Gemengd klasse, dat het hier geldt, maar er komen toch hij het ingediende regeeringsvoorstel tot geleidelyke opheffing van de Staatslo terij een aantal punten in aanmerking, die wel eens ernstig overwogen dienen te wor den, vóór de eindbeslissing vallen zal. Het blad wyst op de geldelijke schade, te lgden door de schatkist en door een aanzienlek getal personen, die thans in verschillende betrekkingen by de Staatslo terg hun brood verdienen. Ruim zes ton, geheel vrijwillig opge bracht, zegt »De Tpd", is voor de schat kist een zeker niet te versmaden bate en ook bp al de goed bedoelde maatregelen om de hardheid van de opheffing voor be paalde personen te verzachten, zal die op heffing toch voor menigeen een zware slag 4jn. Toch dunkt haar, dat het zwaartepunt der quaestie ergens anders gelegen is. Men wil van overheidswege de speel zucht beteugelen. Uitmuntend Doch nu behoort gezorgd te worden, dat men niet door het opheffen eener in de practgk niet of zeer weinig schadelpke ge legenheid tot spelen aan andere veel on- zedeiyker en veel verderfelijker vormen van speeelzucht uitbreiding verschaft. Het gevaar daarvoor schijnt ons verre van denkbeeldig. Dat men door opheffing van de Staats loterg by ons volk de speelzucht kan uit- dooven, zal wel door niemand geloofd wor den. Steeds zullen bij velen de lust en de hartstocht van het spel in verschillende graden vuu intensiteit big ven bestaan. Er zal dus ook na de opheffing van de Staatslotery voortgespeeld worden. De vraag is hoe Reeds tegenwoordig worden ook door weinig bemiddelden, betrekkelijk aanzien- lyke bedragen ten offer gebracht in bin nen en buitenlandsche loterijen, die onder het opzicht van degeiykheid, onschadelijk heid enz. bp onze Nederl. Staatsloterg ver achterstaan. Tegen dezen vooral wil de Staat, de overheid met kracht optreden. Nog eens wg juichen het toe. Doch zou het niet verstandiger jgeweest zgn, vóór men tot opheffing der Staatslo terg overging, eerst te zien, in hoeverre men in staat is, dit veel gevaarlijker spel te beletten gen zgn door een lid zgner familie. Gevolg gevend aan eene natuurlgke nieuwsgierigheid, drukte hg op de veer en getroffen door een plotselingen schrik zonk hg plotseling terug in de kussens van het rijtuig. Magdalena's schoon gelaat was het, dat hem toelachte, die trouwe oogen, waaruit hg zooveel geluk had geput en liefde Hg kende de photographic, zg had die eens in Londen voor zgn verjaardag laten maken, om zich in zgne herinnering te roepen, als hg zoo lang van haar verwg- derd moest zgn. Zg had toen de schuch tere bede gewaagd, een exemplaar aan Werner te mogen zenden in een der brie ven, welke hem uit Pargs werden toege zonden, maar Herbert had dit geweigerd. Hoe kwam het portret nu hier, wie had het bezeten Het zgne was lang reeds vernietigd, evenals ieder ander briefje, ieder teeken van leven, dat toevallig ten verrader had kunnen worden. (Wprdt vervolgd.) Immers, de stryd tegen het laatste zal een zeer moeilyke wezen. In het eigen land kan men misschien alle openbare lo- tergen, waarbij winstbejag op den voor grond staat, onderdrukken. Doch hoe zal men optreden tegen bui tenlandsche loterijen, welke met hulp van tusschenpersonen van de post gebruik ma ken, om haar cliënteele te bereiken En dat, na opheffing der Staatsloterij, laatst bedoelde buitenlandsche lotergen Neder land veel meer dan tot heden tot arbeids veld zullen kiezen, mag veilig worden aangenomen. Dringt men tot den bodera der quaestie door, zegt het blad verder, dan zal men vinden, dat de strgd tegen de Staatsloterg bgna uitsluitend op theoretisch, bijna niet op practisch terrein gevoerd wordt. ISltF.SKOS, 30 .Illili 1003. Bij de heden gehouden verkiezing voor 2 leden van den Gemeenteraad wegens pe riodieke aftreding van de heeren A. du Burck en P. Risseeuw, zijn beiden candi- daat gesteld en als zoodanig gekozen ver klaard. Te Groede zgn candidaat gesteld voor den