BRESKEHSCHE COURANT. Mij is de wrake. No. 814 Zaterdag 25 Juli 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e distriet. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVEUTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Ureskens. Dood des Pausen. Het einde is volstreden. Paus LeoXllI is niet meer. Na een doodstrijd van meerdere weken, waarin meermalen de hoop werd gewekt, dat de levenskrachtige geest van den hoog bejaarden lijder ook ditmaal nog over het brooze lichaam triomfeeren zou, is Leo XIII verscheiden. »Ik ga naar de eeuwigheid", had hij nog in de eerste dagen van de beslissende ziekte gezegd en wel had hij daarna nog zelf oogenblikkeu gehad, dat hij meende te herleven maar in de latere dagen was de zieke weer zijn toestand beter bewust en in den namiddag van Maandag ging de grijsaard den slaap in, waaruit hij hier op aarde niet meer zou ontwaken. De Paus had het bewustzijn geheel ver loren, het gelaat was buitengewoon bleek geworden, de ademhaling was niet langer merkbaar. Kort voor dat de dood intrad werden de kardinalen en enkele dignitarissen, in het geheel zestig personen, in de sterfkamer gelaten. Zij knielden neer, terwijl kardi naal Vannutelli voortging, de gebeden der stervenden te zeggen. Te vier minuten over vier zakte 't hoofd van den lijder een weinig op zijde en blies de Paus den laatsten adem uit. Kardinaal Vannutelli zette daarop een gebed voor den doode in, waarop de aanwezigen weenend antwoordden. Na een zorgvuldige ansculteering van 't hart kondigde dr. Lapponi den dood aan. De major-domus, mgr. Caviano de Ave- gado, verzocht daarop, allen de sterf ka mer en de pauselijke vertrekken te verla ten. Slechts graaf Carolus Pecci, dr. Lap poni en 's pausen kamerdienaar Centra met twee gardenobels bleven waken bij 't lijk, dat op het doodsbed ligt in afwachting van het officieele constateeren van den dood door den kardinaal-kamerheer, mgr. Ore- glia. De major-domus bedekte het gelaat met een witten zijden sluier en kuste on der tranen de hand van den doode. Kardinaal Oreglia, de kamer-lengo, heelt het bestuur over het Vatikaan en den Heiligen Stoel aanvaard. Te half 5 begat hij zich, in den paarsen rouwmantel, en den met hermelijn omzoomden kraag om, voorafgegaan en gevolgd door Zwitsersche garden, begeleid door garden en vergezeld van den vice-kamerling en de geestelijke kamerheeren, naar de pauselijke vertrek ken om het overlijden van den paus te constateeren. De waardigheidsbekleeders van het pau selijk hof en de ceremoniemeester bevon den zich aan de deur der pauselijke ver trekken om den kamerling te ontvangen. Kardinaal Oreglia ging binnen en liep naar de deur van de sterfkamer, welke gesloten was. De kamerling klopte toen driemalen op de deur en riep met luider stem den Paus. De deur werd daarop ge opend en mgr. Oreglia trad binnen, gevolgd door allen die hem vergezelden. Hij na derde het bed, waarop het lijk rustte, klopte driemalen met zijn zilveren hamer op 's Pausen voorhoofd, den overledene met lui de stem bij den doopnaam, Gioacchino Pecci, roepende. Daarop kondigde kardinaal Oreglio den aanwezigen den dood des Pausen aan, zeg gende »De Paus is werkelijk dood". Dadelijk daarop knielden de aanwezigen, en prevelden gebeden. Vervolgens nam de Maestro di Camera den z.g. visschers- ring van de hand van den doode, en reikte dien en den looden stempel beide sym bolen der Pauselijke macht aan den kardinaal-kamerlengo over. Het gelaat van den doode is als was zoo blank, de trekken zijn niet veranderd het lijk geeft den indruk van een vreedzaam slapende. Nadat de dood officieel was geconsta teerd, werd het lijk van den Paus gekleed in zijne gewone kleeding. Het werd daar na op het bed gelegd, bedekt met een rood damasten kleed, tusschen de over de b .rst gekruiste handen is een klein crucifix ge legd. De dragers van den Sedes namen het ledikant op en brachten het, voorafge gaan en gevolgd door Zwitsersche lijfwach ten, garden en ceremoniemeesters naar de kamers voor de z.g. «zaal van de tapijten", waar ook Pius IX ten toon werd gelegd. Zoodra het sterven van den Paus bekend werd gaf de voorzitter van den Italiaan- schen ministerraad strenge bevelen, ten ein de de moreele en materieele vrijheid van het voorloopig kerkbestuur te verzekeren en de volkomen vrijheid en veiligheid van de beraadslagingen van het H. College te waarborgen. De Min. van Buitenlandsche Zaken deelde den gezanten van Italië in het buitenland den dood van den H. Vader mee. De doctoren Mazzoni en Lapponi bal semden gisteren het lijk van den Paus. Dr. Lapponi verklaart dat Paus Leo XIII is gestorven aan adynamische longontste king, gevolgd door hemorrhagische pleu ris De verklaring van het overlijden van den Paus is door dr. Lapponi opgesteld en door den Pauselijken major-domus aan den bur gemeester van Rome, prins Colonna, ge bracht. Te Rome zijn tal van magazijnen ge sloten met het opschrift«Gesloten we gens rouw over de geheele wereld". Men gelooft dat de bepalingen voor het vorig conclave van toepassing zullen wor den verklaard op de aanstaande Pauskeuze. Tegen elf uur werden de troepen terug getrokken van het St.