Rechtzaken Laatste Meuws. Burgerl.stand. Advertentiën. LUCERN mimi. 12 hectaren zeer goede LUCERN le snede. 12 hed zeer goede MJaver, Het projectiel is met vaste hand geslin gerd en trof de ruit van een der coupé's. De inzittende reizigers bekwamen echter geen letsel, hoewel de scherven glas hen om de ooren vlogen. Naar den bedrijver van deze laffe daad wordt door de politie ijverig gezocht. Het Pruisische voorschrift, dat kin deren van Polen Duitsch moeten leeren, geeft sotns aanleiding tot zonderlinge toe standen. Er bestaat een voorschrift vol gens hetwelk men kinderen, die weigeren de catechismus in het Duitsch te leeren, kan dwingen tot hun 17c jair op school te blijven Een jong meisje te Guessen bevindt zich in dit geval zij gaat nog steeds naar school, hoewel zij bijna 17 jaar oud is. Dezer dagen is zij, met toestemming ba rer ouders verloofd en kort daarna in het huwelijk getreden. Dat kunnen de inspecteurs van het ou derwijs niet verhinderen, maar wel wordt de pas gehuwde vrouw gedwongen naar school'te gaan tot zij haar 17e levensjaar zal hebben voleind. Ostende is tegenwoordig een plaats die door zeifmom denaars wordt uitgeko zen. Dezer dagen stapte een heer plotse ling over het hekwerk langs den dijk en spiong in zee. Het was onmogelijk hem te redden, zoodat hij verdronk' Dinsdag heeft een vreemdeling in een hotel zich opgehangen in zijn kamer rn denzelfden dag werd op het strand 't lijk gevonden van een jonge vrouw in een zwart zijden japon. Arruudiseementa-Rechtb. Middelburg. Heden had zich voor deze rechtbank te verantwoorden J. M., brievengaarder te Over-Asselt-Gruve, tot 1 M i in gelijke betrekking te Groede, beklaagd van ter laatste plaatse verduistering te hebben ge pleegd. Deze zaak heeft in onze omgeving vele (ongeil iu beweging gebracht, doch gelijk in de meeste gevallen berusten de gesprek ken op »inen zegt". Eerst voor de llechtbank komt zulk een zaak in het volle licht en zijn juiste ver band. De beklaagde was niet veranderd in zijn voorkomen. Gekleed in grijs costuum en sportpet, nam hij op de bank der beschuldigden plaats, na eerst de oude bekenden goed te hebben opgenomen. Zes getuigen waren gedagvaard. De verklaring van den eersten getuige, J. P. Ehrenbtirg, directeur van het post en telegraafkantoor te Breskeus liep hoofd zakelijk over het zoog. «technisch" ge deelte van de zaak. Die van de ovtrige getuigen vormden het relaas der zaak zelve. De landbouwer S. Braet te Groede had op een tweetal boekjes ƒ2000 ingelegd op de rijks-postspaarbank. Ongeveer half Maart had hij aan bekl., destijds brievengaarder aldaar terugbetaling van die inlagen verzocht. Op aanraden van dezen echter had hij nog een halve maand met zijne aanvraag gewacht, onder de uitdrukkelijke verzeke ring, dat hij het geld vóór 1 Mei zoude hebben. In het laatst van April had hij al eens gevraagd of het geld reeds was gearriveerd, doch ontving een ontkennend antwoord. Dat antwoord herhaalde zich op 28, en ook op 29 April. Maar op 30 April, 's morgens vóór zes uur was M. reeds op zijne hoeve. Hij telde hem het geld voor, en onder- tusschen teekende hij twee betalings-orders af, elk groot /1000. Bij de afrekening bleek echter, dat er maar ƒ1600.was. Beklaagde had hem gezegd, dat die ƒ400 gulden nog niet wa ren gekomen, doch teekende ter geruststel ling vau Braet eene schuldbekentenis, dat dat hij de ƒ400 zou voldoen des avonds tusschen 7 en 8 uur. Hij had ter goede trouw gehandeld, want hij bad de inhoud der kwitantiën niet ge lezen. Dat vertrouwen versterkte, toen be klaagde hem ha I gezegd, dat als het geld er niet was, notaris Hammacher hem zou voorschieten. Dat de ƒ400 ter leen was gegeven, ge lijk bekl. in de instructie had beweerd, daarvan was geen sprake geweest, en kon oök niet, want hij had gezegd ƒ400 min der te hebben ontvangen. 