Binnenland. Gemengd. Men beweert dat Leo XIII ook een po litiek testament nalaat, met beschikkingen omtrent het Conclave. De »Tribuna" meldt, dat de mogelijk heid van de bijeenkomst van het Conclave buiten Rome ten eenenmale is uitgesloten. Het Conclave zal binnen 12 dagen bij eenkomen. ItKKSKEYS, 21 Juli l'.MI.t. Mej. F. Baetens te IJerseke, die jl. Za terdag niet algemeene stemmen is benoemd tot onderwijzeres alhier, is Dinsdagavond ook als zoodanig benoemd te Goes, welke laatste benoeming zij beeft aangenomen en mitsdien voor die te Breskens bedankt. Naar bet ons voorkomt is deze beslis sing ten opzichte van Breskens meer het gevolg van een samenloop van omstandig heden, dan wel van de eigenaardige hou ding, die de laad onzer gemeente tegen over haar heeft ingenomen in Februari jl., gelijk men uit Goes aan de Midd Crt. schrijft. Indien zij niet nu juist ook te Goes was benoemd en zij dus uitsluitend te beslis sen had over de benoeming te Breskens, zou, dunkt ons, de keuze niet moeilijk ge weest ziju en die eigenaardige houding wel huiten beschouwing zijn gebleven. De oppositie buiten rekening latende, moet de eigenaardigheid gezocht worden in de omstandigheid, dat mej. B. de eerste maal geen enkele stem verwierf, doch, naar we boorden, wns dit bet gevolg van het looze gerucht, dat zij Katholiek was. Voorts moet het passeeren van mej. B. niet worden toegeschreven aan wantrouwen te baren opzichte doch wel, blijkens het debat in de vergadering van 24 Febr., aan het voeren van eene oppossitie tegen het Dag. Bestuur, dat de voordracht had op gemaakt zonder alle sollicitanten een proef les te hebben laten geven. Blijkens meergemeld debat zag men daarin geen voldoende waarborg voor de onpartijdigheid van het onderzoek naar de meeste geschiktheid der candidaten, vooral niet omdat de voordracht niet alleen werd opgemaakt overeenkomstig het advies van het hoofd der sch ol, maar ook op eigen waarneming van het Dag. Bestuur. Intusscheu moet nu weer alles van voor af beginnen als bij het ontstaan der vaca ture er zal dus nog heel wat tijd verloo- pen eer in de slechts tijdelijk waargeno men betrekking zal zjjn voorzien En dan moet alles ongehinderd van sta pel loopen. Dat wil zeggen, dat dan aan stonds een voldoend aantal sollicitanten zich moet hebben aangemeld om bet onder zoek naar de bekwaamste, het opmaken den voor zijn eigen naam; de mijne is mij, naast u, het dierbaarst op aarde. Het verdere beloop van het drama bleet Theresa verborgen Constantijn kwam niet weder, de aanwezigheid van Richard, welke bij den onweerzwangeren, onaangenameu toestand het huis niet moc'ht betreden, bleef haar onbekend en haar vader vermeed het, over de sombere aangelegenheden met haar te spreker Nu had dit drama een treurig einde ge vonden in Tannensee opnieuw verhief zich een graf, als een bolwerk ter beschutting des grafelijken naams en nog eens was de kreet naar recht en gerechtigheid ver stomd. (Wordt vervolgd.) der voordracht enz. te kunnen doen aan vangen. Immers de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat, in weerwil van de groote zucht naar plaatsing, de eigenaardige naam, die onze gemeente op dit gebied heeft verkre gen, de lust tot meded'ngen heeft getem perd. Te Zuidzande zal door de flubert- sehietvereeniging een vierdaagsche provin ciale schietwedstrijd gehouden worden op 29 en 30 Aug. en op 5 en 0 Sept. a. s., op een weide daartoe welwillend afgestaan door den heer Kools aldaar. De schietwedstrijd bestaat uit 5 afdee- lingen afd. 1 korpswedstrijd voor scbiet- vereenigingen, weerbaarheidskorpsen in Zeeland, afd. 2 vrije baan, afd. 3 eerebaan, afd. 4 personeele baan alleen voor de le den der scbietvereeniging flobert en afd. 5 korpswedstrjjd alleen opengesteld voor die vercenigingen, welke bij Volksweerbaarheid zijn aangesloten. Voor de afd. 1, 3 en 5 zullen als prijzen medailles beschikbaar gesteld worden, afd. 2 60 pet. der ont vangsten en afd. 4 kunstvoorweipen. Er zal geschoten worden met geweer M. 95 (Marga) M. 71 beauraont, cylinder en buks flobert, resp. op 20, 15 en 12 M. Ver moedelijk zullen 30 a 40 medailles beschik baar worden gesteld, waarvan reeds een 15 tal zijn toegezegd, waaronder 1 zilveren van H. M. de Koningin en 1 van Z. K. H. Hendr.k. ft roede. Tot kapelmeester van het mu ziekgezelschap «Eend-acht maakt macht" alhier, is benoemd de heer F. F. van Over- beeke Iz. te Oostburg op eene jaarwedde van ƒ75; Sluis, 22 Juli. Hedenmiddag terwijl ee- nige kinderen aan een grindkar aan het spelen waren had een ongeveer 4jarig meis je het ongeluk onder een der triemen te geraken waardoor haar een dij werd ge broken. Sluis, 21 Juli. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den Ge meenteraad, werden 301 geldige stemmen uitgebracht, waai van de heer J. H. Hen- nequin (aftr. lid) er 175 en J. N. Metz er 126 op zich vereenigde, zoodat de heer Hennequin is herkozen. ftrocilc. Het orgel in de Ned. llerv. Kerk alhier zal Zondag 2 Augustus in de namiddag-godsdienstoefening in gebruik en ingewijd worden. Bij kon. besluit is herbenoemd als burgemeester van Eede de heer J. F. Dhoudt. Voorts zijn benoemd als plaatsver vangend dijkgraaf van den Angelinapolder de heer E. Bekaert te Biervliet terwijl de zelfde is benoemd als gezworene van den Koninginnepolder. De heer P. de Roeck, onderwijzer aan de R. K. school te Oostburg behaalde deze week te Arnhem de hoofdacte. Den 12 Augustus zal te Brussel de aanbesteding plaats hebben van de te As- sebrouck te bouwen remise ten behoeve van de tramlijn BruggeAardenbnrg. Een jeugdige Belg te Eede woonach tig wilde met de kermis te Sint Kruis goedkoop uitgaan, door middel van een valsch vijf-frankstuk. Niet ieder was met dit geldstuk gediend tot dat eindelijk een winkelierster er in liep en vóór een koopje van weinig waarde hem goede gangbare munt teruggaf. Lang duurde de pret niet, want niet zoodra kwam dit de politie ter oore of de oolijkert werd ingerekend en ter besch'k- king der justitie te Middelburg gesteld, die hem na een paar dagen gratis logies, we der losliet. Een inwoner van Vlissingen, die Vrij dagavond op zijn doorreis naar Illoemen- daal aan het Beursstation te Rotterdam even uitstapte, kwam daar tot de ontdek king, dat hem zijn bruin lederen portefeu ille was ontrold, waarin 6 bankbiljetten, ieder van ƒ25, twee quitanties van lijf rente, ieder van ƒ59.25, ten name van mej. Klare de Kanter, benevens eenige vi site-kaartjes. Inrdeublirg. De heer W. J. Dinge- mans, rijks-ontvanger alhier is als zooda nig benoemd te Nieuwkoop (Z.-H Schoondijke. De heer P. A. Sietsema, beroepen predikant bij du Ger. Kerk A alhier zal Zondag 6 Sept. a. s. des na middags zijne intrede bij die gemeente doen, na des voormiddags te zijn bevestigd door den WelEerw. heer ds. P. A. Lanting te Nieuwendam (N.-Il.) Men schrijft ons uit Schoondijke De ongevallen met paaiden schijnen aan de orde van den dag. Maandagavond kwam in volle vaart (som migen meenden een automobile te hooren) een rijtuig het dorp binnengerend, waar van het paard bij het zwenken naar de markt, vielhet rijtuig sloeg voorover en de beide inzittende passagiers rolden on zacht over de straatsteenen. Letsel hadden ze blijkbaar niet beko men. Als naar gewoonte moest het echec op het paard worden bekoeld, dat een hunner op weinig zachtzinnige wijze deed overeind komen. Dit keurden de omstanders af. En geen wonder. In de vorige week was des morgens even voor het vertrek der dagmailboot van Vlissingen een dienstbode uit Schiedam, wier mevrouw de reis naar Engeland ging medemaken, aan boord gekomen met eenige bagage. Toen het meisje weer van boord wilde gaan bemerkte zij tot haar schrik dat de brot reeds aan het varen was en was zij dus verplicht eveneens de zeereis te aan vaarden. Des avonds in Engeland aange komen, keerde zij echter weer terstond met de nachtmailboot naar Vlissingen terug. Bij het hevige onweder dat Zondag over Zaamslag trok en waaruit een zware plasregen viel, sloeg de bliksem door den schoorsteen