-Pietersplein, waar den geheelen namiddag en avond een aan zienlijke menigte had post gevat. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. De orde wordt door de troepen gehand haafd. Het bericht van het sterven van den Paus verwekte groote ontsteltenis te Car- piueto. De gemeenteraad is bijeengeroepen om te beraadslagen over een hulde aan de nagedachtenis vac Leo XIII. Berichten uit alle deelen van Italië spre ken van den diepen indruk, dien de dood van den Paus alom heeft gemaakt. De schouwburgen zijn gesloten, de con certen in de openbare tuinen gaan niet door. Volgens de «Giornald d'Italia" is giste ren het testament van den Paus geopend. 183. De mededeelingen van den predikant Lenz, die zich met zyne vrouw en de klei ne Veronica bjj zijn landheer bevond, vul den de gapingen aan in de aanduidingen, welke graaf Wolf den eersten avond had gegeven en toen riep een telegram Richard ijlings uit Weenen ten strijdplaats. Van beide zijden was het wederzien stormachtig, diepbewogen. Gy geloofdet aan mij, gij braakt een lans voor den doodgewaande, die u den dank had moeten schuldig blijven, sta dan nu ook mij ter zijde bij den beslissenden gang, dien ik zelve doe voor mijne eer, had de zwaarbeleedigde man tot Richard gezegd. Gij moest berusten in datgene wat zwart op wit stond want voor uwe bewering sprak niets, dan uwe verdenking en de uitspraak eener doodzieke. Ik echter, ik ben een getuige der onge lukkige vrouw en verdedig mijn eigen zaak. Ik wil mijne eer terug hebben en, na de voldoening, mijn recht. De predikant was met Esther en het kind heengegaan Met het oog op het onweder, dat dreigde zich te ontlasten en belangen gold, welke hen van zoo nabij betroffen, werd de lucht hen te drukkend. De noodige formaliteiten waren spoedig in acht genomen, het was in het belang van beide partijen, dat de beslissing zoo spoedig mogelijk viel, want Constantijn was de vrijwillige gevangenschap moede en Herberts zenuwachtige opgewondenheid had een hoogte bereikt, welke bem onbekwaam maakte tot denken, tot eten, tot slapen. Nog eenmaal stonden Herbert en Ri chard tegenover elkander, toen de laatste in naam van Constantijn bij den graaf kwam het was een ontmoeting vol doode- lyken haat ter eene, vol diepe verachting ter andere zijde. Toen eerst had de schilder een kort on derhoud met graaf Wolf en dit onderhoud was zoo vreemd en vormelijk, als hadden ze nauwelijks kennis aan elkander. De oude man liet niets varen van zijn begin sel, zoolang op te treden voor de eer der familie, als die eer niet onherroepelijk ban kroet was. Maar de strijd zjjner gevoelens deed hem toch leed heimelijk beminde hij Richard als een zoon, vervuld van vurige dank baarheidhij schatte Constantiju hoog, als een zeldzaam karakter en had zich toch tegenover hem moeten plaatsen, ter zijde van hem dien hij inwendig zoo diep ver achtte en schuldig hield aan de daad. Volg uw hart, papa, had Theresa ge beden, het is een zoo goed, zoo groot, zoo rechtvaardig hartGij kunt uwe meening niet verhelen, want hoe ge die ook verbor gen houdt, ik ken ze toch. Wat hem zelden gebeurde, hij was hef tig geworden tegen zijn kind, dat hij zoo teeder liefhad. Schaf mij bewijzen tot dusverre is er steeds sprake van beweringen niemand kan verwachten, dat ik mijn eigen geslacht beschimp, ik ben geen schoft, die de waar heid wil onderdrukken, maar eerst moet zij meer onfeilbaar optreden, dan in de bijzondere meening eens enkelen. Gij kent de wereld nog niet, maar ik zeg het u, op het oogenblik, dat ik mij van Herbert afkeer, is de strat over hem gebroken. Zal ik dit doen, zonder daartoe verplicht te zijn Ja, als daar iets goed gemaakt kon worden, als Magdalena daar mede teruggeroepen werd tot het zonne licht en tot haar kind, als hare eer was aangetast en daarmede hersteld kon wor den, of Veronica gebrek leed aan liefde of aardsche goederen 1 Maar nu zou het niets zijn dan een wraakzuchtige triomf voor den heer Richard Lenz. Laat ieder stry-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1