's Avonds ging men natuurlijk »achter" dat geld. C. L. Braet vulde dat aan met de mededeeling, dat hij en zijn zwager v. d. Waeter even voor 8 uur bij bekl. op het kantoor kwamen; M. merkte toen op, dat het nog geen 8 uur was, en zij dus enkele minuten moesten wachten. Ze gin gen toen het dorp in, en terstond kwam M. hen achterop, zeggende»ga jullie nu naar van Moer een borrel drinken, dan ga ik naar Hammacher om het geld en kom ik bij je en dan rekenen we af. Van de Waeter had M. ook om het geld gevraagd. kO, dat heeft hij al«, zei hij. Maar op de vraag om de ƒ400 die te kort waren, volgde het bovenstaande relaas. Volgens verklaring van get. J. Lutejjn te Groede, had beklaagde hem op 29 April om ƒ400 gevraagd, omdat hij een tekort in de kas had. En aan notaris Hammacher had hij eerst schriftelijk en daarna mon deling om ƒ500 gevraagd, gebid, gesmeekt zelfs, teneinde dezen te vermurwen, dat hij helpen en voor ondergang zou vrijwaren. Vroeger had get. hem al eens ƒ800 ge leend op een wijze, die door den verdedi ger werd genoemd >op z'n neus" en dit maal wilde hij niets met beklaagde te doen hebben. Zelfs de verpanding van zijn polis op een levensverzekering a ƒ500 was daartoe niet in staat. Hij vermoedde, nadat hij daarvan iels bij geruchte had vernomen, dat. het bedrag moest dienen oin Braet ie betalen, en gat bekl. de geruststelling, meer nog om van hem af te komen, dat dit een eenvoudige geldleening was en dus minder kwaad kon. Met moeite heeft hij hem de deur kun nen uitkrijgen. Zoo is de loop der zaak. De beklaagde voerde aan op de getui genis van S. Braet, dat hij inderdaad de ƒ400 van hem had geleend, ten bewijze waarvan hij de schuldbekentenis afgaf. Is dit een minder rechtsgeldig bewijs, dan verklaarde hij hier openlijk, dat geld hem schuldig te zijn. Had hij echter ge weten, dat Braet zoo had gehandeld als hij heeft gehandeld, dan zou hij het geld bij een ander gevraagd hebben. Maar daarover dacht hij niet, want Braet was zeer vriend schappelijk hij gaf hem nog een glas melk te drinken en een zakje met 5 sigaren. liet door Luteijn verklaarde verwierp hij totaal. Als iemand in een rijkskas ƒ400 te kort komt, zou hij zeker niet naar dezen getui ge gaan, die over geen cent te comman- deeren heeft. Aan diens getuigenis onder eede hecht te hij niets, omdat hij wel eens had ge zegd in het getuige zijn een goedkoop mid del te zien om naar Middelburg te reizen met vrij verteer, iets wat voor dezen in zijn niets-doen goed te pas kwam. Maar zoowel van den pres. als van den rechter mr. Gratama ontving de bekl. hierjj voor een zeer strenge berisping. De laat ste bracht hem onder het oog, dat de bru taliteit, waarmede hij get. Luteijn allerlei vuile en gemeene dingen toevoegde, hoogst ongepast was. De ambt. van het O. M. de schuld van den bekl. verduistering door de ge tuigenverklaringen bewezen en vaststaande achtende, vroeg veroordeeling tot 18 maan den gev. str. met inmindering van de door gebrachte hechtenis. De verdediger, mr. F. N. van der Bilt, wees in zijn pleidooi, dat de wijze waarop de bekl. van zich afbeet, de gewone wijze is van imiaiid die in de klem zit. Waar elkeen dat doet, mag men 't dezen bekl. ook niet euvel duiden. Bekl. staat terecht wegens verduistering gepleegd als postambtenaar. Deze moet dus onderscheiden worden van den persoon Mo- rauw. En dat is niet geschied. Wat hij als mensch is, doet niets ter zake. De ad ministratie was volmaakt in orde, volgens verklaring van den directeur. Hij ontving ƒ2000 ter uitbetaling, en deed dit ook, blijkens de voorhanden geteekende betalings orders. Hier is dus geen verduistering