BRESKEISCHE COURANT Mij is de wrake. No. 812. Zaterdag 18 Juli 1903. 12e Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekbandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADYERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. De toestand des Pausen. In het Vaticaan is thans alles gereed voor het oogenblik, dat de Paus zijn strijd met den dood zal uitgestreden hebben. Er wordt een rijtuig klaar gehouden, om kardinaal Serafino Vannutelli, den Groot- poenitentarius, die de laatste absolutie moet verleenen, elk oogenblik te kunnen halen. De generaal van de Kapucijners, die den doode zal moeten afleggen, blijft in het Vatieaan. Ook de Italiaansche regeering heeft hare laatste toebereidselen getroffen. Er beginnen nu geruchten te loopen dat de Paus kanker heeft, aan lever of nieren, en dat de verdere ziekte-verschijnselen slechts die kwaal zjjn komen verergeren. Zeker is, dat hij niet meer helder van geest is; ook zijn de beenen gezwollen en is uien bang voor uraemie. Soius is de stem van den zieke niet meer te verstaan, en af en toe ijlt hij. Lapponi gaat door met inspuitingen van kamfer enz., om het hart een prikkel te geven. Maandagnacht heeft de Paus ook wat Tokayer gebruikt, dien de keizer van Oostenrijk hem gezonden had. Op het Vaticaan heerscht de ontroeren de kalmte, die aan een ramp voorafgaat. Alle personen, die de antichambre vul- geu dragen de kenteekenen der droefheid. Volgens de .Italië" is men krachtig be zig met de voorbereiding van het concla ve. Tal van prelaten zijn voornemens om het Vaticaan te verlaten ten einde plaats te maken voor de deelnemers aan het con clave. Men verzekert dat de kardinalen in het geheim tot overeenstemming zijn gekomen omtrent een candidatuur. De »Patrie" vertelt, dat de Paus zijn kamerdienaar Centra ondervroeg over het geen de geneesheeren hadden gezegd. Centra antwoorddeDe doktoren zeggen dat gij u vrij goed bevindt, waarop de Paus opmerkteZij bedriegen zich, Don derdag. de dag van onze lieve Vrouw van Mont Carmel zal mijn laatste dag zijn. Aan de instelling van het conclave, (ver kiezing van den Paus) is het volgende ont leend In de eerste tjjden, de eerste 3 a 4 eeu wen onzer jaartelling, wees de Paus als 't ware bij testament zijn opvolger aan. Het Concilie van Antiochië in 341 maak te daar een einde aan. Daarop had iedereen meer of min stem bij de verkiezing van een Pausbehalve de geestelijken van allerlei rang ook de notabelen, officieren, enz. enz De verkie zingen geschieden nu eens te Rome dan elders. Doch hoe mooi dio wijze van ver kiezing was in theorie, de gevolgen waren vele burgeroorlogen en anti-pausen. Paus Steven III, 768772 trachtte uiet een decreet in 769, dat den leeken ver bood zoowel om te kiezen als om verko zen te worden (vóór dien tijd kon ook een leek Paus worden) verandering hierin te brengen doch nu kwamen de twisten tus- schen Keizers, Koningen en Pausen in de Middeleeuwen en bij elke verkiezing van een Paus gebeurden gewelddadigheden. In de 12e eeuw vooral heerschte te Ro me zulk een wanorde, dat de kiezers, toen reeds meest kardinalen, zich er niet veilig voelden en vaak hun toevlucht zochten in kleinere steden als Viterbo, Perugia, Anag- ni, Pisa enz., waar zij zich dan opsloten of opgesloten werden in het bisschoppelijk paleis of in een klooster. De keuze van een nieuwen paus duurde dan echter soms maanden en jaren. Gelijk reeds herinnerd werd, gebeurde het, dat na Clemens IV, 12651268, het kiescollege van 17 kardinalen, in Viterbo bijeen, na verloop van twee jaren het nog niet eens waren. De bevolking van Vi terbo werd toen ongeduldig en de overheid der stad liet al de toegangen van het bis schoppelijk paleis dicht maken en streng bewaken. Toen dat nog niet voldoende bleek, kregen de kardinalen slechts water en brood en weldra werd nog bovendien 't dak boven hun hoofd afgebroken. Eindelijk, na 2 jaren, 10 maanden en 2 dagen, werd Gregorius X (12711276) gekozen. Gregorius X was een eenvoudig diak«n uit Luik. En het was deze energieke Paus, die de Oepaiingen maakte van h t conclave, zooals het g ooteudeels nu nog gehouden wordt. Hij publiceerde het vermaarde document »Ubi periculum", 7 Juli 1274, waarvan de voornaamste bepalingen waren .De kar dinalen moeten, nadat 10 dagen sedert den dood van den Paus verloopen zijn, het con clave houden De kardinalen moeten daar geheel afgesloten zijn van de buitenwereld, noch bezoek, noch geschrift ontvangen enz. De volgende Paus. Innocentius V, Jan. 1276—Juni 1276 werd in één dag gekozen. Het decreet werd door de volgende Pau sen nu weer opgeheven dan weer gehand haafd, totdat Paus Celestinus V, 1294, het weer bekrachtigde, en diens opvolger Bo- nifucius VIII er een wet van maakte. Sedert werd het altijd geëerbiedigd, of schoon nog verscheidene Pausen er aan ver anderd en er aan toegevoegd hebben, als Pius IV, 15591565, Gregorius XV, 1621 -1623. De Pausen werden sedert de 15e eeuw nu steeds in Rome gekozen, behalve Pius VII, 1800 1821 (ten tijde van Napoleon) die te Venetië gekozen werd. Pius IX, 18461878, gaf na de gebeur tenissen van 1870 twee nieuwe bullen uit, die de wetgeving van het conclave zeer wijzigden, een in 1871 en een in 1874, ge volgd door nog twee in 1877 en 1878. Maar de vrees, dat het koninkrijk Italië de verkiezing van een nieuwen Paus be- m moeilijken zoude, was overbodig, zoodat de keuze van Leo XIII rustig plaats vond. Zooals men weet, was Leo XIII Pecci door Pius IX tot Camerlengo benoemd. Camerlengo is niet altijd de Deken, Pecci was het niet. De Camerlengo constateert 's Pausen dood met het zilveren hamertje en r.eemt den zegelring van den Paus af, welke in de eeistvolgende vergadering wordt vernietigd. De Camerlengo is ook degene die l'anello piscatorio (visschersring) aan den ving.