Binnenland. Gem en gr! en revolverschoten maakten een eind aan zijn leven. Welja Todorovits, de minister van binnenlandsche zaken, wilde zich ver bergen in den kelder van zijn woning. Hij werd daar gevonden en nadat hij onder revolverschoten ineen was gezakt, waande men hem dood. Hij is echter slechts zwaar gewond en de dokters hopen hem in het leven te houden. Kolonel Ni- kolits, de divisie-commandant, snelde naar het een half uur verder gelegen kamp aan de Banjitsa, om vandaar troepen te halen tegen de samenzweerders, maar vond daar de samenspanners meester van den toe stand. Hij werd zwaar gewond en naar het militaire hospitaal overgebracht. Bij de inneming van de politie-prefectuur bo den enkele gendarmen tegenstand, maar werden ontwapend. Het leger riep nog 's nachts Peter Karageorgievits tot Koning uit. De aanvoerders haastten zich, een voorloopige regeering in te stellen en haal den de heeren die nu de regeering vormen en geen vermoeden hadden van de samen zwering, uit hun huizen en dezen aan vaardden den moeilijken plicht, om het land uit den ordeloozen toestand te helpen en riepen de vroegere Skoepsjtina bijeen. Vele deelnemers aan het complot hebben openlijk bekend dat zij geen van de Iva- rageorgieyitsen of hun aanhangers in de samenzwering, gekend hebben. Zij riepen Peter tot koning uit, omdat zij alleen in zijn troonsbestijging een veiligen waarborg voor rust en orde in het land zagen. De bevolking van Belgrado wist reeds bij het aanbreken vau den dag, wat er gebeurd was en begon te hoop te loopen. Nergens zag men bekommerde gezich ten, iedereen was blij. Er werden vlag gen uitgestoken in de nationale kleuren. In de voornaamste straten voerden de troepen opgewekte gesprekken met de bur gerij. Militaire kapelten speelden op straat vroolgke wijsjes, ook voor den konak waar de lijken van Alexander en Draga nog boven aarde lagen. De begrafenis is in alle stilte geschied. Kolonel Michael Nau- vomits en ritmeester Panajolovits, die aan den kant van de samenzweerders zijn ge vallen, zullen daarentegen met militaire eer begraven worden. Blijkens de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp, houdende nadere bepa lingen betreffende den accijns op de sui- mer en in het tweede helder verlichte ver trek, in al de bekoorlijkheid harer geheel ontloken schoonheid, met gloeiende wan gen van vreugde en schitterende oogen stond Theresa daar. Een luide jubelkreet ontvlood hare lip pen, de trouwste warmste welkomstgroet der vriendschap lag daarin. Zij was te zeer ontroerd, om iets te kunnen vragen en graaf Wolf vertelde al wat hij reeds wist en Theresa hoorde toe, voortdurend de stralende oogen gericht op hem, die was wedergekeerd en dien zij zoo oprecht be weend had. Spoedig echter nam het onderhoud een bedaarder vorm aan, de graaf en zijne dochter gevoelden, dat Constantijn, na een zoo lange afwezigheid van zijn vaderland en van zijne vrienden, recht had op de ge beurtenissen der laatste jaren en het ge sprek leidde tot de familie des opperjacht- meesters. (Wordt vervolgd.) ker, heeft de minister van financiën ge meend aau H. M. de Koningin machtiging te moeten vragen om het .wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedis tilleerd in te trekken". Dit kan echter, schrijft de minister, al leen geschieden, indien de plaats van een verhoogde opbrengst van het gedistilleerd de vrijvallende suikerpremiën aan de schat kist ten goede zullen komen en dus .ver laging van den suikeraccijns thans achter wege blijft". De minister geeft bij deze mededeeling een beschouwing over de gevolgen, die zijn voorstellen voor 's lands financiën zullen hebben. BltESKE.YS, 16 Juni 1903. De herijk van de maten en gewich ten zal dit jaar voor de gemeenten in het Vierde District van Zeeland plaats hebben als volgt Biervliet 18 Juni. Hoofdplaat 19 Juni. Door het postkantoor Breskens, werd gedurende de le helft van Juni