Gemeenteraad de heeren L. Basting, A. Lombaard (aftr.) en J. Ph. Risch (aftr.) Door het postkantoor Breskens, werd gedurende de 2e helft van Juni de navol gende onbestelbare brieven verzonden Uit BreskensKrans Zeeuw te Pater- son (N A.) Uit SchoondijkeJannis de Brugne te Palmyra (N. A.) Te Eecloo (België) is onder voorzit terschap van den burgemeester dier ge meente de eerste vergadering gehouden van afgevaardigden der gemeenten Aardenburg, St. Kruis, St. Laureyns en Eecloo en van eenige belanghebbende polders, om te be raadslagen over de ontworpen tramlgn AardenburgEecloo. De richting van den weg werd zoo goed als vastgesteld. De lijn zal voor de helft op Belgisch, voor de andere helft op Ne- derlandsch groudgebied gelegd worden. Met het Belgisch gedeelte is men bijna gereed, om het plan aan de Maatschappij van Buurtspoorwegen tot onderzoek te kun nen aanbieden. Keurt die Maatschappij het ontwerp goed, dan wordt in de exploi tatie-kosten voor de helft bygedragen door het Rijk, i/4 door de Provincie en t/4 door de daarbg belanghebbende gemeenten. Een nadere regeling van het aandeel der beide landen, België en Nederland, zal besproken worden in een volgende in Juli a. s. te houden vergadering te Aarden burg. Aardeiiburg. Tot archivaris in plaats van den heer ds. G. Hofstede, die wegens vertrek ontslag had genomen, is benoemd de heer G. A. Vorsterman van Oyen, op eene jaarwedde van f50. Het Festival te Sluis. Nadat aangewende pogingen om het feit van het 25-jarig bestaan van het muziek gezelschap Apollo" op Hemelvaartsdag te gedenken, waren mislukt, wgl deze dag door de overheid als een Zondag werd be schouwd, en men in elk geval een week dag wilde bezigen tot deze viering, viel de aandacht op 29 Juni, de H. Petrus en Paulus-dag. Deze dag had dit voordeel, dat er kans was op gunstig weer, een der onmisbare factoren voor zulk een feest, terwgl het bezoek daarmee een gelgken tred kon hou den. En het is gebleken, dat de hoofdcom missie goed gezien had. Alles werkte inderdaad mede om het festival alleszins te doen slagen. Na de snikheete dagen, die zich daarom minder leenen tot feestvieren, omdat de inspanning van zulke festiviteiten reeds voldoende voor zichzelf is, volgde gisteren heerlgk frisch weder. Een lekkere koelte woei de schier on- dragelgke warmte weg. Reeds van af den vroegen morgen, waar bij de eerste blik gericht was naar. en het eerste praatjes gewijd werd aan het weder, werd de laatste hand gelegd aan de wei nige versieringen, die waren aangebracht. De traditioneele eerepoorten met toepas- selyke opschriften, gaven reeds terstond hg het binnenkomen der gemeente een fees- telyk aanzien, verhoogd door het geliefde dundoek, dat door tal van ingezetenen was ontplooid als blijk van instemming met het feest. Bij de aankomst van elk der gezelschap pen was de aangewezen commissaris op zijn post om dit te verwelkomen en het naar de plaats, alwaar bet werd geïnstal leerd, te begeleiden. Met een vroolijke marsch of pas-rédou- blé, en een menigte volks tot zich lokken de trokken de deelnemende corpsen door de straten. Van alle zijden stroomden bezoekers toe met de verschillende reisgelegenhedeu. Maar ook de phaëton. rijtuig en fiets deden in ruime mate dienst om de velen herwaarts te voeren. Te ongeveer 3 uur vereenigden zich de deelnemende gezelschappen op de Groote Markt tot vorming van den stoet voor den te houden optocht. Voorafgegaan door een drietal voorrij de' werd de lange stoet geopend door 'ie' 'oogtij-vierend «Apollo". Omstuwd door eene dichte menigte volks kronkelden de lange rits gezelschappen zich door de gansche gemeente, beurtelings een pas-redoublé doende hooren. Aan het lokaal van «Apollo" werden de afgevaardigden der besturen uitgenoodigd binnen te treden. Nadat allen present waren, nam de heer S. van Maldegem, voorzitter der feestcom missie, het woord, om namens de feest commissie, namens het gemeentebestuur, ja