd der school te Water landkerkje, D. A. van Iloute id. te Hete- ren (G.) en J. Haan leeraar aan de voor bereidende klasse der rijks-kweekschool voor onderwijzers te Middelburg. En die voor onderwijzer bestaat uit de heeren: S. J. Swart te 's Gravenpolder, J. van der Vliet te IJerseke en G. van den Hoek te St. Maartensdijk. Oo.sthiirg, 26 Juli. Hedennamiddag had in »De Eenhoorn" eene algemeene verga dering plaats van de leden der Maatschap pij tot bevordering van Ooft- en Tuin bouw, die slechts matig bezocht was. Van het bestuur waren 4, en van de gewone leden 21 tegenwoordig waaronder de leden der feestcommissie voor de ten toonstelling te Aardenburg. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige 75ste algemeene vergadering, deelde de voorzitter, de heer Hammacher eenige bijzonderheden mede van het alg. Programma der tentoonstelling. De ontvangst van het bestuur zal plaats hebben 20 Sept. des namiddags 2 uurde tentoonstelling wordt te 3 uur geopend, te 7 uur traditioneele maaltijd en te 8 uur muziekuitvoering De tweede dag zal de expositie toegan kelijk zijn vooi de leden als naar gewoon te, en te 1 uur voor niet-leden tegen 25 ets. Verder muziekuitvoering, verlichting vuurwerk. Maandag openstelling van 101 uur uur voor den werkenden stand a 10 cents enlrée, 25 uur tegen den gewonen prijs van 25 cents. Daarna sluiting; te 6 uur verloting van voorwerpen op de tentoon stelling aangekocht en te 8 uur prijsuit- deeliug. Dien dag zullen volksspelen worden ge organiseerd en muziekuitvoeringen worden gegeven. De heer I. Steenhart, penningmeester gaf daarna een overzicht van de ontvangen giften en toezegging van medailles als blijk van belangstelling in de tentoonstelling te weten van de heeren J. Erasmus te Cad- zand, J. G. Gerritsen te Breskens, W. A. graaf van Lijnden te Koudekerke, J. A. van Rompu te Terneuzen, F. C. O. M. Hombach te Hulst, jhr. mr. J. Roëll'te's Hage, jhr. mr. A. P. Snouck Hurgronje te Middelburg, C. A. H. Wagtho te Tho- len, H. A. Hanken te Wilhelminapolder, mevr. de wed. Domme van den llroecke te Aardenburg, H. G. Hammacher te Groede, mr. F. J. N. van Dam te Oostburg, mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, H. M. Hennequin te Sluis, P. J. Siegers te Vlis- singen, B. G.. van der Have te Onwer- kerk, jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort te Maursbergen, J. L. 1. de Bats te Biervliet, M. M. Meijer te Oostburg, G. A. Vorster- man van Oyer. Aardenburg en I. Steen- hart te Oostburg, samen tot een bedrag van ƒ180, waarvan ƒ95 is gesteld terbe schikking van het bestuur en het restee- rende hetzij in geldprijzen, hetzij aan me dailles ter verhoogiug van bepaalde afdee- lingen is bestemd. De heer Vorsterman van Oyen gaf ver volgens een overzicht van de bemoeiingen der regelingscommissie te Aardenburg. Als voorzitter daarvan is benoemd de heer mr. A. A. J. van den Broecke, als secretaris de heer K. L. Reepmaker en als penningmeester de heer A. Mol. Het ledental der maatschappij te dier plaatse is van 23 gestegen tot 62. De hoofdcommissie heeft zich met enkele leden uitgebreid tot h' t vormen van sub commissies voor de verschillende muziek gezelschappen, vuurwerk enz. In de gemeente is op de circuleerende lijsten geteekend tot een bedrag van ruim ƒ325. Men wil zich nog wenden tot de tram-maatschappij om eene bijdrage. De commissie stelt zich voor deze som te verdeelen als volgt ƒ150 voor de mu ziekgezelschappen. Er hebben zich 7 vereenigingen bereid verklaard de tentoonstelling te komen op luisteren, nu ligt het in de bedoeling nog 4 uit .het district te invitseren dat zou dan 11 worden tegeu vergoeding van ƒ10 per gezelschap. Zoodoende krijgt men toch nog een groot festival. Voor vuurwerk wordt gerekend op 100 en ƒ25 voor bijkomende kosten, be nevens ƒ50 voor de volksspelen. Aan den maaltijd kan wèer deelgeno men worden ii ƒ2.50 per persoon waartoe zich aan te melden bij den secretaris der commissie. Ten slotte zal men aan H. M. de Ko ningin en Prins Hendrik een medaille vra gen voor deze expositie, omdat dit tegen woordig zoo wat gebruikelijk is. Indien het bestuur die krijgt, zouden we willen voorstellen deze bij loting toe te wijzen aan een der inzendingen. De heer Meijer, meenende dat zulk eene toewijzing zou kunnen te beurt vallen aan eene weinig belangrijke inzending, zag liever eene andere toepassing. De heer Hammacher deelde die meening er op wijzende dat zulk een medaille zou kunnen toegewezen aan eene inzending van bijv. 4 kroppen salade. De heer M. W. van de Plassche wees op het gebruikelijke bij andere tentoonstel lingen om zulke eere-medailles te bestem men voor de inzenders die de meeste prij zen behalen, uit erkentelijkheid voor de groote belangstelling in de expositie be toond. De voorzitter vroeg de machtiging der vergadering om eene beslissing in dezen, als de medailles mochten geschonken wor den, over te laten aan de prudentie van het Bestuur dat met de geopperde denk beelden rekening zal houden. Dienovereenkomstig werd besloten. Daarna werd overgelegd de rekening en verantwoording over het afgeloopen dienst jaar, waarvan de bescheiden werden nage zien door de heeren van de Plassche voor noemd en C. Dieleman. De rekening tot geene op- of aanmer kingen aanleiding gevende, werd goedge keurd in ontvang op ƒ265.87 en in uit gaaf op ƒ163.81, alzoo met een batig sal do van ƒ102.06. Daar niemand meer iets voor deze ver gadering in 't midden had te brengen werd zij, met een »tot weerziens op de tentoon stelling" gesloten. Sluis, 24 Juli. Heden werd alhier ten overstaan van den Notaris J. Lansen Croin te Zuidzande publiek geveild en toegewe zen een woonhuis genaamd »De Drie Snoe ken" met schuur, erf en tuin, staande te Sluis op 8.85 aren erfpachtsgrond. Kooper werd P. Louage te Sluis (Heil- le) voor ƒ2865.Onkosten 8 °/0. Nadat zich vorige week op een vlas veld te Cadzand gevallen van oneenigheid hadden voorgedaan tusschen vlastrekkers uit deze omgeving en van de grenzen, heeft zich dat Zaterdagavond toen de laatstge noemden huiswaarts (naar Eede) trokken, in veel ernstiger mate te Oostburg her-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2