de navol gende onbestelbare brieven verzonden Uit Breskeus Janssen te IJzendijke, Jaans Jeys, Ostende (Briefkaart.) Door Ged. Staten is de opening van de jacht op waterwild in deze provincie bepaald op 1 Juli a. s. Groede, 13 Juni. Heden had alhier ten overstaan van het Bestuur van het Water schap »Oud en Jong Breskens" de aanbe steding plaats voor de levering van 222 M3 Onderhoudsgrint behoeve de wegen van het Waterschap waarvan aannemer werd A. B. de Vuijst te Breskens voor /'2 425 per M3. IJzendijke, 13 Juni. Door het bestuur van het waterschap »Oranje-Dierentijd" had heden alhier de aanbesteding plaats van het maken eener grindbaan op een negen tal wegsgedeelten ter gezamenlijke lengte van 6700 M. met het onderhoud der wer ken tot 1 November 1904. Ingeschreven werd door de heeren B. den Exter van den Brink, te Krab- bendijke ƒ16845. A. Raes te IJzendijke, 17200. Abr. van Male te Schoondijke 17268. A. du Burck te Breskens, 17269. C. J. de Smit te Breskens, 17271. J. M. H. v. d. Sande, Breskens 17530. W. Woittiez, te Breskens, 180U0. A. Luteijn te Nieuwvliet, 18500. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. In het kanaal te Middelburg bij de Winterstraat is Vrijdag opgevischt 't lijkje van het 7jarig schoolknaapje dat sedert 8 dagen werd vermist. Van wege de anti-rev.-kiesvereeniging in het district Oostburg zullen in verschil lende plaatsen vergaderingen worden be legd tot verspreiding en bepleiting van de anti-rev. beginselen. Wegens het vertrek van den heer G. Hofstede, is als voorzitter gekozen de keer Wttwaal van Stoetwegen te Oostburg. Mej. L. de Pauw te Eede komt o. m. voor op de alpkabetische voordracht voor onderwijzeres aan de openb. lagere school te Zuiddorpe. Gisteren bezocht de Commissaris der Koningin de gemeenten Waterlandkerkje en IJzendijke. Van vele gebouwen wap perde de driekleur. Had het zeer nauwgezet onderzoek rondom de hofstede te Kuitaart door de marechaussees niets bijzonders opgeleverd, thans, na de ontzegeling, heeft men, ver borgen in eene kast, ƒ790 gevonden. Nog spreekt men van meerdere ontdek kingen, doch weet die niet te noemen. Als pachter voor de hofstede hebben zich hij den rentmeester er van ruim 60 liefhebbers aangemeld definitief is nog niemand aangewezen. De zwager van den verdachte, de man, die den nacht van het misdrijf door dezen werd gewekt, had de voorkeur, doch had er geen lust in. Dinsdag den 23 dezer zal de openbare verknoping van den inspan der hofstede plaats hebben, wat natuurlijk heel wat kij kers zal lokken. Omtrent den verdachte verneemt men, dat hij zeer moedeloos en neerslachtig wordt, zijne gezondheid vermindert en hij last krijgt van dikke beenen. Nu en dan worden personen gehoord, waarvan ondersteld wordt, dat zij eeuigen tijd voor het plegen der gruweldaden op de hofstede kunnen zijn geweest of met wie om dien tijd zaken kunnen gedaan zijn. In de Willemstraat te Amsterdam viel een viscbvrouw. Mina Kooper genaamd, toen zij haar wasehgoed over de droog stokken wilde hangen, op straat, met het treurig gevolg, dat zij na eenige oogen- blikken overleed. Dit ongeluk bracht zeer groote ontsteltenis in de straat teweeg eenige vrouwen die er ooggetuige van wa ren, vielen in onmacht. De echtgenoot van de op zoo noodlottige wijze gestorven vrouw, werd terstond uit de fabriek ge haald de arme man was radeloos van smart, zoodat de buren erg met hem en zijn tal rijk gezin begaan waren. Aan het postkautoor te Amsterdam is opnieuw diefstal gepleegd. Een bewo ner van de Brouwersstraat moest, een post wissel ontvangen, maar deze werd niet aan zijn adres bezorgd. Bij navraag bleek dat de postwissel wel was afgezonden en de politie werd gewaarschuwd. Uit een onderzoek is gebleken dat het bedrag, op den wissel vermeld, was in ont vangst genomen door iemand wonende aan de De Wittenkade. Maar tevens is gebleken dat de bedoelde postwissel was ontvreemd door