-r van den ieuwen Paus steekt. Hei iiff'. lijk overschot van den Paus wordt 2 l urm na zjju dood gebalsemd, de ingewanden worden in een urn gedaan en in de kelders van het Vaticaan gezet. Vóór 1870 gingen die naar de kerk St.-Vincen- so en Anastase in een kelder opzettelijk daarvoor gemetseld door Benedictus XlV (17401758.) Het stoffelijk overschot wordt voorloopig bijgezet in een nis in de St. Pieter, om later, doch eerst na verloop van een jaar, begraven te worden, daar waar de overledene het gewenscht heeft. Pius IX had daarvoor San Lorenzo aan gewezen van Leo XIII zegt men, dat het San Giovanni zal zijn. Sterven er in één jaar twee Pausen, dan wordt lie. lyk van den eerst gestorvenen zoolang in een gewelf onder de San Pietro neergezet. Voor het begin der 19e eeuw werd het conclave (uitgezonderd natuurlijk die buiten Rome,) in het Vaticaan gehouden, doch die welke plaats hadden in de 19e eeuw werden gehouden het quirinaal, het tegen woordige paleis vau den koning. Het laatste, in 1873 werd natuurlijk weer in het Va ticaan gehouden. Vóór 1870 werd de eerste zegen, welke de Paus terstond by zijne benoeming gaf, uitgesproken op het groote balcon van de San Pietro kerk, hetwelk het plein overziet. Leo XIII deed het echter alleen in de kerk en hoopt en wenscht nu dat het dit- 181. Niets kwam zijne vermoedens te hulp. Dat hadden hoogstens de wagensporen kun nen doen, welke aan het meer hier en daar het woud inliepen. Had de oude Geerd zjju heer mogen volgen, dan zoude hij ge zien hebben, dat het rijtuig met nog twee andere bij elkander kwamen, welke alle stilhielden op een plaats in het woud, vanwaar een voetpad leidde naar een een zaam gelegen open plek. De oude heer verliet het rijtuig en ging het korte eind te voet. Hij was de laatste die aankwam. Reeds vijf andere mannen waren er aanwezig, welke wij ten deele kennen. Constantijn, aan zjjne zijde Richard, en graaf Herbert met een officier der cavalerie, benevens een dokter. Het was doodstil in het woud, 't scherp ste oor vernam niets, dan somwijlen het kraken van een takje onder den last dei- sneeuw. Ook de korte, noodzakelijke ge sprekken werden gevoerd op fluisterenden toon. Constantijn stond daar, bedaard wachtend, terwijl de secondanten hunne toebereidselen maakten en zijne oogen dwaalden over de open plek. Het was een gezellig plekje, dat in den schoonen zomer tijd steeds hem gelokt had, als hem als knaap het jonge hart soms droef werd in de vreemde omgeving een plekje, waar hij met Herbert en zijne gezellin vroolijke uitgelaten spelen gespeeld, waar hij eens hem het leven gered had. Dit was geweest op een dag, toen een trotsche den geveld werd, over welke de houtvester het doodvonnis had uitgespro ken. In stoute eigenwijsheid was Herbert tegen het verbod des houthakkers, te dicht gekomen bij de plaats, waar de kolossus moest vallen met eigen levensgevaar rukte Constantijn hem weg en de arm van den jeugdigen redder werd gekwetst door den top des booms, welke hem nog raakte. Dachten beiden daaraan, toen hunne oo gen elkander ontmoetten, gevoelden zij het nog eenmaal, hoe innig zij verbonden wa ren geweest, eer Herberts weg ver afdwaal de van eer en deugd, eer een klove tus- scheu hen ontstond, veel dieper dan het graf, dat gegraven zou worden voor een van beiden Volgens gebruik werd de laatste poging gedaan tot verzoening. Graaf Wolf, die beiden na stond, den een door banden des bloeds, den ander door geheime sympathie en het stille geloof aan zijn goed recht, trad als bemiddelaar op. Maar de poging misluktede oude man wist bovendien, dat die hier niets beteekende, dan een le dige vorm, en er was spoedig genoeg ,aan voldaan. Hij laadde de pistolen. Vervolgeus wer den de afstanden bepaald. Herberts oog volgde droomerig iedere schrede, hij had een lichte aanmaning van zijn secondant noodig, om ontrukt te worden aan zijne gedachten. Er waren vijftien schreden afstand ge nomen op het gegeven teeken kwam Her- bert vooruit en schoot. Had zijne hand gebeefd, zonk zijn moed< toen hij blikte in die trouwe eerlijke oogen, welke zoo bedaard en doordringend op hem rustten De kogel miste. Wellicht zag Constantijn daarin eene bedoeling, een donkere schaduw van toorn vloog over zijn tot dusverre strak gelaat, ook hij trad vooruit en zijn schot trof Her berts linker schouder en wondde die. Een oogenblik van diepe stilte Her- bert stond nog vastConstantijns schot had hem helderheid weergegeven en wils kracht. Een woeste toorn over de onverbidde lijkheid zyns tegenstanders greep plotse-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 1