in huis bij M. Dieleman te Otliene. Deze man, we'ke tegen het beschot in zijn huis zat, bleef eenigen tijd bewuste loos, doch kwam na eenigen tijd weer bij, waarna hij pijn in de knie gevoelde. Thans is hij vrij goed en brand werd niet veroorzaakt. In de Belgische gemeente Steke- ne is Vrijdagmiddag een treffend onge'.uk gebeurd, dat ons weer leert, hoegevaarlijk het is bij een onweder onder boomen te gaan staan De 24jarige A. Boone was Vrijdag op het gehucht genaamd »De drie Schouwen" juist toen een zwaar onweder woedde. Terwijl hij zich onder een pereboom be vond, sloeg de bliksem in den boom. De jongeling werd getroffen, stortte neder en was een lijk. De ter hulp geroepen ge- neesheeren Van Haelst en Broeckelaere constateerden dat de bliksem van het hoofd door het geheele lichaam gegaan was. Het hoofdhaar was verschroeid, de rug verbrand, terwjjl het vel der beenen aan de kousen vast zat. De dood was onmid dellijk ingetreden. Opmerkelijk, dat d< boom zelve bijna niet geraakt was. Twee kinderen te Nes zijn in een wegsloot verdronken vermoedelijk heeft de oudste pogingen gedaan den anderen knaap te redden. Te Rotterdam loopen een als heer gekleed heer en een juffrouw rond, die er hun werk van zouden maken om aan de schoolkinderen, op de straat ontmoet, cho colade-boontjes, ten geschenke te geven, welke boontjes vergiftigd zouden zijn, al thans schadelijke bestanddeelen inhielden. De Sjarige Van O., uit de Raamstraat no. 17, werd Maandagavond na het ge bruik van zulke chocoladeboonen, door hem in de Helmersstraat van een heer gekre gen, onpasselijk en kreeg brakingen. Een paar uur later was hij weder ge heel hersteld. Een dochtertje van P., uit de Peperstraat, kreeg dergelijke boontjes van eene juffrouwzij gaf ze aan een po- litie-agent, die ze deponeerde op het poli tiebureau in de Pauwensteeg. In de Baan kregen twee meisjes en een jongen soort gelijke boonen van een als heer gekleed persoon, doch omdat zij op school door de juffrouw gewaarschuwd waren er niet van te snoepen, deponneerden de kinderen ook deze boonen bij de politie. De boonen zullen in het gemeentelijk laboratorium scheikundig worden onderzocht. Zondagavond 10 uur ontstond te Am sterdam in de Palmstraat 92 een uitslaan de brand. Bijzonder snel waren de wa gens van de steeds waakzame brandweer ter plaatse. Het bleek, dat op de eerste verdieping de brand woedde in een achter kamer, bewoond door de familie R. Waard. De vlammen sloegen fel uit de achter zijde en de hitte was geweldig. Dit bemerkte reeds heel spoedig het ge zin van v. d. Noort, dat daarboven, dus op de 3e verdieping, woonde. De moeder, met 7 kinderen thuis zijnde, stelde onmid dellijk alle pogingen in het werk om haar lievelingen te redden. Zij stormde de trap pen af met de jongsten en gedienstige bu ren hielpen voorts zooveel zjj konden otu allen veilig op straat te brengen. Helaas, in de confusie van 't oogenblik, had men gemeend allen gered te hebben, doch 't zou blijken, dat men zich had vergist. Toen de moedige brandweermannen, wier eerste taak 't is om in het brandende huis te gaan en menschenlevens te redden, bo ven kwamen, moest de brandwacht v. d. Noort, die noodlottig toeval tot die reddingsbrigade dien avond juist behoorde, zijn 8jarig zoontje vinden, gestikt door de alles verzengende hitte. 't Kind, zoo had de moeder gemeend, zou zelf wel de trap afgekomen zijn, doch door het openlaten der deuren op de 1ste verdieping was de hitte zoo vreeselijk ge worden, dat 'tkind niet verder dan 'traam aan de voorzijde van het huis was geko men. V. d. Noort's schrik te beschrijven is ondoenlijk. De man viel achterover en kon geen woord meer spreken. Alle po gingen werden in het werk gesteld om de levensgeesten van het kind op te wekken, doch niets mocht meer baten. In de laatste vergadering der Fran- sche Academie van geneeskunde stelde dr. Leroux aan zijn medeleden een jongen boer voor, die een bijzonder sterke maag heeft.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2