een van de brievenbestellers. De beide in deze verdachte personen zijn gearresteeerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De brievenbesteller heeft reeds bekend het document te hebben gestolen en aan zijn helper te hebben ter hand gesteld. De laatste ontkent schuld, maar de op den wissel geplaatste handteekening pleit erg tegen hem. De echtgenoote van een te Dussel dorf woonachtig ingenieur is onlangs over leden onder verschijnselen van vergiftiging. Te voren heeft het echtpaar eenige da gen te Amsterdam gelogeerd en nu ver moedt de justitie te Dusseldorf, die de zaak in handen heeft, dat door de overledene bij een apotheker of een drogist aldaar een of ander vergif is gekocht. Een onder - zoek daaromtrent wordt dan ook reeds in gesteld. Een zwager van de overledene dame, die te Dusseldorf praktizeerend geneesheer is en ook tijdens het echtpaar zich tc Am sterdam ophield in hun gezelschap vertoef de, wordt thans vervolgd wegens het ver oorzaken van den dood door achteloosheid. Een metselaar werkzaam aan een in aanbouw zijnd huis te 's Hertogenboseh viel van een steiger en was terstond een lijk. Hij was de kostwinner zijner be jaarde moeder. Even buiten Valkenswaard is een rijksveldwachter met zijn hond door den bliksem gedood. Terwijl een milicien van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom aan het zwemmen was sprong hij in een ondiep bad. Toen hij boven kwam had hij zijn ruggegraat en halswervel gebroken. Te 's Gravenmoer is een löjarige jongen bij het baden te water geraakt en verdronken. Te Montfoort kreeg een molenaars knecht zulk een hevigen slag van een paard, hetwelk hij wilde inspannen, dat hij bewusteloos neerviel en kort daarna zonder het bewustzijn terug le hebben gekregen, is overleden. Een droevig ongeluk heeft in de zinktabriek te Budel (N.-Br.) plaats gehad. Een werkman die vermoedelijk bij het ophalen der dubbele lift heeft willen zien, hoe dat toestel werkte, werd door de lift getroffen, men vond hem levenloos in de nabijheid op den zolder liggen. Bij den 's Gravenlandschen weg te Hilversum is een loge' bij het openen van een raam der bovenste verdieping naar benedeu gevallen. Zij kwam inet 't hoofd terecht op een rolleulaag van een kelder gat, waardoor zij zeer ernstig verwoud Nadat de patiënte naar het Diaconessen- huis was overgebracht, is zij kort daarna overleden. In Oporto, waar thans meer dan 35,009 arbeiders staken, is de toestand zeer ernstig. In deze stad hcerscht letterlijk honger snood, arbeiders trekker, in troepjes de stra ten door en bedelen langs de huizen. De werkgevers kunnen niet toegeven, omdat zij zelfs een crisis doormaken. Hun waren liggen bij massa's onverkocht in de pakhuizen. De werklieden denken niet aan toegeven, daar de loonen werke lijk, volgens den correspondent van de sVoss. Ztg." te Lissabon, zeer laag zijn. Men is-zeer bevreesd voor wanordelijk heden. De regeering zond reeds een oor logsschip »üonna Amelia" en aanvullings troepen naar Oporlo. Deze militaire hulp brengt echter niet veel gerustheid onder de bewoners, want de soldaten zullen hoogst waarschijnlijk gemeene zaak niaken met de arbeiders. De dames wagen zich te Oporto niet meer op straat. Bij een grooten brand die Vrijdag avond in een stokerij te Greenoch uitbrak is een magazijn met duizenden vaten whis ky tot den grond toe afgebrand. De brandende drank stroomde de stad in en veroorzaakte ontploffingen, tengevol ge waarvan verscheidene raenschen gekwetst werden. Ook geraakten andere gebouwen er door in brand. Te middernacht was men de vlammen nog niet baas en was de schade al meer dan 60.009 pd. sterl. Een jongen werd gedood door het in storten van een muur. Een later bericht spreekt van 4 doodeu, 1 vermiste en 12 gewonden. Dinsdag is met een steen op den trein geworpen, die des avonds om 8.35 u. van Utrecht naar Amsterdam vertrekt.

Breskensche Courant | 1903 | | pagina 2