namens de gansche bevolking van Sluis allen hartelyk welkom te heeten, die zoo welwillend waren door de tegenwoordig heid hunner gezelschappen het jubileum van «Apollo" te helpen opluisteren. Hij hoopte dat het voor allen een aan genaam uur en de herinnering aan Sluis een prettige moge zijn. Aan elk der deelnemende gezelschappen die nog niet het voorrecht hadden hun 25-jarig bestaan te vieren, wenschte hij lust en volharding toe om ook eenmaal dat jubilé te gedenken, en zg die dit feest reeds wel hadden gevierd, wenschte hij daarmede geluk, en hoopte dat het dezen moge geschonken zgn ook hun 50-jarig bestaan te gedenken. Hg gaf gaarne de verzekering, dat bij voorkomende gelegenheden tot het geven van een festival, «Apollo" evenzeer bereid zal gevonden worden ter opluistering daar aan mede te werken. Hg besloot met de gezondheid te drinken van de verschillende gezelschappen. Aan de eenvoudige doch hartelgke woor den viel een welgemeende instemming ten deel en elk ledigde wederkeerig zijn glas op de gezondheid van den voorzitter der feestcommissie, maar ook op «Apollo" en de Sluiseuaars, die op uitstekende wijze ruimschoots getuigenis aflegden van hun nen rol als gastvryen. Na een lange tocht over stoffige straten en onder een brandend zonnetje liet zich het frissche schuimende druivennat heerlgk smaken. Recht gezellig ging het daar toe, en gaarne had men daar nog langer vertoefd, doch plichten riepen elders. Het eigenlijk festival zou een aanvang nemen, waurtoe «Apollo" van Sluis een keurige ouverture uitvoerde. Achtereenvolgens voerden »St Cecilia" van Steenbrugge, »Uit het VolkVoor het Volk" van Breskens, «De ware vrienden" van Middelburg (in VI. «Geduldoverwint" van Cadzund en «Oefening kweekt kunst" van Schoondyke op de kiosk op de Groote Markt een tweetal stukken uit, evenals «Aardenburgsche fanfaren" van Aarden burg. «St. Cecilia" van Oostkerke, «Vero nica" van Zuidzande, «Sapeurs Pompiers" van Westcapelle en «Eendracht maakt machtvan Groede zulks deden op de Beestenmarkt. Aan elk gezelschap werd een groote ver guld zilveren medaille uitgereikt als aan denken van het jubileum. Tot sluiting van het festival gaf «Apol lo" mede op de Beestenmarkt «een feest onder ons", groot mengelmoes, dut inder daad wel een mengelmoes was, niet in den zin van alles door elkaar dat niet deugde, maar wat in tegenstelling keurig werd uit gevoerd. Met aandacht luisterden velen naar de op verdienstelyke wgze uitgevoerde num mers. Inmiddels heerschte een prettige stem ming, vooral toen af en toe zich een mu ziekgezelschap op luchtige wgze door de straten bewoog. Tegen den avond begaven zich velen naar de kade om getuige te zijn van de met tal van vlaggen versierde boot naar Brugge, die een tweetal muziekgezelschap pen welke met het Wien Neerlandsch Bloed" afscheid namen benevens vele Belgen, ver voerde. Ook de trammen namen reeds vele be zoekers mee.- De verlichting a giorno op de kade, maakte wel een goed effect, doch het was niet donker genoeg om een volslagen suc ces te hebben. En al gingen nog velen met de extra tram huiswaarts toch bleef de stemming er nog in, die menigeen tot aan de kleine uurtjes vastklampten. Zoo eindigde eeu feest, dat Sluis tot eer en den bezoekers tot eene aangename her innering strekt. Maar geëindigd was het nog niet ten volle, want heden wordt dat voortgezet met verschillende volksspelen. Daarbg kan het ook nog aardig prettig toegaan en wordt als 't ware meer onder eigen gemeentenaren, dus zoowat in beslo ten kring gevierd. Te Wieldrecht is een djarige jongen by de ouderlgke woning in een sloot ge vallen en in de modder gestikt. Op de spoorlyn Bilbao-Saragossa in Spanje is een trein in de rivier gereden. Het aantal gewonden wordt op honderd geschat. Nader meldt men dat de ramp werd veroorzaakt door het instorten van een brug. Tusscüen overblyfselen der ver-

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2