ge pleegd. Verduistering is het, als iemand nadeel werd berokkend in zijn vermogen. Ook dat is niet het geval, want het geld was van den Staat en deze had geen scha de. Is het waar, dat Braet ƒ1600 ont ving, dan zou dat eene beetneming kunnen zijn, maar geen verduistering. Een arrest van den Hoogen Raad heeft uitgemaakt, dat het geen vereischte is, de uitbetaling te doen met hetzelfde geld daartoe ont vangen. In elk geval ontving Braet ƒ1600 en eene schuldbekentenis a ƒ400, die, al moge ze in de civiele zaal minder waarde hebben, thans toch waardig gemaakt is. Zijn de ƒ400 in de kas van het kantoor blijven liggen, dan is ook dat geen ver duistering. Maar dat zijn ze niet, want er er moest bij de kasopname ongeveer ƒ125 aanwezig zijn en dat klopte. En als er zooveel was, kon er weer geen sprake van zijn, dat hij ƒ400 in de kas te kort had. Waar dus geen verduistering is gepleegd en allerminst als postambtenaar, vroeg pl. met vertrouwen vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 30 Juni a. s. Hoofdplaat, 16 Juni. Heden besteedde het bestuur van den Hoofdplaatpolder het leggen van een grindbaan. Ingeschreven werd door de heeren P. Monjé te Breskens ƒ1990. A. C. Maes te Hoofdplaat 1990. C. J. de Smit Breskens 1990. W. Woittiez, te id. 1888. C. de Vos, Terneuzen 1600. J. Jansen te Terneuzen 1587. Groede. Huwelijks-Voltr. 14 Mei. Ja cob Verherbrugge, 28 j., jm. en Johanna Maria de Brulje, 34 j., jd. 28 id. Daniel Coriielis van der Leijke, 22 j., jm. en Jan na Louweret, 19 j., jd. Gehooiten. 8 Mei. Jacobus Pieter, z. v. J. Israël en A. Verhage. 13 id. Emilius, z. van A. E. Verstrijnge en R. M. van Acker. 27 id. Adriaan, z. van Adriana Hoste. 31 id. Johanna Maria en Cornelia Jacomina, tweel. d. van J. J. Buijsse en Maria de Hulster. 31 id. Sulma Louisa. Maria, d. van A. L. van Quekelberghe en S. M. Albregts. Overlijden 6 Mei. Jerina Jozina den Hollander, 6 rand. 12 id. Zeger Cornelis Brakman, 71 j. 6 Juni. Hendrik Brak man 40 j. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensd. 17 Juni 5.50 6.14 Donderd. 18 7.— 7.24 Vrijdag 19 8.15 8.39 SËaudclsbcrtcliM'iK Rotterdam 15 Juni. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaauische Tarwe, puike f7.40 af 7.90, goede f 7.00 a f7.40 Rogge f 4.75 a f 5.25. Gerst f 0.00 a f 0.00, Haver f6.50 a f7.00 (per 100 KG.) Br. boonen f a f witte f af lfookerwten f7.00 af 9.25. Voer- erwten f 6.50 a f 7.50, Ivanariez. f 00. a f 00.—, Koolzaad f af Zeeuwsche Aardappelen Jammen f3.75 a f 4.00; dito blauwe f 4.20 a f 4.50. Zeeuwsche Uien Groote bruine f 0.40 kleine f'0.75, stroogele f,0.90 per 60 KG. Veemarkt. Koeien le qual. 40 c. 2e qual. 35 c. 3# qual. 30 c. Ossen le 40 c. 2e 33, 3e 30 c. Stieren le 35, 2e 32, 3e 27 c. Kalveren le 47, 2e 40, 3e 35 c. Schapen le 37, 2e 25 c. Lamm, le 42 2e 37 3e 30 ct. Varkens le 21, 2e 19, 3e 18 ct. Koers van het geld. lielgië 100 fr. f47.65 af 48.00 Eng. 1 pd. St. f 12.— af 12.11® N.-Amerika 1 Dollar f 2.44®. Getrouwd: Victor Lodkwijk Makie HENDRIKSE en Alice Marie VAN ACKER, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen liurtclijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij de voltrekking van hun huwelijk ontvangen. Aardenburg, 15 Juni 1903. De Notaris W. C. de Sruidt te Sclioon- ilijke zal op Donderdag 18 Juni 1903, namiddags 3 ure, ten verzoeke vau den heer JOHS. R1SSEEUW Iz., Gezworen van den Oranjepolder, op zijne landen onder Groede, bij het Wafeldorp, verknopen Vergaderplaats bjj Adriaan Contant. En na afloop daarvan, voor den heer Iz DE BRUIJNE- Cappon, vroeger te Schoondijke (Scherpbier) wassende in den Magdalenapolder, ge meente Schoondijke, zoogenaamd Schor.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 3